Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, elpenor είπε

Άραγε @Tambas91 (ρωτάω γιατί αν θυμάμαι έχεις το ποιο τέζα pc case με ακριβά fans κλπ) αν βάλεις τον 14900K σου να κάνει 10 απαιτητικά workloads (πχ Blender) χωρίς κλιματιστικό θα μείνει κάτω από το όριο του throttle

14700k έχω... αν εννοείς σε stock σχεδόν το αποκλείω... το cpu τραβάει τρελα ρεύματα και φτάνει 250 watt άσε που ο χώρος που έχω το pc είναι φούρνος :P μπορώ να κάνω καμια δοκιμη αλλα είμαι σίγουρος ότι θα φτάσει αμέσως 90c

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Όλα τα CPU το κάνουν αυτό.

για κλείσε το HT στον 7800 3D και τρέξε κάνα cyber, tlou να δω κάτι ο 14700k έχει 20 πυρήνες ακόμα και workload κάνει χωρίς HT με σχετικά καλο perf

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Όλα τα CPU μπορούν να το κάνουν αυτό, το θέμα είναι τι επιδόσεις έχεις στα ίδια Watt.

εγώ μιλάω πάντα για normal χρήση γιατί μου φαίνεται λίγο ανούσιο να πάρει κάποιος 14700 και 7800 3D για να τρέχει 1080p με μια 4090 εκεί ο 3D είναι καλύτερη επιλογή ok... το θέμα είναι ότι σε κακογραμμένα παιχνίδια ο 14700 κάνει brute force και κρατάει καλύτερα νούμερα, βάλε Kcd και πήγαινε στο rattay, στο tlou ο άλλος είχε 5950x και στο σημείο στις σκάλες έφτανε 40 fps (το ίδιο και τα 3D) ενώ ο herald είχε 90 κάτι 

 

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Βέβαια αν σε ενδιαφέρει και το Multi παίζει και ο 7950Χ3D που είναι ποιο γρήγορης και σε Gaming και σε MT και έχει και χαμηλότερη κατανάλωση από τον 14700Κ και στα δυο.

το είχα γράψει τότε που είχε βγει , αν είχε ένα ccd και όχι 2 και να "μπερδεύεται" τον AMD θα είχα πάρει, όταν βγάλει το cpu με αυτή τη διάταξη ένα ccd 3D με πόλους πυρήνες ίσως το αλλάξω

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

410 εχει ρε ο 14700k οχι 500

490 τον πήρα 26 οκτώβρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, elpenor είπε

Διαβάζω τα σχόλια για paper launch και νομίζω ότι είναι άδικο.

Αυτά που αναφέρεις συμφορουμίτη είναι άσχετα με τα περί paper launch.

Οι επεξεργαστές υποτίθεται κυκλοφορούνμ τον άλλο μήνα και ακόμα δεν γνωρίζουμε τιμές για αυτούς....

Επίσης οι νέες μητρικές X870 δεν θα κυκλοφορήσουν μαζί με αυτούς αλλά αργότερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

14700k έχω... αν εννοείς σε stock σχεδόν το αποκλείω... το cpu τραβάει τρελα ρεύματα και φτάνει 250 watt άσε που ο χώρος που έχω το pc είναι φούρνος :P μπορώ να κάνω καμια δοκιμη αλλα είμαι σίγουρος ότι θα φτάσει αμέσως 90c

για κλείσε το HT στον 7800 3D και τρέξε κάνα cyber, tlou να δω κάτι ο 14700k έχει 20 πυρήνες ακόμα και workload κάνει χωρίς HT με σχετικά καλο perf

εγώ μιλάω πάντα για normal χρήση γιατί μου φαίνεται λίγο ανούσιο να πάρει κάποιος 14700 και 7800 3D για να τρέχει 1080p με μια 4090 εκεί ο 3D είναι καλύτερη επιλογή ok... το θέμα είναι ότι σε κακογραμμένα παιχνίδια ο 14700 κάνει brute force και κρατάει καλύτερα νούμερα, βάλε Kcd και πήγαινε στο rattay, στο tlou ο άλλος είχε 5950x και στο σημείο στις σκάλες έφτανε 40 fps (το ίδιο και τα 3D) ενώ ο herald είχε 90 κάτι 

 

το είχα γράψει τότε που είχε βγει , αν είχε ένα ccd και όχι 2 και να "μπερδεύεται" τον AMD θα είχα πάρει, όταν βγάλει το cpu με αυτή τη διάταξη ένα ccd 3D με πόλους πυρήνες ίσως το αλλάξω

490 τον πήρα 26 οκτώβρι

ε οταν τον πηραμε ηταν μολις ειχαν βγει και ο 7800x3d οταν βγηκε 400 φευγα ειχε

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

στο tlou ο άλλος είχε 5950x και στο σημείο στις σκάλες έφτανε 40 fps (το ίδιο και τα 3D) ενώ ο herald είχε 90 κάτι 

Στο TLOU, στην ίδια έκδοση, ο Herald (12900K) είχε τα ίδια fps με 7800Χ3D. tuned vs tuned. Στα σημεία με λίγα fps αυτό, στα σημεία με πολλά ο 7800Χ3D ήταν πολύ πάνω (αχρείαστο αυτό).

Ε στο συγκεκριμένο οι 13900/14700/14900 tuned είναι πολύ πάνω.

Τώρα για ποιο σημείο με σκάλες μιλάς και που είναι αυτό μέσα στο παιχνίδι; Και που είδες εσύ τα 40άρια fps σε 3D;

(Έχεις Game Pass να δοκιμάσουμε στο Flight Simulator; Ξέρεις, ζόρικο παιχνίδι σε CPU και αυτό. Μην ασχολούμαστε συνέχεια με τα ίδια και τα ίδια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάμαι το σημείο με τις σκάλες στο last of us τρέξαμε όλοι run εκεί έχω ανεβάσει και βίντεο και υπήρχε θέμα στο σημείο εκείνο. Πρέπει να το διόρθωσαν όμως. 

Οι σκάλες στο 5.23

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τώρα για ποιο σημείο με σκάλες μιλάς και που είναι αυτό μέσα στο παιχνίδι; Και που είδες εσύ τα 40άρια fps σε 3D;

(Έχεις Game Pass να δοκιμάσουμε στο Flight Simulator; Ξέρεις, ζόρικο παιχνίδι σε CPU και αυτό. Μην ασχολούμαστε συνέχεια με τα ίδια και τα ίδια.)

είναι το σημείο που ανέβασε ο άρκιν έχω τρέξει και εγώ εκεί

Spoiler

 

αν δε κάνω κάποιο τραγικό λάθος εκεί όσοι είχαν δοκιμάσει με AMD στις πρώτες εκδόσεις πέφταν κάτω από 60

δεν έχω gamepass μάλλον έχω ακόμα την 980 στο κουτί οποτε ο πέτσινος δε μου το έδωσε :P  δες άμα είναι ίδια έκδοση με του fit κοριτσιού να το κατεβάσω αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

STRIX APU

AMD Ryzen AI 9 HX 170 w/ Radeon 880M

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/22555221

 

ASUS-Geekbench-5.png\

 

STRIX vs Ryzen 9 8945HS

https://browser.geekbench.com/v6/cpu/compare/6418984?baseline=6301262

ASUS-vs-1.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 9000 θα είναι οι καινούργιοι; Από το 7 πάμε στο 9 δηλαδή; Οι 8000 τι είναι; APU που το CPU κομμάτι είναι χειρότερο από τους 7000;

Υ.Γ. Έχω χάσει τη μπάλα με το naming της and πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Οι 9000 θα είναι οι καινούργιοι; Από το 7 πάμε στο 9 δηλαδή; Οι 8000 τι είναι; APU που το CPU κομμάτι είναι χειρότερο από τους 7000;

Υ.Γ. Έχω χάσει τη μπάλα με το naming της and πλέον.

Μιλάμε για desktop πάντα γιατί στο mobile επικρατεί άλλο χάος..

Η σειρά 8000 είναι Zen4 και έχει και μοντέλα με ενσωματωμένη RDNA 3 GPU.

Η σειρά 9000 είναι Zen5 και ουσιαστικά είναι η εξέλιξη των 7000.

Δες και εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Ryzen_processors#Ryzen_8000_series

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...