Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 5 (Granite Ridge/Strix Point/Turin) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Inler είπε

4070ti

Αν είναι να την κρατήσεις περίπου 3 χρόνια πετάς έναν 5700x3d στο ΑΜ4 που έχεις ήδη και θα είσαι μπόμπα μέχρι να βγει το ΑΜ6. Δε νομίζω να δεις σημαντική διαφορά (στο gaming πάντα) σε σχέση με τον 7800x3d αν είσαι από 1440p και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1440P είμαι το θέμα είναι ότι ο 5700x3d παίζει 220€(χάνει και σε αξία μεταπώλησης) ενώ ο 7800x3d μεταχειρισμένος βρίσκεται σχετικά εύκολα κάτω από 300€.

Η 4070 ti αποκλείεται να μείνει 3 χρόνια 1 χρόνο ναι.

 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inler είπε

1440P είμαι το θέμα είναι ότι ο 5700x3d παίζει 220€(χάνει και σε αξία μεταπώλησης) ενώ ο 7800x3d μεταχειρισμένος βρίσκεται σχετικά εύκολα κάτω από 300€.

Η 4070 ti αποκλείεται να μείνει 3 χρόνια 1 χρόνο ναι.

 

Ναι τα 220 δεν είναι και λίγα.

Πουλούσε ένας πριν λίγες μέρες στο ινσόμνια σφραγισμένο 5700x3d στα 180. Δεν τον πήρα γιατί έχω ήδη

5700x / rx 6700 10 gb / 1440p monitor

και δεν σκοπεύω να αλλάξω gpu στα κοντά (παίζουμε στο σπίτι τα games που θέλουμε). Τον πουλάνε και στο aliexpress και θα υπάρξουν μέρες που θα τον έχουν σε τιμή ευκαιρίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, Tambas91 said:

αυτά είναι φαντάζομαι stock με ανοιχτό HT.. αν αφήσεις έτσι το cpu είναι ανούσιο και για πέταμα, απλά κλείνεις HT και πέφτει η κατανάλωση στο μισό και κερδίζεις και κάτι ψιλά σε μερικές περιπτώσεις σε gaming... άλλωστε και στα καινούργια cpu θα το καταργήσουν

 

7 hours ago, kkatzos said:

Ο δικός του UV, ΗΤ off και με 55 fps τέρμα GPU limited. ;)

Όσο για το Alan Wake 2 στο σημείο που δείχνει ο δικός μου έχει 35W κατανάλωση.

 

 

2 hours ago, kkatzos said:

Ο 14900Κ δεν έχει 5.7GHz στους P-cores κανονικά;

Ε, αν είναι να αρχίσουμε να κάνουμε και underclocking δε θα βγει άκρη...

 

1 hour ago, Tambas91 said:

Ο επεξεργαστής είναι ελβετικός σουγιάς αδερφέ μου Κάτζο τον φέρνεις στα μέτρα σου όπως θες… τι είναι σα τα 3D να πούμε ;

Δηλαδή να μετρήσουμε κατανάλωση του 7800Χ3D σε single Core, χωρίς HT και με λίγο UV ?? 🤪🤪

 Ρε σι μήπως έχει κάνει o Herald  Hack τον λογαριασμό του Tambas91  🤣

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

 

 

Δηλαδή να μετρήσουμε κατανάλωση του 7800Χ3D σε single Core, χωρίς HT και με λίγο UV ?? 🤪🤪

 Ρε σι μήπως έχει κάνει o Herald  Hack τον λογαριασμό του Tambas91  🤣

 

Όχι ρε συ απλά έδωσα 500 ευρώ για cpu 200+200 για mobo-ram για να τα έχω στοκ.. xmp να βάλω ή χαλάει το αφήγημα ;;; Προφανώς εγώ μιλάω για τις δυνατότητες που έχει το chip… τώρα άμα δε τα έχουν σωστά σεταρισμενα από το εργοστάσιο για x y λόγους εμένα δε με νοιάζει, εγώ κοιτάω το potential … άσε που και τα 3D θέλουν ρυθμισμα co ppt ecd  και δε θυμάμαι πως λέγονται για να μη φτανουν θερμοκρασίες ηλίου …

στον κολλητό που δεν ασχολείται amd του έβαλα που είναι καλύτερος στοκ … τα intel θέλουν περισσότερο σκάλισμα για να αποδώσει τα μέγιστα το chip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τα 3D θέλουν ρυθμισμα co ppt ecd  και δε θυμάμαι πως λέγονται για να μη φτανουν θερμοκρασίες ηλίου …

Είσαι καμένος στο χυλό εσύ, λογικό να φυσάς όχι απλά το γιαούρτι, αλλά και το παγωτό.

Όριο στους 85 Κελσίου (που ούτε σε cb δεν το είδα ποτέ) και τέλος.

Πανάθεμά σε, αφού είπες ότι αυτός που έδωσες τον δικό σου 3δ δεν έχει τα θέματα που είδες εσύ, τί επιμένεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είσαι καμένος στο χυλό εσύ, λογικό να φυσάς όχι απλά το γιαούρτι, αλλά και το παγωτό.

Όριο στους 85 Κελσίου (που ούτε σε cb δεν το είδα ποτέ) και τέλος.

Πανάθεμά σε, αφού είπες ότι αυτός που έδωσες τον δικό σου 3δ δεν έχει τα θέματα που είδες εσύ, τί επιμένεις?

Εμένα τα είχε όμως … και στα forum της amd οι μηχανικοί απανταγαν ότι έτσι δουλεύουν αυτά τα cpu… με ότι μένω ικανοποιημένος εγώ το λέω η 6800χτ ας πούμε μου άρεσε πολύ και έτρωγα κράξιμο από herald blu armoral και κάτι άλλους και πολύ πιθανό να πάρω πάλι amd με τη μαλακια την κάρτα που έχω … 

εγώ λέω τις δικές μου εμπειριες και ρίχνω τα βέλη μου παντού δε χαρίζομαι 

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Πανάθεμά σε, αφού είπες ότι αυτός που έδωσες τον δικό σου 3δ δεν έχει τα θέματα που είδες εσύ, τί επιμένεις?

* ο άλλος δεν είχε 4090 να πουσαρει τόσο πολύ το cpu έτρεχε πολύ πιο χαλαρά απ ότι μου είχε πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εμένα τα είχε όμως … και στα forum της amd οι μηχανικοί απανταγαν ότι έτσι δουλεύουν αυτά τα cpu… με ότι μένω ικανοποιημένος εγώ το λέω η 6800χτ ας πούμε μου άρεσε πολύ και έτρωγα κράξιμο από herald blu armoral και κάτι άλλους και πολύ πιθανό να πάρω πάλι amd με τη μαλακια την κάρτα που έχω … 

εγώ λέω τις δικές μου εμπειριες και ρίχνω τα βέλη μου παντού δε χαρίζομαι 

Γιατί μπρε, πότε σε αμφισβητήσαμε για αυτά που αντιμετώπισες? Το "κράξιμο" το έτρωγες για τις λύσεις που ακολουθούσες.

47 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

* ο άλλος δεν είχε 4090 να πουσαρει τόσο πολύ το cpu έτρεχε πολύ πιο χαλαρά απ ότι μου είχε πει 

Ακατανόμαστε/blu, βγείτε από το λογαρισμό του κυρίου...

Πες του να τρέξει cb/blender demo ωρέ, να δούμε αν ανεβάζει ή όχι. Πες τώρα ότι ακόμα και το compile σε κάτι TLOU κλπ ζορίζει παραπάνω τον επεξεργαστή από ότι ένα μισάωρο render σε τέτοιο επίπεδο.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tambas91 said:

Όχι ρε συ απλά έδωσα 500 ευρώ για cpu 200+200 για mobo-ram για να τα έχω στοκ.. xmp να βάλω ή χαλάει το αφήγημα ;;; Προφανώς εγώ μιλάω για τις δυνατότητες που έχει το chip… τώρα άμα δε τα έχουν σωστά σεταρισμενα από το εργοστάσιο για x y λόγους εμένα δε με νοιάζει, εγώ κοιτάω το potential … άσε που και τα 3D θέλουν ρυθμισμα co ppt ecd  και δε θυμάμαι πως λέγονται για να μη φτανουν θερμοκρασίες ηλίου …

στον κολλητό που δεν ασχολείται amd του έβαλα που είναι καλύτερος στοκ … τα intel θέλουν περισσότερο σκάλισμα για να αποδώσει τα μέγιστα το chip

Αδελφέ έδωσες 500 ευρώ για CPU και το τρέχεις με επιδόσεις σαν να έχεις CPU των 300 ευρώ, κόψε από εδώ, κατέβασε από εκεί, αφού δεν σε ενδιαφέρει το MT γιατί δεν αγόρασες τον 14700 (non  K) να είσαι στα 65W  default ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αδελφέ έδωσες 500 ευρώ για CPU και το τρέχεις με επιδόσεις σαν να έχεις CPU των 300 ευρώ, κόψε από εδώ, κατέβασε από εκεί, αφού δεν σε ενδιαφέρει το MT γιατί δεν αγόρασες τον 14700 (non  K) να είσαι στα 65W  default ??

Ρε συ πάμε ένα ένα μπας και συνεννοηθούμε … 

1) εγώ δεν είπα ποτέ ότι έκανα τη σοφότερη επιλογή για τα μέτρα μου.. πιθανόν όντως ο non k να ήταν καλύτερος  και τη 4090 που πήρα 5 παιχνίδια έχω παίξει και το 1 είχε rt…

2) ο 14700κ μπορεί να τρέξει βαριά εργασία και bench για να φανούν μεγάλα νούμερα με HT ανοιχτό μπορείς όμως και να το κλείσεις και να κερδίσεις σε θερμοκρασίες-κατανάλωση και το τονίζω να πάρεις perf σε μερικές περιπτώσεις σε gaming… με ένα κλικ το ανοίγεις πάλι 

3) εδώ η συζήτηση ξεκίνησε αν μπορεί ο intel να έχει κατανάλωση σαν τον 3D … και σου δείχνω με νούμερα ποσό καίει όταν παίζω το παιχνίδι με νορμαλ settings και όχι σε 720π με dlss

Και ισχύουν τα εξής :

1) ο 3D καίει λίγο λιγότερο σε νορμαλ gaming περιστάσεις 

2) ο ιντελ καίει λίγο λιγότερο σε idle

3) όπου σφίγγουν τα πράγματα και χρειάζονται πυρήνες ο ιντελ είναι πιο δυνατός το είδαμε σε kcd το είδαμε και σε tlou 

4) σε multi ο ιντελ μη πω τσαλαπατάει θα πω απλά νικάει τον 3D

από εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις 

δεν ξέρω αν διαφωνείς κάπου εγώ αυτά έχω δει πάνω κάτω να ισχύουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα σχόλια για paper launch και νομίζω ότι είναι άδικο. Έχουν διπλασιάσει το performance σε AVX 512, το οποίο εκτιμώ ότι είναι πιο σημαντικό από το gaming performance.

Spoiler

Με την μικρή κατανόηση που έχω αν πάρεις να εκπαιδεύσεις ένα open source AI model το AVX512 θα σε βοηθήσει παντού. Πρώτα στο αρχικό compile, μετά θα βοηθήσει το NumPy (ή κάποιο αντίστοιχο) να κάνει πολύ πιο γρήγορα data cleaning/normalization/augmentation και διαχωρισμό σε training, validation, and test sets.  Στη συνέχεια στο training, evaluation και tuning που θα κάνει η GPU πάλι το AVX του CPU μπορεί να βοηθήσει αρκετά στο να κάνεις on the fly data loading κα. Τέλος στο inference σχεδόν όλα τα συστήματα σήμερα είναι hybrid (GPU+CPU) και το AVX512 είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι.

Και δεν είναι μόνο αυτό, έχουν δώσει 10-16% IPC σε non AVX workloads.

Σχετικά με την κατανάλωση πάλι έγιναν σημαντικά βήματα, όχι πως θα αλλάξει ο λογαριασμός της ΔΕΗ αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να τους ψύξεις πιο εύκολα. Άραγε @Tambas91 (ρωτάω γιατί αν θυμάμαι έχεις το ποιο τέζα pc case με ακριβά fans κλπ) αν βάλεις τον 14900K σου να κάνει 10 απαιτητικά workloads (πχ Blender) χωρίς κλιματιστικό θα μείνει κάτω από το όριο του throttle;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, elpenor είπε

Διαβάζω τα σχόλια για paper launch και νομίζω ότι είναι άδικο. Έχουν διπλασιάσει το performance σε AVX 512, το οποίο εκτιμώ ότι είναι πιο σημαντικό από το gaming performance.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Με την μικρή κατανόηση που έχω αν πάρεις να εκπαιδεύσεις ένα open source AI model το AVX512 θα σε βοηθήσει παντού. Πρώτα στο αρχικό compile, μετά θα βοηθήσει το NumPy (ή κάποιο αντίστοιχο) να κάνει πολύ πιο γρήγορα data cleaning/normalization/augmentation και διαχωρισμό σε training, validation, and test sets.  Στη συνέχεια στο training, evaluation και tuning που θα κάνει η GPU πάλι το AVX του CPU μπορεί να βοηθήσει αρκετά στο να κάνεις on the fly data loading κα. Τέλος στο inference σχεδόν όλα τα συστήματα σήμερα είναι hybrid (GPU+CPU) και το AVX512 είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι.

Και δεν είναι μόνο αυτό, έχουν δώσει 10-16% IPC σε non AVX workloads.

Σχετικά με την κατανάλωση πάλι έγιναν σημαντικά βήματα, όχι πως θα αλλάξει ο λογαριασμός της ΔΕΗ αλλά τουλάχιστον θα μπορείς να τους ψύξεις πιο εύκολα. Άραγε @Tambas91 (ρωτάω γιατί αν θυμάμαι έχεις το ποιο τέζα pc case με ακριβά fans κλπ) αν βάλεις τον 14900K σου να κάνει 10 απαιτητικά workloads (πχ Blender) χωρίς κλιματιστικό θα μείνει κάτω από το όριο του throttle;

14700k εχει αλλα αυτο που ρωτας εξαρταται απο πολλα. Αν μιλας για σεναριο με ξεκλειδωτα ορια και ταση οσο δινει η μητρικη μονη της φυσικα και οχι.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Tambas91 said:

 

2) ο 14700κ μπορεί να τρέξει βαριά εργασία και bench για να φανούν μεγάλα νούμερα με HT ανοιχτό μπορείς όμως και να το κλείσεις και να κερδίσεις σε θερμοκρασίες-κατανάλωση και το τονίζω να πάρεις perf σε μερικές περιπτώσεις σε gaming… με ένα κλικ το ανοίγεις πάλι 

 

Όλα τα CPU το κάνουν αυτό.

10 hours ago, Tambas91 said:

 

3) εδώ η συζήτηση ξεκίνησε αν μπορεί ο intel να έχει κατανάλωση σαν τον 3D … και σου δείχνω με νούμερα ποσό καίει όταν παίζω το παιχνίδι με νορμαλ settings και όχι σε 720π με dlss

 

Όλα τα CPU μπορούν να το κάνουν αυτό, το θέμα είναι τι επιδόσεις έχεις στα ίδια Watt.  

10 hours ago, Tambas91 said:

 

 

4) σε multi ο ιντελ μη πω τσαλαπατάει θα πω απλά νικάει τον 3D

 

Αν δεν το έκανε αυτό επεξεργαστής των 500 ευρώ σε επεξεργαστή των 350 ευρώ θα είχαμε δράματα. 🤪

Βέβαια αν σε ενδιαφέρει και το Multi παίζει και ο 7950Χ3D που είναι ποιο γρήγορης και σε Gaming και σε MT και έχει και χαμηλότερη κατανάλωση από τον 14700Κ και στα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όλα τα CPU το κάνουν αυτό.

Όλα τα CPU μπορούν να το κάνουν αυτό, το θέμα είναι τι επιδόσεις έχεις στα ίδια Watt.  

Αν δεν το έκανε αυτό επεξεργαστής των 500 ευρώ σε επεξεργαστή των 350 ευρώ θα είχαμε δράματα. 🤪

Βέβαια αν σε ενδιαφέρει και το Multi παίζει και ο 7950Χ3D που είναι ποιο γρήγορης και σε Gaming και σε MT και έχει και χαμηλότερη κατανάλωση από τον 14700Κ και στα δυο.

410 εχει ρε ο 14700k οχι 500

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...