Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουμπιών για εναλλαγή γλώσας σε Ubuntu και Mint


alex89
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από alex89,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίζω να ασχολούμε με Ubuntu και Mint. Έχω βάλει σε Virtual Machine τις διανομές και πειραματίζομαι για αν μπορέσω να χρησιμοποιώ λιγότερο τα τυποποιημένα Windows. 

Δε μπορώ να βρω πως να αλλάξω το συνδιασμό των κουμπιών στην Ubuntu και στη Mint από super (το κουμπί των Win) + Space σε Alt + Shift που χρησιμοποιούμε στα Windows.

Κάποια βοήθεια...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ubuntu (gnome) , γινεται μεσω gnome tweaks. Αν ομως ειναι η φαση σε wayland , το indicator στην μπαρα δεν θα αλλαζει , ενω η γλωσσα θα αλλαζει. Ειναι θεμα xorg-wayland. Στο mint (cinnamon) , δεν ξερω , αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει καποια ρυθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cinnamon(mint), αν θυμάμαι καλά υπάρχει στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου επιλογή και για a't+shit και για άλλους συνδυασμούς. Για xorg υπάρχει και ο γενικός τρόπος όπου δημιουργείς ένα αρχείο στον κατάλογο /etc/X11/xorg.conf.d με όνομα  00-keyboard.conf για παράδειγμα και ορίζεις εκεί τη συντόμευση που θέλεις:

Section "InputClass"
        Identifier "libinput keyboard catchall"
        MatchIsKeyboard "on"
        MatchDevicePath "/dev/input/event*"
    Option "XkbLayout" "us,gr"
    Option "XkbModel" "pc105"
    Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
        Driver "libinput"
EndSection
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dancer_69 said:

Στο cinnamon(mint), αν θυμάμαι καλά υπάρχει στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου επιλογή και για a't+shit και για άλλους συνδυασμούς.

Ναι, σωστά θυμάσαι.

Ts, εγώ εχω μεταβεί τον τελευταίο χρόνο σε mint cinnamon (μετά από αρκετό distro hopping) και νομίζω ότι είναι το πιο all around και user friendly distro για αρχαριο...

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, alex89 είπε

Αρχίζω να ασχολούμε με Ubuntu και Mint. Έχω βάλει σε Virtual Machine τις διανομές και πειραματίζομαι για αν μπορέσω να χρησιμοποιώ λιγότερο τα τυποποιημένα Windows. 

Δε μπορώ να βρω πως να αλλάξω το συνδιασμό των κουμπιών στην Ubuntu και στη Mint από super (το κουμπί των Win) + Space σε Alt + Shift που χρησιμοποιούμε στα Windows.

Κάποια βοήθεια...

Ευχαριστώ!

Μπορείς να βάλεις μικροεφαρμογή keybord indicator ή κάπως έτσι λέγεται στην μπάρα και μετά από τις ρυθμίσεις της να προσθέσεις γλώσσες και να αλλάξεις τον συνδυασμό των πλήκτρων καθώς και το σήμα της χώρας, προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ ποιό ωραίο π.χ. όταν εμφανίζει τη σημαία της χώρας αντί για λεκτικό.
Θα παιδευτείς λίγο στην αρχή μέχρι να το βρείς.

Καλή αρχή στο linux αλλά προετοιμάσου για πολλά τέτοια χαζά που ενώ μέχρι τώρα είχες συνηθίσει να λειτουργούν out of the box πλέον πρέπει να ρίχνεις ψάξιμο και διάβασμα.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux Mint 21.1 > Μενου » Ρυθμισεις » Πληκτρολογιο » η τριτη καρτελα δεξια λεει Διαταξη Πληκτρολογιου » κατω δεξια Επιλογες > και στο νεο παραθυρο η τελευταια επιλογη κατω χαμηλα Αλλαγη σε αλλη Διαταξη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια!!

Το twaek που υπάρχει στην ubuntu έχει επιλογή για alt+shift αλλά σε εμένα δεν λειτούργησε. Λειτούργησαν δύο εντολές

gsettings set org.gnome.desktop.wm.keybindings switch-input-source "['<Shift>Alt_L']"

 

gsettings set org.gnome.desktop.wm.keybindings switch-input-source-backward "['<Alt>Shift_L']"

https://askubuntu.com/questions/967364/ubuntu-17-10-and-later-cant-change-the-input-switching-shortcut-to-altshift

Στη mint με τη βοήθειά σας πήγα στο keyboard - layouts - options - Switching to another layout: και επέλεξα το: Left Alt + Left Shift 

Η mint και σε εμένα μου δίνει την εντύπωση πως είναι για κάποιον αρχάριο (σαν εμένα) η ποιο φιλική διανομή. Θέλει το linux ψάξιμο και παλιότερα το βαριόμουν (πριν καμιά 10ετία). Τώρα όμως δε με ενοχλεί. Δεν ξέρω μου φαίνεται πως από τότε (πριν 10 χρόνια) μέχρι σήμερα έχουν γίνει απλούστερες η ubuntu και η mint. Μπορεί να έχω αυτήν την εντύπωση γιατί θέλω να απεμπλακώ από τα Win....

Ο βασικός λόγος που ήμουν στα win ήταν τα παιχνίδια. Πλέον δε με απασχολούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταστημα διαθετει και παιχνιδια steam, lutris κλπ

https://lutris.net/

το μιντ ειναι ετοιματζιδικο λινουχ, δεν χρειαζεται να λερωσεις τα χερια με το τερματικο και ιδανικο για τον αρχαριο.

θα βρεις παντα βοηθεια και λυση σε ολα τα προβληματα που θα αντιμετωπισεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...