Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση διανομής


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, jemadux said:

σε bare metal δεν εκανα τίποτα .....σε εικονικό μηχανήμα "rm -rf /* " @tritonas00

Δεν ηξερες οτι ησουν σε εικονικο μηχανημα. Αυτη ειναι η ουσια. Αλλα και να το ξερες , το οτι βαρεσες αυτη την εντολη , κατι λεει ... Για αυτο μιλα ομορφα και μην αρπαζεσαι για να μην συζηταμε το θεμα αυτο σε καθε τοπικ που ανοιγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jemadux είπε

και γιατί να βάλει το sid ? πριν απο λίγο το debian 12 έγινε released ως stable . αμα  εχει κάποιο προβλήμα με το debian stable τοτε να παει στο debian testing/sid 

@jemadux πρωτη φορα σε πιανω αδιάβαστο (It is not included in stable releases of Debian anymore, has serious unfixable security vulnerabilities, and may not be updated for new kernels in a timely manner. You are highly recommended to use the built-in Nouveau driver if security is a priority.) 

Ασχετο γιατι εφηγες απο το slackware ?

8 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Μπα, μόνο αυτό ξέρω εγώ. Αν εσύ ξέρεις κανένα καλύτερο πες το...

Κάποια ανθρωπάκια εχουν σπαταλήσει πολλες ωρες για να φτιαξουν εστω και λιγο τις διανομές που ανέφερες και η καθε μια ειναι για τον δικο της λογο διαφορετικη .

Επειδή εσυ δεν καταφερες να κανεις τη μια απο τις τρεις να δουλεψει στο pc σου (οχι οτι και οι αλλες ειναι σωστες σύμφωνα με τα λεγομενα σου)δεν την κανει λιγοτερο καλύτερη ουτε χρειαζεται κανεις την γνωμη σου (για κατι τετοιες γνωμες ολοι φευγουν   απο το linux η χαλανε ολα τα forum).Δοκιμασε αντι να λες χαζομαρες που ακουσες, να απαντας στη λυση του προβληματος του post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ποιός είσαι εσύ? Ο νταβάς του φόρουμ? Σιγά μη σου πάρουμε την άδεια για το τι είναι χαζομάρα, τι είναι εξυπνάδα, ποια γνώμη θεωρείς ότι πρέπει να εκφέρεται και ποια θεωρείς σωστή ή εντός θέματος απάντηση.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Και ποιός είσαι εσύ? Ο νταβάς του φόρουμ? Σιγά μη σου πάρουμε την άδεια για το τι είναι χαζομάρα, τι είναι εξυπνάδα, ποια γνώμη θεωρείς ότι πρέπει να εκφέρεται και ποια θεωρείς σωστή ή εντός θέματος απάντηση.

Αρα καταλαβες τι ακριβως σου ειπα ...    χαιρομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ηξερες οτι ησουν σε εικονικο μηχανημα. Αυτη ειναι η ουσια. Αλλα και να το ξερες , το οτι βαρεσες αυτη την εντολη , κατι λεει ... Για αυτο μιλα ομορφα και μην αρπαζεσαι για να μην συζηταμε το θεμα αυτο σε καθε τοπικ που ανοιγει.

φυσικά και το ήξερα .... μου το ειχε πεί τοτε ο τριτώνας 

3 ώρες πριν, darkthan είπε

@jemadux πρωτη φορα σε πιανω αδιάβαστο (It is not included in stable releases of Debian anymore, has serious unfixable security vulnerabilities, and may not be updated for new kernels in a timely manner. You are highly recommended to use the built-in Nouveau driver if security is a priority.) 

Ασχετο γιατι εφηγες απο το slackware ?

 

πρώτον ..δεν έχω χρησιμοποιήσει slack . οπότε δεν έφυγα . 
δεύτερον κάνενα απο τα μηχανημάτα μου δεν έχουν nvidia όποτε δεν ασχοληθήκα με την nvidia . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jemadux είπε

πρώτον ..δεν έχω χρησιμοποιήσει slack . οπότε δεν έφυγα . 

https://www.linuxinsider.gr/forums/dianomes-linux/slackware-salix-slackel

Nai nai salix ήταν sorry

Εκτός αν είναι άλλος με το ίδιο nic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, darkthan είπε

https://www.linuxinsider.gr/forums/dianomes-linux/slackware-salix-slackel

Nai nai salix ήταν sorry

Εκτός αν είναι άλλος με το ίδιο nic

απλα τοτε δουλευα salix για λιγο ... καλο είναι ... αλλά προτιμω το debian .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2023 at 18:59, darkthan said:

@jemadux πρωτη φορα σε πιανω αδιάβαστο (It is not included in stable releases of Debian anymore, has serious unfixable security vulnerabilities, and may not be updated for new kernels in a timely manner. You are highly recommended to use the built-in Nouveau driver if security is a priority.) 

Ασχετο γιατι εφηγες απο το slackware ?

Κάποια ανθρωπάκια εχουν σπαταλήσει πολλες ωρες για να φτιαξουν εστω και λιγο τις διανομές που ανέφερες και η καθε μια ειναι για τον δικο της λογο διαφορετικη .

Επειδή εσυ δεν καταφερες να κανεις τη μια απο τις τρεις να δουλεψει στο pc σου (οχι οτι και οι αλλες ειναι σωστες σύμφωνα με τα λεγομενα σου)δεν την κανει λιγοτερο καλύτερη ουτε χρειαζεται κανεις την γνωμη σου (για κατι τετοιες γνωμες ολοι φευγουν   απο το linux η χαλανε ολα τα forum).Δοκιμασε αντι να λες χαζομαρες που ακουσες, να απαντας στη λυση του προβληματος του post.

Εδώ βλέπουμε την τοξικότητα στα λίνουξ φόρουμς, ιδίως από τους υπερασπιστές non-systemd, όπως artix και δε συμμαζεύεται. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εδώ βλέπουμε την τοξικότητα στα λίνουξ φόρουμς, ιδίως από τους υπερασπιστές non-systemd, όπως artix και δε συμμαζεύεται. 


δεν εχει σημασια αμα ειναι systemd ή οχι ... καλιστα αμα θέλω βάζω devuan ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Εδώ βλέπουμε την τοξικότητα στα λίνουξ φόρουμς, ιδίως από τους υπερασπιστές non-systemd, όπως artix και δε συμμαζεύεται. 

Αυτο εβγαλες σαν αποτελεσμα??? μετα απο αυτα που εγραψα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, jemadux said:


δεν εχει σημασια αμα ειναι systemd ή οχι ... καλιστα αμα θέλω βάζω devuan ... 

Που κολλάς εσύ με το δικό μου σχόλιο; Ούτε κατ' ελάχιστο αναφέρθηκα σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alex-Vεπί του θέματος, δοκίμασε linux mint xfce. default έχει nouveau. Αλλάζεις ψάχνοντας drivers στο start menu και επιλέγεις nvidia-recommended.

@RTW4everπερί τοξικότητας, γενικά επειδή συχνάζω σε πολλά ξένα forum, τέτοιο πάθος και φανατισμός με διανομές που οδηγεί συνεχώς σε αρνητικές αλληλεπιδράσεις πρέπει να είμαστε στις πρώτες θέσεις προς αποφυγή..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...