Προς το περιεχόμενο

Χάνω το partial download στο steam


billyg599

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Κάνω download ένα μέρος από ένα παιχνίδι 50GB μέσω steam. Όταν κάνω shutdown και ξεκινώ τον υπολογιστή έχω χάσει το partial download και το steam ξεκινάει από την αρχή. Στο directory βέβαια φαίνεται ότι έχει καταληφθεί μέρος του χώρου, δλδ το partial download είναι κάπου εκεί. Κάνω κάτι repair κτλ που έχει το steam αλλά τίποτα. Έχει κάποιος καμιά ιδέα για το τί συμβαίνει; Έχω πολύ αργό ιντερνετ και επειδή γίνεται και share απο 4 άτομα δεν μπορώ να κάνω download όλη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί αυτό είναι linux θέμα;
Δεν μου έχει τύχει ποτέ να χάσω μέρος του download αλλά αν το πρόβλημα σου είναι να μοιραστεί το internet, το steam έχει download limit οπότε αν δεν ενοχλεί το pc να είναι ανοιχτό, βάλε του ένα limit όσο μπορείς και άσε το να κατεβάζει όσο πάρει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, comfuzio said:

Και γιατί αυτό είναι linux θέμα;

Γιατί μου το κάνει μόνο ο steam client στο λίνουξ. Το δοκίμασα σε win10 και ήταν οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, billyg599 said:

Γιατί μου το κάνει μόνο ο steam client στο λίνουξ. Το δοκίμασα σε win10 και ήταν οκ.

 

Οκ δεν το είχες γράψει κάπου αυτό πιο πριν για να ξεχωρίζει κάπως.
Αν μιλάμε για το ίδιο παιχνίδι στο ίδιο pc με dual boot, μπορείς να πάρεις τον φάκελο του παιχνιδιού κάνοντας mount το partition των windows προσωρινά και μετά να κάνεις check files από το linux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, comfuzio said:

Και γιατί αυτό είναι linux θέμα;
Δεν μου έχει τύχει ποτέ να χάσω μέρος του download αλλά αν το πρόβλημα σου είναι να μοιραστεί το internet, το steam έχει download limit οπότε αν δεν ενοχλεί το pc να είναι ανοιχτό, βάλε του ένα limit όσο μπορείς και άσε το να κατεβάζει όσο πάρει

Σε ευχαριστώ για το tip. Μάλλον αυτό θα κάνω δλδ να το αφήσω 2-3 μέρες στην απάλευτη σύνδεση μου με throttling.

1 hour ago, Hasta La Vista said:

Το ίδιο θέμα έχω κεγω με Linux κ steam.

Χάνει ενα % του download μετα απο restart η shut down

 

Και δεν βρίσκω και λύση και online (reddit,steam forum, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το restart/shutdown, το κάνετε παύση το download ή όπως κατεβάζει βαράτε στεγνά reboot;
Αν και τώρα δεν έχω ένα linux κλασικό αλλά το steamdeck os δεν θυμάμαι να είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα, ίσως να είναι κάτι καινούριο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, comfuzio said:

Πριν το restart/shutdown, το κάνετε παύση το download ή όπως κατεβάζει βαράτε στεγνά reboot;
Αν και τώρα δεν έχω ένα linux κλασικό αλλά το steamdeck os δεν θυμάμαι να είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα, ίσως να είναι κάτι καινούριο αυτό

Εγώ φυσικά pause το κάνω και μετά exit και το steam απο το gui. 

Πάντως όπως είπα δεν βρήκα σχόλια πολλά στα forum. Άρα δεν είναι κάποιο γενικό πρόβλημα. Πάντως θα πειραματιστώ λίγο και αν δώ τίποτα ενδιαφέρον το ποστάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει τύχει να χάσω download. 

Μήπως ο φάκελος που έχεις την δικιά σου βιβλιoθήκη δεν διαβάζεται με την μια με το που κάνεις login και γιαυτό το steam τον βλέπει σαν κενό και ξεκινάει ξανά το download από την αρχή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τις τελευταίες μέρες διάφορες δοκιμές και για αυτό δεν απάντησα.  Ήταν μη ντετερμινιστική η συμπεριφορά του. Τελικά έσβησα χειροκίνητα ότι είχε κατεβάσει μέχρι τότε από το directory steamapps. Μετά έβαλα το steam να κατεβάζει. Όταν κατέβασε μερικά GB το σταμάτησα, reboot, και δούλευε κανονικά. Δλδ έκανε resume το download από εκεί που το είχε αφήσει. Το έκανα 2-3 φορές αυτό και ήταν οκ.

On 20/06/2023 at 13:51, chek2fire said:

Δεν μου έχει τύχει να χάσω download. 

Μήπως ο φάκελος που έχεις την δικιά σου βιβλιoθήκη δεν διαβάζεται με την μια με το που κάνεις login και γιαυτό το steam τον βλέπει σαν κενό και ξεκινάει ξανά το download από την αρχή?

Το steam library το έχω σε 2ο ssd ο οποίος γίνεται mount από το fstab. Οπότε αυτό δεν ηταν αιτία νομίζω.

On 20/06/2023 at 18:57, darkthan said:

flatpak ,snap,'η native εγκατασταση? διανομη  και ελευθερος χωρος του δισκου  που γινετε το download

 

ΜΧ 21, native, 50GB παιχνίδι σε ~200GB free.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την σελιδα του steam https://help.steampowered.com/en/faqs/view/21F5-8D5D-0141-7A5E  Για δοκιμασε αυτα.


Clear Download Cache
Clearing the Steam download cache will cause the Steam client to flush locally cached configuration data and acquire it from the Steam servers again.

Navigate to your Steam -> Settings -> Downloads -> Clear Download Cache

Repair Library Folder
The Steam library folder contains all of your installed games on disk. These folders need to be writable by all users in order to update properly. Sometimes these user permissions break and need to be refreshed.

Navigate to your Steam -> Settings -> Downloads -> Steam Library Folders -> Right click on folder -> Repair Library Folder

Verify Local Files
Sometimes files on hard-disks and other storage devices become corrupted because of bad hardware, software crashes, power surges etc. Steam can verify the correctness over installed game files and fix them if necessary.

Find Game in Library -> Right click game title -> Properties -> Local Files -> Verify Integrity of Game Files
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...