Προς το περιεχόμενο

Το YouTube μειώνει τις απαιτήσεις επιλεξιμότητας των Creators για να έχουν έσοδα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το YouTube μειώνει τις απαιτήσεις επιλεξιμότητας για το Πρόγραμμα Συνεργατών του και δίνει τη δυνατότητα σε μικρότερους δημιουργούς να έχουν έσοδα από τα βίντεο τους. 

Το YouTube μειώνει τις απαιτήσεις επιλεξιμότητας για το Πρόγραμμα Συνεργατών του και δίνει τη δυνατότητα σε μικρότερους δημιουργούς να έχουν έσοδα από τα βίντεο τους. Η νέα πολιτική θα επιτρέπει σε δημιουργούς με 500 συνδρομητές να ενταχθούν στο πρόγραμμα, το ήμισυ δηλαδή της προηγούμενης απαίτησης. Άλλα κριτήρια, όπως οι έγκυρες ώρες παρακολούθησης και οι προβολές Shorts, έχουν επίσης μειωθεί. Συγκεκριμένα ο χρήστης θα πρέπει να έχει 3 δημόσια uploads στην υπηρεσία τους τελευταίους 3 μήνες, και είτε 3.000 ώρες παρακολούθησης τον τελευταίο χρόνο είτε 3 εκατομμύρια προβολές Shorts τις τελευταίες 90 ημέρες.

Οι μικρότεροι δημιουργοί θα εξακολουθήσουν να πρέπει να πληρούν τις υπάρχουσες απαιτήσεις για να κερδίζουν έσοδα από διαφημίσεις. Το YouTube έχει χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα διαμοιρασμού των διαφημιστικών εσόδων του για να προσελκύσει δημιουργούς, ειδικά για το περιεχόμενο μικρής διάρκειας. 

Άλλες πλατφόρμες, όπως το TikTok, έχουν επίσης χαμηλώσει τον πήχη για την πρόσβαση σε λειτουργίες αποκόμισης κερδών για τους δημιουργούς. Νωρίτερα αυτό το μήνα, η εταιρεία ανακοίνωσε ότι η λειτουργία του paywall βίντεο, Series, θα είναι διαθέσιμη σε δημιουργούς με περισσότερους από 10.000 followers, αλλά ότι χρήστες με 1.000 ακόλουθους που πληρούν άλλες προϋποθέσεις θα μπορούσαν επίσης να υποβάλουν αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα. Το Series δίνει στους δημιουργούς τη δυνατότητα να μοιράζονται premium περιεχόμενο που οι θαυμαστές μπορούν να πληρώνουν για να έχουν πρόσβαση.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, neo80 said:

Τα συμπεράσματα δικά σας :devil:

Δεν είναι τόσο άδικο οσο νομίζεις. Προσφορά ζήτηση είναι. Απο τη στιγμή που Έλληνες που θέλουν να διαφημιστουν στο YouTube πληρώνουν ελάχιστα, θα πάρει και ο youtuber ελάχιστα, συν ότι αλλοι οι μισθοί, οικονομία, κόστος ζωής κλπ Ελλάδα και αλλα Αμερική. 

Και μια γκαρσονιέρα στην Ελλάδα επαρχία την νοικιάζεις 150€ και στη Νέα Υόρκη 700€. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο YouTube. 

Ισα ίσα, στο YouTube, αν απευθυνθεις σε αγγλόφωνο κοινό, θα πάρεις οσα και ο Άγγλος παρολο που ζεις στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, oldnew said:

Δεν είναι τόσο άδικο οσο νομίζεις. Προσφορά ζήτηση είναι. Απο τη στιγμή που Έλληνες που θέλουν να διαφημιστουν στο YouTube πληρώνουν ελάχιστα, θα πάρει και ο youtuber ελάχιστα, συν ότι αλλοι οι μισθοί, οικονομία, κόστος ζωής κλπ Ελλάδα και αλλα Αμερική. 

Και μια γκαρσονιέρα στην Ελλάδα επαρχία την νοικιάζεις 150€ και στη Νέα Υόρκη 700€. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο YouTube. 

Ισα ίσα, στο YouTube, αν απευθυνθεις σε αγγλόφωνο κοινό, θα πάρεις οσα και ο Άγγλος παρολο που ζεις στην Ελλάδα. 

Σωστός. 

Οπως τα γράφεις είναι. Και στην ουγκαντα ακόμα χαμηλότερα. 

Αλλά αν κάποιος δεν έχει γνώσεις που να το καταλάβει..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, oldnew said:

Κακώς. Κάποιοι τρώνε πολύ χρόνο να ανεβάσουν ενδιαφέροντα βίντεο που είναι χρήσιμα σε όλους. Χωρίς αυτούς το YouTube θα ηταν άχρηστο. Ενα δωρεάν subscribe ή τουλάχιστον like, δεν στοιχιζει τίποτα και βοηθά να συνεχίσεις να βλέπεις ενδιαφέροντα βιντεο δωρεάν. Προσωπικά εχω κανει άπειρα like και subscribe (πολυ πριν ξεκίνησω να ανεβάζω και εγω βίντεο). 

Επισης κάνοντας Subscribe και like σε κανάλια που έχουν βίντεο που σε ενδιαφέρει, βελτιώνει το YouTube σου, καθώς σου προτείνει καινούργια βιντεο απο διαφορά κανάλια με παρόμοιο περιεχόμενο που κρίνει ο αλγόριθμος οτι θα σε ενδιαφέρουν, και έχεις πάντα κάτι να δεις που να σε ενδιαφέρει. 

Και στο τέλος καταλήγεις να βλέπεις μόνο αυτά. Ο αλγόριθμος τους δεν είναι αξιόπιστος. Επίσης για εμένα θα έπρεπε να σε ρωτάει μετά από Χ μήνες άμα θες να συνεχίσεις να είσαι subbed σε κανάλια που δεν έχεις δει τίποτα εκείνο το διάστημα. Γιατί όπως λες και εσύ, καταλήγεις να έχεις άπειρα subs χωρίς κανέναν λόγο και απλά να ρίχνεις το engagement του καναλιού εκείνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oldnew είπε

Επισης κάνοντας Subscribe και like σε κανάλια που έχουν βίντεο που σε ενδιαφέρει, βελτιώνει το YouTube σου, καθώς σου προτείνει καινούργια βιντεο απο διαφορά κανάλια με παρόμοιο περιεχόμενο που κρίνει ο αλγόριθμος οτι θα σε ενδιαφέρουν, και έχεις πάντα κάτι να δεις που να σε ενδιαφέρει.

ο αλγόριθμος είναι άκυρος τελείως , ειδικά όταν βλέπεις ένα βίντεο , τα προτεινόμενα δίπλα είναι βίντεο που έχω ήδη παρακολουθήσει

στην κεντρική σελίδα είναι κάααπως καλύτερα τα πράγματα , αλλά πετά κυρίως βίντεο απο κανάλια που έχω ήδη κάνει subscribe και γενικά σπάνια πετά κάτι ενδιαφέρον που δε θα το έψαχνα ο ίδιος

____________

 

Δε νομίζω μικρό κανάλι να έχει 3 εκατομμύρια προβολές shorts το τρίμηνο .... εντύπωση μου έκανε

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, korakios said:

ο αλγόριθμος είναι άκυρος τελείως , ειδικά όταν βλέπεις ένα βίντεο , τα προτεινόμενα δίπλα είναι βίντεο που έχω ήδη παρακολουθήσει

στην κεντρική σελίδα είναι κάααπως καλύτερα τα πράγματα , αλλά πετά κυρίως βίντεο απο κανάλια που έχω ήδη κάνει subscribe και γενικά σπάνια πετά κάτι ενδιαφέρον που δε θα το έψαχνα ο ίδιος

____________

 

Δε νομίζω μικρό κανάλι να έχει 3 εκατομμύρια προβολές shorts το τρίμηνο .... εντύπωση μου έκανε

Ειστε 100% λάθος ολοι όσοι το λετε αυτό , αλλά επιμένετε επειδή δεν καταλαβαίνετε. Εγω εχω 5 κανάλια στο YouTube. Μπορώ να δω τι διαφορά σε αυτό που κανω subscribe σε θέματα που με ενδιαφέρουν και σε αυτά που δεν κάνω. Μόλις το YouTube μου διέγραψε το βασικό καναλι που είχα 10 χρόνια, το επόμενο που έκανα βασικό, πηρε πάνω από χρόνο να έχει ενδιαφέρον. 

Επίσης, επαναλαμβάνω, ένα like, είναι θέμα στοιχειώδους ευγένειας. Λες ευχαριστώ σε ένα βίντεο που σε βοήθησε. Ελάχιστα έως καθόλου χρήματα βγάζουν όσοι τα ανεβάζουν συνήθως, ειδικά Ελληνικα βίντεο. Δε μιλάω για βίντεο ρουτίνας όπως περιγραφή κινητών, επεισόδιων τηλεόρασης κλπ που ανεβαίνουν συστήματικα και όντως έχουν σκοπό το κέρδος, όπου είναι στην κρίση του καθενός αν θα τς υποστήριξει ή οχι. Προσωπικά δεν κάνω like μονο σε βίντεο που δείχνουν πχ περιγραφή κινητού και είναι φανερά διαφημιστικα, παρουσιάζουν μια ψεύτικη εικόνα του προϊόντος. Όλοι οι υπόλοιποι δικαιούνται τουλάχιστον ένα like για τον κόπο τους. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, oldnew είπε

Ειστε 100% λάθος ολοι όσοι το λετε αυτό , αλλά επιμένετε επειδή δεν καταλαβαίνετε. Εγω εχω 5 κανάλια στο YouTube. Μπορώ να δω τι διαφορά σε αυτό που κανω subscribe σε θέματα που με ενδιαφέρουν και σε αυτά που δεν κάνω. Μόλις το YouTube μου διέγραψε το βασικό καναλι που είχα 10 χρόνια, το επόμενο που έκανα βασικό, πηρε πάνω από χρόνο να έχει ενδιαφέρον. 

δεν κατάλαβα το λόγο που έκανες παράθεση , το μόνο σχετικό με αυτά που έγραψα είναι το

"Μπορώ να δω τι διαφορά σε αυτό που κανω subscribe σε θέματα που με ενδιαφέρουν και σε αυτά που δεν κάνω"

το οποίο αν θες κάνε μια αναδιατύπωση γιατί προσωπικά δε βγάζω άκρη στο τι θες να πεις

τα υπόλοιπα με τα κανάλια που έχεις και αυτό που διέγραψαν δε με αφορούν  (εννοείται εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

δεν κατάλαβα το λόγο που έκανες παράθεση , το μόνο σχετικό με αυτά που έγραψα είναι το

"Μπορώ να δω τι διαφορά σε αυτό που κανω subscribe σε θέματα που με ενδιαφέρουν και σε αυτά που δεν κάνω"

το οποίο αν θες κάνε μια αναδιατύπωση γιατί προσωπικά δε βγάζω άκρη στο τι θες να πεις

τα υπόλοιπα με τα κανάλια που έχεις και αυτό που διέγραψαν δε με αφορούν  (εννοείται εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά)

Τα υπόλοιπα όντως δεν σε αφορούν. Απλά για να μη κάνω έχτρα ποστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...