Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus ετήσια συνδρομή με 0.01€ [ΤΕΛΟΣ]


chbl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, tryfos said:

Όχι αυτό ακριβώς εννοώ/ρωτάω. Και εγώ έτσι νόμιζα ότι πάει (ότι δηλαδή δεν χρεώνει ούτε στα σκρουτζ point όταν η παραγγελία είναι πάνω από 20 €). Ο φίλος παραπάνω γράφει:

Ναι, κατάλαβα, δεν έκανα εσένα quote, αλλά το αρχικό μήνυμα στο οποίο απάντησες κι εσύ, που γράφει για την χρέωση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 368
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Ξερουμε αν το 20 ευρω παραγγελια αφορα συνολο καλαθιου ή ποσο ανα εμπορο? Γιατι οι απαντησεις που εχω παρει απο εκπροσωπους της skroutz διαφερουν. Αλλος μου εχει πει οτι απαξ και το καλαθι ειναι 20+ εχεις δωρεαν μεταφορικα, αλλος οτι το 20+ ειναι ανα εμπορο αν δηλαδη στο καλαθι εχω κατι αξιας 9 ευρω απο εμπορο Α και κατι αξιας 12 ευρω απο εμπορο Β, ναι μεν το συνολο ειναι 21 αλλα σε καθε εμπορο χωριστα εχω κατω απο 20 ευρω αρα δεν εχω δωρεαν μεταφορικα με το Plus.

Το οποιο αν ισχυει ψιλοαναιρει τη χρησιμοτητα γιατι ετσι σε υποχρεωνει να πρεπει να ψωνισεις τουλαχιστον πραγματα αξιας 20 ευρω απο καθε μεμονωμενο εμπορο για να εχεις δωρεαν μεταφορικα.

Με το 0,01 κάτι έμεινε. Για εμας δουλευει ο Μακ Ντακ

Υπάρχουν διάφορες υπο-περιπτώσεις με το Skroutz Plus. Οι 2 ξεκάθαρες είναι:

1. Αν η παραγγελία είναι €20+ συνολικά, από ένα κατάστημα, δωρεάν μεταφορικά.

2. Αν η παραγγελία είναι από 2 καταστήματα και πάνω με το κάθε κατάστημα να είναι ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ, τότε το €20+ ισχύει ανά κατάστημα για να υπάρχουν δωρεάν μεταφορικά, δεν έχει σημασία η συνολική χρέωση.

Μου έχει τύχει όμως (πάνω από μια φορά) και το εξής

3. Αν η παραγγελία είναι €20+ συνολικά, από 2 καταστήματα και πάνω ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ, ακόμη και αν ανά κατάστημα η χρέωση είναι μικρότερη από €20, τότε το Skroutz έχει κάποιον αλγόριθμο που σε κάποιες περιπτώσεις ομαδοποιεί τις υποπαραγγελίες σε μία, στα φέρνει με οχηματάκι Skroutz, και δεν πληρώνεις μεταφορικά.

Δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο να σιγουρέψω το #3. Ακόμη κι αν διαλέξω €15 από ένα κάταστημα στο Μαρούσι και €10 από άλλο κατάστημα επίσης στο Μαρούσι, μπορεί να μην τα ομαδοποιήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sebu είπε

Ξερουμε αν το 20 ευρω παραγγελια αφορα συνολο καλαθιου ή ποσο ανα εμπορο? Γιατι οι απαντησεις που εχω παρει απο εκπροσωπους της skroutz διαφερουν. Αλλος μου εχει πει οτι απαξ και το καλαθι ειναι 20+ εχεις δωρεαν μεταφορικα, αλλος οτι το 20+ ειναι ανα εμπορο αν δηλαδη στο καλαθι εχω κατι αξιας 9 ευρω απο εμπορο Α και κατι αξιας 12 ευρω απο εμπορο Β, ναι μεν το συνολο ειναι 21 αλλα σε καθε εμπορο χωριστα εχω κατω απο 20 ευρω αρα δεν εχω δωρεαν μεταφορικα με το Plus.

Μόλις το δοκίμασα. Έβαλα 4 προϊόντα από 6€ έκαστο (σύνολο δηλαδή, 24€), από ενα Χ κατάστημα και ένα προϊόν των 25€ από ένα Υ κατάστημα.

Με το παραπάνω setup, τα μεταφορικά ήταν δωρεάν.

Στη συνέχεια, αφαίρεσα ένα προϊόν από το Χ κατάστημα (σύνολο δηλαδή, 18€) και άφησα το Υ ως είχε.

Στο Χ είχε μεταφορικά, ενώ στο Υ ήταν δωρεάν.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, bbbuzzz είπε

Υπάρχουν διάφορες υπο-περιπτώσεις με το Skroutz Plus. Οι 2 ξεκάθαρες είναι:

1. Αν η παραγγελία είναι €20+ συνολικά, από ένα κατάστημα, δωρεάν μεταφορικά.

2. Αν η παραγγελία είναι από 2 καταστήματα και πάνω με το κάθε κατάστημα να είναι ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΛΗ, τότε το €20+ ισχύει ανά κατάστημα για να υπάρχουν δωρεάν μεταφορικά, δεν έχει σημασία η συνολική χρέωση.

Μου έχει τύχει όμως (πάνω από μια φορά) και το εξής

3. Αν η παραγγελία είναι €20+ συνολικά, από 2 καταστήματα και πάνω ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΗ, ακόμη και αν ανά κατάστημα η χρέωση είναι μικρότερη από €20, τότε το Skroutz έχει κάποιον αλγόριθμο που σε κάποιες περιπτώσεις ομαδοποιεί τις υποπαραγγελίες σε μία, στα φέρνει με οχηματάκι Skroutz, και δεν πληρώνεις μεταφορικά.

Δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο να σιγουρέψω το #3. Ακόμη κι αν διαλέξω €15 από ένα κάταστημα στο Μαρούσι και €10 από άλλο κατάστημα επίσης στο Μαρούσι, μπορεί να μην τα ομαδοποιήσει.

Παλιότερα αυτό που έκανε ήταν να σου αλλάζει το κατάστημα έτσι ώστε να είναι και τα δύο προϊόντα απο το ίδιο κατάστημα, και να τα ομαδοποιήσει σε μια αποστολή.

Επειδή όμως έχω μείνει χωρις σκρουτζ πλας για κανέναν χρόνο, δεν είμαι και σίγουρος ότι συμβαίνει ακόμη το ίδιο.

Από ότι καταλαβαίνω όμως, για δωρεάν μεταφορικά πρέπει να είναι ένα κατάστημα και >20€, χωρίς υποπεριπτώσεις.

Επεξ/σία από Bilbo1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν προϊόντα στα οποία τα δωρεάν μεταφορικά ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ σε καμία περίπτωση. Για παράδειγμα, μια οθόνη μπορεί να έχει κανονικότατα μεταφορικά, ίσως μειωμένα, αλλά όχι μηδέν. Το ίδιο ισχύει πχ και για καρέκλες γραφείου και πάει λέγοντας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gulik είπε

Υπάρχουν προϊόντα στα οποία τα δωρεάν μεταφορικά ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ σε καμία περίπτωση. Για παράδειγμα, μια οθόνη μπορεί να έχει κανονικότατα μεταφορικά, ίσως μειωμένα, αλλά όχι μηδέν. Το ίδιο ισχύει πχ και για καρέκλες γραφείου και πάει λέγοντας. 

Αυτό έχει να κάνει με το βάρος/όγκο, ισχύει όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να έχει πέσει πολυ απελπισία εκει στο Skroutz. Δεν πειράζει οτι σπέρνεις θερίζεις έρχεται και η ώρα τους γιατι την είχαν δει πολυ ιστορία και πολυ Jeff Bezos κατάσταση.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν βλέπω να το χρεώνει, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

image.png.a47aa8dd9f3c55f70ba1a97de112da6e.png

Σε κάποια προιόντα/καταστήματα δεν το χρεώνει αλλά σε κάποια άλλα βγάζει αυτό το popup μήνυμα όταν επιλέγεις σκρουτζ πόιντ

image.png.a9d0cdde67070fcfd837c3e978f3d28c.png

και αν το αποδεχτείς προσθέτει το ποσό στην αξία των προιόντων, και όχι στα μεταφορικά. Δηλαδή "φαίνεται" ακόμα ότι τα μεταφορικά είναι δωρεάν στο checkout αν δεν το προσέξεις, απλά φουσκώνει η τιμή της αξίας.

Και το 2.80 δεν είναι σταθερό. Σε άλλο μαγαζί είδα 1 ευρώ και κάτι. Και φυσικά σε άλλα όπως στην περίπτωσή σου δεν έχει καθόλου παραπάνω χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, ούτε 20+ δεν ισχύει, αρχίζουν πολλά αν και πως και γιατί και skroutz point, αν είναι από 1 ή από 2. Ψιλοκοροϊδία η κατάσταση...

6 λεπτά πριν, Engimek είπε

Σε κάποια προιόντα/καταστήματα δεν το χρεώνει αλλά σε κάποια άλλα βγάζει αυτό το popup μήνυμα όταν επιλέγεις σκρουτζ πόιντ

image.png.a9d0cdde67070fcfd837c3e978f3d28c.png

και αν το αποδεχτείς προσθέτει το ποσό στην αξία των προιόντων, και όχι στα μεταφορικά. Δηλαδή "φαίνεται" ακόμα ότι τα μεταφορικά είναι δωρεάν στο checkout αν δεν το προσέξεις, απλά φουσκώνει η τιμή της αξίας.

Και το 2.80 δεν είναι σταθερό. Σε άλλο μαγαζί είδα 1 ευρώ και κάτι. Και φυσικά σε άλλα όπως στην περίπτωσή σου δεν έχει καθόλου παραπάνω χρέωση.

Αντί να είναι το skroutz point παντού και πάντα δωρεάν για το προωθήσουν, εδώ βλέπω εξαιρείται το point από το "δωρεάν" ακόμα και στο plus με παραγγελία 20+. Αναρωτιέμαι αν νομίζουν ότι απευθύνονται σε τελείως ηλίθιους ιθαγενείς ή σε νορμάλ ανθρώπους...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αναρωτιέμαι αν νομίζουν ότι απευθύνονται σε τελείως ηλίθιους ιθαγενείς

Μάλλον αυτό. Το όλο σκηνικό με το 0.01€ θυμίζει καθρεφτάκια..

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά  άνθρακες ο θησαυρός... έχει  δωρεάν  μεταφορικά  αλλά σε συγκεκριμένα σκρουτζ σοπ τα οποία είναι  πιο ακριβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα υπάρξουν αλλαγές στις χρεώσεις γενικότερα, από εδώ και πέρα, μετά την σημερινή ΕΠΙΚΗ (από όλες τις απόψεις) προωθητική τους ενέργεια. 

 

Οτιδήποτε κάνουν, το κάνουν βάσει σχεδίου, δεν χαρίζεται ΤΙΠΟΤΑ στο εμπόριο, ειδικά στην εποχή που διανύουμε. 

 

Πιθανότατα να αλλάξουν σύντομα τα "όρια" σε βάρη / όγκους / συνολική αξία παραγγελιών που θα... "δικαιούνται" δωρεάν μεταφορικά (κάτι που επαναλαμβάνω ακόμη και σήμερα υπάρχει αλλά ελάχιστοι το έχουν διαπιστώσει γι' αυτό κι έφερα ως παράδειγμα οθόνες ή καρέκλες που ΔΕΝ θα δείτε δωρεάν μεταφορικά επουδενί). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gulik είπε

Προφανώς και θα υπάρξουν αλλαγές στις χρεώσεις γενικότερα, από εδώ και πέρα, μετά την σημερινή ΕΠΙΚΗ (από όλες τις απόψεις) προωθητική τους ενέργεια. 

 

Οτιδήποτε κάνουν, το κάνουν βάσει σχεδίου, δεν χαρίζεται ΤΙΠΟΤΑ στο εμπόριο, ειδικά στην εποχή που διανύουμε. 

 

Πιθανότατα να αλλάξουν σύντομα τα "όρια" σε βάρη / όγκους / συνολική αξία παραγγελιών που θα... "δικαιούνται" δωρεάν μεταφορικά (κάτι που επαναλαμβάνω ακόμη και σήμερα υπάρχει αλλά ελάχιστοι το έχουν διαπιστώσει γι' αυτό κι έφερα ως παράδειγμα οθόνες ή καρέκλες που ΔΕΝ θα δείτε δωρεάν μεταφορικά επουδενί). 

Ε θα μείνουν μόνοι τους τότε ή με κάποιους που ούτως ή άλλως κάνουν παραγγελία κάθε μέρα ακατάπαυστα (και δεν ασχολούνται με τέτοιες...λεπτομέρειες). Οπότε όλα καλά, no bad feelings. Μπορείς να κοροϊδεύεις πολλούς για λίγο αλλά όχι όλους συνέχεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όρια σε βάρος έχουν ήδη αλλάξει, όπως είχαν αλλάξει και άλλοι όροι μετά το πρώτο έτος της συνδρομής. Η μόνη ελπίδα είναι να ανέβουν τα άλλα δύο (?) ανταγωνιστικά site ώστε να υπάρξει πίεση για καλύτερους όρους προς τον καταναλωτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...