Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus ετήσια συνδρομή με 0.01€ [ΤΕΛΟΣ]


chbl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 368
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρετε τι γίνεται, εγώ από τότε που πήγαν τις αγορές στα 20 ευρώ ανά κατάστημα από 15, έπαψα να αγοράζω τόσο, πιο μπροστά αν ήθελα κάτι που έκανε π.χ. μέχρι 8 ευρώ, έβαζα 2 τέτοια ώστε να έχω και για τον επόμενο μήνα και γλίτωνα και μεταφορικά. Τώρα με 20 ευρώ το σκεφτόμουν λίγο να κάνω αγορές.

Σε κάποια φάση τον Φεβρουάριο έληξε το skroutz plus και απλά δεν ξαναέβαλα γιατί ήθελε και 17 ευρώ για συνδρομή και μετά να ρίχνω εικοσάρικα για αγορές. Μέχρι που κοντά στον Μάιο χρειάστηκε να κάνουμε κάποιες αγορές για το σπίτι, (6 στο σύνολο) οπότε αν έδινα 3 ευρώ για κάθε παραγγελία θα έπιανα 18 ευρώ μόνο για μεταφορικά, οπότε έδωσα 17 ευρώ και  ξαναέβαλα skroutz plus, από τότε όμως πάλι δεν έχω αγοράσει κάτι.

Όσο δεν είχα καν συνδρομή για 4 μήνες δεν αγόρασα ούτε ψίχουλο από skroutz ενώ πρώτα με τα 15 ευρώ/κατάστημα έκανα 2~4 αγορές τον μήνα. Τώρα με 20 ευρώ πάλι skroutz plus έκανα 6 αγορές μία ημέρα γιατί χρειαστήκαμε πράγματα και από τον Μάιο μέχρι σήμερα δεν ξαναέκανα αγορά και δεν προβλέπω να αγοράζω σύντομα κάτι. Τώρα αν είναι τόσο τεράστια η διαφορά 15 με 20 ευρώ... για αρκετό κόσμο είναι, αντί να αγοράσω κάτι π.χ. με 8 ευρώ από skroutz και να πρέπει να βάλω 3 τέτοια ώστε να πάω πάνω από 20 ευρώ και να δώσω 24, προτιμώ να πάω σε τοπικό κατάστημα και να δώσω 9 ευρώ π.χ. και να το πάρω, πιο ακριβό μεν αλλά  μικρότερη τωρινή αγορά.

Δεν θεωρώ ότι αντιπροσωπεύω όλο τον πληθυσμό αλλά αυτή η αλλαγή 15 -> 20 έχει ρίξει τις πωλήσεις, πάντως σίγουρα δεν τις ανέβασε. Οπότε ίσως έπαψε αρκετός κόσμος να κάνει αγορές και είπαν να τους δώσουν δωρεάν την συνδρομή ώστε να έχουν το δέλεαρ. Όταν  ξέρεις ότι έχεις ήδη το skrouz plus σκέφτεσαι πιο εύκολα να μπεις να κάνεις αγορά.

~~

7 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

1) Η Amazon έχει την "πολυτέλεια" με ορισμένες της τακτικές να χάνει χρήματα, ώστε να εξασφαλίσει πως θα παραμείνει στην κορυφή
2) Πόσοι από αυτούς που γκρινιάζουν όντως έκαναν ανανέωση 2-3 μέρες πριν, και όχι βδομάδα το λιγότερο;

(Δεν τα λέω αυτά για να υπερασπιστώ το Skroutz, ένας που το κράζει με αυτά που κάνει τελευταία εγώ είμαι, αλλά το συγκεκριμένο είναι παράλογο, άσχετα με το αν έχει καλομάθει μερικούς το Amazon)

Θα έπρεπε όλοι να μπορέσουν σήμερα να ανανεώσουν την συνδρομή μέχρι του χρόνου αυτόματα τουλάχιστον, κάποιου μπορεί να λήγει σε 3 ημέρες, δεν μπορεί αν μπει σήμερα να βάλει με 0,1€ να την ανανεώσει, πρέπει να περιμένει να λήξει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ooaris είπε

Είμαι 2ο χρόνο τώρα σκρουτζ πλας. 

Τον 1ο χρόνο ήταν δωρεάν μεταφορικά για 15 ευρώ και πάνω, για προϊόντα από το ίδιο κατάστημα, μέσω σκρουτζ. 

Τώρα ανεβάσανε το όριο στα 20ευρω. 

Είναι μεγάλη η διαφορά αλλά πάλι, αρκετός κόσμος που ψωνίζει αρκετά, ανανέωσε (όπως και εγώ μιας που αγοράζω πάνες τακτικά που έχουν ακριβά μεταφορικά λόγω όγκου και το plus τα μηδενίζει.) 

Πέρυσι, λίγο κανά 2 κολλητοί που μου ζητούσαν να τους παραγγείλω επειδή είχα plus, λίγο εγώ, κατέληξα να έχω εξοικονομησει 222 ευρώ  σε 43 αποστολές  συνολικά, στον έναν χρόνο συνδρομής. 

Το catch είναι ότι αυτό είναι ολίγον τι, εικονικό. 

Είχα πιάσει πάρα πολλές φορές τον εαυτό μου να ψάχνει προϊόν το οποίο δεν χρειαζόμουν ίσα ίσα για να φτάσω το όριο των δωρεάν μεταφορικών.

Δεν ήθελα να δώσω 5 ευρώ μεταφορικά επειδή ήμουν 30cents πιο κάτω από το όριο και έβρισκα πράγματα που χωρίς το plus, δεν θα τα αγόραζα... Ξέρω γω μια θήκη κινητού στα 7 ευρώ ή μπορεί να ξεκινούσα να αγοράσω ένα φθηνό προϊόν με 9 ευρώ +4 μεταφορικά =13 και με 15 ευρώ +δωρεάν μεταφορικά είχε το άλλο το προϊόν που ήταν επώνυμο και κατέληγα να πάρω αυτό. 

Το πιο αστείο ήταν όταν ήθελα να αγοράσω μια πλαστική βάση/ζουλιχτήρι για οδοντόκρεμα με κόστος ~75cents +4ευρω μεταφορικά και ανταυτού αγόρασα 20 τέτοια με 15 ευρώ. 

Αντί για 1 με ~5 ευρώ δηλαδή, προτίμησα  20 για 15 ευρώ και τα υπόλοιπα τα τύλιξα δωράκια και τα μοίρασα τα Χριστούγεννα στο ρεβεγιόν! 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτό το όριο δημιουργεί περαιτέρω ζήτηση και σε βάζει να ψαχουλεύεις περισσότερο τα μαγαζιά. Αυτό από μόνο του είναι μπίζνα που εφαρμόζεται παγκοσμίως. Όσο καταφέρνουν να σε βάζουν να ψαχουλεύεις, τόσο περισσότερο ξοδεύεις.

Οσο ξοδεύεις, τόσο περισσότερο συνηθίζεις να ξοδεύεις. 

Φίλε αυτό είναι το catch, και μπράβο σου που το αναφέρεις, αν και ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι είσαι θύμα. Με το ποστ προσφέρεις στην κοινότητα. Όχι μόνο δεν έχεις γλυτώσει λεφτά, αλλά σίγουρα έχεις δώσει παραπάνω από κάποιον που δεν έχει plus. ΜΗΝ ΨΩΝΙΖΕΤΕ άσκοπα ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΖΕΤΕ. Δεν έχετε καμία υποχρέωση. Σε βάζουν να συμπληρώνεις διάφορα ΤΕΧΝΗΤΑ μίνιμουμ όρια και στο τέλος ξοδεύεις παραπάνω από όσο ήθελες/μπορούσες/έπρεπε. Για αυτό είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι στο πολύ σύντομο μέλλον το 20 € μίνιμουμ θα γίνει 25 €, μετά 30 € κοκ. Να μαζέψουν κόσμο θέλουν και μετά να πάνε το μίνιμουμ στα 50 €, για αυτούς που πράγματι έχουν χρήμα. Μη την πατάτε χωρίς λόγο. Και μην ξεχνάτε ότι έχουν πεθάνει τα μαγαζιά στο νταβατζιλίκι. Να βγάλεις ναι, αλλά όχι και συνεταίρος στον κόπο του άλλου.

Προσωπικά δεν είχα plus, το πήρα λόγω του τζάμπα και μόνο, και φυσικά δεν προτίθεμαι να το ανανεώσω υπό καμία συνθήκη-δεν είμαι φανατικός shopper, παίρνω μόνο ό,τι και όταν το χρειάζομαι. Ειδικά τώρα που βλέπω ότι κάθε χρόνο το χειροτερεύει -εξηγώ παραπάνω γιατί- ένας λόγος παραπάνω. Για όσους κάνουν non-stop παραγγελίες και υπάρχει δυσκολία πρόσβασης κλπ., ίσως να αξίζει. Αλλά με προσοχή και φειδώ πάντα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από άπειρες προσπάθειες από τις 09:00, από την εφαρμογή, από chrome, από mi browser, με 3 διαφορετικές κάρτες, τώρα πέρασε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα η απορία είναι.... τα δωρεάν μεταφορικά ισχύουν για προϊόντα που είναι διαθέσιμα μέσω σκρουτζ σωστά? 

Ότι δεν είναι διαθέσιμο στο καλαθι του σκρουτζ δεν υπάγεται στο plus 

Άλλοι δύο συνάδελφοι εδώ το κατάφεραν στους υπάρχοντες λογαριασμούς τους. Όλοι προσπαθουσαμε από τις 9 :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Και τωρα η απορία είναι.... τα δωρεάν μεταφορικά ισχύουν για προϊόντα που είναι διαθέσιμα μέσω σκρουτζ σωστά? 

Ότι δεν είναι διαθέσιμο στο καλαθι του σκρουτζ δεν υπάγεται στο plus 

Σωστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ooaris είπε

Είμαι 2ο χρόνο τώρα σκρουτζ πλας. 

Τον 1ο χρόνο ήταν δωρεάν μεταφορικά για 15 ευρώ και πάνω, για προϊόντα από το ίδιο κατάστημα, μέσω σκρουτζ. 

Τώρα ανεβάσανε το όριο στα 20ευρω. 

Είναι μεγάλη η διαφορά αλλά πάλι, αρκετός κόσμος που ψωνίζει αρκετά, ανανέωσε (όπως και εγώ μιας που αγοράζω πάνες τακτικά που έχουν ακριβά μεταφορικά λόγω όγκου και το plus τα μηδενίζει.) 

Πέρυσι, λίγο κανά 2 κολλητοί που μου ζητούσαν να τους παραγγείλω επειδή είχα plus, λίγο εγώ, κατέληξα να έχω εξοικονομησει 222 ευρώ  σε 43 αποστολές  συνολικά, στον έναν χρόνο συνδρομής. 

Το catch είναι ότι αυτό είναι ολίγον τι, εικονικό. 

Είχα πιάσει πάρα πολλές φορές τον εαυτό μου να ψάχνει προϊόν το οποίο δεν χρειαζόμουν ίσα ίσα για να φτάσω το όριο των δωρεάν μεταφορικών.

Δεν ήθελα να δώσω 5 ευρώ μεταφορικά επειδή ήμουν 30cents πιο κάτω από το όριο και έβρισκα πράγματα που χωρίς το plus, δεν θα τα αγόραζα... Ξέρω γω μια θήκη κινητού στα 7 ευρώ ή μπορεί να ξεκινούσα να αγοράσω ένα φθηνό προϊόν με 9 ευρώ +4 μεταφορικά =13 και με 15 ευρώ +δωρεάν μεταφορικά είχε το άλλο το προϊόν που ήταν επώνυμο και κατέληγα να πάρω αυτό. 

Το πιο αστείο ήταν όταν ήθελα να αγοράσω μια πλαστική βάση/ζουλιχτήρι για οδοντόκρεμα με κόστος ~75cents +4ευρω μεταφορικά και ανταυτού αγόρασα 20 τέτοια με 15 ευρώ. 

Αντί για 1 με ~5 ευρώ δηλαδή, προτίμησα  20 για 15 ευρώ και τα υπόλοιπα τα τύλιξα δωράκια και τα μοίρασα τα Χριστούγεννα στο ρεβεγιόν! 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτό το όριο δημιουργεί περαιτέρω ζήτηση και σε βάζει να ψαχουλεύεις περισσότερο τα μαγαζιά. Αυτό από μόνο του είναι μπίζνα που εφαρμόζεται παγκοσμίως. Όσο καταφέρνουν να σε βάζουν να ψαχουλεύεις, τόσο περισσότερο ξοδεύεις.

Οσο ξοδεύεις, τόσο περισσότερο συνηθίζεις να ξοδεύεις. 

Αυτό κάναμε όλοι, και μάλιστα άρχισε η αγορά ως εξής, πρώτα θα είχες μία αγορά 12 ευρώ και με 3 ευρώ έξοδα πήγαινες στα 15, οπότε έψαχνες οτιδήποτε κοστίζει κοντά στα 3 ευρώ για να το πάρεις ουσιαστικά στην θέση των μεταφορικών.

Αργότερα οι αγορές άρχισαν να γίνονται με πρόγραμμα, μάζευα τι ήθελα ώστε να έχω πάντα πάνω από 15 ευρώ, κάποιες φορές αγόραζα διπλά πράγματα για να φτάσω το plus όπως κι εσύ. Δεν ήταν σπατάλη, απλά έπρεπε να υπάρχει προγραμματισμός αγορών, θέλεις οδοντόκρεμα... ε, πάρε 6 μαζί να πιάσεις το plus, και θα έχεις οδοντόκρεμα για μήνες μιας και δεν λήγει. Ήθελε να έχουμε χώρο να βάζουμες τα επιπλέον που αρχίσαμε να γεμίζουμε.

Δεν είχε και τόσο διαφορά με τις προσφορές σε σούπερ μάρκετ, κι εκεί όταν βλέπαμε κάτι πολύ φτηνότερο σε προσφορά παίρναμε παραπάνω από όσο χρειαζόμασταν και απλώς είχαμε για αρκετό καιρό.

Τώρα με το 20άρικο όμως δεν το κάνω πλέον, εγώ έχω σταματήσει αν αγοράζω από skroutz γιατί οριακά τα 15 μπορούσα να τα φτάσω χωρίς πολλές σπατάλες, τώρα με το 20άρικο κάπου ξεφεύγει. Οπότε σίγουρα είδαν ότι μειώνονται οι πωλήσεις τους και είπαν να το δωρίσουν, μιας και τα 17 ευρώ που δίνει για την συνδρομή δεν είναι και κανένα τεράστιο ποσό.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ένας φίλος λίγα σχόλια πιο πάνω, απορώ πως σας πάει στην ολοκλήρωση πληρωμής (κι ας μην την δέχεται) ενώ υπάρχει pop up 404;;;

Btw προσπαθώ περίπου 2 ώρες...το 404 βγήκε πριν 1 ώρα περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...