Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ


noobas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι για την ιστορία, έχω ακούσει και το ανάποδο στόρυ. Ο πωλητής, ζητήσε να φάνει η τιμή πώλησης μεγαλύτερη από την πραγματική, έγινε η κατάθεση και τα υπόλοιπα τα επέστρεψε χεράτα, ήθελε να δικαιολογήσει το δάνειο για την αγορά του επομένου(κάπου τον διευκόλυνε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, TRiBaL_25 είπε

Εγω εάν ήμουν πωλητής και ήθελες να με πληρώσεις μετρητά, θα σε πήγαινα πρώτα σε κατάστημα γνωστού μου ή στην τράπεζα που θα τα κατέθετα για μέτρημα και έλεγχο γνησιότητας χαρτονομισμάτων. You never know...

Σιγά μη κάνει κάποιος όλη αυτή τη διαδικασία για 10-15 χιλιάδες.
 

Εδώ σπίτια αγοράζουν/πουλάνε και την διαφορά της αντικειμενικής (της τάξεως των 50-100k) τα κουβαλάνε σε μετρητά χέρι με χέρι, τα 10-15 χιλιάδες δεν είναι τίποτα για να κάνεις όλη τη μανούρα αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, RTW4ever said:

Γιατί, είναι μεγάλο ποσό τα 12 χιλιάρικα μετρητά; Σιγά το ποσό. 

Έλα ντε.

Μιλάμε για το ελάχιστο ποσό με το οποίο βγαίνεις από το σπίτι για χαλαρό ποτάκι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Έλα ντε.

Μιλάμε για το ελάχιστο ποσό με το οποίο βγαίνεις από το σπίτι για χαλαρό ποτάκι. 

Αν πηγαινει ο αλλος για χαλαρο ποτακι στο nammos δεν υπαρχει καμια ειρωνεια εδω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TRiBaL_25 είπε

Λοιπόν

1) Ή στέλνει ο αγοραστής έμβασμα στον πωλητή χωρίς διαμεσολάβηση μετρητών. (το καλύτερο)

2) Ή τα δίνει στον πωλητή και πάνε μαζί στην τράπεζα του για να τα καταθέσει με αιτιολογικό πώληση αυτοκινήτου.

Οι υπέυθυνες δηλώσεις είναι απαραίτητες και στις δυο περιπτώσεις σε περίπτωση που χρειαστούν μελλοντικά για την εφορία και αφού συμπληρωθούν ο ένας παίρνει την δήλωση του άλλου και την κρατάει να υπάρχει.

Επειδή εχω βρεθεί στην θέση τόσο του πωλητή όσο και αγοραστή, αυτές ήταν οι συμβουλές του λογιστή μου οπότε θεώρησε έγκυρα αυτά που σου γράφω.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

τωρα που γίνεται online η μεταβιβαση, ποια διαδικασία θα ακολουθούσες και πως ο πωλητής διασφαλίζει ότι παίρνει τα χρήματα με το που δίνει την άδεια? 
την τελευταια φορά που πούλησα αυτοκίνητο, ειχαμε παει στο ΚΕΠ, πήρα επιταγή ημέρας τράπεζας, είχα έτοιμες δηλώσεις, υπογράψαμε, παραδώσαμε άδεια και πήρα την επιταγή. 

Ψάχνω τον βέλτιστο τρόπο για να κάνω πώληση με την online επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε ιδιώτη με 12000 ευρώ στην τσέπη;;;; Πηγενε περνάτε στον λογαριασμό σου ρε φιλε και κανε σαν άνθρωπος μια συναλαγη. Θα σε κλέψουν και θα ειναι κρίμα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ναι όταν έχεις α) Μαύρο Χρήμα ή και β) όταν το αυτοκίνητο πωλείται πχ 11.000 ευρώ και εσύ θέλεις να δηλώσεις ότι το αγόρασες – πούλησες πχ 2.500 ευρώ για να κλέψεις όλους εμάς…

Μπορεί να είναι απαίτηση του πωλητή γιατι έχει κάποιο κατασχετήριο ή να θέλει να αγοράσει κάποιο ιστορικό τα οποία δεν είναι γραμμένα σε κάποιο μητρώο και το ποσο αγοράς δεν εμφανίζεται πουθενά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hik είπε

Εδώ σπίτια αγοράζουν/πουλάνε και την διαφορά της αντικειμενικής (της τάξεως των 50-100k) τα κουβαλάνε σε μετρητά χέρι με χέρι, τα 10-15 χιλιάδες δεν είναι τίποτα .....

150000 από πώληση διαμερίσματος, σε μπουφάν, παντελόνι, τσαντάκι , μοιρασμένα, cool & άνετος. 😎😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Damianus είπε

150000 από πώληση διαμερίσματος, σε μπουφάν, παντελόνι, τσαντάκι , μοιρασμένα, cool & άνετος. 😎😁

θα θελα να δω τη φάτσα σου αν σε λήστευαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Hik είπε

Σιγά μη κάνει κάποιος όλη αυτή τη διαδικασία για 10-15 χιλιάδες.
 

Εδώ σπίτια αγοράζουν/πουλάνε και την διαφορά της αντικειμενικής (της τάξεως των 50-100k) τα κουβαλάνε σε μετρητά χέρι με χέρι, τα 10-15 χιλιάδες δεν είναι τίποτα για να κάνεις όλη τη μανούρα αυτή.

Τα 10-15 δεν είναι μαύρα στην περίπτωσή μας οπότε γιατί να μην πάτε μαζί να τα καταθέσετε στην τράπεζα σου (αφού ο άλλος εχει κόλλημα με το έμβασμα) και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Σιγά την μανούρα. Του δίνεις και το κλειδί του αυτοκινήτου αμα φοβαται τόσο πολύ. Στην διευθυνση μεταφορών όμως για έκδοση αδειας πάτε ΜΕΤΑ την πληρωμή. 

Τώρα με την ηλεκτρονική έκδοση που λέτε δεν ξέρω, εγώ τα είχα κάνει με τον παραδοσιακό τρόπο. Υπάρχουν και τα γραφεία διεκπεραιώσεων, πολύ βολικό κι αυτό.

Στην περίπτωση των σπιτιών αναγκαστικά τα παίρνεις στο χέρι ακριβώς γιατί είναι μαύρα. Εκεί δεν υπάρχει επιλογή. (Εγω θα είχα και ένα μηχανάκι ελέγχου, δεν είναι και τόσο ακριβά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλα ποσά)

 

Επεξ/σία από TRiBaL_25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, noobas21 είπε

Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα εαν κανω επανακαταθεση των χρηματων που εβγαλα στην τραπεζα?

@rus εξηγησε λιγο στον κύριο οτι "δεν δικαιολογειται μια καταθεση με προηγούμενη αναληψη" γιατι "που ξερουμε οτι τα χαρτονομισματα ειναι τα ιδια" 😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vs_skg είπε

@rus εξηγησε λιγο στον κύριο οτι "δεν δικαιολογειται μια καταθεση με προηγούμενη αναληψη" γιατι "που ξερουμε οτι τα χαρτονομισματα ειναι τα ιδια" 😂

απο που σου κατεβηκε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

@rus εξηγησε λιγο στον κύριο οτι "δεν δικαιολογειται μια καταθεση με προηγούμενη αναληψη" γιατι "που ξερουμε οτι τα χαρτονομισματα ειναι τα ιδια" 😂

Τωρα Θα εχω θεμα δηλαδη εαν παω να τα βαλω παλι μεσα?εαν παρω τηλ στην τραπεζα να ρωτήσω θαταν καλη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noobas21 είπε

Τωρα Θα εχω θεμα δηλαδη εαν παω να τα βαλω παλι μεσα?εαν παρω τηλ στην τραπεζα να ρωτήσω θαταν καλη ιδεα?

Πολύ καλή ιδέα, Δευτέρα πρωί να καλέσεις στην τράπεζα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...