Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ


noobas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση διεξοδικά, αλλά σε γενικές γραμμές ξέπλυμα γίνεται σε χρήματα που είναι μαύρα και κρυμμένα κάτω από στρώματα, θυρίδες κλπ και όχι σε ήδη κατατεθειμένα σε λογαριασμό τραπέζης, γιατί αυτά είναι ήδη ξεπλυμένα ή νόμιμα. 

Κανεις δε διαφωνει σε αυτη τη γενικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Καθώς είμαι παντρεμένος με εφοριακό, μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας ότι η εφορία κοιτάει ΜΟΝΟ τις καταθέσεις. Αν ελέγξει το ΑΦΜ, θα ρωτήσει από που βρήκες τα λεφτά και μετά, όντως, θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ήτοι θα πρέπει να έχεις την ανάληψη κι ΑΝ την δεχτούν.

Οπότε καλά τα λέει ο rus.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να βρεις την ανάληψη που είχε γίνει ένα μήνα πριν. Δεν είναι κανέναν τρελό πρόβλημα, τύπου πρόστιμο και τέτοια, αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς.

 

Αυτά...

Υποτίθεται ότι έχουν εξελιχθεί τα λογισμικά της εφορίας και μπορούν να ξεχωρίσουν πότε η κατάθεση μετρητών είναι από προηγούμενη ανάληψη, ποια είναι "πρωτογενής" και πότε υπάρχει υπερβολική προσαύξηση πλούτου.

😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση διεξοδικά, αλλά σε γενικές γραμμές ξέπλυμα γίνεται σε χρήματα που είναι μαύρα και κρυμμένα κάτω από στρώματα, θυρίδες κλπ και όχι σε ήδη κατατεθειμένα σε λογαριασμό τραπέζης, γιατί αυτά είναι ήδη ξεπλυμένα ή νόμιμα. 

Σωστά

Όμως εάν μια μετά βγάλεις τα χρήματα από την τράπεζα και μετά από 5 μέρες τα ξαναβάλεις, δεν είναι ύποπτο; δεν ξέρω πως λειτουργούν οι ελεγκτικες αρχές και ούτε θέλω να το μάθω. Σε κάθε περίπτωση όμως, εάν κανείς αυτήν την κίνηση μια φορά πιστευω πως θα ασχοληθει κάποιος μαζί σου. Εάν την κάνεις συνέχεια τοτε λογικά κάποιος μπορεί να ασχοληθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, james01gr said:

Σωστά

Όμως εάν μια μετά βγάλεις τα χρήματα από την τράπεζα και μετά από 5 μέρες τα ξαναβάλεις, δεν είναι ύποπτο; δεν ξέρω πως λειτουργούν οι ελεγκτικες αρχές και ούτε θέλω να το μάθω. Σε κάθε περίπτωση όμως, εάν κανείς αυτήν την κίνηση μια φορά πιστευω πως θα ασχοληθει κάποιος μαζί σου. Εάν την κάνεις συνέχεια τοτε λογικά κάποιος μπορεί να ασχοληθεί. 

Για κάντο λιανά αυτό, ύποπτο ως προς τι ακριβώς;

Πάντως όπως και να το εννοείς, κάποιος που δεν έχει κάνει κάτι παράνομο δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Αντιθέτως με ότι πιστεύουν μερικοί δεν έχει πάψει να ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας, για να έχεις πρόβλημα θα πρέπει οι ελεγκτικές αρχές να αποδείξουν ότι έχεις κάνει κάτι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για κάντο λιανά αυτό, ύποπτο ως προς τι ακριβώς;

Πάντως όπως και να το εννοείς, κάποιος που δεν έχει κάνει κάτι παράνομο δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Αντιθέτως με ότι πιστεύουν μερικοί δεν έχει πάψει να ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας, για να έχεις πρόβλημα θα πρέπει οι ελεγκτικές αρχές να αποδείξουν ότι έχεις κάνει κάτι παράνομο.

Για τις φορολογικές αρχές με τα μνημονια, δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας. Σου βάζουν το πρόστιμο και μετά τρέχεις να αποδείξεις εσύ τι έχει γίνει. Δες για παράδειγμα την υπόθεση με τον Χατζηγιάννη που έστελνε στην Κύπρο εμβάσματα. Του έβαλαν το πρόστιμο πρώτα (μου φαίνεται ήταν 1 εκατ. €), τους πήγε στα δικαστήρια και μου φαίνεται πριν λίγους μήνες δικαιώθηκε γιατί το δικαστήριο δέχθηκε πως τα χρήματα που έστελνε στην Κύπρο ήταν φορολογημενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, james01gr said:

Για τις φορολογικές αρχές με τα μνημονια, δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας. Σου βάζουν το πρόστιμο και μετά τρέχεις να αποδείξεις εσύ τι έχει γίνει. Δες για παράδειγμα την υπόθεση με τον Χατζηγιάννη που έστελνε στην Κύπρο εμβάσματα. Του έβαλαν το πρόστιμο πρώτα (μου φαίνεται ήταν 1 εκατ. €), τους πήγε στα δικαστήρια και μου φαίνεται πριν λίγους μήνες δικαιώθηκε γιατί το δικαστήριο δέχθηκε πως τα χρήματα που έστελνε στην Κύπρο ήταν φορολογημενα. 

Στο προηγούμενο post δήλωσες ότι δεν έχεις ιδέα για το πως λειτουργούν οι ελεγκτικές αρχές και δεν θέλεις να το μάθεις, αλλά σε αυτό μιλάς με βεβαιότητα για το πως λειτουργούν... Είναι τουλάχιστον αστείο.

Όσο για την περίπτωση του Χατζηγιάννη δεν του επέβαλλαν το πρόστιμο από το πουθενά όπως αφήνεις να εννοηθεί, τον κάλεσαν πρώτα να δώσει εξηγήσεις οι οποίες δεν έπεισαν, είχε κάνει τα εμβάσματα χωρίς να τα δηλώσει στην εφορία όπως έπρεπε (ο ίδιος ισχυρίστηκε ότι τα δήλωσε με συμπληρωματικές δηλώσεις κατόπιν εορτής). Επίσης το πρόστιμο είχε ακυρωθεί από το 2016, και στα δικαστήρια τον πήγαν αυτοί για το ποινικό κομμάτι της υπόθεσης.

Καμία σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ, δλδ να κάνεις ανάληψη κάποιο ποσό και μετά από 5 ημέρες να το ξανακαταθέσεις, δεν υπάρχει κάτι παράνομο σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αν το κάνεις 1-2 φορές λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. Θα πεις μια φορά ήθελα να παρώ ένα αμάξι και ακυρώθηκε, την άλλη ήθελα να δώσω προκαταβολή πχ για ένα ακίνητο και ακυρώθηκε κτλ αλλά αν γίνει πιο συστηματικά θα καταλάβουν ότι δεν καταθέτεις τα ίδια λεφτά αλλά κάποια άλλα που απέκτησες με άλλους τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, zio10 said:

Το θέμα είναι ότι αν το κάνεις 1-2 φορές λογικά δεν θα υπάρχει θέμα. Θα πεις μια φορά ήθελα να παρώ ένα αμάξι και ακυρώθηκε, την άλλη ήθελα να δώσω προκαταβολή πχ για ένα ακίνητο και ακυρώθηκε κτλ αλλά αν γίνει πιο συστηματικά θα καταλάβουν ότι δεν καταθέτεις τα ίδια λεφτά αλλά κάποια άλλα που απέκτησες με άλλους τρόπους.

Και 100 να το κάνεις πάλι δεν θα υπάρχει θέμα. θέμα θα έχεις μόνο αν αποδειχθεί κάπως αδικαιολόγητη προσαύξηση περιουσίας, αυτό που περιγράφεις είναι απλά μια υποψία η οποία δεν στοιχειοθετεί απολύτως τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ κουβέντα για το τίποτα...

Καταθέτεις 10.000 και σου ζητάνε διευκρινίσεις...αν έκανες αναλήψεις 10.000 το τελευταίο διάστημα χωρίς αντίστοιχες αποδεδειγμένες αγορές είσαι καλυμμένος!

Αν στο μεταξύ τα δάνεισες κάπου και έβγαλες τον τόκο σου (τσέπη) δεν θα το μάθουν ποτέ, όπως επίσης και αν έκανες κάποια μαύρη αγοραπωλησία.

Πρόβλημα θα υπήρχε αν έκανες ανάληψη 10.000 και αγορά οχήματος αξίας 10.000 (από ιδιώτη) και μετά κατάθεση 10.000.

Επίσης υποθέτω οτι είναι δύσκολο να αποδείξεις οτι τα έκανες ανάληψη πριν από 20-30 χρόνια και τα είχες σε στρώμα-χρηματοκιβώτιο-θυρίδα κλπ.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 9:20 ΠΜ, noobas21 είπε

Καλησπερα σε ολους,σε μερικους μηνες θελω να προβώ στην αγορα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου απο ιδιώτη αξιας 11.000-12.000 ευρω,ο μισθος μου δικαιολογεί την αγορα του αμαξιου και ολες μου οι μισθοδοσιες φαινονται κανονικα στην τραπεζα,το θεμα μου ειναι ομως οταν ερθει η ωρα της αγορας γινεται η διαδικασια να γινει καθαρα και μονο με μετρητα ή θα εχω θεμα με εφοριες και δεν ξερω τι αλλο,οποιος γνωριζει θα με βοηθουσε παρα πολυ η συμβουλη του μιας και ακουω διαφορα απτον καθενα.ευχαριστω

Δεν υπάρχει κανένα όριο στις συναλλαγές με μετρητά μεταξύ ιδιωτών. Από εκεί και πέρα ανάλογα με το τι ποσό θα δηλώσετε στην υπεύθυνη δήλωση που θα κάνετε μεταξύ σας μπορεί να βγει ζημιωμένος ο πωλητής -αν δηλώσετε μικρό ποσό- γιατί θα έχει πάρει λεφτά "από διάθεση περιουσιακών στοιχείων" που δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει στο "πόθεν έσχες" του ή εσύ αν δηλώσετε πολύ μεγάλο ποσό γιατί θα έχεις καταναλώσει πολλά λεφτά από το δικό σου ("πόθεν έσχες"). Η δε "εφορία" ασχολείται με λογαριασμούς που κινήθηκαν συνολικά >100.000€ σε ένα έτος. Επισήμως και ανακοινωμένα. Γίνονται 100άδες εκατομμύρια (σε πλήθος) τραπεζικές συναλλαγές κάθε χρόνο σε όλη τη χώρα, δεν υπάρχει από ένας εφοριακός πάνω από κάθε λογαριασμό να τις παρακολουθεί όπως νομίζετε μερικοί.Τώρα πως έφτασε το θέμα 8 σελίδες με άσχετα posts δεν ξέρω. Αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά. 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, theopan είπε

 Η δε "εφορία" ασχολείται με λογαριασμούς που κινήθηκαν συνολικά >100.000€ σε ένα έτος. Επισήμως και ανακοινωμένα. Γίνονται 100άδες εκατομμύρια (σε πλήθος) τραπεζικές συναλλαγές κάθε χρόνο σε όλη τη χώρα, δεν υπάρχει από ένας εφοριακός πάνω από κάθε λογαριασμό να τις παρακολουθεί όπως νομίζετε μερικοί.Τώρα πως έφτασε το θέμα 8 σελίδες με άσχετα posts δεν ξέρω. Αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά. 😅

Aρα μπορουμε ελευθερα να κανουμε λοβιτουρες κατω απο 100.000€ ανα ετος διοτι "επισημως και ανακοινωμενα" η εφορια δεν ασχολειται? 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...