Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ


noobas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rus είπε

Ας μη ψειριζουμε αλλο τη μαϊμου, το θεμα εχει εξαντληθει. "Μπορει" λεμε να εχεις θεμα, οχι οτι θα εχεις οπωσδηποτε. Το ποσό αυτο ειναι μικρο ετσι κι αλλιως για να ασχοληθουν οι αρχες.

Αν είναι νόμιμα τα λεφτά δεν "μπορεί Χ να έχει θέμα. Στην χειρότερη απλά θα ταλαιπωρηθεί. 

Αν έχω δίπλωμα οδήγησης θα μου έλεγες "μπορεί" να έχω πρόβλημα σε έλεγχο; Όχι. Είμαι νόμιμος, όπως είναι και το σενάριο με τα λεφτά. 

1 ώρα πριν, rus είπε

Μυστη μου, δεν υπαρχει μεγαλυτερο μαργαριταρι απο τη παγκοσμια πατεντα σου, να δικαιολογεις χρημα με ισοποσες αναληψεις. Πως και δε το ανακαλυψαν τοσα χρονια οι κακοποιοι του πλανητη? 

Συνεχίζεις να είσαι ο μόνος που πιστεύει ότι δικαιολογείς και εκκαθαρίσεις ΝΕΑ λεφτά όχι τα προϋπάρχον.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια κάποια σιγουριά υπάρχει εδώ πάντως

γι αυτό παιδιά

1) να σημειώνετε αριθμούς χαρτονομισμάτων, για να αποδείξετε ότι είναι τα ίδια χαρτονομίσματα αν τα βγάλετε και τα ξαναβάλετε  🤣

2) Μπορείτε να κάνετε το δικό σας θαύμα και να διπλασιάσετε τα λεφτά σας, με αυτό το μυστικό κόλπο: Τα βγάζετε και τα ξαναβάζετε, τότε ξαφνικά έχετε 2 * τα λεφτά σας που πρέπει να δικαιολογούνται στην εφορία  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Καλά βρε φιλε  πλάκα μου κανεις γράφουμε τόση ώρα και   δεν μπορούμε να συννενοηθουμε η κανείς ότι δεν καταλαβαίνεις; Είπε κανείς να νομιμοποιήσει χρήματα αερίζοντας τα; 
Αυτο που λέμε είναι όταν κάποιος έχει ένα Χ χρηματικό ποσό ΝΟΜΙΜΟ ΟΧΙ ΜΑΥΡΟ στην τράπεζα απο εισοδήματα κτλ, και κάνει ανάληψη  αυτού του  Χ ποσού   και μετά απο κάποιες μέρες ξανά κάνει κατάθεση το ίδιο ποσο  επειδη τελικά δεν το χρησιμοποιησε θα έχει  θέμα; Τι θέμα θα είναι αυτό; Από ποτε απαγορεύεται να κανείς ανάληψη και επανακαταθεση ενός χρηματικού ποσού;

Εσυ μιλησες για αερισμο  "...τα έβγαλες να πάρουν αέρα και τα ξανά έβαλες μπορείς να πεις αν σε ρωτήσουν δικά σου είναι. " Τα υπολοιπα τα εξηγησαμε πολλες φορες.

3 ώρες πριν, vs_skg είπε

γι αυτό παιδιά

1) να σημειώνετε αριθμούς χαρτονομισμάτων, για να αποδείξετε ότι είναι τα ίδια χαρτονομίσματα αν τα βγάλετε και τα ξαναβάλετε  🤣

2) Μπορείτε να κάνετε το δικό σας θαύμα και να διπλασιάσετε τα λεφτά σας, με αυτό το μυστικό κόλπο: Τα βγάζετε και τα ξαναβάζετε, τότε ξαφνικά έχετε 2 * τα λεφτά σας που πρέπει να δικαιολογούνται στην εφορία  🤣

Μυστη μου τα ειπαμε, κερδιζεις βραβειο πουλιτζερ για την παγκοσμια πρωτοτυπια σου να δικαιολογεις καταθεσεις χρηματος με ισοποσες αναληψεις 😄

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, rus είπε

Εσυ μιλησες για αερισμο  "...τα έβγαλες να πάρουν αέρα και τα ξανά έβαλες μπορείς να πεις αν σε ρωτήσουν δικά σου είναι. " Τα υπολοιπα τα εξηγησαμε πολλες φορες.

 

Όχι δεν εξήγησες απολύτως τιποτα. Ισχυριζεσαι ότι αν κάποιος  κάνει  ανάληψη  ένα  Χ χρηματικό ποσό από τον τραπεζικό του λογαριασμό  (σε νόμιμα χρήματα αναφερόμαστε πάντα   οχι μαύρα)  και αργότερα κάνει  ξανά κατάθεση το ίδιο   Χ χρηματικό ποσό επειδη τελικά δεν το χρησιμοποίησε  , μπορεί να έχει πρόβλημα με την εφορία. Σε ρωταω τι πρόβλημα θα έχει και γιατί να το έχει το πρόβλημα και δεν απαντάς, γράφεις αλλά αντ άλλων.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Όχι δεν εξήγησες απολύτως τιποτα. Ισχυριζεσαι ότι αν κάποιος  κάνει  ανάληψη  ένα  Χ χρηματικό ποσό από τον τραπεζικό του λογαριασμό  (σε νόμιμα χρήματα αναφερόμαστε πάντα   οχι μαύρα)  και αργότερα κάνει  ξανά κατάθεση το ίδιο   Χ χρηματικό ποσό επειδη τελικά δεν το χρησιμοποίησε  , μπορεί να έχει πρόβλημα με την εφορία. Σε ρωταω τι πρόβλημα θα έχει και γιατί να το έχει το πρόβλημα και δεν απαντάς, γράφεις αλλά αντ άλλων.

παμε αλλη μια τοτε: αν ειναι μετρητα σαφως και μπορει να εχει προβλημα αν δε μπορει να τα δικαιολογησει. Η εφορια θα κρινει εαν μπορουν να δικαιολογηθουν με προηγουμενη ισοποση αναληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rus είπε

παμε αλλη μια τοτε: αν ειναι μετρητα σαφως και μπορει να εχει προβλημα αν δε μπορει να τα δικαιολογησει. Η εφορια θα κρινει εαν μπορουν να δικαιολογηθουν με προηγουμενη ισοποση αναληψη.

Δηλαδή λες ότι ενώ εχω μεσα στον λογαριασμο χρήματα τα οποία είναι απόλυτα δικαιολογημένα από εισοδήματα ετών( το τονίζω για πολλοστή φορά ότι συζηταμε για καθαρά χρήματα) αν τα κάνω ανάληψη σε μετρητά, τα κρατήσω ενα χρονικό διάστημα σπίτι μου  και στην συνέχεια τα ξανά κάνω  κατάθεση  στον ίδιο λογαρισμο, μπορεί να εχω πρόβλημα με την εφορία; Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ζητήσοουν  εξηγήσεις και προφανως εύκολα δικαιολογούνται  τα χρήματα από τις κινήσεις του λογαριασμού αφού δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα, αλλά πρόβλημα; Τι πρόβλημα να έχεις με χρήμα το οποίο είναι καθαρό; Έτσι οπως το γράφεις είναι λες και απαγορεύεται να κάνει  κανεις  ανάληψη και επανακαταθεση ενός ποσού,  γιατί μετά θα του ζητηθεί από την   εφορία  να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Σου φαίνεται λογικό αυτό που γράφεις;

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Δηλαδή λες ότι ενώ εχω μεσα στον λογαριασμο χρήματα τα οποία είναι απόλυτα δικαιολογημένα από εισοδήματα ετών( το τονίζω για πολλοστή φορά ότι συζηταμε για καθαρά χρήματα) αν τα κάνω ανάληψη σε μετρητά, τα κρατήσω ενα χρονικό διάστημα σπίτι μου  και στην συνέχεια τα ξανά κάνω  κατάθεση  στον ίδιο λογαρισμο, μπορεί να εχω πρόβλημα με την εφορία; Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να ζητήσοουν  εξηγήσεις και προφανως εύκολα δικαιολογούνται  τα χρήματα από τις κινήσεις του λογαριασμού αφού δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα, αλλά πρόβλημα; Τι πρόβλημα να έχεις με χρήμα το οποίο είναι καθαρό; Έτσι οπως το γράφεις είναι λες και απαγορεύεται να κάνει  κανεις  ανάληψη και επανακαταθεση ενός ποσού,  γιατί μετά θα του ζητηθεί από την   εφορία  να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Σου φαίνεται λογικό αυτό που γράφεις;

Αν το κάνει συστηματικά μπορεί να κινήσει υποψίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν το κάνει συστηματικά μπορεί να κινήσει υποψίες. 

Δεν συζητάμε  αυτό, δεν λέμε  να γίνετε συστηματικά. Επίσης άλλο κινώ υποψίες άλλο έχω πρόβλημα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

παμε αλλη μια τοτε: αν ειναι μετρητα σαφως και μπορει να εχει προβλημα αν δε μπορει να τα δικαιολογησει. Η εφορια θα κρινει εαν μπορουν να δικαιολογηθουν με προηγουμενη ισοποση αναληψη.

κι αύριο μπορεί να χιονίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

..................Σου φαίνεται λογικό αυτό που γράφεις;

δε καταλαβαινω γιατι αφου διαφωνεις με αυτα που ειπα επιμενεις να με ρωτας. Κανε οπως σε φωτισει ο Υψιστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Αμην.

Καθώς είμαι παντρεμένος με εφοριακό, μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας ότι η εφορία κοιτάει ΜΟΝΟ τις καταθέσεις. Αν ελέγξει το ΑΦΜ, θα ρωτήσει από που βρήκες τα λεφτά και μετά, όντως, θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ήτοι θα πρέπει να έχεις την ανάληψη κι ΑΝ την δεχτούν.

Οπότε καλά τα λέει ο rus.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να βρεις την ανάληψη που είχε γίνει ένα μήνα πριν. Δεν είναι κανέναν τρελό πρόβλημα, τύπου πρόστιμο και τέτοια, αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Mpiftekis said:

Καθώς είμαι παντρεμένος με εφοριακό, μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας ότι η εφορία κοιτάει ΜΟΝΟ τις καταθέσεις. Αν ελέγξει το ΑΦΜ, θα ρωτήσει από που βρήκες τα λεφτά και μετά, όντως, θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ήτοι θα πρέπει να έχεις την ανάληψη κι ΑΝ την δεχτούν.

Οπότε καλά τα λέει ο rus.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να βρεις την ανάληψη που είχε γίνει ένα μήνα πριν. Δεν είναι κανέναν τρελό πρόβλημα, τύπου πρόστιμο και τέτοια, αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς.

 

Αυτά...

Ο rus πρώτα από όλα άλλα λέει τη μία και άλλα την άλλη. Τη μια ισχυρίζεται πως αν κάνεις ανάληψη και ξανά κατάθεση τότε θα έχεις πρόβλημα μόνο στην περίπτωση που η ανάληψη έγινε σε μετρητά ενώ αν έγινε με τραπεζική επιταγή δεν τρέχει τίποτα, την άλλη ισχυρίζεται πως πρόβλημα μπορεί και να έχεις αν η ανάληψη έγινε σε μετρητά και δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα χρήματα, και 5-6 διαφορετικές παραλλαγές ακόμα με κοινό σημείο ότι πρόβλημα θα υπάρχει μόνο αν η ανάληψη έγινε σε μετρητά.

Από την άλλη εσύ ισχυρίζεσαι ότι την ανάληψη δεν είναι σίγουρο ότι θα την δεχτούν, και κατά τη γνώμη μου πολύ σωστά μια και το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι τα χρήματα υπήρχαν και παλιότερα στον λογαριασμό και όχι ότι είναι/ήταν νόμιμα και φορολογημένα, καθώς επίσης δεν κάνεις κανένα διαχωρισμό στο αν η ανάληψη έγινε με μετρητά ή με τραπεζική επιταγή, και πάλι πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου γιατί είναι αδιάφορο.

Κατα τα άλλα σωστά τα λέει? :)

 

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Καθώς είμαι παντρεμένος με εφοριακό, μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας ότι η εφορία κοιτάει ΜΟΝΟ τις καταθέσεις. Αν ελέγξει το ΑΦΜ, θα ρωτήσει από που βρήκες τα λεφτά και μετά, όντως, θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Ήτοι θα πρέπει να έχεις την ανάληψη κι ΑΝ την δεχτούν.

Οπότε καλά τα λέει ο rus.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να βρεις την ανάληψη που είχε γίνει ένα μήνα πριν. Δεν είναι κανέναν τρελό πρόβλημα, τύπου πρόστιμο και τέτοια, αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς.

 

Αυτά...

Όχι δεν τα λέει καλά. Λέει οτι μπορει να έχεις  πρόβλημα, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι  να  ζητήσουν εξηγήσεις, προβλημα εγώ καταλαβαινω να φας πρόστιμο.
Αναφέρω εδώ για πολλοστή φορά ότι η κουβέντα γίνετε   για  καθαρά χρήματα όχι μαύρα,  που σημαίνει οτι δικαιολογείται η προέλευση τους από μισθοδοσίες/εισοδήματα  ετών και φαίνεται  από που προήλθαν αν τσεκαρει κανεις  όλες τις  κινήσεις στον λογαριασμο. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε αυτήν την περίπτωση είναι να ζητήσουν εξηγησεις, όποτε πας στην τράπεζα ζητάς να σου δώσουν αντίγραφα των  κινήσεων  του λογαριασμού των τελευταίων ετών και έτσι φαίνεται μέχρι το τελευταίο ευρώ από που προήλθαν τα χρήματα. 
 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

 προβλημα εγώ καταλαβαινω να φας πρόστιμο.

[...]

 Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε αυτήν την περίπτωση είναι να ζητήσουν εξηγησεις, όποτε πας στην τράπεζα ζητάς να σου δώσουν αντίγραφα των  κινήσεων  του λογαριασμού των τελευταίων ετών και έτσι φαίνεται μέχρι το τελευταίο ευρώ από που προήλθαν τα χρήματα. 
 

Για αυτό ειπα ότι το πρόβλημα είναι λίγο υποκειμενικό. Για εμένα πρόβλημα είναι το ότι θα πρέπει να τρέξω, σε ενδεχόμενο έλεγχο, να αποδείξω τον ελέφαντα στο δωμάτιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...