Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ


noobas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, noobas21 είπε

Τωρα Θα εχω θεμα δηλαδη εαν παω να τα βαλω παλι μεσα?εαν παρω τηλ στην τραπεζα να ρωτήσω θαταν καλη ιδεα?

τα σηκωσες μετρητα και θα τα βαλεις μετρητα? τοτε μονο μπορει να εχεις θεμα

 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, rus είπε

τα σηκωσες μετρητα και θα τα βαλεις μετρητα? τοτε μονο μπορει να εχεις θεμα

 

 

Τι θέμα να έχει ρε παιδιά ο άνθρωπος δηλαδη; Πάω για παράδειγμα αύριο Δευτέρα και σηκώνω 10.000ευρω  σε μετρητά από τον λογαριασμό .Μου έρχεται μετά από ένα μήνα να τα κάνω τα ξανά κάνω πάλι  κατάθεση και καταθέτω παλι  10.000 ευρώ  που είχα κάνει ανάληψη, τι ακριβώς θέμα να έχω δηλαδη; 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Έβγαλα 10 χιλιάρικα να πάω να αγοράσω αμάξι. Εν τελει χάλασε η συμφωνία και θέλω να τα ξαναβάλω στο λογαριασμό μου. 

Ακριβώς. Δηλαδή τι θέμα να δημιουργηθει με ανάληψη και επανακαταθεση ενός χρηματικού  ποσού απορώ.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου πηρε το αυτι μου οτι το 79% των καταθετων στην ελλαδα εχουνε κατω απο 2 ή 3 χιλ. ευρω καταθεσεις.

Μπορει να ειναι και λιγοτερο το ποσο, δεν το συγκρατησα.

Επομενος, τα 12 χιλ. ειναι παρα πολλα λεφτα για παρα πολυ κοσμο, σημερα.

Επι πασοκ δεκαετια 80-90 παιζει να ηταν και τα ψιλα που αφηνε μπουρμπουαρ ο κουτσογιωργας.

 

Edit

το βρηκα, καλα θυμομουν λιγοτερο απο αυτο που εγραψα πιο πανω.

 

<<Όπως προκύπτει από τα αναλυτικά στοιχεία του Ταμείου Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) για τις τραπεζικές καταθέσεις νοικοκυριών και επιχειρήσεων έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022>>

---Το 72,5% των καταθετών είναι μικροκαταθέτες, καθώς διατηρούν καταθέσεις έως 1.000 ευρώ. Καταθέσεις πάνω από 1.000 ευρώ και έως 5.000 ευρώ είχε το 2022 το 12,4% των καταθετών, από 5.001 έως 50.000 ευρώ το 13%, από 50.001 έως 100.000 ευρώ το 1,4% και καταθέσεις πάνω από 100.000 ευρώ είχε μόλις το 0,7% των καταθετών.---

Επεξ/σία από BertaJourdan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, rus είπε

τα σηκωσες μετρητα και θα τα βαλεις μετρητα? τοτε μονο μπορει να εχεις θεμα

 

 

έτσι μπράβο τώρα μιλάς σωστά 

Αυτό ακριβώς ρωτάει αν μπορεί να κάνει, εξήγησέ του σε παρακαλώ γιατί πιστεύεις ότι θα έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

έτσι μπράβο τώρα μιλάς σωστά 

Αυτό ακριβώς ρωτάει αν μπορεί να κάνει, εξήγησέ του σε παρακαλώ γιατί πιστεύεις ότι θα έχει πρόβλημα

εσυ εισαι, μυστη μου, που ελεγες οτι μπορει κανεις ελευθερα να κανει καταθεσεις και να τις δικαιολογει με ισοποσες  αναληψεις?

10 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

Καπου πηρε το αυτι μου οτι το 79% των καταθετων στην ελλαδα εχουνε κατω απο 2 ή 3 χιλ. ευρω καταθεσεις.

Μπορει να ειναι και λιγοτερο το ποσο, δεν το συγκρατησα.

Επομενος, τα 12 χιλ. ειναι παρα πολλα λεφτα για παρα πολυ κοσμο, σημερα.

Επι πασοκ δεκαετια 80-90 παιζει να ηταν και τα ψιλα που αφηνε μπουρμπουαρ ο κουτσογιωργας.

 

Edit

το βρηκα, καλα θυμομουν λιγοτερο απο αυτο που εγραψα πιο πανω.

 

<<Όπως προκύπτει από τα αναλυτικά στοιχεία του Ταμείου Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) για τις τραπεζικές καταθέσεις νοικοκυριών και επιχειρήσεων έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022>>

---Το 72,5% των καταθετών είναι μικροκαταθέτες, καθώς διατηρούν καταθέσεις έως 1.000 ευρώ. Καταθέσεις πάνω από 1.000 ευρώ και έως 5.000 ευρώ είχε το 2022 το 12,4% των καταθετών, από 5.001 έως 50.000 ευρώ το 13%, από 50.001 έως 100.000 ευρώ το 1,4% και καταθέσεις πάνω από 100.000 ευρώ είχε μόλις το 0,7% των καταθετών.---

Εδω, με στοιχεια του περασμενου Αυγουστου λεει οτι

  • Το μεγαλύτερο μερίδιο στις καταθέσεις των φυσικών προσώπων στο τραπεζικό σύστημα έχει η κατηγορία υπολοίπου 5.000-50.000 ευρώ, η οποία αντιπροσωπεύει από το 2015 σχεδόν σταθερό ποσοστό –κυμαίνεται γύρω στο 41%-42%.
  • Η δεύτερη σε σημασία κατηγορία αφορά τους λογαριασμούς ύψους 100.000-500.000 ευρώ, με ποσοστό που κυμαίνεται γύρω στο 23-24%, και ακολουθεί η κατηγορία 50.000-100.000 ευρώ με 19%-20%.
  • H χαμηλότερη κατηγορία λογαριασμών, κάτω των 5.000 ευρώ, αντιπροσωπεύει το 9-10% του συνόλου των καταθέσεων των φυσικών προσώπων, ενώ οι κατηγορίες άνω των 500.000 ευρώ αντιπροσωπεύουν γύρω στο 6% του συνόλου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, rus είπε

εσυ εισαι, μυστη μου, που ελεγες οτι μπορει κανεις ελευθερα να κανει καταθεσεις και να τις δικαιολογει με ισοποσες  αναληψεις?

 

Μπορεις να εξηγησεις λιγο το σκεπτικο σου επειδη προσωπικα δεν μπορω να το κατανοησω?

Εστω οτι παω σημερα  στην τραπεζα και για τον χ-ψ λογο κανω αναληψη απο τον προσωπικο μου λογαριασμο ενα ποσο ας πουμε 10.000 ευρω. Τελικα τα χρηματα δεν τα χρησιμοποιώ για  τον σκοπό που ήθελα  και ετσι απο το να εχω σπιτι μου τοσα μετρητα,   αποφασιζω μετα απο 1 μηνα να κανω ξανα καταθεση το ιδιο ποσο στον ιδιο λογαρισμο.Τι ακριβως θεμα μπορει να εχω σε αυτη την περιπτωση μπορεις να εξηγησεις? Φυσικα εννοειται οτι μιλαμε για καθαρα χρηματα  το οποια δικαιολογουνται απολυτα  απο τις ετησιες φορολογικες τον τελευταιων ετων, δεν μιλαμε για μαυρα χρηματα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Μπορεις να εξηγησεις λιγο το σκεπτικο σου επειδη προσωπικα δεν μπορω να το κατανοησω?

Εστω οτι παω σημερα  στην τραπεζα και για τον χ-ψ λογο κανω αναληψη απο τον προσωπικο μου λογαριασμο ενα ποσο ας πουμε 10.000 ευρω. Τελικα τα χρηματα δεν τα χρησιμοποιώ για  τον σκοπό που ήθελα  και ετσι απο το να εχω σπιτι μου τοσα μετρητα,   αποφασιζω μετα απο 1 μηνα να κανω ξανα καταθεση το ιδιο ποσο στον ιδιο λογαρισμο.Τι ακριβως θεμα μπορει να εχω σε αυτη την περιπτωση μπορεις να εξηγησεις? Φυσικα εννοειται οτι μιλαμε για καθαρα χρηματα  το οποια δικαιολογουνται απολυτα  απο τις ετησιες φορολογικες τον τελευταιων ετων, δεν μιλαμε για μαυρα χρηματα.

@rus ο λαός περιμένει να τον μορφώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vs_skg είπε

@rus ο λαός περιμένει να τον μορφώσεις

Απλα πραγματα γνωστα σε ολους, μυστη μου.

13 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Εστω οτι παω σημερα  στην τραπεζα και για τον χ-ψ λογο κανω αναληψη απο τον προσωπικο μου λογαριασμο ενα ποσο ας πουμε 10.000 ευρω. Τελικα τα χρηματα δεν τα χρησιμοποιώ για  τον σκοπό που ήθελα  και ετσι απο το να εχω σπιτι μου τοσα μετρητα,   αποφασιζω μετα απο 1 μηνα να κανω ξανα καταθεση το ιδιο ποσο στον ιδιο λογαρισμο.Τι ακριβως θεμα μπορει να εχω σε αυτη την περιπτωση μπορεις να εξηγησεις? Φυσικα εννοειται οτι μιλαμε για καθαρα χρηματα  το οποια δικαιολογουνται απολυτα  απο τις ετησιες φορολογικες τον τελευταιων ετων, δεν μιλαμε για μαυρα χρηματα.

Μπορει να εχεις θεμα αν δε μπορεις να δικαιολογησεις τα λεφτα. Η εφορια ειδοποιειται για τις καταθεσεις, οχι για τις αναληψεις. Δεκα χιλιαδες βεβαια ειναι μικρο ποσό για να ασχοληθει. Καλυτερα οι κινησεις αυτες να γινονται μεσω επιταγης, ωστε να φαινεται απο που προερχεται/καταληγει το χρημα.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rus είπε

 

Μπορει να εχεις θεμα αν δε μπορεις να δικαιολογησεις τα λεφτα. Η εφορια ειδοποιειται για τις καταθεσεις, οχι για τις αναληψεις. Δεκα χιλιαδες βεβαια ειναι μικρο ποσό για να ασχοληθει. Καλυτερα οι κινησεις αυτες να γινονται μεσω επιταγης, ωστε να φαινεται απο που προερχεται/καταληγει το χρημα.

 

Μα ο ts για 11-12κ αναφέρεται και του εγραψες ότι μπορεί να έχει θέμα, δηλαδή τα 11-12κ είναι πολλά και τα 10κ του παραδειγματος λίγα, κάντα 12κ και στο παράδειγμα τότε. Επισης μιλάμε για χρήματα δικαιολογημένα και όχι μαύρα το γράφω αυτό και στο παράδειγμα που έδωσα αλλά και ο ts ξεκαθαρίζει ότι αναφέρεται σε νόμιμα χρήματα . Ακόμη και να ενημερώνεται η εφορία μόνο για τις καταθέσεις όπως λες και όχι για αναληψεις και ας πούμε ζητήσουν εξηγήσεις, παίρνεις  μια βεβαίωση κινήσεων λογαριασμού από την τράπεζα η οποία δείχνει  οτι τα χρήματα προϋπήρχαν στον λογαρισμο και φυσικά προήλθαν νόμιμα από μισθοδοσίες κτλ.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2023 at 03:04, rus said:

τα σηκωσες μετρητα και θα τα βαλεις μετρητα? τοτε μονο μπορει να εχεις θεμα

 

49 minutes ago, rus said:

Μπορει να εχεις θεμα αν δε μπορεις να δικαιολογησεις τα λεφτα.

Εύκολα άλλαξες άποψη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 

Εύκολα άλλαξες άποψη :)

που να βρω και τα μαργαριτάρια από το άλλο νήμα, θα λέει πάλι ότι δεν εννοούσε αυτό, άλλο εννοούσε (χωρίς να λεει ΤΙ εννοούσε) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...