Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ


noobas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε
  17 λεπτά πριν, Extacy156 είπε

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Τραπεζική επιταγή εξαργυρώνεται κατευθείαν σε μετρητά αν θέλεις χωρίς να περάσει από λογαριασμό. Στην Alpha bank τουλάχιστον που εξαργύρωσα κάποιες επιταγές εγώ. Άλλες τράπεζες ίσως έχουν άλλη πολιτική.

Ισχύει. Έχω εξαργυρώσει 15000 επιταγή ημέρας σε Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Extacy156 είπε

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Τραπεζική επιταγή εξαργυρώνεται κατευθείαν σε μετρητά αν θέλεις χωρίς να περάσει από λογαριασμό. Στην Alpha bank τουλάχιστον που εξαργύρωσα κάποιες επιταγές εγώ. Άλλες τράπεζες ίσως έχουν άλλη πολιτική.

Πριν 2 χρονια τραπεζικη επιταγη στο ονομα μου αξιας καπου 33.000 ευρω απο Εθνικη δεν μπορουσα να την εισπραξω αν δεν περναγε μεσα  απο λογαραοσ μου που ευτυχως ειχα .Αλοιως θα επρεπε να ανοιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Εννοείς ότι θα κουβαλάς πάνω σου 12 χιλιάρικα σε μετρητά και θα τα δώσεις να τα μετρήσει μπροστά σου? 

Γιατί, είναι μεγάλο ποσό τα 12 χιλιάρικα μετρητά; Σιγά το ποσό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Πριν 2 χρονια τραπεζικη επιταγη στο ονομα μου αξιας καπου 33.000 ευρω απο Εθνικη δεν μπορουσα να την εισπραξω αν δεν περναγε μεσα  απο λογαραοσ μου που ευτυχως ειχα .Αλοιως θα επρεπε να ανοιξω

Τι να πω? Εγώ την έκανα την διαδικασία πριν λίγο καιρο με 3 επιταγές μάλιστα σε 3 καταστήματα γιατί δεν είχε ένα κατάστημα να μου δώσει το συνολικό ποσό σε μετρητα και σε κανένα κατάστημα δεν πέρασαν από τον λογαριασμό μου. Μιλάω για τραπεζική επιταγή πάντα.  Σε άλλη περίπτωση που την επιταγή την είχε έκδοσει εταιρία εκεί ναι έπρεπε να περάσει πρώτα από λογαριασμο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noobas21 είπε

Λογο του οτι εχω ηδη ενα μεγαλο ποσο των χρηματων σε μετρητα και επειδη ειχα ακουσει οτι μπορει να εχω θεμα αμα κανω επανακαταθεση τα χρηματα που τραβηξα σκεφτηκα να κανω την αγορα καθαρα με μετρητα,αλλα εφοσον μου λετε οτι δεν υπαρχει θεμα με την επανακαταθεση θα γινει μεσω τραπεζας οταν ερθει η ωρα,ευχαριστω πολυ ολους :)

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και υποψήφιος για έλεγχο, η επανακατάθεση για τους ελεγκτές θεωρείται νέα περιουσία και πρέπει να αποδείξεις την προέλευση των χρημάτων, δηλαδή την προηγούμενη ανάληψη. Εάν έχει περάσει καιρός από αυτήν, δεν το δέχονται. 

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για εμένα είναι. Για τους άλλους δεν ξέρω.

Δεν είναι, ψιλά είναι. 

56 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν γίνεται. Τιμολόγιο πάνω από 500Ε εξοφλείται υποχρεωτικά μέσω τραπέζης ή με κάρτα. Αυτή είναι η νομοθεσία. Οπότε από έμπορο θα φας άκυρο. Εκτός αν σου πει (και δεχτείς) να κόψετε τιμολόγιο μικρότερο των 500Ε και όλα τα υπόλοιπα να τα πάρει μαύρα. Εσένα δεν συμφέρει, αυτός θα κάνει την τύχη του γιατί θα έχει το φπα κέρδος. Σημείωσε ότι για να δεχτεί κάτι τέτοιο, θα είναι "μικρός" έμπορος (αντιπροσωπείες κλπ τα ξεχνάς). 

Τίποτα δεν ισχύει από αυτά που λες. Έχω άμεσο παράδειγμα αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου 14.000 με μετρητά από επίσημη αντιπροσωπεία. Βρήκαν αυτοί τρόπο να τα περάσουν, μόνοι τους στο τραπεζικό σύστημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

 

Τίποτα δεν ισχύει από αυτά που λες. Έχω άμεσο παράδειγμα αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου 14.000 με μετρητά από επίσημη αντιπροσωπεία. Βρήκαν αυτοί τρόπο να τα περάσουν, μόνοι τους στο τραπεζικό σύστημα. 

Πάνε και τα καταθέτουν οι ίδιοι στον λογαριασμό τους με δικαιολογία το όνομα του πελάτη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noobas21 είπε

Καλησπερα σε ολους,σε μερικους μηνες θελω να προβώ στην αγορα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου απο ιδιώτη αξιας 11.000-12.000 ευρω,ο μισθος μου δικαιολογεί την αγορα του αμαξιου και ολες μου οι μισθοδοσιες φαινονται κανονικα στην τραπεζα,το θεμα μου ειναι ομως οταν ερθει η ωρα της αγορας γινεται η διαδικασια να γινει καθαρα και μονο με μετρητα ή θα εχω θεμα με εφοριες και δεν ξερω τι αλλο,οποιος γνωριζει θα με βοηθουσε παρα πολυ η συμβουλη του μιας και ακουω διαφορα απτον καθενα.ευχαριστω

Μόνο η διαδικασία να τα βγάλεις από σένα είναι κρίμα. Τώρα αν τα έχεις μάυρα, απλα δηλωνεις μικρότερη τιμή απο αυτή της αγοράς, τα δίνεις στο χέρι και τελειωσες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Υπαρχει καπιος λογος να το αγορασεις με μετρητα ?

Ναι όταν έχεις α) Μαύρο Χρήμα ή και β) όταν το αυτοκίνητο πωλείται πχ 11.000 ευρώ και εσύ θέλεις να δηλώσεις ότι το αγόρασες – πούλησες πχ 2.500 ευρώ για να κλέψεις όλους εμάς…

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, noobas21 είπε

Καλησπερα σε ολους,σε μερικους μηνες θελω να προβώ στην αγορα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου απο ιδιώτη αξιας 11.000-12.000 ευρω,ο μισθος μου δικαιολογεί την αγορα του αμαξιου και ολες μου οι μισθοδοσιες φαινονται κανονικα στην τραπεζα,το θεμα μου ειναι ομως οταν ερθει η ωρα της αγορας γινεται η διαδικασια να γινει καθαρα και μονο με μετρητα ή θα εχω θεμα με εφοριες και δεν ξερω τι αλλο,οποιος γνωριζει θα με βοηθουσε παρα πολυ η συμβουλη του μιας και ακουω διαφορα απτον καθενα.ευχαριστω

Πολλά λάθη σε μία παράγραφο, από την μία ο μισθός σου δικαιολογεί την αγορά του αμαξιού αλλά θελεις να πληρώσεις μετρητά όλη την αξία του αυτοκινήτου χωρίς την παρέμβαση τράπεζας στην μέση. Εδώ λοιπόν η ιστορία βρωμάει και είναι βέβαιο ότι στην επόμενη φορολογική σου δήλωση δεν θα έχεις τρόπο να αποδείξεις αυτή την αγορά και θα μπλέξεις .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι όταν πουλάμε ή αγοράζουμε μεταχειρισμένο να συμπληρώνουν οι εμπλεκόμενοι μια υπέυθυνη δήλωση ο ενας οτι ' αγορασα απο τον τάδε το τάδε ε.ι.χ στο τάδε ποσό' και ο άλλος οτι ' πούλησα στον τάδε κτλ κτλ. ' 

Εγω εάν ήμουν πωλητής και ήθελες να με πληρώσεις μετρητά, θα σε πήγαινα πρώτα σε κατάστημα γνωστού μου ή στην τράπεζα που θα τα κατέθετα για μέτρημα και έλεγχο γνησιότητας χαρτονομισμάτων. You never know...

Εφόσον μπορείς να δικαιολογήσεις το ποσόν στείλε το ρημάδι το έμβασμα να τελειώνεις, μη τα μπλέκεις τα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TRiBaL_25 είπε

Εγω εάν ήμουν πωλητής και ήθελες να με πληρώσεις μετρητά, θα σε πήγαινα πρώτα σε κατάστημα γνωστού μου ή στην τράπεζα που θα τα κατέθετα για μέτρημα και έλεγχο γνησιότητας χαρτονομισμάτων. You never know...

Στη τράπεζα πως θα γίνει , θα κάνει κατάθεση (στο γκισέ) ο αγοραστής τα μετρητά στον λογαριασμό του και μετά θα ζητήσει την μεταφορά αυτών στον λογαριασμό του πωλητή ; η γίνεται κατευθείαν στον λογαριασμό του πωλητή ; φαντάζομαι το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Στη τράπεζα πως θα γίνει , θα κάνει κατάθεση (στο γκισέ) ο αγοραστής τα μετρητά στον λογαριασμό του και μετά θα ζητήσει την μεταφορά αυτών στον λογαριασμό του πωλητή ; η γίνεται κατευθείαν στον λογαριασμό του πωλητή ; φαντάζομαι το πρώτο.

Το δεύτερο εαν πρόκεται για μετρητά. Αλλιώς μου στέλνει έμβασμα και τέλος.

Επεξ/σία από TRiBaL_25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TRiBaL_25 είπε

Το δεύτερο.

Όταν θα πάνε και οι δυο στην τράπεζα ( ο αγοραστής με μετρητά) για να καταθέσει τα χρήματα υπέρ του πωλητή πως θα φαίνεται ποιος έκανε την κατάθεση; απλά τα δίνει στο γκισέ τα μετράνε και κατευθείαν τα περνάνε στον λογαριασμό του πωλητή ; μετά ο πωλητής την επόμενη χρονιά τα δηλώνει στο taxisnet ως πώληση του τάδε αυτοκινήτου (με υπεύθυνη δήλωση) σωστά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν

1) Ή στέλνει ο αγοραστής έμβασμα στον πωλητή χωρίς διαμεσολάβηση μετρητών. (το καλύτερο)

2) Ή τα δίνει στον πωλητή και πάνε μαζί στην τράπεζα του για να τα καταθέσει με αιτιολογικό πώληση αυτοκινήτου.

Οι υπέυθυνες δηλώσεις είναι απαραίτητες και στις δυο περιπτώσεις σε περίπτωση που χρειαστούν μελλοντικά για την εφορία και αφού συμπληρωθούν ο ένας παίρνει την δήλωση του άλλου και την κρατάει να υπάρχει.

Επειδή εχω βρεθεί στην θέση τόσο του πωλητή όσο και αγοραστή, αυτές ήταν οι συμβουλές του λογιστή μου οπότε θεώρησε έγκυρα αυτά που σου γράφω.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...