Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ


noobas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,σε μερικους μηνες θελω να προβώ στην αγορα ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου απο ιδιώτη αξιας 11.000-12.000 ευρω,ο μισθος μου δικαιολογεί την αγορα του αμαξιου και ολες μου οι μισθοδοσιες φαινονται κανονικα στην τραπεζα,το θεμα μου ειναι ομως οταν ερθει η ωρα της αγορας γινεται η διαδικασια να γινει καθαρα και μονο με μετρητα ή θα εχω θεμα με εφοριες και δεν ξερω τι αλλο,οποιος γνωριζει θα με βοηθουσε παρα πολυ η συμβουλη του μιας και ακουω διαφορα απτον καθενα.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μόνο στην περίπτωση αγοράς από έμπορο θα ήταν υποχρεωτικό η μεταφορά χρημάτων να γίνει μέσω τράπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, noobas21 είπε

γινεται η διαδικασια να γινει καθαρα και μονο με μετρητα

Εννοείς ότι θα κουβαλάς πάνω σου 12 χιλιάρικα σε μετρητά και θα τα δώσεις να τα μετρήσει μπροστά σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καπιος λογος να το αγορασεις με μετρητα ? Απο ιδιωτη μεταχειρισμενο δεν θα εχεις προβλημα αλλα απο εμπορο δεν νομιζω να γινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Εννοείς ότι θα κουβαλάς πάνω σου 12 χιλιάρικα σε μετρητά και θα τα δώσεις να τα μετρήσει μπροστά σου? 

Αυτο ειναι δικια μου ευθύνη,εγω θελω να μαθω εαν θα εχω καποιο θεμα μετέπειτα με εφορια κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γίνεται να κάνεις τη συναλλαγή με μετρητά, αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις; Δεν θα έχεις πρόβλημα με εφορίες κλπ, αλλά είναι λίγο επίφοβη η διαδικασία, εάν και εφόσον μιλάς για κάποιον άγνωστο που βρήκες στο ίντερνετ.

Εάν δεν θέλει ο πωλητής να φανούν τα χρήματα στην τράπεζα, μπορείς κάλλιστα να πάρεις τα μετρητά, να τα πας σε μία τράπεζα, να τα μετατρέψεις σε τραπεζική επιταγή και να του την δώσεις στο χέρι όταν σου δώσει τα κλειδιά και τα χαρτιά του αυτοκινήτου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γίνεται να κάνεις τη συναλλαγή με μετρητά, αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις; Δεν θα έχεις πρόβλημα με εφορίες κλπ, αλλά είναι λίγο επίφοβη η διαδικασία, εάν και εφόσον μιλάς για κάποιον άγνωστο που βρήκες στο ίντερνετ.

Εάν δεν θέλει ο πωλητής να φανούν τα χρήματα στην τράπεζα, μπορείς κάλλιστα να πάρεις τα μετρητά, να τα πας σε μία τράπεζα, να τα μετατρέψεις σε τραπεζική επιταγή και να του την δώσεις στο χέρι όταν σου δώσει τα κλειδιά και τα χαρτιά του αυτοκινήτου.

Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα εαν κανω επανακαταθεση των χρηματων που εβγαλα στην τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Malthador said:

Γίνεται να κάνεις τη συναλλαγή με μετρητά, αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις; Δεν θα έχεις πρόβλημα με εφορίες κλπ, αλλά είναι λίγο επίφοβη η διαδικασία, εάν και εφόσον μιλάς για κάποιον άγνωστο που βρήκες στο ίντερνετ.

Εάν δεν θέλει ο πωλητής να φανούν τα χρήματα στην τράπεζα, μπορείς κάλλιστα να πάρεις τα μετρητά, να τα πας σε μία τράπεζα, να τα μετατρέψεις σε τραπεζική επιταγή και να του την δώσεις στο χέρι όταν σου δώσει τα κλειδιά και τα χαρτιά του αυτοκινήτου.

Ο πιο συνηθισμένος λόγος που γίνεται αυτό είναι όταν ο πωλητής χρωστάει και φοβάται την κατάσχεση αν μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό του.

Και η τραπεζική επιταγή που προτείνεις δεν λύνει το πρόβλημα, ο μόνος τρόπος είσπραξης είναι με κατάθεση σε λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, noobas21 said:

Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα εαν κανω επανακαταθεση των χρηματων που εβγαλα στην τραπεζα?

Αν και δεν λες ξεκάθαρα τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να κάνεις, θα σου δώσω την generic απάντηση, ότι όχι δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτό. Μπορείς να σηκώσεις σήμερα 100.000 ευρώ από την τράπεζα και να πας αύριο να ξαναβάλεις 100.000 ευρώ στην τράπεζα, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

1 minute ago, Joshua21 said:

Ο πιο συνηθισμένος λόγος που γίνεται αυτό είναι όταν ο πωλητής χρωστάει και φοβάται την κατάσχεση αν μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό του.

Και η τραπεζική επιταγή που προτείνεις δεν λύνει το πρόβλημα, ο μόνος τρόπος είσπραξης είναι με κατάθεση σε λογαριασμό.

Ναι σωστό αυτό που λες, αλλά η τραπεζική επιταγή μεταβιβάζεται. Δηλαδή αν εσύ έχεις κατάσχεση στο λογαριασμό σου και δεν μπορείς να την εξαργυρώσεις, την δίνεις στη γυναίκα/μάνα/γιο σου και το κάνει για εσένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν και δεν λες ξεκάθαρα τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να κάνεις, θα σου δώσω την generic απάντηση, ότι όχι δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτό. Μπορείς να σηκώσεις σήμερα 100.000 ευρώ από την τράπεζα και να πας αύριο να ξαναβάλεις 100.000 ευρώ στην τράπεζα, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Ναι σωστό αυτό που λες, αλλά η τραπεζική επιταγή μεταβιβάζεται. Δηλαδή αν εσύ έχεις κατάσχεση στο λογαριασμό σου και δεν μπορείς να την εξαργυρώσεις, την δίνεις στη γυναίκα/μάνα/γιο σου και το κάνει για εσένα.

Λογο του οτι εχω ηδη ενα μεγαλο ποσο των χρηματων σε μετρητα και επειδη ειχα ακουσει οτι μπορει να εχω θεμα αμα κανω επανακαταθεση τα χρηματα που τραβηξα σκεφτηκα να κανω την αγορα καθαρα με μετρητα,αλλα εφοσον μου λετε οτι δεν υπαρχει θεμα με την επανακαταθεση θα γινει μεσω τραπεζας οταν ερθει η ωρα,ευχαριστω πολυ ολους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Malthador said:

Ναι σωστό αυτό που λες, αλλά η τραπεζική επιταγή μεταβιβάζεται. Δηλαδή αν εσύ έχεις κατάσχεση στο λογαριασμό σου και δεν μπορείς να την εξαργυρώσεις, την δίνεις στη γυναίκα/μάνα/γιο σου και το κάνει για εσένα.

Και μετά να κινδυνεύει η γυναίκα/μάνα/γιος να ελεχθεί από την εφορία για την κατάθεση του ποσού της επιταγής στο λογαριασμό της/του? NOT.

Άσε που το παραπάνω προϋποθέτει να έχει τυφλή εμπιστοσύνη σε γυναίκα/μάνα/γιο, και κάτι τέτοιο δεν είναι πάντα δεδομένο.

3 minutes ago, noobas21 said:

Λογο του οτι εχω ηδη ενα μεγαλο ποσο των χρηματων σε μετρητα και επειδη ειχα ακουσει οτι μπορει να εχω θεμα αμα κανω επανακαταθεση τα χρηματα που τραβηξα σκεφτηκα να κανω την αγορα καθαρα με μετρητα,αλλα εφοσον μου λετε οτι δεν υπαρχει θεμα με την επανακαταθεση θα γινει μεσω τραπεζας οταν ερθει η ωρα,ευχαριστω πολυ ολους :)

Αν μπορείς να δικαιολογήσεις τα χρήματα που θα καταθέσεις, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, noobas21 είπε

Αυτο ειναι δικια μου ευθύνη,εγω θελω να μαθω εαν θα εχω καποιο θεμα μετέπειτα με εφορια κτλπ

Δεν γίνεται. Τιμολόγιο πάνω από 500Ε εξοφλείται υποχρεωτικά μέσω τραπέζης ή με κάρτα. Αυτή είναι η νομοθεσία. Οπότε από έμπορο θα φας άκυρο. Εκτός αν σου πει (και δεχτείς) να κόψετε τιμολόγιο μικρότερο των 500Ε και όλα τα υπόλοιπα να τα πάρει μαύρα. Εσένα δεν συμφέρει, αυτός θα κάνει την τύχη του γιατί θα έχει το φπα κέρδος. Σημείωσε ότι για να δεχτεί κάτι τέτοιο, θα είναι "μικρός" έμπορος (αντιπροσωπείες κλπ τα ξεχνάς). 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο πιο συνηθισμένος λόγος που γίνεται αυτό είναι όταν ο πωλητής χρωστάει και φοβάται την κατάσχεση αν μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό του.

Και η τραπεζική επιταγή που προτείνεις δεν λύνει το πρόβλημα, ο μόνος τρόπος είσπραξης είναι με κατάθεση σε λογαριασμό.

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Τραπεζική επιταγή εξαργυρώνεται κατευθείαν σε μετρητά αν θέλεις χωρίς να περάσει από λογαριασμό. Στην Alpha bank τουλάχιστον που εξαργύρωσα κάποιες επιταγές εγώ. Άλλες τράπεζες ίσως έχουν άλλη πολιτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, 1comment said:

Δεν γίνεται. Τιμολόγιο πάνω από 500Ε εξοφλείται υποχρεωτικά μέσω τραπέζης ή με κάρτα. Αυτή είναι η νομοθεσία. Οπότε από έμπορο θα φας άκυρο. Εκτός αν σου πει (και δεχτείς) να κόψετε τιμολόγιο μικρότερο των 500Ε και όλα τα υπόλοιπα να τα πάρει μαύρα. Εσένα δεν συμφέρει, αυτός θα κάνει την τύχη του γιατί θα έχει το φπα κέρδος. Σημείωσε ότι για να δεχτεί κάτι τέτοιο, θα είναι "μικρός" έμπορος (αντιπροσωπείες κλπ τα ξεχνάς). 

Ο φίλος έγραψε από την αρχή ότι θα αγοράσει από ιδιώτη, σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να πληρώσει όπως θέλει.

13 minutes ago, Extacy156 said:

Αυτό πλέον δεν ισχύει. Τραπεζική επιταγή εξαργυρώνεται κατευθείαν σε μετρητά αν θέλεις χωρίς να περάσει από λογαριασμό. Στην Alpha bank τουλάχιστον που εξαργύρωσα κάποιες επιταγές εγώ. Άλλες τράπεζες ίσως έχουν άλλη πολιτική.

Να σου πω την αλήθεια έχω πολύ καιρό να εξαργυρώσω επιταγή, και την τελευταία φορά ήταν υποχρεωτικό να κατατεθεί το ποσό στον λογαριασμό μου πριν το πάρω σε μετρητά. Πάντως αυτό δεν ήταν πολιτική κάποιας τράπεζας, ήταν οδηγία από το κράτος, εφόσον δεν ισχύει πλέον στην Alpha δεν θα ισχύει ούτε στις άλλες τράπεζες.

Thanks για την ενημέρωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...