Προς το περιεχόμενο

Με το Apple Vision Pro, η Apple θέλει να προσφέρει μια νέα computing εμπειρία μέσω mixed reality


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, MrRush είπε

Απλά μου λες να πάρω να δω τα specs για κάτι που δεν υπάρχει αλλού. Το να βγάλεις ένα προϊόν χωρίς περιορισμούς κόστους είναι fun αλλά δεν είναι ότι έκανες και κάτι το τόσο φανταστικό. Σε λίγο καιρό θα έρθει και ο ανταγωνισμός με αντίστοιχες ικανότητες, μην νομίζεις πως δεν το έχουν σκεφτεί και άλλοι ή ότι δεν μπορούν να το κάνουν και άλλοι, απλά κάπου κάπου το να πετάς λεφτά στον τοίχο δεν σου δίνει και μεγάλο όφελος.

Σαν developer  με εμπειρία σε ανάπτυξη εφαρμογών γραφικών θα σου πω πως είναι εξαιρετικά απίθανο να κάτσει ένα studio να ασχοληθεί με το ιδιότροπο ecosystem της Apple (γιατί ιδιότροπο είναι) όσο καλά dev tools και να έχει, καθώς το userbase είναι απλά πολύ μικρό και το ρίσκο να παέι άπατο και να πετάξεις λεφτά άδικα είναι πολύ μεγάλο. Σκέψου πόσο ασύμφορο είναι να φτιάχνεις apps για foldables που έχει ένα μηδαμινό ποσοστό χρηστών, το ίδιο και χειρότερο είναι να γράψεις game/app/whatever για αυτό που έβγαλε η Apple σήμερα. Σε 5 χρόνια, αν πιάσει, το βλέπουμε πάλι.

My point stands και πάλι, κανένας καταναλωτής δεν οφελήθηκε ποτέ από φανατισμό/οπαδισμό υπέρ μιας εταιρίας

Είναι εντυπωσιακό πάντως το σε ποιες περιπτώσεις φωνάζετε «Innovatioooooooon» και σε ποιες λέτε «μα γιατί να ασχοληθώ με κάτι που δεν υπάρχει άλλου»;

Είναι σα να μη μάθατε τίποτα με το iOS, το App Store, κλπ που έδειξε σε όλους το δρόμο (ποσο μάλλον στους devs)! 

Anyway, μέχρι να δούμε κάποιο πραγματικό review εγώ θα παραμείνω στο πρώτο wow της παρουσίασης. :) 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MrRush είπε

Να στο πω αλλιώς, με συμφέρει να πάει καλά γιατί η μετοχή της Apple θα ανέβει και αυτό για εμένα είναι καλό πράγμα αν με πιάνεις. Δεν πιστεύω όμως ότι θα πάει καλά, μακάρι να βγω λάθος.

Ειρωνία βλέπω και νόμιζε ότι θα κάναμε σοβαρή κουβέντα, κρίμα…

τα λέμε σε λίγα χρόνια…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δοκιμάσει VR με 4Κ σας πληροφορώ ότι στα headsets η ανάλυση αυτή δεν είναι επαρκής. Τα pixels είναι ορατά και ζαλίζεσαι πολύ σύντομα. Μαντεύω μάλιστα ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο η Apple φρόντισε να μην υπάρχουν διαθέσιμες δοκιμαστικές συσκευές για τους δημοσιογράφους. Είναι προφανές ότι η Apple θέλησε με αυτή την παρουσίαση να προξενήσει το ενδιαφέρον των developers και  του κόσμου χωρίς να έχει αντίλογο από τους δημοσιογράφους. Οπότε συγνώμη αλλά για μένα όλα τα άλλα είναι τρίχες. Βέβαια απέχουμε πολύ από την εμπορική κυκλοφορία και είναι πιθανόν το τελικό προϊόν να έχει καλύτερα specs. Εάν βελτιωθεί στην ανάλυση και στην διάρκεια της μπαταρίας σίγουρα θα περπατήσει παρά το κόστος της. Διαφορετικά θα είναι ακόμα μια προσπάθεια που θα παρέλθει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3500 δολάρια είναι πολλά. ΑΛΛΑ... 5000 πατέντες το δικαιολογούν. Είναι εκπληκτικό αλλά έχω αμφιβολίες ως προς την εμπορική του επιτυχία. Η εικόνα να κυκλοφορείς με μάσκα δύτη δεν είναι και τόσο ελκυστική. Ίσως εκεί να οφείλεται και η τιμή του. Φοβούμενη την εμπορική του "αποτυχία" αν το κοστολογούσε χαμηλότερα, λόγο πρακτικής εμφάνισης, το προορίζει μόνο για premium μέσο ψυχαγωγίας. Κάτι σαν το Mac Pro.

Μέχρι να εναρμονίσει αισθητικά σαν ένα πιο καθημερινό τύπο γυαλιών, θα είναι απόμακρο απ τις μάζες. 

 

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΟ MAC TO BOOK TO AIR TO  ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΡΙ... τι μανάρι είναι αυτό;

13 λεπτά πριν, anax111 είπε

Επειδή έχω δοκιμάσει VR με 4Κ σας πληροφορώ ότι στα headsets η ανάλυση αυτή δεν είναι επαρκής. Τα pixels είναι ορατά και ζαλίζεσαι πολύ σύντομα. Μαντεύω μάλιστα ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο η Apple φρόντισε να μην υπάρχουν διαθέσιμες δοκιμαστικές συσκευές για τους δημοσιογράφους. Είναι προφανές ότι η Apple θέλησε με αυτή την παρουσίαση να προξενήσει το ενδιαφέρον των developers και  του κόσμου χωρίς να έχει αντίλογο από τους δημοσιογράφους. Οπότε συγνώμη αλλά για μένα όλα τα άλλα είναι τρίχες. Βέβαια απέχουμε πολύ από την εμπορική κυκλοφορία και είναι πιθανόν το τελικό προϊόν να έχει καλύτερα specs. Εάν βελτιωθεί στην ανάλυση και στην διάρκεια της μπαταρίας σίγουρα θα περπατήσει παρά το κόστος της. Διαφορετικά θα είναι ακόμα μια προσπάθεια που θα παρέλθει. 

4Κ το κάθε μάτι, σύνολο 8Κ

Επεξ/σία από KostasMulti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Φοβερό statement να κάθεσαι στο σαλόνι με την μάσκα και να σε κοιτάνε οι φίλοι σου από έξω και όταν θες να τους μιλήσεις να γυρνάς και να βλέπουν τα μάτια σου σαν να είσαι ρομπότ μέσα από το γυαλί. Αν θες να έχεις statement piece πας και παίρνεις ένα Tudor με 4+ χιλιάρικα και το κάνεις flex παντού, δεν χρειάζεται να πάρεις ένα VR headset.

Κάνετε λες και βγήκε κανένα groundbreaking προϊόν όταν αν οποιαδήποτε εταιρία που ασχολείται με VR τόσα χρόνια έβγαζε τόσο ακριβό headset θα ήταν το ίδιο και ακόμα πιο εντυπωσιακό. Αλλά ξέχασα, πως αλλιώς θα παίξω Alto's adventure στο Apple Arcade α όχι με το 4000€ headset μου;

γιατί δεν μου κάνει εντύπωση που κάποιος που κράζει σ αυτό το νήμα θεωρεί ένα Tudor statement piece

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Φήμες λένε πως ο Μαρκ τα έχει σπάσει όλα στη Meta από τα νεύρα! 😛

Η τιμή αναμενόμενη με τα specs που έβαλαν…

Ο-ΚΟΛΟ-ΥΣ του πονάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vs_skg είπε

γιατί δεν μου κάνει εντύπωση που κάποιος που κράζει σ αυτό το νήμα θεωρεί ένα Tudor statement piece

Καλά δεν σου είπα πάρε Hublot, μην κάνεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, klaftop said:

Άκου φίλε εγώ έχω δουλέψει με holonens για project ωρες το έχεις κάνει εσύ ; Ξέρω από πρώτο χέρι το πώς είναι να δουλεύεις και όχι να το δοκιμαζεις για 5 λεπτά. Γιατί νομίζεις η Microsoft το σουτάρε;, Γιατί σουταρανε το google glass γιατί έπεσε η μετοχή του Facebook 70% κάτω μετά την ανακοίνωση για vr και ξεκίνησε να ξαναανεβαινει όταν ανακοίνωσαν ότι κλείνει το metaverse μετά από πιέσεις των μετοχών ; Αν διαβάζεις ξένες ειδήσεις μαθαίνεις αλλά πράγματα. Σοβαρά πιστεύεις ότι θα σκάσει κάποιος 4000 αντί να πάρει μια τηλεόραση να βλέπουν και άλλοι και να μπορεί να ξαπλώσει στον καναπέ; Έχεις δουλέψει ποτέ τέτοιο πράγμα να δεις τι άβολο που είναι;

Μπορεί να είναι άβολα αυτα που έχεις δοκιμάσει...εδώ όμως μιλάμε για ποιότητα apple, είδες το μαξιλαράκι που έχει απο τι υλικά αποτελείται? Κάτσε να βγεί να το δοκιμάσουμε να δούμε πώς κάθεται...μπορεί πραγματικά να είναι πανάλαφρο και να το αντέχεις άνετα. Και εγώ φοράω καπέλα αλλά ο αδερφός μου έτσι και βάλει καπέλο νίωθει ότι κάτι του τραβάει το κεφάλι...δεν είναι όλοι ίδιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το software καλό αλλά δεν με εντυπωσίασε, χωρίς εκπλήξεις. Από την άλλη, hardware και design κορυφή. Προσωπικά θα περιμένω το Poco F1 Vision Ultra στα €800 με τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά!

Επεξ/σία από whoever81
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, anax111 είπε

Επειδή έχω δοκιμάσει VR με 4Κ σας πληροφορώ ότι στα headsets η ανάλυση αυτή δεν είναι επαρκής. Τα pixels είναι ορατά και ζαλίζεσαι πολύ σύντομα. Μαντεύω μάλιστα ότι για αυτόν ακριβώς τον λόγο η Apple φρόντισε να μην υπάρχουν διαθέσιμες δοκιμαστικές συσκευές για τους δημοσιογράφους. Είναι προφανές ότι η Apple θέλησε με αυτή την παρουσίαση να προξενήσει το ενδιαφέρον των developers και  του κόσμου χωρίς να έχει αντίλογο από τους δημοσιογράφους. Οπότε συγνώμη αλλά για μένα όλα τα άλλα είναι τρίχες. Βέβαια απέχουμε πολύ από την εμπορική κυκλοφορία και είναι πιθανόν το τελικό προϊόν να έχει καλύτερα specs. Εάν βελτιωθεί στην ανάλυση και στην διάρκεια της μπαταρίας σίγουρα θα περπατήσει παρά το κόστος της. Διαφορετικά θα είναι ακόμα μια προσπάθεια που θα παρέλθει. 

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως το λεγόμενο screen door effect το συνηθίζουν τα μάτια και μετά από λίγο το αγνοείς. 4K ανά μάτι με τόσο μικρή έκταση θα έχει πολύ μεγάλο PPI ομως. Σκέψου 4K σε 6.5" βγάζει ~650 ppi, αυτό σε κάθε μάτι θα έχει 4K και δε νομίζω να είναι πάνω από 6" έκταση για κάθε μάτι, σίγουρα θα έχει πάνω από 700 ppi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, billdanos said:

Ξεκίνα αναλύοντας τα facts και μετά πιανουμε και τον οπαδισμό αγαπητέ. :)

"Facts" χωρίς να έχει δει review ή να το έχει δοκιμάσει, proceeds να κάνει 50 ποστ α λα Τάκης Τσουκαλάς στο τοπίκ, "τους έσκισε, τους πήρε τα σωβρακα"

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...