Προς το περιεχόμενο

Το νέο MacBook Air 15 ιντσών «τα έχει όλα»


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1100 ευρω το πηρα το air....οχι 2000.

 

Κι οπως ειπα το δουλεω καθημερινα σε βαρια Project (motion, fcpx, davinci, after effects, photoshop klp) και δεν κολλαει πουθενα...αφηστε τα specs , δεν ειναι windows εδω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, mpregos είπε

 πάρε και εσύ ενα windows 10/11 να βρείς την υγειά σου. Να κρασάρει το Teams να κάνεις restart και να περιμένεις να περιμένεις, να περιμένεις  για να κάνει install updates και να έχεις performance issues στο vstudio - Βρείτε δουλειές που έχουν windows σαν main OS. θα σας πληρωνουν για να "περιμένετε" . Τέλος το offtopic

Στα του Μακ,  οι 15 ιντσες είνα ένα θέμα portability  προσωπικά. Κατα τα άλλα αν το έχεις σαν development workstation τα 8gb είναι λίγα αλλά οι αλλες επιλογές είναι ακριβότερες. Το αντίστοιχο "windows" workstation με 2πλάσια τιμή και καλύτερα specs στα χαρτιά έχει χειρότερες επιδόσεις

Windows 10 Forever έχω, που δουλεύουν όταν δεν με δουλεύουν, κάτι αντίστοιχο με την υγειά μου. Άμα κρασάρει το Teams φτιάχτο  μόνος σου, άμα έχεις Perfomance Issues πάρε Tissues να καθαρίσεις τη μύτη σου που στάζει.

«οι 15 ιντσες είναι ένα θέμα portability» Άμα έχεις πρόβλημα με το portability πάρε ένα να τσακάει στη μέση πολλές φορές μέχρι να σου γίνει η πόρτα παράθυρο.

Τα 8 Gigabyte δεν είναι λίγα, Τα 8GigaByte είναι λίγα όταν τα προγράμματα δεν είναι λίγα.

Τα WorkStation όπως όλα όταν δουλεύουν και δε σε δουλεύουν καλά είναι αλλά όταν δεν δουλεύουν τρέχεις και δεν σώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, StavrosD said:

@NickTG

Ανάφερα μερικά παραδείγματα. Προσπαθώ να σκεφτώ κάποιους εκτός  από μαθητές και δασκάλους (άντε και κάποιους φοιτητές) που θα είναι ικανοποιημένοι με 256gb για χρήση πέρα από ψυχαγωγία.

Σε όλα τα forum αναφέρουν ότι τα 256GB είναι λίγα για κύριο υπολογιστή το 2023.

Για να κάνει κάποιος την δουλειά του με 256 GB θα πρέπει να μην συγχρονίζει τις φωτογραφίες με το κινητό,να αποθηκεύει τα αρχεία μόνο  στο cloud, να χρησιμοποιεί online το office και οποία άλλη εφαρμογή μπορεί, να αποθηκεύει αρχεία σε εξωτερικό δίσκο,κλπ.

ΥΓ.

Θυμήθηκα και τους administrator, καθώς όλα τρέχουν σε άλλους υπολογιστές τα 256 είναι αρκετά  

Γιατί όμως να βγάλεις εκτός την ψυχαγωγία που θα είναι η κύρια χρήση του? 

Οι πολλοί για τέτοια απλή χρήση θα το αγοράσουν ως βασικό μοντέλο. 

Το office δεν πιάνει τόσο χώρο και είναι πολλές δουλειές που μόνο αυτό χρειάζονται. 

Επίσης δεν είναι απαραίτητο ότι θα χρειάζεται να αποθηκεύεις αρχεία τοπικά σε πολλές εταιρείες. 

Στο PC του γραφείου τώρα έχω έναν SSD 256 και 5TB στο OneDrive.

Υπόψιν και πάλι θεωρώ πως με τα λεφτά που ζητάνε, όχι μόνο η Apple αλλά και άλλοι, θα έπρεπε να έχουν ως βασικά 16GB RAM και 512 δίσκο. 

2 hours ago, mpregos said:

Βρείτε δουλειές που έχουν windows σαν main OS. θα σας πληρωνουν για να "περιμένετε" . Τέλος το offtopic

Και πως δεν το έχουν πάρει χαμπάρι αυτό οι δουλειές και μας αφήνουν έτσι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, StavrosD είπε

Αν θέλεις να ασχοληθείς με τεχνητή νοημοσύνη,θα γεμίσει ο δίσκος από virtual environments. Μόνο το torch και το cuda toolkit θέλουν 2GB ( επί τον αριθμό των virtual environment).

Ασυναρτησίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dbrillis είπε

Δεν ισχυει αυτο. Δεν ξερω να σου εξηγησω τις λεπτομερειες. Ξερω οτι το βλεπω καθημερινα. 
Με το base MBA M2, με Chrome, Vivaldi, Viber, 1password, WhatsApp δεν ξεπερναω τα 6,5GB ram κατα τη χρηση. 

Spoiler

Μιλάμε power user,  οχι αστεία!!


Γενικώς σε MacBook Air μια χαρά μπορείς να τρέξεις και xcode και intelij και να δουλέψεις σε μικρά και μεσαία projects. Τα 8gb ram είναι αρκετά. Εντάξει, δεν θα πετάει το λαπτοπ, αλλά μπορείς να δουλέψεις. 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όντως ο αποθηκευτικός χώρος, εαν θέλεις να το πάρεις και για λίγο πιο επαγγελματική χρήση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vs_skg είπε

Ασυναρτησίες

Όντως έκανα λάθος.

Πλέον το pytorch δεν υποστηρίζει Cuda Toolkit σε Mac, υποστηρίζει metal.

Γενικότερα τα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης θέλουν αρκετό χώρο στον δίσκο. Δεν μιλάω για ακραία παραδείγματα όπως το LLaMA του facebook (το μοντέλο με 65B παραμέτρους έχει μέγεθος 121GB), αλλά και πιο απλά μοντέλα θέλουν αρκετά GB.

GPT4ALL 3~8GB

Meta Massively Multilingual Speech (MMS) Model 14GB

Rosetta 6.2GB

Stable Diffusion V2 5.41GB

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι 256GB δίσκος είναι πολύ λίγα για τεχνητή νοημοσύνη.

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι άχρηστο το Macbook Air με 256GB, απλά επισημαίνω ότι οι περισσότεροι θα πρέπει να επιλέξουν μοντέλο με 512GB για να κάνουν την δουλειά τους χωρίς να χάνουν χρόνο για να καθαρίζουν τον δίσκο κάθε λίγο.

@filip123go

Τα 8GB είναι όνως αρκετά για τυπικό development, με 16GB πετάει. Θα μπορούσα να πω ότι ένα mac με 16GB λειτουργεί σαν ένα Windows PC με 32GB.

Αν αναπτύσσει κάποιος εφαρμογές για iPhone ή iPad καλό είναι να έχει φυσική συσκευή για development, δεν ξέρω κατά πόσο θα τρέχει

Κάποιοι αναφέρουν ότι μόνο το simulator τους καταναλώνει πάνω από 10GB RAM.

https://developer.apple.com/forums/thread/670981

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Τέλειο hardware..

(μπορώ να του βάλω windows 10 ή Linux..?)

για windows νομίζω ακόμα μόνο μέσω virtualization (την άχρηστη arm έκδοση)

για linux , έχει ψωμί ακόμα αλλά πάει σε καλό δρόμο η φάση (asahi linux)

προσωπικά θα έπαιρνα ένα m1 air μτχ αν έτρεχε κανονικά λινουξάκια , αλλά θα το γυρίσω σε ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, MrRush είπε

Το γεγονός ότι ακόμα συγκρίνουν με Intel  ενώ έχουν 3 χρόνια στην αγορά με Apple Silicone είναι αστείο, έτσι για να βάλουν τεράστιο πολλαπλασιαστή στον τομέα της απόδοσης. Πόσο χαζοί νομίζουν ότι είναι οι αγοραστές τους;

Υγ. Χρήστης MacBook pro 

Edit: πάντως το base model 13άρι με τον M2/8GB μια χαρά δουλειά μου έκανε σε ένα συνέδριο που το είχε φίλος. Άνοιξα το Kodi στο Xcode, έκανα compile πολλές φορές και διαφορετικά branches και add-ons και γενικά έκανα την δουλειά μου απροβλημάτιστα σε σημείο που αν δεν ήξερα ότι ήταν base model δεν θα το καταλάβαινα 

Δεν ξέρω αν σου απάντησε κάποιος το ίδιο πιο πριν γιατί δεν τα διάβασα όλα τα σχόλια.

Αλλά γενικά το target audience των laptop αυτών είναι ακόμα κόσμος με intel macs. Εμένα πχ που έχω m1 pro macbook, μου είναι αδιάφορο. Αν είχα με intel όμως θα ήταν τεράστιο άλμα. Οπότε για αρκετά χρόνια θα συγκρίνουν με intel macs, τουλάχιστον μέχρι να αρχίσουν να αναβαθμίζουν οι κάτοχοι m1, οπότε μιλάμε για 2 χρόνια και βάλε από τώρα ανάλογα την χρήση του καθένα και κατα πόσο θέλει να είναι up to date

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpregos είπε

ναι, για αυτό το άλλαξε απο το μηδέν εδώ. Τι να πώ ρε συ Herald. Εγώ δεν το πιστεύω προσωπικά αλλά οκ.

Τι σχέση έχει αυτό? Νέα έκδοση βγάζει, και είναι και για windows και για mac....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, somt said:

Κανείς δεν θα στο εξηγήσει, θα σου λένε για εμπειρία χρήσης

Ας πούμε ότι έχεις μια εικόνα 500MB και την ανοίγεις στο photoshop. Αυτή η εικόνα φορτώνεται στη RAM. Τώρα γιατί σε Mac πιάνει λιγότερη RAM απ' ότι σε μηχάνημα Windows μόνο αυτοί ξέρουν.

Όταν γεμίζει η RAM στους Mac γίνεται swap με τον (όντως γρήγορο) αποθηκευτικό χώρο. Ίσως αυτό να εννοούν, ποιος ξέρει...

αυτο που εννοουν ειναι πως με την unified memory των apple silicon mac δεν αντιγραφει το μηχανημα πληροφορια απο τη μνημη στο cpu, εχει το cpu (και το gpu) direct access οποτε απελευθερωνονται τα resources πολυ πιο γρηγορα.

17 hours ago, klaftop said:

ενα τεραστιο F.. σε οσους σκασανε 2500 μονο και μονο για να μην παρουν το 13ρι λογω πολυ μικρης οθονης και πηραν το pro με πιο μεγάλη αλλα πρακτικα ιδιο το air

το pro δεν εχει καμια σχεση με το air, τι παει να πει πρακτικα ιδιο; αλλο σασι, αλλο IO, αλλη τεχνολογια οθονης, αλλη αναλυση αλλο SoC τιποτα δεν ειναι ιδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για την ram που είναι στο Soc, αλλά για τον ssd που είναι και πιο αργός στα νέα μοντέλα(256gb), όταν με κόστος 1300 ξεκινάει από 256gb ενώ με 100 παίρνεις 1tb που είναι και πιο γρήγορος, λέτε φτάνει μια χαρά είναι τελείως ηλίθιο.

Το κάνουν απλά επειδή μπορούν για έξτρα margin, το ίδιο με τις μητρικές που πρέπει να κοστίζουν 500€ πλέον για να έχουν q-code των 10 cent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 11:37 ΜΜ, Jlaxy είπε

Εμ εκεί κολλάω. 

Θέλω ανάλυση.

Μου αρέσουν οι ταινίες και τα oled display. 

 

Γιαυτο πήρα το 14 μ1 pro μόνο για την mini led οθόνη !!! Η οθόνη του απλά εξαιρετική ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...