Προς το περιεχόμενο

Η Apple ενδέχεται να ανακοινώσει "αρκετούς" νέους Mac στο WWDC 2023


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, nikosgalis είπε

image.png.ee5a69c588967fb0da65db3f6f5694cb.png

Η αγορά έχει ήδη αποφασίσει αν θέλει πολλά χρωματάκια, πολλές διαστάσεις και όλα όσα έκανε ο Κουκ μετά το 2011.

Και ναι και όχι. Ο Κουκ κεφαλαιοποίησε σε σημαντικό βαθμό την ανάπτυξη ενός προϊόντος του Τζομπς που έφτασε να γίνει αναγκαιότητα για δισεκατομμύρια ανθρώπους. Είναι δύσκολο να πούμε ποιος συνέβαλε και πως. Επιτυχημένος manager ο Κουκ αλλά η σύγχηση με τη γραμμή των προϊόντων είναι αντίθετη με τη φιλοσοφία της Apple. Εκτός από το apple watch και τα airpods και τη στροφή σε in house processors, όλα τα σημαντικά προϊόντα κι ο πυρήνας της κερδοφορίας είναι κληρονομιά του Τζομπς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, drteo είπε

Σιγα μην εχεις και 100 προγραματα ανοιχτα ..ενταξει ελεος με τα μπρικια που αγοραζετε επειδη εχουν ενα μηλο απο πισω. Και ασχολειστε και με την κυβερνοασφαλεια...  γελανε και οι πετρες εδω. 

Θα μπορουσε να σου ειναι απλα αδιαφορη σαν συσκευη, θα μπορουσες απλως να μην θέλεις να αγορασεις, αλλα το να βγαζεις hate ΚΑΙ στο προιον ΚΑΙ στον κατοχο του, κατι δειχνει...Δεν ξερω τι, αλλα κατι δειχνει.

Ειμαι πληροφορικαριος και κατοχος mac m1 και συμφωνω με οσα λεει ο ανθρωπος που περιφρόνησες

 

 

Επεξ/σία από Dmoystakas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, drteo είπε

Σιγα μην εχεις και 100 προγραματα ανοιχτα ..ενταξει ελεος με τα μπρικια που αγοραζετε επειδη εχουν ενα μηλο απο πισω. Και ασχολειστε και με την κυβερνοασφαλεια...  γελανε και οι πετρες εδω. 

10 Προγράμματα όχι 100, και καμιά 40ρια καρτέλες στον browser κ τρέχουν όλα μια χαρά

Tα θεωρείς πολλά αλλά δεν είναι, τα απολύτως basic για τη δουλειά μου

Επεξ/σία από Dhmosios_Ypalilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό το macos, του λείπουν λειτουργίες και ευχρηστία σε σχέση με τα Windows

Αν έπαιρνε windows native (όχι σε vm) κάτι θα έλεγε, έχει καλό hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, drteo said:

Σιγα μην εχεις και 100 προγραματα ανοιχτα ..ενταξει ελεος με τα μπρικια που αγοραζετε επειδη εχουν ενα μηλο απο πισω. Και ασχολειστε και με την κυβερνοασφαλεια...  γελανε και οι πετρες εδω. 

Εντελώς φάουλ φίλε μου. Πίστεψε με ΝΑΙ μπορείς να έχεις 100 προγράμματα ανοικτά. Μόνο μπρίκια δεν είναι. Δεν τα αγοράζουμε επειδή έχουν ένα μηλό. Τα αγοράζουμε για την ποιότητα κατασκευής τους, τις υπέροχες οθόνες τους, το φανταστικό τους πληκτρολόγιο, την απίστευτη διάρκεια μπαταρίας τους, το υπερφανταστικό trackpad που είναι απλά άψογο, το απίστευτα γρήγορο, όμορφο και ασφαλές λειτουργικό τους, την μεταπωλητικής τους αξία που ακόμα και μετά απο 3-4 χρόνια κρατάνε τιμή αν αποφασίσει κάποιος να πουλήσει, την απίστευτη διαχείριση μνήμης και πολλά πολλά πολλά άλλα τα οποία αδυνατείς να κατανοήσεις βάση αυτού που έγραψες. Και εν τέλη ο κάθε ένας αποφασίζει που θα αφήσει τα λεφτά του. Έλεος πια με αυτό το πράγμα να βγαίνουν όλοι οι άμπαλοι και να κράζουν επειδή αγοράζουμε apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2023 στις 11:16 ΜΜ, drpaneas είπε

Μολις συνδεω την 2η οθονη στο macbook και ανοιγω google meet, το kernel process χτυπαει 1000%. Αν βγαλω την 2η οθονη, ολα κομπλε. Αν θέλετε να έχετε την ίδια καταπληκτική εμπειρία, δώσε και εσείς 3500 Ευρώ :D

Ε για να το λες, σε όλους το ίδιο συμβαίνει - αποκλείεται να πηγαίνει κάτι λάθος με το setup σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2023 στις 7:18 ΜΜ, punky είπε

Και ναι και όχι. Ο Κουκ κεφαλαιοποίησε σε σημαντικό βαθμό την ανάπτυξη ενός προϊόντος του Τζομπς που έφτασε να γίνει αναγκαιότητα για δισεκατομμύρια ανθρώπους. Είναι δύσκολο να πούμε ποιος συνέβαλε και πως. Επιτυχημένος manager ο Κουκ αλλά η σύγχηση με τη γραμμή των προϊόντων είναι αντίθετη με τη φιλοσοφία της Apple. Εκτός από το apple watch και τα airpods και τη στροφή σε in house processors, όλα τα σημαντικά προϊόντα κι ο πυρήνας της κερδοφορίας είναι κληρονομιά του Τζομπς.

Δεν ακυρώνω τον Jobs φυσικά. Παρέλαβε έτοιμο προϊόν ο Κουκ, έτοιμο οικοσύστημα, νοοτροπία, κλπ.

Αλλά δεν ξέρω αν η Apple θα έφτανε να έχει αυτα τα αστρονομικά κέρδη, αν ο jobs επέμενε σε 1 συσκευή κάθε χρόνο, 1 μέγεθος, χωρίς χρώματα, κλπ, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρουσίαση είχε παρά πολλά και όχι μόνο «αρκετά» νέα Mac…

Θα χρειαστούν δέκα διαφορετικά θέματα να ανοιχτούν για να καλύψουν κάπως , το περιεχόμενο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τιποτα που να ειναι top απο πλευρας υλικου και κατασκευης , αυτο

Στις 2/6/2023 στις 4:02 ΠΜ, anthonykleis είπε

επειδή είναι overpriced δε σημαίνει ότι δεν είναι TOP από πλευράς υλικού και κατασκευής. 

ισχυε παλιοτερα πριν απο αρκετα χρονια οχι τωρα, 

Στις 2/6/2023 στις 10:04 ΠΜ, Macgneto είπε

Εντελώς φάουλ φίλε μου. Πίστεψε με ΝΑΙ μπορείς να έχεις 100 προγράμματα ανοικτά. Μόνο μπρίκια δεν είναι. Δεν τα αγοράζουμε επειδή έχουν ένα μηλό. Τα αγοράζουμε για την ποιότητα κατασκευής τους, τις υπέροχες οθόνες τους, το φανταστικό τους πληκτρολόγιο, την απίστευτη διάρκεια μπαταρίας τους, το υπερφανταστικό trackpad που είναι απλά άψογο, το απίστευτα γρήγορο, όμορφο και ασφαλές λειτουργικό τους, την μεταπωλητικής τους αξία που ακόμα και μετά απο 3-4 χρόνια κρατάνε τιμή αν αποφασίσει κάποιος να πουλήσει, την απίστευτη διαχείριση μνήμης και πολλά πολλά πολλά άλλα τα οποία αδυνατείς να κατανοήσεις βάση αυτού που έγραψες. Και εν τέλη ο κάθε ένας αποφασίζει που θα αφήσει τα λεφτά του. Έλεος πια με αυτό το πράγμα να βγαίνουν όλοι οι άμπαλοι και να κράζουν επειδή αγοράζουμε apple. 

Ενταξει μην τρελενεσαι κιολας, που σου θιξαμε την εταιρια  , και τους χαρακτηρισμους κρατα τους για εσενα που προφανως απο αυτα που γραφεις φαινεται ποσα ξερεις και πια ειναι τα κριτηρια αξιολογισης που εχεις  . Εγω που ασχολουμαι τα τελευταια 25 χρονια επαγγελματικα με τους υπολογιστες, θεωρω οτι η συγκεκριμενη εταιρια απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν ειχαν, ουτε εχουν ιδιαιτερη σχεση με τους υπολογιστες. Τωρα απο εκει και περα το που θα δωσει ο καθε ενας τα λεφτα του προφανως και ειναι δικο του θεμα , εμενα δεν μου περισσευουν να τα πεταω σε μηχανηματα που εχουν specs της πλακας ( συμφωνα με τα δικα μου standar και τις δικες μου απαιτησεις )  και κανουν χιλιαρικα. Θα πληρωσω να παρω εργαλειο που θα κανει την δουλεια μου γρηγορα και αποδοτικα και οχι κατι που πληρωνεις το design.. και απειρη διαφημιση απο πισω και απο εκει περα τιποτα αλλο. 

Στις 2/6/2023 στις 7:31 ΠΜ, Dhmosios_Ypalilos είπε

10 Προγράμματα όχι 100, και καμιά 40ρια καρτέλες στον browser κ τρέχουν όλα μια χαρά

Tα θεωρείς πολλά αλλά δεν είναι, τα απολύτως basic για τη δουλειά μου

Τα θεωρω πολλα για το μηλο οχι για ενα συγχρονο υπολογιστη με μετρια specs οχι κατι το ιδιαιτερο. 

Στις 2/6/2023 στις 7:25 ΠΜ, Dmoystakas είπε

Θα μπορουσε να σου ειναι απλα αδιαφορη σαν συσκευη, θα μπορουσες απλως να μην θέλεις να αγορασεις, αλλα το να βγαζεις hate ΚΑΙ στο προιον ΚΑΙ στον κατοχο του, κατι δειχνει...Δεν ξερω τι, αλλα κατι δειχνει.

Ειμαι πληροφορικαριος και κατοχος mac m1 και συμφωνω με οσα λεει ο ανθρωπος που περιφρόνησες

 

 

Δεν νομιζω οτι εκανα κανενα hate  σε κανεναν απλα ειπα την γνωμη μου και τιποτα παραπανω , τωρα αν καποιοι φανατικοι με το μηλο θιχτηκατε αυτο ειναι δικο σας προβλημα και εδω θα σου επιστρεψω " αυτο κατι δειχνει ".  Εγω κοιταω να δω ποιος μπορει να μου προσφερει το καλυτερο προιον για να κανω την δουλεια μου, δεν ειμαι οπαδος φιλε μου οπως εισαι εσυ και καποιοι αλλοι που πατε στα τυφλα και αγοραζετε κατι επειδη εχει ενα μηλο απο πισω. 

Στις 2/6/2023 στις 4:02 ΠΜ, anthonykleis είπε

επειδή είναι overpriced δε σημαίνει ότι δεν είναι TOP από πλευράς υλικού και κατασκευής. 

Εκει ειναι το θεμα αυτο ισχυε πριν απο αρκετα χρονια , οχι τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, drteo είπε

Δεν υπαρχει τιποτα που να ειναι top απο πλευρας υλικου και κατασκευης , αυτο

ισχυε παλιοτερα πριν απο αρκετα χρονια οχι τωρα, 

Ενταξει μην τρελενεσαι κιολας, που σου θιξαμε την εταιρια  , και τους χαρακτηρισμους κρατα τους για εσενα που προφανως απο αυτα που γραφεις φαινεται ποσα ξερεις και πια ειναι τα κριτηρια αξιολογισης που εχεις  . Εγω που ασχολουμαι τα τελευταια 25 χρονια επαγγελματικα με τους υπολογιστες, θεωρω οτι η συγκεκριμενη εταιρια απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν ειχαν, ουτε εχουν ιδιαιτερη σχεση με τους υπολογιστες. Τωρα απο εκει και περα το που θα δωσει ο καθε ενας τα λεφτα του προφανως και ειναι δικο του θεμα , εμενα δεν μου περισσευουν να τα πεταω σε μηχανηματα που εχουν specs της πλακας ( συμφωνα με τα δικα μου standar και τις δικες μου απαιτησεις )  και κανουν χιλιαρικα. Θα πληρωσω να παρω εργαλειο που θα κανει την δουλεια μου γρηγορα και αποδοτικα και οχι κατι που πληρωνεις το design.. και απειρη διαφημιση απο πισω και απο εκει περα τιποτα αλλο. 

Τα θεωρω πολλα για το μηλο οχι για ενα συγχρονο υπολογιστη με μετρια specs οχι κατι το ιδιαιτερο. 

Δεν νομιζω οτι εκανα κανενα hate  σε κανεναν απλα ειπα την γνωμη μου και τιποτα παραπανω , τωρα αν καποιοι φανατικοι με το μηλο θιχτηκατε αυτο ειναι δικο σας προβλημα και εδω θα σου επιστρεψω " αυτο κατι δειχνει ".  Εγω κοιταω να δω ποιος μπορει να μου προσφερει το καλυτερο προιον για να κανω την δουλεια μου, δεν ειμαι οπαδος φιλε μου οπως εισαι εσυ και καποιοι αλλοι που πατε στα τυφλα και αγοραζετε κατι επειδη εχει ενα μηλο απο πισω. 

Εκει ειναι το θεμα αυτο ισχυε πριν απο αρκετα χρονια , οχι τωρα.

Και μόνο που θεωρείς ότι σε όποιον αρέσουν τα mac δεν ξέρουν τίποτα από υπολογιστές, χάνεις και το οποιοδήποτε σημείο επικοινωνίας…

εντέλει τα δικά σου μηδενίστηκα ποστ δείχνουν κάτι, μιας και η καλή κουβέντα βγαίνει εύκολα ενώ ή κακία θέλει θράσος, άγνοια ή δόλο… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2023 στις 12:58 ΜΜ, EuphangeL είπε

Ε για να το λες, σε όλους το ίδιο συμβαίνει - αποκλείεται να πηγαίνει κάτι λάθος με το setup σου

Το ίδιο συμβαίνει σε όλους όσους έχουν MacBook Pro 15-inch 2019 και τρέχουν το Ventura 13.4 και έχουν Super Wide οθόνη. Η λυση από το support είναι: "πάρε καινούριο, το έχουμε φτιάξει εκεί ή πάρε άλλη οθόνη, καθως η Dell 49'' super wide που έχεις δυσκολεύει το USB C". Πρόσφατα αλλάξανε (και αλλάζουν συνέχεια, (αν κάτσει καποιος και διαβάσει το changlog στα updates), to firmware στα USB-C ports που έχουν). Δεν είχα κανένα πρόβλημα πριν το update πριν κανα χρόνο έπαιζε μια χαρά αλλά μετά το update αρχισαν τα κουλά και τα περίεργα. Φαντάζομαι αυτό οφείλεται στο ότι άλλαξαν arch πλατφόρμα και δεν κάνουν maintenance qa τοσο καλά στην προηγούμενη...

Και οχι, το #worksonmymachine δεν ισχύει, γιατι δεν είναι Linux ή Windows που βαζεις οτι θες. Το Mac ερχεται πακετάκι software+hardware και σου πουλάει το "it just works". Στα καινουρια τα Macbooks βέβαια εχουν φτιαξει πολλα από αυτά τα πράγματα, αλλά το QA που κάνουν στα updates οταν περάσει η 5ετία, είναι για σφαλιάρες, και ουσιαστικά σε αναγκάζουν είτε να μείνεις με security vulnerabilities (το οποίο δεν παίζει αν ειναι εταιρικό laptop με customer data μεσα) είτε να πάρεις το νέο μοντέλο και αν σκάσεις άλλα τόσα χιλιάρικα. Ευτυχως στην εταιρία έχουμε πολιτική να αλλάζουμε τα laptops, οποτε ολα κομπλέ.

Speaking of, το ίδιο συμβαίνει και με ένα Macbook Air 2013 που είχα παρει. Σαν hardware ειναι μια χαρα. Μετα εκαναν updates και το διάλυσαν, σέρνεται άσχημα. Του έβαλα κουτσα-στραβα ενα Ubuntu και τωρα μπορει και μπαινει η μανα μου στο Facebook τουλάχιστον.

EDIT: Δεν λέω ότι δεν είναι καλά μηχανήματα, ειδικά τα νέα M2 είναι τρομερά!! Λέω απλά ότι με την εμπειρία μου ως τώρα με τα 2 Macbooks που έχω, πιστευω πως για τα γούστα μου κοστίζουν πολύ ακριβά για αυτό που κάνουν, και μερικές φορές ΔΕΝ το κάνουν καλά, το οποίο ΔΕΝ δικαιολογεί την premium τιμή. Ειδικα οταν μετά την 5ετία πρέπει να πάρει το καινούριο μοντέλο. Ισως ειμαι συνηθισμένος από το Linux που έχω 10++ χρόνια το ίδιο PC και εξακολουθει να παιζει μια χαρα... anyway

Επεξ/σία από drpaneas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 8:53 ΜΜ, AtiX είπε

Και μόνο που θεωρείς ότι σε όποιον αρέσουν τα mac δεν ξέρουν τίποτα από υπολογιστές, χάνεις και το οποιοδήποτε σημείο επικοινωνίας…

εντέλει τα δικά σου μηδενίστηκα ποστ δείχνουν κάτι, μιας και η καλή κουβέντα βγαίνει εύκολα ενώ ή κακία θέλει θράσος, άγνοια ή δόλο… 

Πρωτον δεν νομιζω να εγραψα καπου αυτο που γραφεις " σε όποιον αρέσουν τα mac δεν ξέρουν τίποτα από υπολογιστές " , θα σου συνιστουσα να εισαι πιο ακριβης οταν διατυπωνεις γραπτο λογο και οχι να γραφεις οτι ναι. Δευτερον  επισης σου επιστρεφω  σχολιασμους του τυπου  "κακία θέλει θράσος, άγνοια ή δόλο… ¨τους θεωρω το λιγοτερο ακυρους. Οπως εξηγησα ειπα οτι θεωρω την οπαδοποιηση  οποιασδηποτε εταιριας θα το πω οσο πιο ευγενικα μπορω βλακωδη.  Εγω προτημαω αυτον που μου προσφερει τα περισσοτερα,  συμφωνα με τα δικα μου standar , εσενα μπορει να σε ενδιαφερει το design , εγω μηχανηματα που εχουν μια πλακετα μεσα οσο ενα κινητο δεν αγοραζω. Τωρα αν εσυ εισαι οπαδος και γραφεις οτι σου κατεβει επειδη σου θιξαμε την εταιρια λες και εισαι και μετοχος αυτο ειναι δικο σου προβλημα , εγω δεν εχω κανενα θεμα  κακιας , ουτε δολου ουτε hate ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ,  το site ασχολειται με την τεχνολογια να σου θυμισω εκτος και αν τα εχεις μπερδεψει με ομαδες - κομματα η κατι αλλο. Στην τελικη ο καθε ενας οπως εγραψα τα δινει οπου θελει τα λεφτα του, αυτες οι συμπεριφορες παραπεμπουν σε  ηλικιες που εχω ξεπερασει κατα πολυ,  αν εσυ εισαι ακομα εκει και βλεπεις τις εταιριες σαν ομαδες λυπαμαι καλο θα ηταν να το ξεπερασεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, drteo είπε

Πρωτον δεν νομιζω να εγραψα καπου αυτο που γραφεις " σε όποιον αρέσουν τα mac δεν ξέρουν τίποτα από υπολογιστές " , θα σου συνιστουσα να εισαι πιο ακριβης οταν διατυπωνεις γραπτο λογο και οχι να γραφεις οτι ναι. Δευτερον  επισης σου επιστρεφω  σχολιασμους του τυπου  "κακία θέλει θράσος, άγνοια ή δόλο… ¨τους θεωρω το λιγοτερο ακυρους. Οπως εξηγησα ειπα οτι θεωρω την οπαδοποιηση  οποιασδηποτε εταιριας θα το πω οσο πιο ευγενικα μπορω βλακωδη.  Εγω προτημαω αυτον που μου προσφερει τα περισσοτερα,  συμφωνα με τα δικα μου standar , εσενα μπορει να σε ενδιαφερει το design , εγω μηχανηματα που εχουν μια πλακετα μεσα οσο ενα κινητο δεν αγοραζω. Τωρα αν εσυ εισαι οπαδος και γραφεις οτι σου κατεβει επειδη σου θιξαμε την εταιρια λες και εισαι και μετοχος αυτο ειναι δικο σου προβλημα , εγω δεν εχω κανενα θεμα  κακιας , ουτε δολου ουτε hate ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ,  το site ασχολειται με την τεχνολογια να σου θυμισω εκτος και αν τα εχεις μπερδεψει με ομαδες - κομματα η κατι αλλο. Στην τελικη ο καθε ενας οπως εγραψα τα δινει οπου θελει τα λεφτα του, αυτες οι συμπεριφορες παραπεμπουν σε  ηλικιες που εχω ξεπερασει κατα πολυ,  αν εσυ εισαι ακομα εκει και βλεπεις τις εταιριες σαν ομαδες λυπαμαι καλο θα ηταν να το ξεπερασεις. 

Πρώτη φορά βλέπω εδώ μέσα άνθρωπο να μην καταλαβαίνει τι έχει γράψει… 

πραγματικά ξανά διάβασε τι έγραψες περί μπρικιών και ότι η συγκεκριμένη εταιρία απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν είχαν, ούτε έχουν ιδιαίτερη σχέση με τους υπολογιστές και μετά έλα να μου κουνήσεις το δάκτυλο για αυτό που έγραψα…

ξαναλέω μπας και το καταλάβεις, η αδικαιολόγητη κακία προς αυτή την εταιρία και όσων την προτιμούν είναι φουλ στα ποστ σου, και θα να ήταν προτιμότερο αυτό που μου προσάπτεις να τα εφαρμόσεις πρώτος εσύ…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...