Προς το περιεχόμενο

Η OpenAI δηλώνει ότι θα μπορούσε να αποχωρήσει από την ΕΕ εάν δεν μπορεί να συμμορφωθεί με το μελλοντικό κανονισμό


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είπε ένα βλήμα ότι χρησιμοποιούσε αυτήν την μαλάκια για να περάσει διαγώνισμα και κατάλαβα ότι τελείωσε η ανθρωπότητα. Όλοι οι ΝPCs θα αφήσουν κάθε προοπτική να μάθουν το οτιδήποτε και να έχουν νοημοσύνη και κριτική σκέψη. Ότι εφιαλτικό σενάριο για την αποβλάκωση του ανθρώπου. Η τέχνη έφυγε, η γραφή έφυγε, τώρα δεν χρειάζεται να μάθεις τίποτα η να είσαι τίποτα και χαίρονται κιόλας για αυτήν την ανάπτυξη της ΑΙ... κάλο όσο άντεξε, παιδιά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας το πάμε αντίστροφα 

αν δε μπορεί να συμμορφωθεί με απλούς κανόνες προστασιας προσωπικών δεδομένων, να παει στο καλό. Η ανθρωπότητα υπήρχε και πριν από αυτή και σίγουρα θα υπάρξει και μετά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cyberguy είπε

Η Κίνα έχει εφαρμόσει το PIPL law το οποίο είναι πιο hardcore απο το GDPR. 

Για τους απο έξω. Για τους από μέσα, οτι θέλει η κυβερνηση κάνει. Δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα (και είναι και 1 δις. Μεγάλο data pool δεν νομίζω να διαφωνείς)

18 ώρες πριν, NickTG είπε

Δηλαδή? Τι είδαμε? 

Τι είδαμε. 
1. Να δώσουμε συγκατάθεση για τα βασικά cookies? Το ιντερνετ είναι stateless. Δεν υπάρχει state χωρίς cookies (η παρόμοιο μηχανισμό). Μιλάμε για την απόλυτη ανοησία. Και θα πρέπει ο απλός χρήστης να μάθει τι είναι τα cookies... και πότε χρειάζονται και πότε όχι.
2. cookies για analytics και 3rd party tools. Analytics μπορώ να έχω και χωρίς cookies. Απλά θα πρέπει ο κάθε χρήστης να κάτσει να γράψει δικό του πακέτο analytics και να μην το κάνει outsourcing στην google πχ. Για μεγάλες εταιρείες, κάτι τρέχει στα γύφτικα. Αλλά για τον απλό χρήστη, είναι αδύνατο. Και δεν υπάρχει και κανένας λόγος. 

Επίσης 3rd party tools. Πχ chat στην σελίδα μέσω facebook, να παίζει βίντεο απο το youtube και να μπορείς να το προσθέσεις στο history σου κλπ κλπ. Όλα αυτά θέλουν cookies. 

Μέχρις εδώ τα τελείως αυτονόητα δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένα θέμα για τα cookies. Είναι ανοησία και δεν θα δουλεύει και η σελίδα.

Τέλος πάμε στις διαφημίσεις, γιατί για εκεί έγινε πραγματικά το θέμα. Θέλεις να ρωτάς για διαφημίσεις. Ωραία. Βάλε τους browsers να κάνουν μια λίστα από σελίδες και να κρατάνε url και αν επιτρέπεις η όχι ads cookies. Οχι αυτό το "στην μάπα μου κάθε φορά".

Θέλεις να το κάνεις σωστά? Πες στα analytics τι επιτρέπεται να επεξεργάζεται και τι οχι. 


Πάμε τώρα στο έκτρωμα τον δεδομένων για ΑΙ. Αντι να είναι υπερ της τεχνολογίας είναι εντελώς κατά.

Ας ξεκινήσουμε από την ιατρική έρευνα. Αντι να λέει, όλα τα δεδομένα, είναι προσβάσιμα σε αυτούς που έχουν πιστοποίηση οτι κάνουν ιατρική έρευνα, και αφού τα δεδομένα έχουν περάσει πρώτα από Ευρωπαικό Θεσμικό anonymizer.
Εξασφαλίζεις έτσι την πλήρη ανωνυμία των δεδομένων, και δίνεις την ευκαιρία στην επιστήμη να δημιουργήσει νέα φάρμακα και νέες θεραπείες.
Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό το αυτονόητο, άντε να πείσεις ανθρώπους να γίνουν δωρητές οργάνων, όταν δεν μπορούν να γίνουν δωρητές δεδομένων.

Δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση να δεχτούμε τα καλά που θα μας προσφέρει η τεχνολογία και να μην θεωρούμε δεδομένο οτι πρέπει να συνεισφέρουμε στην διαμόρφωση της.

Στην ΕΕ νομοθετούν δικηγόροι. Αν μπρούσαν να νομοθετήσουν πως θα γίνετε μια εγχείρηση, θα το έκαναν, άσχετα αν δεν ξέρουν τίποτα από το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πνευματικα δικαιωματα, euro 4 5 6 7 στα αυτοκινητα και ιστοριες για αγριους η ΕΕ. υποχρεωτικα θα βαλετε αυτο το ειδος καυσιμου αυτο το ειδος θερμανσης κοκ. Βεβαια οσο οι ευρωπαιοι πολιτες κοιμουνται και δεν ξεσηκωνονται τοσο πιο δυσκολα θα ειναι για αυτους το μελλον και ο ευρωσκεπτικισμος θα γιγαντωνονται και βεβαια αυτη η σαθρη ΕΕ θα καταρευσει με πολλα παρατραγουδα και συνεπειες για τα μελη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκινήσω με την... κοινή λογική: Αν εγώ κατεβάσω παράνομα μία ταινία του Hollywood και με πιάσουν, δεν θα φάω μια προστιματάρα ΝΑ από την ένωση που προστατεύει την πνευματική ιδιοκτησία; Προφανώς ναι.

Τότε γιατί όλοι αυτοί οι "pioneers" να έχουν το δικαίωμα να καταναλώνουν λ.χ. ένα εγχειρίδιο 1000 σελίδων και ύστερα μέσω πλαγιαρισμού και ΑΙ να βγάζουν ένα νέο βιβλίο, καταστρέφοντας την όποια ανθρώπινη καινοτομία;

Δηλαδή για να καταλάβω, ζητάνε οι της OpenAI (που ανήκει στην Microsoft - την ίδια Microsoft που έβαζε στο ΣΔΟΕ να ελέγχει για άδειες Windows και Office), να εξαιρούνται από την νομοθεσία, γιατί... έτσι θέλουν! Είμαστε τρελοί;

 

Δεν αμφιβάλλω πως η ΕΕ είναι αστεία σε πολλά πράγματα. Διάβαζα προχτές το άρθρο για την Google θα συνεργαστεί με την Ευρωπαϊκή επιτροπή για να θεσπιστούν κανόνες για το Α.Ι. και γέλασα σκεπτόμενος πως η Google θα στείλει τίποτα τριτο-τέταρτους άξιους μηχανικούς και θα συναντηθούν με ΄καναν Γεωργούλη που θα έχει έναν intern που θα έχει διαβάσει το "I, Robot" και που ο Ευρωβουλευτής θα τον θεωρεί ως τον ειδικό του, σε θέματα Α.Ι. Και όταν η 30λεπτη συνάντηση τελειώσει, ο μηχανικός της Google δεν θα ξέρει αν θα πρέπει να γελάσει ή να κλάψει.

 

41 λεπτά πριν, v2020 είπε

πνευματικα δικαιωματα, euro 4 5 6 7 στα αυτοκινητα και ιστοριες για αγριους η ΕΕ. υποχρεωτικα θα βαλετε αυτο το ειδος καυσιμου αυτο το ειδος θερμανσης κοκ. Βεβαια οσο οι ευρωπαιοι πολιτες κοιμουνται και δεν ξεσηκωνονται τοσο πιο δυσκολα θα ειναι για αυτους το μελλον και ο ευρωσκεπτικισμος θα γιγαντωνονται και βεβαια αυτη η σαθρη ΕΕ θα καταρευσει με πολλα παρατραγουδα και συνεπειες για τα μελη της.

Μην τα πετάτε έτσι ρε παιδιά. Τα Euro 4,5,6,7,19, φτιάχτηκαν για να προστατέψουν πρωτίστως, την Ευρωπαϊκή (Γερμανική mostly) αυτοκινητοβιομηχανία έτσι ώστε να μην μπει μέσα ο κάθε πεταμένος non-bosch-engine Κινέζος με αμάξι στην μισή τιμή. Μην κατηγορείτε άκοπα την ΕΕ τη στιγμή που λ.χ. οι ΗΠΑ έκαναν και κάνουν, ακριβώς το ίδιο (κάτι που πήγαν να ξεπεράσουν οι της VW με μαμουνιά, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 25/5/2023 στις 9:41 ΜΜ, buffos είπε

Οι γνωστές ανοησίες της ΕΕ. Γιαυτό δεν υπάρχει μισή εταιρεία που να καινοτομεί στον τομέα. Είδαμε και το έκτρωμα του GDPR. Μεγαλύτερη ανοησία δεν υπάρχει. Άσχετοι νομοθετούν για πράγματα που δεν γνωρίζουν. Τι περιμένει κάποιος.

Μετά θα είναι η Κινά 200 χρόνια μπροστά και θα τους φταίνε οι άλλοι. 

Ανάθεμα κι αν ξέρεις τι λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Losraio είπε

Ανάθεμα κι αν ξέρεις τι λες...

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι λέω. Εξαιρετικά καλά. Τυχαίνει να είμαι προγραμματιστής, περισσότερα χρόνια από την ηλικία σου πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 5:55 ΜΜ, buffos είπε

Για τους απο έξω. Για τους από μέσα, οτι θέλει η κυβερνηση κάνει. Δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα (και είναι και 1 δις. Μεγάλο data pool δεν νομίζω να διαφωνείς)

 

Και για τους απο έξω δεν υπάρχει τίποτα safe. η AWS τρέχει πάνω στο DC της Sinnet, έχει blackbox μέσα στο VPC σου, απαιτεί να χρησιμοποιήσεις AMI με χαμηλή κρυπτογράφηση και άλλα πολλά. Οπότε προσωπικά θεωρώ ότι ότι βάλεις στην Κίνα είναι σαν να το μοιράζεσαι με την κινέζικη κυβέρνηση.

Θα μου πεις γιατι πάνε τόσες εταιρείες? γιατι είναι πολλά τα λεφτά, καθώς 1 δις ξεπερνάει την αγορά ΗΠΑ και Ευρώπη μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, buffos είπε

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι λέω. Εξαιρετικά καλά. Τυχαίνει να είμαι προγραμματιστής, περισσότερα χρόνια από την ηλικία σου πιθανότατα.

Και εγώ του επαγγέλματος είμαι, και έχει χρειαστεί μάλιστα να μελετήσω το GDPR για λόγους εργασίας και όχι μόνο. Σε αντίθεση με αυτά που προφανώς έβγαλες από το κεφάλι σου το GDPR είναι μια εξαιρετική προσπάθεια μεταξύ των κρατών-μελών της ΕΕ και έχει όντως σημαντικά οφέλη για τον Ευρωπαίο πολίτη. Μια χαρά ξέρουν να νομοθετούν για το συμφέρον μας, καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη ήπειρο του πλανήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Losraio είπε

Και εγώ του επαγγέλματος είμαι, και έχει χρειαστεί μάλιστα να μελετήσω το GDPR για λόγους εργασίας και όχι μόνο. Σε αντίθεση με αυτά που προφανώς έβγαλες από το κεφάλι σου το GDPR είναι μια εξαιρετική προσπάθεια μεταξύ των κρατών-μελών της ΕΕ και έχει όντως σημαντικά οφέλη για τον Ευρωπαίο πολίτη. Μια χαρά ξέρουν να νομοθετούν για το συμφέρον μας, καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη ήπειρο του πλανήτη...

To GDPR είναι μια ανοησία και μισή. Δεν περιορίζεται σε αυτό που θα έπρεπε. Εγώ έγραψα αναλυτικά γιατί θεωρώ οτι είναι η απόλυτη ανοησία.

Αν λοιπόν τον έχεις μελετήσει, απάντησε συγκεκριμένα, γιατί θα έπρεπε στις 2 περιπτώσεις που αναφέρω να χρειάζεται έγκριση του χρήστη και να τον βομβαρδίζουν με άχρηστες ειδοποιήσεις.

Περιμένω λοιπόν απάντηση συγκεκριμένη και όχι γενικόλογα. Εγώ εξήγησα γιατί είναι μια ανοησία και μισή. Ευκαιρία να μας πεις την άποψη σου με επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, buffos είπε

To GDPR είναι μια ανοησία και μισή. Δεν περιορίζεται σε αυτό που θα έπρεπε. Εγώ έγραψα αναλυτικά γιατί θεωρώ οτι είναι η απόλυτη ανοησία.

Αν λοιπόν τον έχεις μελετήσει, απάντησε συγκεκριμένα, γιατί θα έπρεπε στις 2 περιπτώσεις που αναφέρω να χρειάζεται έγκριση του χρήστη και να τον βομβαρδίζουν με άχρηστες ειδοποιήσεις.

Περιμένω λοιπόν απάντηση συγκεκριμένη και όχι γενικόλογα. Εγώ εξήγησα γιατί είναι μια ανοησία και μισή. Ευκαιρία να μας πεις την άποψη σου με επιχειρήματα.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Αν όντως ήξερες τι λες τότε θα ήξερες ότι οι προειδοποιήσεις για τα cookies εμφανίστηκαν πολύ πριν το GDPR με άλλη, ξεχωριστή οδηγία της EE. Τώρα το ότι το διαδίκτυο είναι stateless σε καμία περίπτωση δεν ισχύει καθώς, το ΗΤΤΡ και ιδιαίτερα το HTTP/2 έχει διάφορες δυνατότητες που έχουν να κάνουν με το state. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το να διατηρείται η κατάσταση γίνεται μια χαρά χωρίς cookies, απλώς τα cookies βολεύουν σε αυτό. Όπως και να 'χει η επιλογή θα πρέπει να επαφίεται στον τελικό χρήστη.

2. Το ότι είναι δυνατόν να υπάρχουν analytics χωρίς cookies όντως ισχύει, αλλά το θέμα είναι ότι είναι πολύ εύκολο μια ιστοσελίδα που χρησιμοποιεί π.χ. Google Analytics να χρησιμοποιήσει τα cookies για σκοπούς πολύ πέρα από τα analytics, προφανώς εν αγνοία του χρήστη και ενδεχομένως παράνομα. Και αυτός είναι ο σκοπός που το GDPR δίνει αυτό το δικαίωμα στον τελικό χρήστη.

Εν ολίγοις είναι ξεκάθαρο πως το GDPR είναι ό,τι καλύτερο έχουμε αυτή τη στιγμή, και μακάρι να ήταν ακόμα πιο ασφυκτικό για τις εταιρείες κ.λπ. Σε κάθε περίπτωση θα διάλεγα να γινόταν η ζωή μου ελάχιστα πιο δύσκολη αλλά να κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ γνωρίζοντας ότι τα προσωπικά μου δεδομένα βρίσκονται σε καλά χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Φυσικά και μπορείς στο header να βάλεις state token, αλλά είναι security hole τεράστια. Ουσιαστικά δεν υπάρχει σαν επιλογή

2. Από την στιγμή που μια εφαρμογή online χρειάζεται state, με όποιον τρόπο και αν το κάνει, αποτελεί, tracking. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να λειτουργήσει διαφορετικά. Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας λόγος για έγκριση στα βασικά cookies

3. Το αν χρησιμοποιεί τα cookies για άλλο σκοπό, αυτό δεν το λύνει ούτε το gdpr. Στο 99.99% των περιπτώσεων, κάνεις δεν θα ψάξει να δει τι κάνει ο κώδικας.

Τα analytics είναι βασικό εργαλείο για κάθε site, και δεν θα έπρεπε να χρειάζονται έγκριση. Κανόνες για το τι μπορεί να ενταχθεί στα analytics ναι, αλλά μέχρι εκεί.

Έτσι κι αλλιώς, το μόνο που θα καταφέρει η μη διαφανής λύση, είναι χειρότερο και αδιαφανές tracking. Γιατί άλλο τα analytics που θα γράψω εγώ και εσύ και δεν θα ελεγχθούν από κανένα, γιατί θα υπάρχουν σε 10-20 σελίδες , και άλλο της Google που θα περάσουν από εκατομμύρια μάτια.

Οπότε το μόνο ουσιαστικό ζήτημα είναι οι διαφημίσεις. Δεν υπάρχει κανένα άλλο ζήτημα. Κάνεις δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρεται, ούτε για το state της εφαρμογής, γιατί αυτό να εξηγήσεις στον απλό χρήστη, ότι καμία σχεδόν εφαρμογή, πέρα από τα απλά blog δεν θα λειτουργούσαν χωρίς state.

Επεξ/σία από buffos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...