Προς το περιεχόμενο

Το ChatGPT έρχεται στο iPhone με νέα επίσημη εφαρμογή


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, klaftop είπε

εγω πχ καθε μερα κατεβαζω videos κατευθειαν στο κινητο και την βλεπω offline free και μπορω να το κανω με 10 διαφορετικους τροπους.

Pro tip. Κατεβάστε το Aloha, στείλτε εκεί την σελίδα που βλέπετε στον Safari, κάντε παρατεταμένο πάτημα στο media και κατεβάζει τα πάντα, από βίντεο, ήχο.

Εγώ από εκεί κατεβάζω ηχογραφημένες ραδιοφωνικές εκπομπές ή ταινίες κλπ. 

Επίσης, βάλτε την συντόμευση SW-DLT και κατεβάζει media από Facebook, Instagram, Twitter κλπ κατευθείαν μέσα από την εφαρμογή

Ζήτω το iPhone ! 

19 ώρες πριν, purespyros είπε

20 ευρώ το μήνα; Σορρυ αλλά δεν θα πάρω 

Αυστηρά για όσους το έχουν ανάγκη ! 

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Πανάκριβο άστα να πάνε!!! Λες και τι κάνει να πούμε και στοιχίζει τόσο

Όχι πια

image.png.0ad463e473317a5f799676240ce6def5.png

 

Όχι, δεν είναι αυτό. Μίλησα για "online learning". "Online learning" δε σημαίνει "πρόσβαση στο internet" (σε μπέρδεψε μάλλον η λέξη "online"). Σημαίνει ανατροφοδότηση και training του μοντέλου σε real time με τη συνεχή παροχή νέων δεδομένων. Αυτό δεν το κάνει το GPT. Το GPT εκπαιδεύεται σε ένα σετ δεδομένων στατικά, όχι δυναμικά. Όταν λέμε "εκπαιδεύεται" εννοούμε ότι αλλάζουμε τα weights σε κάθε νευρώνα ανάμεσα στα διάφορα layers ώστε να κάνουμε optimize τα outputs. Και γίνεται με διάφορες τεχνικές που δεν είναι του παρόντος. Αυτό που βλέπεις στο GPT-4 είναι απλά πρόσβαση στο internet, τίποτα άλλο. Δεν μπορεί να κάνει optimize τον αλγόριθμο του από τις πληροφορίες που παίρνει. Αυτό το κάνει η OpenAI κατά το training του μοντέλου με μια μίξη unsupervised generative pre-training και supervised training (fine tuning).

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιphone vs Android εν έτει 2023 οι συνελληνες! Ωραίοι. 

Καλα εδώ υποδύονται τις αντιμαχόμενες παραταξεις του εμφυλιου του 1945 στα σοκακια του κυβερνοχώρου να μου πεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/05/2023 at 18:12, koutsis said:

Ότι να ναι, άλλο λεω εγω. Πόσο είχαν οι android ναυαρχίδες το '14 και πόσο τώρα? Επίσης αυτό το "οποιος έχει iphone ειναι φραγκάτος" το ξέρεις ότι ισχύει μόνο στην ελλάδα έτσι?

Aσε που πλέον τα πιο ακριβά μοντέλα της αγοράς ΔΕΝ είναι αυτά της Apple 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, MikeKata είπε

Όχι, δεν είναι αυτό. Μίλησα για "online learning". "Online learning" δε σημαίνει "πρόσβαση στο internet" (σε μπέρδεψε μάλλον η λέξη "online"). Σημαίνει ανατροφοδότηση και training του μοντέλου σε real time με τη συνεχή παροχή νέων δεδομένων. Αυτό δεν το κάνει το GPT. Το GPT εκπαιδεύεται σε ένα σετ δεδομένων στατικά, όχι δυναμικά. Όταν λέμε "εκπαιδεύεται" εννοούμε ότι αλλάζουμε τα weights σε κάθε νευρώνα ανάμεσα στα διάφορα layers ώστε να κάνουμε optimize τα outputs. Και γίνεται με διάφορες τεχνικές που δεν είναι του παρόντος. Αυτό που βλέπεις στο GPT-4 είναι απλά πρόσβαση στο internet, τίποτα άλλο. Δεν μπορεί να κάνει optimize τον αλγόριθμο του από τις πληροφορίες που παίρνει. Αυτό το κάνει η OpenAI κατά το training του μοντέλου με μια μίξη unsupervised generative pre-training και supervised training (fine tuning).

Είπες οτι είναι αδύνατον να το εκπαιδεύσουν "πως να βρίσκει τρόπους" και το αιτιολόγησες ως "δεν γίνεται γιατί έχει εκπαιδευτεί "σε προϋπάρχοντα σετ δεδομένων"".

Κάνεις το ίδιο λάθος όπως πολλοί, που νομίζουν οτι καταλαβαίνουν τι παίζει – χωρίς να έχουν καταλάβει ακριβώς.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει (εσύ και πάρα πολλοί) είναι πως είναι άλλο πράγμα το σετ δεδομένων που εκπαιδεύτηκε το μοντέλο και άλλο πράγμα το output που μπορεί να δώσει. Με απλά λόγια, δεν χρειάζεται "ανατροφοδότηση και training του μοντέλου σε real time με τη συνεχή παροχή νέων δεδομένων"

Με άλλα λόγια δεν έχει καμία σημασία αν το σετ δεδομένων που εκπαιδεύτηκε είναι πρόσφατο ή όχι. Αυτό του έδωσε την ευφυΐα του. Από την στιγμή που μπορεί να έχει πρόσβαση και να διαβάσει τα τρέχοντα δεδομένα, a.k.a. έχει πρόσβαση στο web, μπορεί να σου δώσει οτι θες, όσο πρόσφατο και αν είναι

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει να καταλάβει ο κόσμος τι πραγματικά είναι τα LLM, τι έχουν πετύχει και αν έχετε πάρει χαμπάρι οτι μιλάμε για black box, δεν υπάρχει τεκμηρίωση του πως ακριβώς δουλεύει και κατά συνέπεια δεν ξέρει κανείς για κάθε απάντηση πως έφτασε το μοντέλο σε αυτή και γιατί π.χ. σε αυτή και όχι σε κάποια άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Είπες οτι είναι αδύνατον να το εκπαιδεύσουν "πως να βρίσκει τρόπους" και το αιτιολόγησες ως "δεν γίνεται γιατί έχει εκπαιδευτεί "σε προϋπάρχοντα σετ δεδομένων"".

Κάνεις το ίδιο λάθος όπως πολλοί, που νομίζουν οτι καταλαβαίνουν τι παίζει – χωρίς να έχουν καταλάβει ακριβώς.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει (εσύ και πάρα πολλοί) είναι πως είναι άλλο πράγμα το σετ δεδομένων που εκπαιδεύτηκε το μοντέλο και άλλο πράγμα το output που μπορεί να δώσει. Με απλά λόγια, δεν χρειάζεται "ανατροφοδότηση και training του μοντέλου σε real time με τη συνεχή παροχή νέων δεδομένων"

Με άλλα λόγια δεν έχει καμία σημασία αν το σετ δεδομένων που εκπαιδεύτηκε είναι πρόσφατο ή όχι. Αυτό του έδωσε την ευφυΐα του. Από την στιγμή που μπορεί να έχει πρόσβαση και να διαβάσει τα τρέχοντα δεδομένα, a.k.a. έχει πρόσβαση στο web, μπορεί να σου δώσει οτι θες, όσο πρόσφατο και αν είναι

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει να καταλάβει ο κόσμος τι πραγματικά είναι τα LLM, τι έχουν πετύχει και αν έχετε πάρει χαμπάρι οτι μιλάμε για black box, δεν υπάρχει τεκμηρίωση του πως ακριβώς δουλεύει και κατά συνέπεια δεν ξέρει κανείς για κάθε απάντηση πως έφτασε το μοντέλο σε αυτή και γιατί π.χ. σε αυτή και όχι σε κάποια άλλη.

Ευχαριστώ που μου δίδαξες πώς εκπαιδεύεται ένα μοντέλο, μιας και στο Machine Learning που εξετάστηκα πριν 8 μέρες, φαίνεται ότι δε μας δίδαξαν.

Πάμε τώρα στο γεγονός ότι αρνείσαι να εφαρμόσεις απλή κατανόηση κειμένου:

Το σχόλιο στο οποίο απαντούσα έλεγε:

"Αυτό αν πέσει στα χέρια ελληναράδων θα το εκπαιδεύσουν πως να βρίσκει τρόπους να κλέβει το κράτος. "

Η απάντησή μου ήταν η εξής:

Στις 19/5/2023 στις 6:59 ΜΜ, MikeKata είπε

Αδύνατον, μιας και τα GPT-3.5 και GPT-4 δεν έχουν online learning. Εκπαιδεύονται σε προϋπάρχοντα σετ δεδομένων

Και έρχεσαι και μου απαντάς για το output ενός ΗΔΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ. Κοινώς, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

41 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

είναι πως είναι άλλο πράγμα το σετ δεδομένων που εκπαιδεύτηκε το μοντέλο και άλλο πράγμα το output που μπορεί να δώσει.

Πουθενά δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Οι λέξεις μου, καθώς και η επεξήγηση του τι σημαίνει "εκπαίδευση", ήταν ακριβέστατες. Το γεγονός ότι εσύ στην απάντησή σου τα έμπλεξες μεταξύ τους, δείχνει ότι άλλος είναι αυτός που δεν κατανοεί τι σημαίνει "εκπαίδευση" και τι "output" ενός μοντέλου. Εγώ μίλησα για online learning και training και εσύ απάντησες στο δικό μου σχόλιο μιλώντας για online browsing. Κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι.

41 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Από την στιγμή που μπορεί να έχει πρόσβαση και να διαβάσει τα τρέχοντα δεδομένα, a.k.a. έχει πρόσβαση στο web, μπορεί να σου δώσει οτι θες, όσο πρόσφατο και αν είναι

Λάθος. Ο συμφορουμίτης μίλησε για ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αντικείμενο. Αν δεν εκπαιδεύσεις (που περιέχει το finetuning με τα απαραίτητα δεδομένα) ένα GPT μοντέλο σε ειδικά σενάρια (όπως έκανε η OpenAI με το ChatGPT και dialogue-based σενάρια), ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σου αποδώσει σωστά outputs. Άλλο η ευφυία, άλλο ο σκοπός χρήσης. Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που η OpenAI έκανε finetune το GPT για να βγάλει το ChatGPT, το DALL-E κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που η Google έκανε τόσο χαμό για τον αριθμό των προγραμματιστικών γλώσσεων στις οποίες έκανε train το Bard. Πριν δεν μπορούσε να γράψει κώδικα στις περισσότερες από αυτές, όσο κι αν είχε πρόσβαση στο internet. Αλλιώς θα το άφηνε να "ψάξει στο internet για να κάνει synthesize outputs (κώδικα) χρησιμοποιώντας την ευφυία του". Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που η ίδια εταιρεία, στο Keynote της, ανακοίνωσε το PaLM 2 και, στα καπάκια, έκανε ειδική μνεία σε finetuned εκδόσεις του PaLM, το Med-PaLM και το SecPaLM.

Όλα αυτά δεν είναι ΕΝΑ μοντέλο. Είναι finetuned μοντέλα που έχουν φτιαχτεί με τη χρήση ενός βασικού μοντέλου. Αυτό που εξήγησα και εγώ στα τόσα σχόλια. Το ότι δεν το κατανόησες, δεν είναι δικό μου πρόβλημα

"Αναρωτιέμαι, πόσο καιρό θα πάρει για να καταλάβει ο κόσμος" στο internet τι διαβάζει (πριν την πει στους άλλους) και να μη νομίζει ότι έμαθε επειδή διάβασε 2 blogs.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, έεε,γινε φίλε μου άρα το οτι ο συνφορουμίτης έγραψε "θα το εκπαιδεύσουν"· εσύ το εξέλαβες ως "θα πάρουν το υπάρχον dataset και θα το κάνουν train πως να βρίσκει τρόπους να κλέβει το κράτος".

Θεωρείς δηλαδή οτι ο συνφορουμίτης εννοούσε αυτό και δεν μίλαγε για το ενδεχόμενο χρήσης του για αυτό το σκοπό, οπότε ένιωσες την ανάγκη να διορθώσεις λέγοντας "τΟ μΟνΤελΟ εΙνΑι pReTrained κΑι δΕν εΧει oNlinE TraIning" για να τον διορθώσεις τεχνικά σε αυτό που είπε, αγνοώντας ή αποφεύγοντας να αναφέρεις οτι δεν έχει ανάγκη για extra training 

Οπότε πάω πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαφωνείτε πιθανώς λέγοντας το ίδιο πράγμα. Η εκπαίδευση του μοντέλου είναι offline. Όμως μπορεί να λάβει δεδομένα από online πηγές για να χρησιμοποιηθούν ως input/prompt για την επόμενη απάντησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2023 στις 8:30 ΜΜ, klaftop είπε

ολοι οι ναρκισιστες επιδειξιομανεις αρχοντοχωρίατες αυτη την δικαιολογια λενε. ασε φιλε ξερουμε πολυ καλυτερα απο εσας

Sure sure.. Που λενε και στο χωριο σου!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...