Προς το περιεχόμενο

Το Elden Ring έχει πουλήσει περισσότερα από 20 εκατομμύρια αντίτυπα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, squalor είπε

Φίλε μου, μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που σου είπα προηγουμένως. 

Σου είπα να βαθμολογήσεις το παιχνίδι σε διαφορετικούς τομείς για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει ένας τομέας στον οποίο να ξεχωρίζει ώστε να θεωρείται αριστούργημα ή καινοτόμο.

Έχει τα καλύτερα γραφικά - Όχι

Την καλύτερη μουσική επένδυση - Όχι

Την καλύτερη Ιστορία - Όχι

Το καλύτερο gameplay - Όχι

Τα καλύτερα fighting mechanics - Όχι

Την πιο απροβλημάτιστη ροή παιχνιδιού - Όχι

Τους πιο πλούσιους και αξιομνημόνευτους χαρακτήρες - Όχι

Το πιο πλούσιο και rewarding open world - Όχι

Υπάρχουν άλλα παιχνίδια που μπορεί να ξεχωρίζουν για το σενάριο, άλλα για γραφικά, άλλα για το σύστημα μάχης, άλλα για τη μουσική και την ατμόσφαιρα, άλλα για τους χαρακτήρες και άλλα γιατί παρουσίασαν κάτι καινοτόμο. Για εμένα το Elden Ring δεν ξεχωρίζει κάπου γι' αυτό και το θεωρώ μέτριο. Έχει πολλούς τομείς που θα μπορούσε να είναι πολύ πολύ καλύτερο αλλά δεν είναι. Θεωρώ δηλαδή ότι έχει πολύ χώρο για βελτίωση και πολλά προβλήματα να λύσει γι'αυτό και δεν είναι αριστούργημα. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε.

Για πάμε λοιπόν. 

Έχει τα καλύτερα γραφικά; Λάθος ερώτηση, η σωστή ερώτηση είναι αν έχει τον καλύτερο τεχνικό τομέα. Σε αυτό λοιπόν είναι τοπ 3 οπότε γενικά ναι είναι ψηλά στην κορυφή. 

 

Μουσική επένδυση; Επίσης κορυφαίο, το καλύτερο/χειρότερο είναι άκυρη ερώτηση. Πως μπορείς να βάλεις μέτρο σε μουσική επένδυση; 

 

Την καλύτερη ιστορία; Από τις καλύτερες και πιο μοναδικές εκείνη έξω. 

 

Gameplay; Ναι, ελάχιστα παιχνίδια είναι στην ίδια κλάση με αυτό. 

 

Fight mechanics; Γι αυτό το είδος; Ναι. 

 

Ροή; Έχει μακράν την καλύτερη ροή σε open world τέτοιου τύπου. 

 

Πλούσιους και αξιομνημονευτους χαρακτήρες; Με τον τρόπο που το εννοείς εσύ όχι, με τον τρόπο που το εννοώ εγώ ναι διότι δένει με τον υπόλοιπο τρόπο σχεδίασης του παιχνιδιού. 

 

Το πιο πλούσιο και rewarding open world; Λάθος ερώτηση. Το κάθε open world κρίνεται στο πόσο ευχάριστο είναι να περιπλανιεσαι εκεί μέσα και πόσο τραβάει να το εξερευνήσετε. 

 

Το παιχνίδι δεν έχει κανένα χώρο βελτίωσης για τα κομμάτια που λες διότι "βελτιώνοντας" αυτά τότε το παιχνίδι χάνεται και μεταμορφώνει σε κάτι άλλο και όχι σε Souls που εμείς θέλουμε, γουστάρουμε και πληρώνουμε 15 χρόνια τώρα. 

 

Το παιχνίδι είναι αντικειμενικά ο ορισμός του αριστούργηματος αρέσει δεν αρέσει και ο ορισμός του gameplay focused καθαρόαιμο action rpg. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, squalor είπε

Λες ότι το 99.99% των παιχνιδιών είναι dodge hit και δεν απαιτούν στρατηγική αλλά εγώ κάνω τσουβάλιασμα??? ΟΚ...

Το θα μπορούσε που γράφω πριν δεν το είδες ;

Τέσπα το οτι απο 3 παραγράφους απάντησες αυτό μου λέει πολλά.

Δεν έχει καλή μουσική , ιστορία και fighting το elden….οκ το ακούσαμε και αυτό.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, squalor είπε

Φίλε μου, μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που σου είπα προηγουμένως. 

Σου είπα να βαθμολογήσεις το παιχνίδι σε διαφορετικούς τομείς για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει ένας τομέας στον οποίο να ξεχωρίζει ώστε να θεωρείται αριστούργημα ή καινοτόμο.

Έχει τα καλύτερα γραφικά - Όχι

Την καλύτερη μουσική επένδυση - Όχι

Την καλύτερη Ιστορία - Όχι

Το καλύτερο gameplay - Όχι

Τα καλύτερα fighting mechanics - Όχι

Την πιο απροβλημάτιστη ροή παιχνιδιού - Όχι

Τους πιο πλούσιους και αξιομνημόνευτους χαρακτήρες - Όχι

Το πιο πλούσιο και rewarding open world - Όχι

Υπάρχουν άλλα παιχνίδια που μπορεί να ξεχωρίζουν για το σενάριο, άλλα για γραφικά, άλλα για το σύστημα μάχης, άλλα για τη μουσική και την ατμόσφαιρα, άλλα για τους χαρακτήρες και άλλα γιατί παρουσίασαν κάτι καινοτόμο. Για εμένα το Elden Ring δεν ξεχωρίζει κάπου γι' αυτό και το θεωρώ μέτριο. Έχει πολλούς τομείς που θα μπορούσε να είναι πολύ πολύ καλύτερο αλλά δεν είναι. Θεωρώ δηλαδή ότι έχει πολύ χώρο για βελτίωση και πολλά προβλήματα να λύσει γι'αυτό και δεν είναι αριστούργημα. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε.

Όπως σου λέει ο φίλος από πάνω εκφραζεθς λίγο υποκειμενική άποψη , επίσης σε ορισμένα σημεία μάλλον είσαι αντικειμενικά λάθος , πχ το σύστημα μάχης του είναι μάλλον ότι καλύτερο υπάρχει διότι δεν είναι ένα σύστημα μάχης αλλά πολλαπλά με απίστευτο βάθος το καθένα , όντως ασχολήθηκες αρκετά ? . τα γραφικά πχ είναι από τα τοπ για όταν βγήκε , το έχεις δει maxed out το παιχνίδι ? 

τι πάει να πει απροβληματιστη ροή παιχνιδιού ?  ποιο παιχνιδι εχει κάτι τέτοιο και συ νχιζει να είναι interactive  εμπειρία ?

τελως πάντων δε θέλω να αρχίσω flame αλλά νομίζω ότι σε μερικά από το σημεία σου είσαι λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το ότι κάποιος ξόδεψε 150 ώρες (όπως ισχυρίζεται τουλάχιστον) σε ένα παιχνίδι που το θεωρεί "μέτριο" είναι από μόνο του φοβερή επιτυχία. Και η δικαιολογία "δεν είχα τι να παίξω" δεν στέκει καθόλου όταν μιλάμε για τόσες πολλές ώρες.

Εκτός αν το παιδί είναι υπάλληλος της From και δουλεύει ως game tester με το ζόρι, αν μη τι άλλο τελικά υπάρχουν κάποια στοιχεία που τον τράβηξαν να αφιερώσει τόσο χρόνο και ας μη θέλει να το παραδεχτεί ο ίδιος.

Από την άλλη το να νομίζουμε ότι κάποιος που θεωρεί το Elden Ring αριστούργημα, σημαίνει ότι δεν έχει παίξει άλλα action rpg στη ζωή του και άρα δεν έχει μέτρο σύγκρισης, είναι παραλογισμός.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...