Προς το περιεχόμενο

Το Elden Ring έχει πουλήσει περισσότερα από 20 εκατομμύρια αντίτυπα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, squalor said:

Η άποψη για το αν μου αρέσει ή όχι είναι προσωπική, για το αν είναι άρτιο είναι αντικειμενική.

Σκέψου το εξής, βάλε βαθμολογία στα παρακάτω και δες τι βγάζεις:

Γραφικά/Λεπτομέρεια κόσμου - π.χ. στο AC Odyssey έμπαινες σε ένα κυκλαδίτικο σπίτι και δεν πίστευες αυτό που έβλεπες δεν μιλάω για κάτι που είναι στο Main story μιλάω για αυτο το τυχαίο και εδώ έχεις ένα άδειο κόσμο

Μουσική Επένδυση -  π.χ. FFX Μουσική από Συμφωνική Ορχήστρα η οποία μετά κυκλοφορεί σε CD (αλήθεια τώρα)

Gameplay - π.χ. Nioh απίστευτη απόκριση στους χειρισμούς, απαίτηση τακτικής για να νικήσεις αντιπάλους και όχι overpower, εδώ απλά roll and hit κάνεις και με διάφορα bug μπορείς να κερδίσεις χωρίς καν να πολεμήσεις... 

Lore/Open World Discovery - Witcher 3/ Morrowind

Βάθος Χαρακτήρα και εξέλιξη - όλα τα FF ενώ εδώ έχουμε ένα flat άοσμο και αδιάφορο χαρακτήρα 

Re-playabe ??? - Ποτέ όμως, το τερμάτισα και δεν θέλω να το ακουμπήσω ξανά παρόλο που ασχολήθηκα και με Mods κτλ

Και πολλά άλλα... Δεν λέω ότι είναι κακό, αλλά λέω ότι δεν είναι όσο καλό παρουσιάζεται καθώς υπάρχουν πολλά καλύτερα παιχνίδια.

Προσπαθείς να κάνεις σύγκριση ενός παιχνιδιού με διάφορα στοιχεία που θεωρείς καλύτερα από 5 διαφορετικά παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκειμενική άποψη αλλά εγώ προσωπικά δεν θα ξόδευα ούτε 2 ώρες σε ένα παιχνίδι που δεν μου αρέσει, πόσο μάλλον πάνω από 150! Είναι σαν να μου φέρνουν ένα πιάτο με φαγητό που δεν μου αρέσει και εγώ να τρώω με το ζόρι όλο το ταψί...

Απορώ δηλαδή που βρίσκετε μερικοί το κουράγιο να ασχολείστε τόσο πολύ με κάτι που όπως λέτε, δεν σας ικανοποιεί. 

Άσε που για να τερματίσει κάποιος το Elden Ring, σε καμία περίπτωση δεν χρειάζονται 150 ώρες. Άρα γιατί άραγε όλη αυτή η έξτρα ταλαιπωρία?

Εγώ ανυπομονώ για το Shadow of the Erdtree. Ελπίζω να το δούμε φέτος και να έχει χορταστική διάρκεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, squalor είπε

Με πάνω από 150 ώρες παιχνιδιού στο Elden Ring κλαίω τις ώρες που έχασα... (Προσωπική άποψη) Πολύ hype από παντού για ένα άδειο σχεδόν παιχνίδι το οποίο μοιάζει με beta version... Eλάχιστοι χαρακτήρες που δεν ασχολήθηκαν καν να τους δώσουν προσωπικότητα και backgound, άδειος χάρτης χωρίς references που μετά από παράπονα παικτών έβαλαν κάποια έξτρα, ανύπαρκτο quest line, ανύπαρκτο log, αδιάφορος πρωταγωνιστής... Τι να πρωτοπώ... Και αυτό το δεν είναι για όλους... Τι καραμέλα... Ναι, το τερμάτισα και μου ήταν τελείως αδιάφορο... Η άποψή μου είναι ότι απλά το έκαναν "έτσι" για να δημιουργήσουν ένα hype και να πάρει τον τίτλο του πιο δύσκολου και ότι απευθύνεται σε λίγους και εκλεκτούς. Αν κάποιος θέλει να παίξει απλά ένα δύσκολο παιχνίδι αρκεί να πάρει ένα οποιδήποτε παιχνίδι και να το παίξει σε δυσκολία Nightmare. Λείπουν βασικά στοιχεία από το παιχνίδι. Μέτριο σε όλους τους τομείς.

Για την ιστορία είμαι λάτρης των RPG και έχω εκατοντάδες ώρες σε FF, Elder Scrolls, D&D games και Souls like games όπως το Nioh (που όντως είναι παιχνιδάρα)

Ξαναλέω ότι είναι προσωπική άποψη και ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει αλλά η άποψη του καθενός έχει βάρος σύμφωνα με τα παιχνίδια που έχει παίξει.

Αν κάποιος παίζει μόνο sport games ή Dark Souls και γυρίσει και μου πει ότι το Elden Ring είναι παιχνιδάρα, θα του δώσω μια λίστα με παιχνίδια να πάξει έτσι για να έχει μέτρο σύγκρισης. Θεωρώ ότι είναι success story του Marketing

Κι εγώ μαζί σου σε όσα λες, αλλά γιατί ξόδεψες 150 ώρες σε ένα μέτριο κατά τη γνώμη σου παιχνίδι; 🤔 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  souls παιχνίδια είναι μια κατηγορία μόνα τους. Είναι δύσκολα αλλά ταυτόχρονα και εύκολα. Είναι παιχνίδια υπομονής. Αν κάτι είναι βέβαιο, αυτό είναι ότι τα souls είναι δίκαια. Ότι σπείρεις θα θερίσεις. Μπορείς να φτιάξεις ένα χαρακτήρα που να κάνει παπάδες. Μπορείς όμως και με μια ασπίδα και ένα σπαθί να τερματίσεις όλο το παιχνίδι. Είχανε τεράστιο κοινό και πριν το er. Σίγουρα το er δεν είναι το πιο δύσκολο παιχνίδι που έχουν φτιάξει. Ίσως κι αυτό να έπαιξε ρόλο στην επιτυχία του. Μπορούμε να μιλάμε και να αναλύουμε ώρες για κάθε ένα παιχνίδι ξεχωριστά. Για μένα αξίζουν το ντόρο που έγινε και με το παραπάνω. Πρώτη επαφή δικιά μου με την σειρά ήταν το demon's souls. Αναθεώρησα τότε το πως πρέπει να παίζω ένα παιχνίδι. Άλλη φιλοσοφία τελείως με ότι ήξερα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koutsis είπε

Κι εγώ μαζί σου σε όσα λες, αλλά γιατί ξόδεψες 150 ώρες σε ένα μέτριο κατά τη γνώμη σου παιχνίδι; 🤔 

Ξαναλέω ότι δεν το θεωρώ κακό παιχνίδι, αλλά μέτριο γιατί πολύ απλά δεν ξεχωρίζει σε κανένα τομέα από όσους ανέφερα στον φίλο παραπάνω. Δεν κάνει κάτι εξαιρετικά, εκτός από το να είναι εξαιρετικά δύσκολο χωρίς λόγο. Αν αυτό το παιχνίδι δεν προερχόταν από το δημιουργό των Souls και απλά είχες 5 φορές περισσότερο HP (χωρίς καμία άλλη διαφορά στα game mechanics) δεν θα γινόταν τόσος ντόρος και απλά θα πουλούσε μερικές χιλιάδες αντίτυπα.

Το παιχνίδι για εμένα είναι ένα 7/10

Ασχολήθηκα τόσες ώρες γιατί δεν είχα κάποιο καλύτερο παιχνίδι εκείνο τον καιρό, γιατί ήθελα να δω γιατί τόσος ντόρος, γιατί θέλω να τερματίζω τα παιχνίδια που ξεκινάω χωρίς να κοιτάω κάθε 5 λεπτά βίντεο για το που πρέπει να πάω, άρα περπάτησα όλο το χάρτη και γιατί πειραματιζόμουν με διάφορα mods από nexusmods 😉 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, squalor said:

αλλά μέτριο γιατί πολύ απλά δεν ξεχωρίζει σε κανένα τομέα από όσους ανέφερα στον φίλο παραπάνω

Εδώ για να μην ξεχνιόμαστε μιλάμε για το σημείο που συγκρίνεις ένα παιχνίδι με 5 διαφορετικά σε συγκεκριμένα σημεία που εσύ απλά θεωρείς ότι είναι καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Οι περισσότεροι που το παίζουν αναγκάζονται να διαβάσουν οδηγούς κι ας προσποιούνται ότι δεν το κάνουν, όχι ότι έχω κάτι μαζί τους, ο κάθε ένας παίζει το παιχνίδι όπως θέλει.

Υπάρχει μερίδα παικτών που λειτουργούν έτσι ναι.

Προσωπικά πάντα το πρώτο run το κάνω στα τυφλά χωρίς online spoiler και για αυτό το πρώτο στο elden μου πήρε 135 ώρες και το πρώτο hollow 60+
Φυσικά είναι τέτοια η φύση τους που στο δεύτερο/τρίτο run έψαξα φόρουμς , συζήτησα με φίλους , είδα video κλπ.

Συμφωνούμε πάντως πως ο καθένας έχει το δικό του τρόπο/γούστο.

Θέλω να πω κάτι τελευταίο πάντως και να ξεκαθαρίσω πως για μερικούς το δύσκολο είναι και  ευχάριστο.Μπορεί να βγάζεις  rage αλλά να γουστάρεις να παίζεις ακόμα.Σε αυτά τα παιχνίδια όταν καταφέρεις να ρίξεις το boss νιώθεις απίστευτα.Το περίεργο είναι πως ανάλογα τον παίκτη μπορεί σε άλλον να πάρει 5 tries και σε άλλον 40.

Bloodborne ο Ludwig και ο Laurence μου πήραν 30 προσπάθειες έκαστος ενώ Kos που θεωρείται το πιο δύσκολο 3.Σε άλλους το αντίθετο.

9 ώρες πριν, squalor είπε

Ιεροσυλία να γίνεται σύγκριση AC με Elden.Το πιο padded game στην ιστορία με 3 games με άλλο skin και repetitive as f**k.

Αν και έμμεσα στο είπε και ο NickTG θα στο πω και εγώ μιας και είμαι και εγώ λάτρης rpg και open world.Έχοντας παίξει Elder Scrolls , Fallout , Witcher , Horizon , Zelda , FF(το 8 είναι απο τα αγαπημένα btw και το Χ που ανέφερες) σχεδόν οτι υπάρχει απο jrpgs και action τύπου Nier , Soulsborne , Kingdom Hearts κλπ μπορώ να γράψω 2 παραγράφους….θεωρώ το elden ring  κορυφαίο..

Νομίζω έχω πολύ καλό μέτρο σύγκρισης δεν συμφωνείς ; 
 

Δεν κάνει τίποτα καλά το elden γράφεις….

Προφανώς το σύστημα μάχης , μουσική , weapons & builds ΟΛΑ viable , απίστευτο lore , ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ κόσμος  μόνο που βλέπεις Stormveil ή Leyndel , Elpahel , Farum Azula σου πέφτει το σαγόνι αλήθεια δεν έχω ξαναδεί τέτοιο map/terrain σε παιχνίδι.Τρομερή ελευθερία ειδικά  με το άλογο , μυστήριο.Πραγματικά ένα προς ένα τα στοιχεία του παιχνιδιού είναι top notch.Τι συζητάμε τώρα αλήθεια.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, squalor είπε

Για την ιστορία είμαι λάτρης των RPG και έχω εκατοντάδες ώρες σε FF, Elder Scrolls, D&D games και Souls like games όπως το Nioh (που όντως είναι παιχνιδάρα)

Το Nioh δεν έχει καμία σχέση με souls like. Souls like είναι το Sekiro. Το Nioh είναι ένα samurai style ninja gaiden. Κλειστές μικρές πίστες, απλοϊκά Quest και άπειρο φαρμαρισμα με διαφορετικά stats για τον χαρακτήρα. 

Εντελώς διαφορετική εμπειρία και δεν συγκρίνεται ούτε καν με το sekiro που εκ πρώτης όψεως μοιάζουν αδέρφια. 

Δεύτερον, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εμείς δεν είμαστε λάτρεις των rpg; Xenoblade, Dragon Quest, Persona, Baldurs Gate, Witcher και άπειρα ακόμα και μπορώ να πω με ευκολία ότι το elden ring είναι απλά αριστούργημα. 

Η κατάταξη σου για το παιχνίδι δεν έχει καμία διαφορά με όσους δεν είχαν καταλάβει ποτέ τι είναι. Κάποιοι το κατάλαβαν νωρίς όπως εγώ, κάποιοι το κατάλαβαν αργά (στο dark souls 3 και bloodborne) και τώρα κάποιοι μπήκαν πολύ αργά πρώτη φορά στο νόημα με το elden ring. Άλλοι πάλι θα συνεχίσουν να μην καταλαβαίνουν. 

Δεν είναι εύκολο στην κατανόηση του γιατί δεν έχει σκοπό να είναι κατανοητό με την έννοια που θεωρείς εσύ. Εσύ το θες ευκολοχωνευτο και με φρου φρου και αρώματα. Δεν ήταν ποτέ αυτό η σειρά και δεν έχει σκοπό να είναι ποτέ. Το Elden είναι επί της ουσίας το νέο dark souls για την τελευταία γενιά. Διαθέτει όλα τα στοιχεία που κάνουν μια σειρά souls αυτό που πρέπει και μάλιστα προς το τέλος γίνεται εντελώς σκληρός πυρήνας souls. 

Όποιος το έπιασε το έπιασε και αυτό είναι όλο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 7:49 ΜΜ, Chocobo είπε

Eνα δύωρο άντεξα.Βαρετό επαναλαμβανόμενο terrain , εχθροί , weapons.Πάλι καλά το δίνει η συνδρομή.

Ακόμα και σαν λάτρης του μυστηρίου δεν άντεξα αυτό το βαρετό gameplay.Μπήκα απλά google να δω τι συμβαίνει.

Crazy overhyped sony esxclusive άλλη μια φορά.

Μαλλον περισσοτερο εχει να κανει με το δεν σου αρεσουν τα roguelike, παρα το οτι ειναι "crazy overhyped sony exclusive" ;)

Στις 15/5/2023 στις 6:44 ΜΜ, Coscas είπε

Εγώ, θέλω κάτι να μου προσφέρει ένα game. Είτε από πλευράς καινοτομίας , είτε γραφικών, είτε gameplay

Σεβαστο το οτι δεν σου αρεσει, αλλα τα υπολοιπα τα προσφερει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει την άποψή του, για εμένα έχει ελλείψεις σε πάρα πάρα πολλούς τομείς ώστε να το χαρακτηρίσω αριστούργημα ή καινοτόμο, γι' αυτό και το θεωρώ μέτριο, άλλους μπορεί να τους ικανοποιεί. Κάποιοι μπορεί να θεωρούν την ύπαρξη στρατηγικής για να περάσεις ένα αρχηγό φρου φρου κι αρώματα, ενώ εδώ αρκεί απλά το dodge & hit για να παίξεις το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν θεωρώ όπως ξαναείπα ότι κάνει κάτι εξαιρετικά καλά και έχει πολλούς ακόμη τομείς που έχει προβλήματα. Δεν θα επεκταθώ άλλο.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και αυτό είναι υγιές :-) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μαλλον περισσοτερο εχει να κανει με το δεν σου αρεσουν τα roguelike, παρα το οτι ειναι "crazy overhyped sony exclusive" ;)

Σεβαστο το οτι δεν σου αρεσει, αλλα τα υπολοιπα τα προσφερει

Ισχύει πως δεν είναι στα αγαπημένα μου genre , πάντως Hades μια χαρά ωραίο μου φάνηκε.

1 ώρα πριν, squalor είπε

ενώ εδώ αρκεί απλά το dodge & hit για να παίξεις το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος.  

 

Θα μπορούσε να ειπωθεί για το 99.99% τον παιχνιδιών βέβαια αυτό.Βέβαια 2 παιχνίδια που η μάχη είναι dodge hit μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα μεταξύ τους.Αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν οδηγεί κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Ισχύει πως δεν είναι στα αγαπημένα μου genre , πάντως Hades μια χαρά ωραίο μου φάνηκε.

Θα μπορούσε να ειπωθεί για το 99.99% τον παιχνιδιών βέβαια αυτό.Βέβαια 2 παιχνίδια που η μάχη είναι dodge hit μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα μεταξύ τους.Αυτό το τσουβάλιασμα που κάνεις δεν οδηγεί κάπου.

Λες ότι το 99.99% των παιχνιδιών είναι dodge hit και δεν απαιτούν στρατηγική αλλά εγώ κάνω τσουβάλιασμα??? ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, squalor said:

Ο καθένας έχει την άποψή του, για εμένα έχει ελλείψεις σε πάρα πάρα πολλούς τομείς ώστε να το χαρακτηρίσω αριστούργημα ή καινοτόμο, γι' αυτό και το θεωρώ μέτριο, άλλους μπορεί να τους ικανοποιεί. Κάποιοι μπορεί να θεωρούν την ύπαρξη στρατηγικής για να περάσεις ένα αρχηγό φρου φρου κι αρώματα, ενώ εδώ αρκεί απλά το dodge & hit για να παίξεις το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν θεωρώ όπως ξαναείπα ότι κάνει κάτι εξαιρετικά καλά και έχει πολλούς ακόμη τομείς που έχει προβλήματα. Δεν θα επεκταθώ άλλο.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και αυτό είναι υγιές :-) 

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν προσπαθείς να περάσεις τις προσωπικές σου υποκειμενικές συγκρίσεις ενός παιχνιδιού με 5 διαφορετικά ως αντικειμενικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν προσπαθείς να περάσεις τις προσωπικές σου υποκειμενικές συγκρίσεις ενός παιχνιδιού με 5 διαφορετικά ως αντικειμενικές. 

Φίλε μου, μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που σου είπα προηγουμένως. 

Σου είπα να βαθμολογήσεις το παιχνίδι σε διαφορετικούς τομείς για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει ένας τομέας στον οποίο να ξεχωρίζει ώστε να θεωρείται αριστούργημα ή καινοτόμο.

Έχει τα καλύτερα γραφικά - Όχι

Την καλύτερη μουσική επένδυση - Όχι

Την καλύτερη Ιστορία - Όχι

Το καλύτερο gameplay - Όχι

Τα καλύτερα fighting mechanics - Όχι

Την πιο απροβλημάτιστη ροή παιχνιδιού - Όχι

Τους πιο πλούσιους και αξιομνημόνευτους χαρακτήρες - Όχι

Το πιο πλούσιο και rewarding open world - Όχι

Υπάρχουν άλλα παιχνίδια που μπορεί να ξεχωρίζουν για το σενάριο, άλλα για γραφικά, άλλα για το σύστημα μάχης, άλλα για τη μουσική και την ατμόσφαιρα, άλλα για τους χαρακτήρες και άλλα γιατί παρουσίασαν κάτι καινοτόμο. Για εμένα το Elden Ring δεν ξεχωρίζει κάπου γι' αυτό και το θεωρώ μέτριο. Έχει πολλούς τομείς που θα μπορούσε να είναι πολύ πολύ καλύτερο αλλά δεν είναι. Θεωρώ δηλαδή ότι έχει πολύ χώρο για βελτίωση και πολλά προβλήματα να λύσει γι'αυτό και δεν είναι αριστούργημα. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/05/2023 at 11:15, DEADLAZARUS said:

Α, δεν ξέρεις τι θέλει; AC Odyssey. Δεν υπάρχει άλλο game γι' αυτόν. Εδώ έβγαλε σκάρτο μέχρι και το Red Dead Redemption 2. Άθλιο το Elden Ring, άθλιο το RDR2, άθλιο το God Of War, μόνο το Odyssey αξίζει.

Ο γνωστός ψεύτης, που με κυνηγά σε όλα τα threads γιά να ειρωνευτεί,να ρίξει μπηχτές και να χαρακτηρίσει, χωρίς να τον πειράζουν.

Απλά, στην αρχή, άσκησα κριτική στο RDR2. Σε αντίθεση με το Odyssey, όπου βοηθιόσασταν μερικοί, στο ίδιο νήμα του , να το θάβετε ανελλιπώς, στο νήμα του Rdr2 , δεν σηκώνατε κουβέντα (πάλι με αβάντες)

Θεωρώ το Rdr2 , ένα από τα καλύτερα games all time . Το αναφέρω εδώ, γιά να δείς τι ψεύτης είσαι: 

Κακώς σου απάντησα, αλλά μάλλον αυτό ήθελε ο συντονισμός, καθώς δεν σου έσβησε το πόστ που το ανέφερα

Η κανονική σου απάντηση βέβαια, θα ήταν αυτή: Χα χα!

kassandra-assassins-creed.gif

 

 

Kassandra Assassins Creed Odyssey GIF - Kassandra Assassins Creed Odyssey Ac Odyssey GIFs

Kassandra Assassins Creed Odyssey GIF - Kassandra Assassins Creed Odyssey GIFs

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...