Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Γι' αυτό σας είπα πως δεν πρόκειται κανένας browser να γλυτώσει από τη τσιμπίδα της Alphabet.

Τις διαφημίσεις όμως για την ώρα τις μπλοκάρει η ασπίδα του brave που είναι ενσωματωμένη στον browser, δεν ξέρω όμως για πόσο θα μπορεί να το κάνει αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, Kostas Savvidis είπε

Τις διαφημίσεις όμως για την ώρα τις μπλοκάρει η ασπίδα του brave που είναι ενσωματωμένη στον browser, δεν ξέρω όμως για πόσο θα μπορεί να το κάνει αυτό.

Θεωρείται βέβαιο πως αυτή η άκρως επιθετική κίνηση της Alphabet ενάντια στους ad blockers θα οδηγήσει χιλιάδες χρήστες ν' αναζητήσουν εναλλακτικές πλατφόρμες αναπαραγωγής βίντεο, γεγονός που όχι μόνο δεν πρόκειται ν' αποφέρει έσοδα από τη διαφημιστική πίτα αλλά θα προκαλέσει επίσης τεράστια οικονομική ζημιά στη Google εφόσον τελικά επιλεγεί η έσχατη λύση του τερματισμού των λογαριασμών ως απάντηση στις οργισμένες αντιδράσεις των netizens που δεν επιθυμούν να κατακλύζονται από ενοχλητικές διακοπές για διαφημίσεις.

Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν περάσει τα φίλτρα στο uBlock origin και συνεχίζουν να έχουν θέμα (όπως είχα κ εγώ) δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε τυχόν άλλα επιπλέον adblockers, σε μένα δούλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/05/2023 at 15:58, SabotazNic said:

Εν τω μεταξύ και ως φοιτητής (που δεν έβλεπα τιβι), αλλά και τώρα που περιλαμβάνεται το cosmote tv στην σταθερή σύνδεση, υποχρεωτικά πληρώνω ερτ στον λογαριασμό της ΔΕΗ. Το κάνετε θέμα για τις συνδρομές, αλλά αλλού είστε οκ με το να μας "πιάνουν"... 

Εχεις βρει τροπο να παρακαμψουμε τη χρεωση της ΕΡΤ?

Αν ναι πες τον μας και εμας να κερδισουμε ετησιως.

Καλως ή κακως το γιατί πληρωνουμε με το ζορι υποχρεωτικα της ΕΡΤ ειναι ολοκληρη κουβεντα απο μονο του.

Δεν ξερω αν καποιος δοκιμαζε να πληρωσει μεσω Παρακαταθηκων και Δανειων, μονο τη ΔΕΗ και τα Δημοτικα Τελη και αφηνε την ΕΡΤ απληρωτη τι θα του εκαναν? Θα τον κυνηγουσε η ΕΡΤ για μη πληρωμη λογαριασμου? Θεωρειται το ποσο της ΕΡΤ στο λογαριασμό της ΔΕΗ, λογαριασμους τριτου προμηθευτη μεσω passthrough αλλου, για τον οποιο μπορει να στραφει ο τριτος προμηθευτης εναντιον σου? Δεδομενου οτι η ΕΡΤ δεν εκδιδει (ως εταιρεια) καποιο φορολογικο παραστατικο δικο της αρα οποια απαιτηση πληρωμης επι παρεχομενων υπηρεσιων εχει?

Και μιας και ανεφερες φοιτητικα χρονια, θυμαμαι καποτε προ αμνημονευτων ετων, φιλοι που σπουδαζαν Αγγλια, επειδη η χρεωση του αντιστοιχου τελους του BBC γινοταν με βαση την κεραια, οι Ελληνες φοιτητες ως γνησιοι απογονοι του Οδυσσεα εβρισκαν πατεντες με εσωτερικες κεραιες και τα ρεστ. Και υπηρχαν βανακια του BBC τα οποια περνουσαν απο τις γειτονιες και προσπαθουσαν να εντοπισουν παρανομα σηματα/κεραιες απο αδηλωτα διαμερισματα για να εισπραξουν τον κεφαλικο φορο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Για όσους έχουν περάσει τα φίλτρα στο uBlock origin και συνεχίζουν να έχουν θέμα (όπως είχα κ εγώ) δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε τυχόν άλλα επιπλέον adblockers, σε μένα δούλεψε.

μπααααα

σταθερά μένω στον Brave και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παρά την ανανέωση των φίλτρων ublock σήμερα βγήκε πάλι ένα popup. Firefox. Τα μόνα addon που χρησιμοποιώ είναι ublock και noscript ( το noscript έχει whitlisted το youtube συγκεκριμένα)

Επεξ/σία από Engimek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με όλους σας και θέλω και οι Δημιουργοί (όπως πχ 3 blue 1 brown κλπ) να πληρώνονται για το εξαιρετικά βίντεα που βγάζουν αλλά και οι χρήστες να μπορούν να παρακολουθούν ήσυχοι τα βίντεα που τους ενδιαφέρουν.
btw το youtube εκτός από σκουπίδια έχει πολλά διαμάντια, ας μην το σιχτιρίζουμε πολύ.

 

Ερώτημα για τους πιο σχετικούς με web, browsers, ublock Origin etc:
γίνεται σε 1 tab του firefox το youtube να παίζει όσες διαφημίσεις θέλει και 24/7 και εγώ να βλέπω σε άλλο tab ή browser τα βίντεα που θέλω χωρίς διακοπές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος για φτηνό premium με καινούριο λογαριασμό πλέον από άλλη χώρα;

Νομίζω πως μέσω Τουρκίας/Αργεντινής δεν μπορούμε να κάνουμε νέους λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πω ότι τα 13 ευρώ στην Ελλάδα είναι εκτός πραγματικότητας. Μην αρχίζετε πόσους καφέδες πίνουμε κτλ. Αν το είχε στα 6-7 ίσως το σκέπτονταν πολύς κόσμος. Που και πάλι.....

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με adblock στο chrome βγαίνει η ειδοποίηση για την κατάργηση στο πρώτο δευτερόλεπτο. Αυτό είναι το ένα καλό, ότι δεν πετάγεται στη μέση, μπορείς να φύγεις από το δωμάτιο και δεν θα εμφανιστεί ξαφνικά. Πατάω χ και παίζει μια χαρά το βίντεο χωρίς διαφημίσεις. Το δεύτερο καλό είναι πως δεν εμφανίζεται σε κάθε βίντεο, θα έλεγα χοντρικά κάθε 12-15 βίντεο.
Σκέφτηκα να τους στείλω για φάρσα αναφορά πως δεν έχω adblock, έχει σχετική επιλογή

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Engimek είπε

Τελικά παρά την ανανέωση των φίλτρων ublock σήμερα βγήκε πάλι ένα popup. Firefox. Τα μόνα addon που χρησιμοποιώ είναι ublock και noscript ( το noscript έχει whitlisted το youtube συγκεκριμένα)

Κι εγώ FFox μόνο uBlock Origin με περασμένο το παρακάτω:

Spoiler

youtube.com##+js(set, yt.config_.openPopupConfig.supportedPopups.adBlockMessageViewModel, false)
youtube.com##+js(set, Object.prototype.adBlocksFound, 0)
youtube.com##+js(set, ytplayer.config.args.raw_player_response.adPlacements, [])
youtube.com##+js(set, Object.prototype.hasAllowedInstreamAd, true)

Αρχικά μου έβγαζε τη μαλακία με το x, μετά μου έβγαζε το timer και μετά το "3 βίντεο και μετά κόψιμο" με ενδιάμεσες προσωρινές λύσεις. Μόλις έβαλα τον κώδικα και απενεργοποίησα τα πάντα (adblocker, popup blocker κτλ) όλα κομπλέ, μέχρι και τη στιγμή που γράφω αυτό εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
39 minutes ago, dtk-386 said:

Εγώ θα πω ότι τα 13 ευρώ στην Ελλάδα είναι εκτός πραγματικότητας. Μην αρχίζετε πόσους καφέδες πίνουμε κτλ. Αν το είχε στα 6-7 ίσως το σκέπτονταν πολύς κόσμος. Που και πάλι.....

13 είναι το family, 8.5 είναι το solo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Με adblock στο chrome βγαίνει η ειδοποίηση για την κατάργηση στο πρώτο δευτερόλεπτο. Αυτό είναι το ένα καλό, ότι δεν πετάγεται στη μέση, μπορείς να φύγεις από το δωμάτιο και δεν θα εμφανιστεί ξαφνικά. Πατάω χ και παίζει μια χαρά το βίντεο χωρίς διαφημίσεις. Το δεύτερο καλό είναι πως δεν εμφανίζεται σε κάθε βίντεο, θα έλεγα χοντρικά κάθε 12-15 βίντεο.
Σκέφτηκα να τους στείλω για φάρσα αναφορά πως δεν έχω adblock, έχει σχετική επιλογή

Υπάρχουν 2 banners μέχρι στιγμής. Αυτο με το x πάνω δεξιά που απλά προτείνει την κατάργηση του adblock και το δεύτερο το χειρότερο που λέει ότι μετά από 3 βίντεο θα γίνει block στη θέαση βίντεο. Από ότι φαίνεται το πάνε γρήγορα μιας και ήδη αναφέρονται και τα δεύτερα banners και Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα ρίξω μια τολμηρή ιδέα στο τραπέζι:

Εφόσον σας δυσαρεστεί μια εφαρμοζόμενη πολιτική, αντί να προσπαθείτε να την παρακάμψετε (τακτική που είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα οδηγήσει σε ακόμη πιο παρεμβατικά μέτρα για την επιβολή της) δοκιμάστε να μην χρησιμοποιείτε καθόλου τη συγκεκριμένη υπηρεσία.

Αν έβλεπαν πραγματική μείωση χρηστών, προβολών κτλ. κάτι μπορεί να άλλαζε. Όσο βλέπουν ότι οι προβολές είναι ίδιες και οι χρήστες επίσης, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...