Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο τότε που εγκατέστησα το adblock είμαι ευχαριστημένος. Το χαίρεσαι  και απολαμβάνεις κάθε στιγμή .

Δεν προκειται να βγεί επειδή το λέει ένα site.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2023 στις 9:05 ΠΜ, AnotherGift είπε

Απο τότε που εγκατέστησα το adblock είμαι ευχαριστημένος. Το χαίρεσαι  και απολαμβάνεις κάθε στιγμή .

Δεν προκειται να βγεί επειδή το λέει ένα site.

 

Ούτως οι άλλως πρόκειται απλά για πειραματική δοκιμή και όχι για επίσημη πολιτική.

Θα φανεί στη πορεία αν κατά πόσο αυτή η κίνηση θα αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα για τον Καλιφορνέζικο κολοσσό της πληροφορικής. Το σίγουρο είναι πως θα υπάρξουν αντιδράσεις από χιλιάδες αγανακτισμένους χρήστες εφόσον η Google προχωρήσει τελικά στην υλοποίηση αυτού του εξαιρετικά ριψοκίνδυνου και φιλόδοξου σχεδίου.

Εν τω μεταξύ το YouTube έκανε διαθέσιμη την ανάλυση Enhanced 1080p HD για επιτραπέζιους και φορητούς υπολογιστές η οποία ισχύει μόνο για τους συνδρομητές της υπηρεσίας YouTube Premium.

Επεξ/σία από jcnstd100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tarantules είπε

Όχι κάποιος τυχαίος για όσους γνωρίζουν :

Why I will NEVER pay for YouTube Premium ever again!

 

Δεν τον γνωρίζω αλλά τα λέει πολύ σωστά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Google Chrome 114 αναμένεται να αχρηστεύσει τις επεκτάσεις φραγής διαφημίσεων καθώς η νέα έκδοση του δημοφιλούς browser θα σταματήσει οριστικά την υποστήριξη του πρωτόκολλου Manifest v2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2023 at 11:21, feelihipo said:

Πολύ διαδικασία, στο τέλος της μέρας 2.5€ είναι ένα σουβλάκι το μήνα (εποχές 19), οπότε

Αυτο σας έχει φαει εσας που βαριέστε μέχρι να αναπνεύσετε. 

Την διαδικασια που την ειδες ακριβώς ; Τον χρονο που αφιέρωσες να διαβασεις το ποστ και να γράψεις το αριστούργημα εδώ, εύκολα τον αφιέρωνες στο να κάνεις οτι σου ειπαν. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εδώ και λίγες ημέρες η Google επισημοποίησε τη προτροπή για εξαίρεση του YouTube από τη μαύρη λίστα των ad blockers.

Ο Καλιφορνέζος γίγαντας της πληροφορικής προχώρησε ένα βήμα παραπέρα ενημερώνοντας τους χρήστες της πλατφόρμας ότι η χρήση ad blockers παραβιάζει κατάφωρα τους όρους χρήσης της υπηρεσίας. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως μετά από 3 βίντεο δεν θα επιτραπεί η αναπαραγωγή και εφόσον υπάρξει υποτροπή θα τερματίζονται οι λογαριασμοί των παραβατών.

 

image.png.e9ad2086da0c050c17b31fc9b9063fa9.png

 

image.png.ca3317ed8854e77130ea6b5fcab470b4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε πως θα εξελιχθεί, θα μπορέσουν να μπλοκάρουν και τις αντίστοιχες εφαρμογές άραγε; 

Όπως είναι τώρα η κατάσταση με τις διαφημίσεις αν το δίλλημα είναι youtube με διαφημίσεις ή καθόλου youtube εγώ και πολλοί άλλοι θα προτιμήσουν φαντάζομαι το καθόλου youtube. Το ερώτημα είναι καθόλου youtube ή youtube  με διαφημίσεις;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jcnstd100 είπε

Εδώ και λίγες ημέρες η Google επισημοποίησε τη προτροπή για εξαίρεση του YouTube από τη μαύρη λίστα των ad blockers.

Ο Καλιφορνέζος γίγαντας της πληροφορικής προχώρησε ένα βήμα παραπέρα ενημερώνοντας τους χρήστες της πλατφόρμας ότι η χρήση ad blockers παραβιάζει κατάφωρα τους όρους χρήσης της υπηρεσίας. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως μετά από 3 βίντεο δεν θα επιτραπεί η αναπαραγωγή και εφόσον υπάρξει υποτροπή θα τερματίζονται οι λογαριασμοί των παραβατών.

 

image.png.e9ad2086da0c050c17b31fc9b9063fa9.png

 

image.png.ca3317ed8854e77130ea6b5fcab470b4.png

Για τερματισμο λογαριασμου δεν εχει γραφτει κατι πουθενα. Βγαινει αυτο το banner εδω και λιγες μερες στο δειχνει για 3 δευτερολεπτα μετα πατας πανω δεξια και τελος βλεπεις κανονικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Για τερματισμο λογαριασμου δεν εχει γραφτει κατι πουθενα. Βγαινει αυτο το banner εδω και λιγες μερες στο δειχνει για 3 δευτερολεπτα μετα πατας πανω δεξια και τελος βλεπεις κανονικα. 

Και εμενα το banner μου βγαίνει, δεν εχω δει καπου για τερματισμό λογαριασμού. Βασικά και να μου τον τερματίσουν δεν με ενδιαφέρει, δεν ανεβάζω βιντεο ετσι και αλλιώς, απλα που και που κανω κανενα comment + τις συνδρομές που εχω σε διαφορα καναλια. Ζαμαν φου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Petros Electron είπε

Και εμενα το banner μου βγαίνει, δεν εχω δει καπου για τερματισμό λογαριασμού. Βασικά και να μου τον τερματίσουν δεν με ενδιαφέρει, δεν ανεβάζω βιντεο ετσι και αλλιώς, απλα που και που κανω κανενα comment + τις συνδρομές που εχω σε διαφορα καναλια. Ζαμαν φου..

Εγω ανεβαζω εχω 1600 βιντεο ανεβασμενα οποτε σιγουρα με ενδιαφερει παραπανω. Βασικα δεν με ενδιαφερει να βλεπω youtube η αν θελω να δω κατι μπαινω incognito mode απο chrome χωρις λογαριασμο και βλεπω. Το πιο πανω banner που εβαλε ο φιλος jcnstd100 εχει και τρια εικονιδια που λογικα ειναι τα βιντεο που σε αφηνει να δεις πριν δεν σε αφησει καθολου. Σε μας ειναι το απλο banner ακομα. Αν καθιερωθει παντου βλεπω οι μισοι να φευγουν δεν προκειται κανενας να δωσει 8.5 ευρω το μηνα για το premium μιας και η σαβουρα του youtube ειναι απιστευτη τα τελευταια χρονια. Εταιρια μερικων τρις πραγματικα δεν θα χορτασουν να μας αρμεγουν. Ολα τα χρονια με τα δεδομενα μας τωρα ψαχνουν και αλλους ευκολους τροπους να κανουν τα 3 του τρις 10.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έσκασε και σε μένα σήμερα, nice.

7 minutes ago, Arkin said:

δεν προκειται κανενας να δωσει 8.5 ευρω το μηνα για το premium

Family με άλλους 5 όμως στα 12.99 το μήνα δεν είναι άσχημα. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Για τερματισμό λογαριασμού δεν εχει γραφτεί κάτι πουθενά.

Αν ψάξεις στο Google θα βρεις σχετικές αναφορές για τερματισμό λογαριασμού λόγω χρήσης ad blocker.

Από τη στιγμή που παραβιάζονται οι όροι χρήσης η Google αφήνει ορθάνοιχτο το ενδεχόμενο να τερματίσει τους λογαριασμούς των υπότροπων παραβατών σε μια προσπάθεια να παταχθεί το φαινόμενο.

Εξαίρεσα το YouTube από τη μαύρη λίστα του Adguard και έχω πλέον ήσυχη τη συνείδησή μου.

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...