Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Comic maniak είπε

Στην τηλεόραση βάζεις SmartTube. Για κονσόλα φτιάχνεις pi-hole με raspberry pi και το βάζεις στο ρούτερ (και είσαι οκ με όλες τις συσκευές pretty much). Λίγο διάβασμα και μεράκι θέλει.

Αν εχει η tv android. Και, να δωσω 40-50-60 ευρω για ενα rasberry pi, για να γλυτωσω 2.5/μηνα? λολ

Ασε που σε οποιδηποτε τηλεοραση κανω share, δεν χρειαζονται ξανα ολα τα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κατι τετοια σχολια μαλλον γραφονται απο <φοιτητες. Ξανα λεω, οταν θα εχεις tv, κονσολα κτλ, δεν εχει αλλη λυση. 

"Κάτι τέτοια σχόλια μάλλον γράφονται από" ανθρώπους που δεν κατανοούν ότι ο χρόνος που "χάνουν" (10 λεπτά ΜΙΑ ΦΟΡΆ-όχι κάθε μέρα που είπες) είναι χρήμα που γλυτώνουν αλλού. Εκτός κι αν εσύ, μέσα σε 10 λεπτά στη δουλειά σου βγάζεις το κόστος του Premium 8.5€ ===> 51€ την ώρα.

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν ειναι να χανω καθε μερα 5-10 λεπτα, μαζευεται ο χρονος, για τον οποιο πληρωνομαι ακριβοτερα 

Νομίζω ότι για να "ξοδεύεις" 10 λεπτά να με χαρακτηρίσεις "φοιτητή" στο Insomnia, μάλλον δεν είναι τόσο πολύτιμος ο χρόνος σου όσο θες να λες. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Πες καλύτερα "βαριέμαι τη ζωή μου, πλερώ να τα έχω" κι όλα καλά. Το να μου πεις τι είδους σχόλια γράφουν οι φοιτητές και τι οι μη φοιτητές, είναι, στην καλύτερη περίπτωση αστείο.

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Δωρεάν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ δε σημαίνει δωρεάν HOSTING.

Πες μου, πραγματικά, έχεις κάποιο πρόβλημα (με πιστοποιητικό) στην κατανόηση κειμένου ή τα πετάς εν γνώσει σου;

Δωρεάν λειτουργικό σημαίνει εξοικονόμηση πόρων για την έρευνα και την ανάπτυξή του, εξοικονόμηση πόρων για το maintenance και security patching και χίλια δυο. Είναι το ένα από τα 2 κομμάτια για να κάνεις hosting ένα site. Το άλλο είναι η υποδομή.

Κατανοώ ότι δεν έχεις ΙΔΕΑ από software, πώς αναπτύσσεται και πόσες εργατοώρες χρειάζεται, αλλά μην τα πετάς έτσι, γελάει όλο το thread όπως (δεν) έχεις πάρει χαμπάρι.

15 λεπτά πριν, polaki είπε

Όσον αφορά το τί λειτουργικό χρησιμοποιεί μια εταιρία, μάθε ότι χρησιμοποιεί αυτό που ταιριάζει στις ανάγκες της και αυτό ΔΕΝ είναι θέμα κόστους, όταν ακόμα και η datacenter έκδοση των Windows server είναι γύρω στα 125$ το μήνα, ποσο απειροελάχιστο συγκρινόμενο με το τί τρέχει πάνω του και άρα τί έσοδα βγάζει από αυτό. 

Μιλάμε, τα πετάς σαν πυροβόλο. Κάπου εδώ έμπλεξες και το web hosting OS με το datacenter OS. Αφού δεν το έχεις, τι στο καλό το παλεύεις, δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι γελάει ο κόσμος;

Αρχικά, ξεκίνα από δω μπας και ξεστραβωθείς.

https://www.carrierbid.com/cloud-data-center/

https://w3techs.com/technologies/overview/operating_system

25 λεπτά πριν, polaki είπε

Αντε καληνύχτα τώρα και διάβασε λίγο να μάθεις 5 πράγματα πριν ξανα εκτεθείς.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780123855220000056

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σωστά. Ακριβώς, όταν κάτι είναι δωρεάν, συνήθως εσύ είσαι το προϊόν. Βέβαια, δε συμβαίνει πάντα έτσι, ο κόσμος βασίζεται σε FOSS λογισμικό για νευραλγικούς τομείς (ολόκληρες γλώσσες προγραμματισμού είναι FOSS). Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της κουβέντας.

Όμως, όπως όλοι, σε όλα τα θέματα σε αυτή τη ζωή, κάνουμε τις καλύτερες επιλογές που μπορούμε. Τι εννοώ; Είναι μία "σύγκρουση" συμφερόντων εδώ. Μου δίνει η τάδε εταιρεία τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το προϊόν της δωρεάν και νόμιμα; Θα το κάνω. Αυτή περιμένει ανταπόδοση (χρηματική ή τα δεδομένα μου). Εγώ π.χ κόβω και το fingerprinting στα sites που επισκέπτομαι όσο μπορώ και άλλα. Από τη στιγμή που δεν ενδιαφέρεται η ίδια η εταιρεία να μπλοκάρει αυτές τις τακτικές, γιατί πρέπει εγώ να ενδιαφερθώ και να σταματήσω κάτι που είναι προς όφελός μου. Για ποιο λόγο να περιορίσω τις ελευθερίες μου τεχνητά όταν δεν επηρεάζουν κάποιον άλλον; Εφ'όσον είναι νόμιμο, θα συνεχίζω να το κάνω, ας συνεχίζει και αυτή να έχει τη δική της στρατηγική. Δεν τη ζημιώνω (καθώς), δε με ζημιώνει.

Περίληψη: Μου δίνει μια εταιρεία κάτι δωρεάν για να προσελκύσει πελάτες. Θα κοιτάξω το δικό μου (όχι το δικό της) συμφέρον και, εφ'όσον μου το επιτρέπει, δε θα της δώσω το παραμικρό γιατί ξέρω πώς θα το χρησιμοποιήσει. Αν δεν της αρέσει, ας το κόψει, στο χέρι της είναι.

Σε όσα λες είναι μαζί σου...εαβ στο επιτρέπει τόσο καιρό γιατί να βλέπεις διαφημίσεις.... Απλά δεν μπορώ όλους αυτούς που μόλις έμαθαν ότι δοκιμάζει το youtube να τους κόψει πλέον έκαναν λες και ήρθε το τέλος του κόσμου (ακόμα και άτομα που μου είπαν να βγαίνω έξω 😅)  για μια υπηρεσία που τόσο καιρό το είχαν τζαμπε με 0 κόστος (οικονομικο, όλο και κάποιος θα πει για το κόστος των δεδομένων του) 

Όπως είπες ο καθένας ζυγίζει και παίρνει αυτά που του επιτρέπει η Συνείδηση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το κάνει πολύ συχνότερα από ότι φαίνεται εκτός αν ο παραγωγός δεν έχει επιλέξει στα βίντεο την ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ όπως κάνουν δίνοντας δωρεάν βίντεο οι ΤΟΠΙΚΕΣ ιστοσελιδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Νομίζω ότι για να "ξοδεύεις" 10 λεπτά να με χαρακτηρίσεις "φοιτητή" στο Insomnia, μάλλον δεν είναι τόσο πολύτιμος ο χρόνος σου όσο θες να λες. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Πες καλύτερα "βαριέμαι τη ζωή μου, πλερώ να τα έχω" κι όλα καλά. Το να μου πεις τι είδους σχόλια γράφουν οι φοιτητές και τι οι μη φοιτητές, είναι, στην καλύτερη περίπτωση αστείο.

Μαλλον δεν καταλαβες οτι εννοω, τουλαχιστον ηλικιακα, μιας και οι <φοιτητες εχουν μονο ενα pc/laptop/smartphone και τους αρκει το adblock/vanced :) 

23 λεπτά πριν, MikeKata είπε

μέσα σε 10 λεπτά στη δουλειά σου βγάζεις το κόστος του Premium 8.5€ ===> 51€ την ώρα.

Επιλεκτικα διαβαζεις, αλλα πληρωνω 2.5/μηνα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επιλεκτικα διαβαζεις, αλλα πληρωνω 2.5/μηνα

Μια χαρά το διάβασα, για άλλο λόγο το έγραψα. Το YT Premium Solo κοστίζει 8,5€ το μήνα στην Ελλάδα. Το Family 13€.

https://www.youtube.com/premium

Οπότε ή χρησιμοποιείς VPN ή το μοιράζεσαι με την παρέα.

Στην πρώτη περίπτωση τον ίδιο ή περισσότερο κόπο έκανες για να φτιάξεις τούρκικο, παναμέζικο/ταϊλανδέζικο ή ό,τι άλλο account έφτιαξες με το να κατεβάσεις vanced, revanced, newpipe, adblockers ή ό,τι θες. Και στις 2 πάντως, σίγουρα, δεν το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τα ToS. Οπότε να 'χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Το πληρώνεις αλλα το ξεγελάς κι όλας. Μαγκιά.

Well, η ειρωνια ηταν οτι καποιος που χρησιμοποιει κατι πειρατικα, μου επισημανε οτι χρησιμοποιω κατι εκτος ToS :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Well, η ειρωνια ηταν οτι καποιος που χρησιμοποιει κατι πειρατικα, μου επισημανε οτι χρησιμοποιω κατι εκτος ToS :) 

Ναι βρε καμάρι μου αλλα εσύ το υπερασπίζεσαι όχι αυτός. Άν κάνεις όλα αυτά που λες ότι κάνεις τότε και περισσότερο χρόνο σπαταλάς για vpn, και τους πληρώνεις, και το vpn πληρώνεις, και βασίζεσαι σε ανωνυμία για να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία.

Δε ξέρω εσύ δε βλέπεις τίποτα στραβό? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Well, η ειρωνια ηταν οτι καποιος που χρησιμοποιει κατι πειρατικα, μου επισημανε οτι χρησιμοποιω κατι εκτος ToS :) 

Well, η ειρωνία είναι ότι και οι 2 είμαστε εκτός ToS αλλά εσύ χρησιμοποιείς λέξεις που δεν ξέρεις μπας και νιώσεις καλύτερα που πληρώνεις.

Hint: Δεν είναι τίποτα "πειρατικό".

"Online piracy or software piracy is the practice of downloading and distributing copyrighted works digitally without permission, such as music or software."

https://www.wikiwand.com/en/Online_piracy

Αν δε σου αρέσει, έχουμε και σελίδα της Interpol που λέει τα ίδια. Πρώτη πρόταση, μην κουράζεσαι:

https://www.interpol.int/Crimes/Illicit-goods/Shop-safely/Digital-piracy

Για πες μας, τι ακριβώς από το "copying, downloading and distributing without permission" κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Άν κάνεις όλα αυτά που λες ότι κάνεις τότε και περισσότερο χρόνο σπαταλάς για vpn, και τους πληρώνεις, και το vpn πληρώνεις, και βασίζεσαι σε ανωνυμία για να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία.

2' για την πληρωμη με δωρεαν vpn, και βασικα τωρα που το ειδα ειναι πιο κοντα στα 1.5/μηνα. Για την tv/κονσολα μου δοθηκαν και παλι λυσεις στις οποιες πρεπει να πληρωσω, οποτε γιατι να ασχοληθω με εκεινες?

15 λεπτά πριν, MikeKata είπε

αλλά εσύ χρησιμοποιείς λέξεις που δεν ξέρεις μπας και νιώσεις καλύτερα που πληρώνεις.

Hint: Δεν είναι τίποτα "πειρατικό".

Δεν ξερω. Μου φαινεται οτι διακινειται υλικο καποιων χωρις την συγκαταθεση τους. Το οτι δεν κατεβαινει πρωτα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι παρομοιο με την πειρατεια. Αντι να τα κατεβαζει καποιος, και να τα ξανα ανεβαζει, για να εχει προσβαση ο κοσμος απο τα διαφορα "online movies" sites (τα οποια ειναι πειρατικα), εχει βρεθει τροπος να παιζει κατευθειαν απο τους servers της google.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω. Μου φαινεται οτι διακινειται υλικο καποιων χωρις την συγκαταθεση τους. Το οτι δεν κατεβαινει πρωτα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι παρομοιο με την πειρατεια. Αντι να τα κατεβαζει καποιος, και να τα ξανα ανεβαζει, για να εχει προσβαση ο κοσμος απο τα διαφορα "online movies" sites (τα οποια ειναι πειρατικα), εχει βρεθει τροπος να παιζει κατευθειαν απο τους servers της google

Το τι "σου φαίνεται" εσένα, δεν αφορά τους υπόλοιπους. Η αντικειμενική αλήθεια είναι ότι α) είναι καθ' όλα νόμιμο και β) δεν είναι πειρατεία όπως το αποκαλεσες, εξ'ορισμού. Τώρα, πώς θέλει να το λέει ο καθένας για να νιώθει καλύτερα με τις επιλογές του, δικό του πρόβλημα.

Όχι τίποτα άλλο, άμα δε σου άρεσε η Interpol, έχουμε και απόφαση δικαστηρίου που δημιουργεί προηγούμενο.

https://www.techdirt.com/2022/01/24/internet-wins-adblocking-other-extensions-dont-violate-copyright-law-germany/

Για αυτό που κάνεις εσύ (παραποιηση γεωγραφικής τοποθεσίας), μάλιστα, υπάρχει ολόκληρο κεφάλαιο στα ToS (κεφάλαιο 2.3 αν θυμάμαι καλά) όπου εξηγεί ότι δεν επιτρέπεται να το κάνεις αυτό. Όσο φάουλ είμαι κι εγώ (ο κάθε "εγώ"), άλλο τόσο είσαι κι εσύ. Άσχετα αν εσύ θες να λες ότι πληρώνεις (παράτυπα, 2.5€ το μήνα).

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, thiva7 said:

Εγώ δεν είπα δεν είναι δικαίωμα σας το ads block..

Άρα αφου είναι δικαίωμα το ad blocking, γιατί κλέβουν? 😛

9 hours ago, thiva7 said:

Όταν βλέπω σχόλια όπου ο καθένας τονίζει πόσο έξυπνη λύση βρήκα στο να κλέβει με ξεπερνάει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όσο φάουλ είμαι κι εγώ (ο κάθε "εγώ"), άλλο τόσο είσαι κι εσύ. Άσχετα αν εσύ θες να λες ότι πληρώνεις (παράτυπα, 2.5€ το μήνα).

Δεν ειπα οτι δεν ειμαι φαουλ. Σχολιασα το γεγονος οτι δεν αρκουμαστε ολοι με ενα adblocker/vanced 🤷‍♂️

35 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Για αυτό που κάνεις εσύ (παραποιηση γεωγραφικής τοποθεσίας), μάλιστα, υπάρχει ολόκληρο κεφάλαιο στα ToS (κεφάλαιο 2.3 αν θυμάμαι καλά)

Δεν θα καθισω να ψαξω, αλλα σιγουρα θα εχει κατι στους ορους και για προσβαση απο τριτες εφαρμογες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...