Προς το περιεχόμενο

Vodafone Routers : H300s, H268Q, Vodafone Power Station 6


ΠΕΡΙΣ 1416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 16/05/2024 at 23:06, vagelispyr said:

Σε 100αρα γραμμή όχι οπτική ίνα αξίζει απο το h300s να πάω σε Vodafone Power station 6?

δεν χανεις κατι να το κανεις δοκιμη. οσο ξερω ειναι και πιο νεο μοντελο απο το h300s και αν θυμαμαι σωστα απεξω ειναι και wifi 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 16/07/2024 at 13:38, Loup-Garou said:

Sorry που πετάγομαι σαν την τσουυτσου
Αλλά σαν σταθερότητα ενσύρματα ποιο είναι καλύτερο;

το καλωδιο ειναι παντα πιο σταθερο.απο εκει και περα το ποιο θα παιξει καλυτερα θα το δεις στην πραξη.μπορει πχ στην δικη σου γραμμη το ενα να παιζει πιο καλα και να συγχρονιζει και πιο ψηλα. οποτε μπορεις να τα δοκιμασεις και τα 2 και να δεις ποιο συγχρονιζει πιο ψηλα και με καλυτερα snr και πιο ειναι πιο σταθερο .αφου δεν σε ενδιαφερει το wifi 6 του vodafone station

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά όποιος μπορεί να πιέσει να πάρει το PowerStation να το πάρει (χωρίς να το πληρώσει εννοώ προφανώς). Δεν μιλάω για συγχρονισμό (καθώς και το h300 και το PowerStation ήταν/είναι με fiber) αλλά γενικά για απόδοση, ειδικά με wifi. Πολύ καλύτερο το PowerStation, από προσωπική εμπειρία. Με το h300 είχα συχνά κάποια μικρά σκαλώματα που δεν ήξερα γιατί γινόντουσαν τότε... ακόμα και μετά από αντικατάσταση. Με το PowerStation δεν έχω δει κανένα σκάλωμα, 5-6 μήνες που το έχω. 

Πληροφοριακα, έχω βάλει το h300 ως access point σε μακρινό σημείο με καλώδιο από το PowerStation (έκλεισα σχεδόν τα πάντα με superuser account) και δεν έχω ξαναδεί από τότε τέτοια μικρά σκαλώματα, άρα είτε δεν συνδέομαι αρκετά σε αυτό για να τα δώ πια, είτε έφτιαξε με καποιο firmware update στο ενδιάμεσο (πέρασαν κάποια χρόνια), είτε έχει εντελώς άλλη συμπεριφορά ως access point, είτε κάτι από αυτά που έκλεισα ως poweruser του έριχναν την απόδοση.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/07/2024 at 14:34, nick_souvlaki said:

Γενικά όποιος μπορεί να πιέσει να πάρει το PowerStation να το πάρει (χωρίς να το πληρώσει εννοώ προφανώς). Δεν μιλάω για συγχρονισμό (καθώς και το h300 και το PowerStation ήταν/είναι με fiber) αλλά γενικά για απόδοση, ειδικά με wifi. Πολύ καλύτερο το PowerStation, από προσωπική εμπειρία. Με το h300 είχα συχνά κάποια μικρά σκαλώματα που δεν ήξερα γιατί γινόντουσαν τότε... ακόμα και μετά από αντικατάσταση. Με το PowerStation δεν έχω δει κανένα σκάλωμα, 5-6 μήνες που το έχω. 

Πληροφοριακα, έχω βάλει το h300 ως access point σε μακρινό σημείο με καλώδιο από το PowerStation (έκλεισα σχεδόν τα πάντα με superuser account) και δεν έχω ξαναδεί από τότε τέτοια μικρά σκαλώματα, άρα είτε δεν συνδέομαι αρκετά σε αυτό για να τα δώ πια, είτε έφτιαξε με καποιο firmware update στο ενδιάμεσο (πέρασαν κάποια χρόνια), είτε έχει εντελώς άλλη συμπεριφορά ως access point, είτε κάτι από αυτά που έκλεισα ως poweruser του έριχναν την απόδοση.

εφοσον το εχεις ως ap δεν μπορει να γινει απομακρυσμενα  firmware update.ισως να μην επαιζε καλα ως router ενω τωρα ως ap παιζει καλυτερα και εχει και μικροτερο φορτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, poulinos said:

εφοσον το εχεις ως ap δεν μπορει να γινει απομακρυσμενα  firmware update.ισως να μην επαιζε καλα ως router ενω τωρα ως ap παιζει καλυτερα και εχει και μικροτερο φορτο

Συμφωνώ. Και αυτό παίζει. Εννοώ να έγινε update κάποιο καιρό πριν το κάνω AP και να μην παρατήρησα την βελτίωση (ήταν σε άλλο σπίτι ως βασικό μόντεμ για κάποιο καιρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/07/2024 at 05:59, nick_souvlaki said:

Συμφωνώ. Και αυτό παίζει. Εννοώ να έγινε update κάποιο καιρό πριν το κάνω AP και να μην παρατήρησα την βελτίωση (ήταν σε άλλο σπίτι ως βασικό μόντεμ για κάποιο καιρό).

ναι αν ηταν ως adsl/vdsl modem router και δεν ειχε πειραξει καποιος κατι στο config  τοτε παιζει να εγινε η αναβαθμιση.αν αλλαξεις στοιχεια στο tr069 ή το βαλεις ως ap κτλ τοτε ο παροχος χανει αυτην την δυνατοτητα να κανει δηλαδη update remotely

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, poulinos said:

ναι αν ηταν ως adsl/vdsl modem router και δεν ειχε πειραξει καποιος κατι στο config  τοτε παιζει να εγινε η αναβαθμιση.αν αλλαξεις στοιχεια στο tr069 ή το βαλεις ως ap κτλ τοτε ο παροχος χανει αυτην την δυνατοτητα να κανει δηλαδη update remotely

Ναι, αυτό λεώ. Σε κάθε περίπτωση νομίζω δείχνει, σε ένα βαθμό, ότι κάποια απροβλήματα (πάντα ώς απλοί χρήστες, δεν μιλάω για πιο εξειδικευμένες ανάγκες) που έχουμε στα μοντεμ του παρόχου δεν έχουν να κάνουν τόσο με το ότι είναι του "κιλού" αλλά στην κακή ρύθμιση/κλείδωμα τους από τους ίδιους τους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, nick_souvlaki said:

Ναι, αυτό λεώ. Σε κάθε περίπτωση νομίζω δείχνει, σε ένα βαθμό, ότι κάποια απροβλήματα (πάντα ώς απλοί χρήστες, δεν μιλάω για πιο εξειδικευμένες ανάγκες) που έχουμε στα μοντεμ του παρόχου δεν έχουν να κάνουν τόσο με το ότι είναι του "κιλού" αλλά στην κακή ρύθμιση/κλείδωμα τους από τους ίδιους τους παρόχους.

δυστυχως υπαρχει κατι κακο και θα εξηγησω πιο ειναι και σε αυτο φταιει και ο παροχος αλλα και η μαμα εταιρεια.

βγαινει ενα μοντελο χ. ο παροχος θα κλειδωσει καποιες καρτελες για να μην εχεις προσβαση.πολλες φορες το παρακανουν και για αυτο λεω οτι φταιει ο παροχος.τωρα ποιο ειναι το θεμα με τα Modem του κιλου.

ερχεται πχ το technicolor 788 με το Firmware 1.1.1.1. η nova ζηταει καποια custom πραγματα και η technicolor φτιαχνει το 1.1.1.2 για την Nova. η Cosmote ζηταει επισης custom πραγματα και παιρνει ενα αλλο εντελος firmware πχ 1.2.1.2

Οταν βγει ενα bug μπορει να υπαρχει και στα δυο firmware αλλα αν το πει η nova τοτε θα βγει το 1.1.1.3 και θα διορθωθει. η cosmote ομως θα παιζει ακομα με το 1.2.1.2 το οποιο δεν εχει την διορθωση.οταν θα βρει η cosmote ενα bug θα βγει το νεο firmware το οποιο θα διορθωνει το θεμα που εχει η cosmote αλλα μπορει να μην εχει μεσα το fix για το bug που βρηκε η nova.ετσι γεμιζεις με 100 διαφορετικα Firmware για καθε παροχο που το καθενα ειναι custom για τον χ παροχο και διορθωνει χ πραγματα.

αντιθετα η AVM σου λεει.εγω φτιαχνω το firmware το οποιο ειναι κοινο για ολα τα 7530 ανεξαρτητως παροχου. το τι ρυθμισεις θα περαστουν θα γινει οταν διαλεξεις οτι πχ εισαι στην ελλαδα και εχεις cosmote. αν εισαι στην αγγλια και διαλεξεις ο2 τοτε με το ιδιο firmware θα βγουν αλλες ρυθμισεις. οποτε οταν φτιαχνουν ενα bug ειναι για ολους τους παροχους.δεν εχεις 200 firmware. οποτε ολα τα bugs μαζευονται  απο ολους τους παροχους και διορθωνονται για ολους. και για αυτο παιζουν μια χαρα τα fritz.ενα ενιαιο fritz!os. ουτε η εταιρεια χανει χρονο να φτιαχνει firmware για 100 παροχους οπως εκανε η thomson και αργοτερα η technicolor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...