Προς το περιεχόμενο

Με τους επεξεργαστές «Meteor Lake», η Intel θα εγκαταλείψει το «i» στην ονομασία Core


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

image.png

image.png.b45c1864c0a85df1add2afe41535fd52.png

Φίλε μου συγκρίνεις ένα τσιπ των 8-10W που μπορεί και λειτουργεί μέχρι και fanless, με ένα τέρας ενέργειας που σκαρφαλώνει πάνω από 100W για πλάκα. Προφανώς είναι εντελώς άνιση σύγκριση. Και τα 2 αυτά τσιπ είναι για εντελώς διαφορετικές ανάγκες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, john_ είπε

Φίλε μου συγκρίνεις ένα τσιπ των 8-10W που μπορεί και λειτουργεί μέχρι και fanless, με ένα τέρας ενέργειας που σκαρφαλώνει πάνω από 100W για πλάκα. Προφανώς είναι εντελώς άνιση σύγκριση. Και τα 2 αυτά τσιπ είναι για εντελώς διαφορετικές ανάγκες.

 

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_9_7945hx-vs-apple_m2_max_30_gpu

ας το συγκρίνουμε λοιπόν με το "μαργαριτάρι" 45W APPLE M2 max που πιάνει 100c

image.png.4cc26704379beafe5cc26c5bfc1972ff.png

 

 

image.png

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, john_ είπε

Αφού φτάσαμε τόσο μακριά το διάλογο, λέω να κάνω την παλικαριά να τα μεταφράσω σε πραγματικά νούμερα 😝

image.png.dc81af14577ff76ca0228efe834cd1e4.png

Edit: Έκανα ένα λάθος. Το τελευταιό πρέπει να είναι +46% υπερ του AMD

Τι παρατηρούμε εδώ; Πως ο AMD έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, όχι όμως τόσο μεγάλο όσο φάνταζε πριν.

Όμως πρέπει να σημειώσουμε κάτι πολύ σημαντικό εδώ: Δεν πρέπει να βλέπουμε το peak power γιατί είναι πλασματικό. Αυτό που θα έπρεπε να δούμε πραγματικά, είναι πόσα Watt έκαψαν και οι δύο τους στο σύνολο της εργασίας (βατώρες δηλαδή) και όχι το peak power γιατί αυτό μπορεί απλά να είναι ένα spike στιγμιαίο και εδώ στην ουσία υποθέτουμε πως αυτό το peak έμεινε σταθερό καθόλη τη διάρκεια του τεστ, κάτι που σίγουρα δεν ισχύει, γι αυτό εξάλλου λέγεται και "peak"

 

 

 

Και συμφωνώ και διαφωνώ. Όταν παίζεις με τόσα χαμηλά Power limits, το peak power είναι και αντιπροσωπευτικο το total power draw, εκτός αν κάπου παίζει κάποια χαζομάρα της μητρικής. Άλλωστε software μετρήσεις παίρνει ο τύπος στο review, δεν μιλάμε για spikes των milliseconds. Ούτως ή άλλος είναι γνωστό ότι ο amd στα 65w tdp τραβάει μόνιμα 90w που είναι και το PPT του. Οποτε ορθά όπως βλέπεις και απτά νούμερα σου οι διαφορές είναι γενικά από πολύ μικρές έως ανύπαρκτες (0%).

 

Αυτα βέβαια σε Heavy mt που όντως έχουν προβάδισμα τα amd. Αν πας σε mixed workloads από την άλλη, που μιλάμε κυρίως για content creation εφαρμογές τύπου photosohp premiere κλπα γίνεται της κολάσεως υπέρ της intel, και οι διάφορες δεν είναι απλά 8%, μιλαμε για 30 - 40 - 50%. Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει ένα Video που συγκρίνει τους 2 επεξεργαστές σε τέτοια workloads, και περιλαμβάνει και μετρήσεις από πρίζα. Τον πάει κλοτσοπατιναδα ο 13900k τον 7950x

8 λεπτά πριν, john_ είπε

Φίλε μου συγκρίνεις ένα τσιπ των 8-10W που μπορεί και λειτουργεί μέχρι και fanless, με ένα τέρας ενέργειας που σκαρφαλώνει πάνω από 100W για πλάκα. Προφανώς είναι εντελώς άνιση σύγκριση. Και τα 2 αυτά τσιπ είναι για εντελώς διαφορετικές ανάγκες.

 

Ρε συ ο m1 ultra δεν φτάνει από 70 έως και 100w? Ε δεν βγάζει 30k+ score στο cinebench ούτε καν σε αυτά τα watt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Το Apple M1 έχεις βάλει στις εικόνες. Εκτός και αν το έκανες λάθος και δεν το κατάλαβες.

Αλλά ούτε το Μ2 Max είναι στην ίδια κατηγορία με τον 7945ΗΧ. To M2 Max έχει στην πραγματικότητα max 36W κατανάλωση (δοκιμασμένο). O 7945HX είναι στα 120W. Πολύ μεγάλη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, john_ είπε

Το Apple M1 έχεις βάλει στις εικόνες. Εκτός και αν το έκανες λάθος και δεν το κατάλαβες.

Αλλά ούτε το Μ2 Max είναι στην ίδια κατηγορία με τον 7945ΗΧ. To M2 Max έχει στην πραγματικότητα max 36W κατανάλωση (δοκιμασμένο). O 7945HX είναι στα 120W. Πολύ μεγάλη διαφορά. 

1) έχω βάλει m2 MAX πίνακα

2) Επειδή το λες εσύ είναι 120W προς 36W ή υπάρχει κάπου γραμμένο?

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μια μικρή διόρθωση, τα macbook m1 ξεκινάνε από τα 1000€… αν βρεις αντίστοιχο με 200, οκ τύλιξε 5-6 για δώρο… 😀 

Μιλάμε για τον m1 ultra, αυτόν συγκρίνει ο ανθρωπος. Αυτός δεν ξεκινάει από τα 1000 ευρώ. 

 

Αλλά σωστά το λες, ο m1 (ο σκέτος) που ξεκινάει από τα 1000 ευρω συγκρίνεται με τον 7845hx που επισης ξεκινάει από τα 1000 ευρώ και εκεί γίνεται κλοτσοπατιναδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) έχω βάλει m2 MAX πίνακα

2) Επειδή το λες εσύ είναι 120W προς 36W ή υπάρχει κάπου γραμμένο?

 

Δες το παρακάτω. Υπόψιν πως το 2ο διάγραμμα είναι η συνολική κατανάλωση του συστήματος, όχι μόνο του επεξεργαστή.

 

image.png.a49ff80ddcb9a16e5093cdc432f10b8a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) έχω βάλει m2 MAX πίνακα

2) Επειδή το λες εσύ είναι 120W προς 36W ή υπάρχει κάπου γραμμένο?

 

O 7945Hx είναι ο καλύτερος mobile επεξεργαστής της AMD. Ο M1 ultra είναι ο καλύτερος της Apple:

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_9_7945hx-vs-apple_m1_ultra_64_gpu

Αυτή είναι η σχεδόν σωστή σύγκριση... Μέχρι τον M2 ultra. O M1 ultra υπάρχει εδώ και 2+ χρόνια...

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Μιλάμε για τον m1 ultra, αυτόν συγκρίνει ο ανθρωπος. Αυτός δεν ξεκινάει από τα 1000 ευρώ. 

 

Αλλά σωστά το λες, ο m1 (ο σκέτος) που ξεκινάει από τα 1000 ευρω συγκρίνεται με τον 7845hx που επισης ξεκινάει από τα 1000 ευρώ και εκεί γίνεται κλοτσοπατιναδα. 

Στα 1000 € αν βρεις laptop με 7945ΗΧ στο κάνω δώρο. Το γράφω δημόσια για να μην μπορώ να το πάρω πίσω...

Συγκρίνεις ένα ολόκληρο μηχάνημα με την τιμή ενός cpu;

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tlykog είπε

O 7945Hx είναι ο καλύτερος mobile επεξεργαστής της AMD. Ο M1 ultra είναι ο καλύτερος της Apple:

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_9_7945hx-vs-apple_m1_ultra_64_gpu

Αυτή είναι η σχεδόν σωστή σύγκριση... Μέχρι τον M2 ultra. O M1 ultra υπάρχει εδώ και 2+ χρόνια...

συμφωνούμε! βέβαια πέρα ότι ο AMD είναι πολύ γρηγορότερος παρατήρησα

image.png.7ecd9159f00b2369a842c1b94eecb9c8.png

16 λεπτά πριν, john_ είπε

Δες το παρακάτω.

ανοησία ,  οποίος έχει μικρότερο Power limit θα έχει και καλύτερο efficiency. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

To geekbench χρησιμοποιείται από όλο τον κόσμο. Θεωρείται αξιόπιστο. Αν δε σε βολεύει είναι άλλο θέμα...

Παρόλα αυτά αν θέλεις προτεινέ μου ένα άλλο benchmark που να είναι multiplatform, να μετράει σε πολλαπλά σενάρια και να έχει συγκρίσιμα αποτελέσματα σε διαφορετικές πλατφόρμες και το συζητάμε. Μέχρι τότε, μια χαρά είναι και το Geekbench....

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι παρέκαμψες, σε όλη σου την απάντηση, το μόνο κομμάτι που είχα βάλει με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ στο προηγούμενο ποστ μου. Σου γράφω ότι οι επιδόσεις είναι ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΣΤΗ ΠΡΙΖΑ, αλλά τα laptop δεν είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν μόνο σε πρίζα. Τα ultrabook ειδικά, που πουλάει η Apple, είναι φτιαγμένα να δουλεύουν καταά κύριο λόγο με μπαταρία.

ΑΝ βγάλεις ένα οποιοδήποτε mobile επεξεργαστή επιδόσεων από την πρίζα, οι επιδόσεις πέφτουν πάρα πολύ. Στο δικό μου πχ με 11800Η, οι επιδόσεις είναι περίπου 8000 σε multithread (πρίζα) και 4800 σε multithread (μπαταρία). Διαφορά, περίπου, 37% κάτω.

Δεν είναι καθόλου πιο γρήγορος. Προφανώς δεν έχεις δουλέψει ΠΟΤΕ στη ζωή σου Macbook με Μ επεξεργαστή... Δουλεύουν ήσυχα, με πολύ καλή μπαταρία και με φουλ επιδόσεις, είτε σε πρίζα, είτε με μπαταρία. Ούτε έχεις δουλέψει με υψηλών επιδόσεων laptop cpu. Χάνουν πολύ εκτός πρίζας, κάνουν πολύ θόρυβο και έχουν αρκετό thermal throttling.

Ο Μ1 δεν κοστίζει 5 φορές παραπάνω χρήματα. Εδώ είναι το μόνο laptop που βρήκα με παρόμοιες επιδόσεις με ένα Μ1 Ultra (τριών ετών παλιότερο....), σε specs:

https://www.skroutz.gr/s/40877303/Asus-Zephyrus-Duo-16-GX650PZ-NM014X-16-240Hz-Ryzen-9-7945HX-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-4080-W11-Pro-US-Keyboard.html

Και εδώ το αντίστοιχο mac mini:

https://www.skroutz.gr/s/34523899/Apple-Mac-Studio-M1-Ultra-64GB-1TB-SSD-MacOS.html

Αν και το mac δεν έχει οθόνη, αλλά έχει διπλάσια RAM. Το κόστος, αν βάλεις οθόνη ποιότητας και μεγέθους laptop δεν κοστιζει...

Η διαφορά τους είναι μετά βίας 200€ στα 5000€ περίπου.

Είναι όμοια πράγματα.

Μάλλον συγκρίνει CPU με ολόκληρο μηχάνημα της Apple...

Εκτός αυτού, το 5 φορές δεν ισχύει σε κανένα σενάριο. Όπου και να το πιάσεις.

Αν βάλεις πχ επιδόσεις οποιουδήποτε Macbook, ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, δεν υπάρχει κανένας επεξεργαστής σε AMD/Intel laptop που να το ξεπερνάει στα ίδια χρήματα. Ας μη μιλήσουμε για διάρκεια μπαταρίας και θόρυβο...

Οπως το είπα και προέβλεψα, συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πραγματα

Στην αρχή συγκρίνεις τον 7845hx με τον m1 ultra. Σου εξηγώ ότι είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία, και για να αποδείξεις τα λεγόμενα σου μου βάζεις σύγκριση με το laptop που έχει τον 7945hx. Δηλαδή στα λόγια μου έρχεσαι, με τον 7945hx συγκρίνεται ο Ultra. 

 

Στη συνέχεια γράψεις ότι ο 7945h χρειάζεται και κάρτα γραφικών αλλιώς είναι πιο αργός από τον m1 Ultra. Στο οποίο φυσικά συμφωνώ, αλλά όπως σου εξήγησα τα laptop που κοστίζουν όσο ο m1 ultra έχουν και ενσωματωμένη dgpu. Μου βάζεις λοιπομ το link με το Asus laptop το οποίο ξανά επιβεβαιώνει αυτό ακριβώς που σου έγραψα και πριν, μιας και το laptop έχει μέσα μια 4080!!

 

Στη συνέχεια συγκρίνεις τον δικό σου 11800 ο οποίος ναι είναι όντως τραγικός επεξεργαστής με τον m1 ultra για να μου δείξεις τι? Υποστήριξε κάνεις ότι ο 11800 είναι καλύτερος του m1 Ultra? 

 

Μετά πας και συγκρίνεις laptop με desktop και έλα μωρέ πόσο να κάνει μια οθόνη μπαταρία σασί κλπα... Εντελώς άκυρες οι συγκρίσεις σου

 

6 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Στα 1000 € αν βρεις laptop με 7945ΗΧ στο κάνω δώρο. Το γράφω δημόσια για να μην μπορώ να το πάρω πίσω...

Συγκρίνεις ένα ολόκληρο μηχάνημα με την τιμή ενός cpu;

Μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφω. Ο 7845hx που συγκρίνεις στην ΑΡΧΉ μπαίνει σε laptop των 1000 - 1200 ευρώ. 

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_ είπε

Το μόνο που βλέπω στα γραφήματα εκείνα είναι πόσο πιο αποδοτικά είναι τα τσιπ της AMD.

Δεν δείχνει όμως κανένα τσιπ της Intel στα 65w, όλα είναι Κ εκδόσεις στα 125w. 

Στοκ είναι και οι δυο επεξεργαστές 12900Κ 5950Χ έχουν όμως περιθώριο να μειωθεί η κατανάλωση. Ο 5950Χ και έτσι όπως είναι ρίχνει Χ2 στο efficiency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

συμφωνούμε! βέβαια πέρα ότι ο AMD είναι πολύ γρηγορότερος παρατήρησα

image.png.7ecd9159f00b2369a842c1b94eecb9c8.png

Μάλλον δεν ξέρεις τί να παρατηρήσεις...

Σε Geekbench χάνει σε multithread. Επιπλέον, τα 120W είναι για cpu+gpu στον m1 ultra. Είναι όλο το πακέτο. Να θυμίσω ότι η gpu καταναλώνει 60W και δίνει 21,2Tflops (μοντέλο 2020...). Έχουμε 2023 και ο 7945ΗΧ μόλις βγήκε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, john_ είπε

Δες το παρακάτω. Υπόψιν πως το 2ο διάγραμμα είναι η συνολική κατανάλωση του συστήματος, όχι μόνο του επεξεργαστή.

 

image.png.a49ff80ddcb9a16e5093cdc432f10b8a.png

Είπαμε αυτές οι συγκρίσεις είναι ανόητες. Σε iso wattage το μετράς το efficiency. Βάλτους όλους στα 20-30-50-60w και μέτρα ποιος είναι πιο γρηγορος

Αλλιώς χαίρω πολύ, οποίος έχει μικρότερο Power limit θα έχει και καλύτερο efficiency. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Είπαμε αυτές οι συγκρίσεις είναι ανόητες. Σε iso wattage το μετράς το efficiency. Βάλτους όλους στα 20-30-50-60w και μέτρα ποιος είναι πιο γρηγορος

Αλλιώς χαίρω πολύ, οποίος έχει μικρότερο Power limit θα έχει και καλύτερο efficiency. 

Μα δεν ήθελα να δείξω το efficiency. To power consumption ήθελα να δείξω από εκείνη την εικόνα που τα έχει όλα μαζί. Βλεπουμε απλα πως τα τσιπ της Intel & AMD ειναι σε αλλο level κατανάλωσης, εντελως διαφορετικά. Δεν συγκρίνονται. Δεν εχει η Apple κανένα τσιπ σε τόσο υψηλή ενέργεια. Ουτε καν το Μ1 Ultra απ οσο γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Οπως το είπα και προέβλεψα, συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πραγματα

Στην αρχή συγκρίνεις τον 7845hx με τον m1 ultra. Σου εξηγώ ότι είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία, και για να αποδείξεις τα λεγόμενα σου μου βάζεις σύγκριση με το laptop που έχει τον 7945hx. Δηλαδή στα λόγια μου έρχεσαι, με τον 7945hx συγκρίνεται ο Ultra. 

 

Στη συνέχεια γράψεις ότι ο 7945h χρειάζεται και κάρτα γραφικών αλλιώς είναι πιο αργός από τον m1 Ultra. Στο οποίο φυσικά συμφωνώ, αλλά όπως σου εξήγησα τα laptop που κοστίζουν όσο ο m1 ultra έχουν και ενσωματωμένη dgpu. Μου βάζεις λοιπομ το link με το Asus laptop το οποίο ξανά επιβεβαιώνει αυτό ακριβώς που σου έγραψα και πριν, μιας και το laptop έχει μέσα μια 4080!!

 

Στη συνέχεια συγκρίνεις τον δικό σου 11800 ο οποίος ναι είναι όντως τραγικός επεξεργαστής με τον m1 ultra για να μου δείξεις τι? Υποστήριξε κάνεις ότι ο 11800 είναι καλύτερος του m1 Ultra? 

 

Μετά πας και συγκρίνεις laptop με desktop και έλα μωρέ πόσο να κάνει μια οθόνη μπαταρία σασί κλπα... Εντελώς άκυρες οι συγκρίσεις σου

 

Μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφω. Ο 7845hx που συγκρίνεις στην ΑΡΧΉ μπαίνει σε laptop των 1000 - 1200 ευρώ. 

Δεν είναι ανόμια. Θα ήθελες να είναι... Δεν προέβλεψες τίποτα.

Σου έγραψα από την αρχή ότι έχεις δίκιο για τον 7845 και έβαλα τον 7945, όπου πάλι χάνει από SOC 2+ ετών...

Η 4080 έχει παρόμοια Tflops με την ενσωματωμένη ενός SOC 3 ετών και τα 2 μηχανήματα είχαν ελάχιστη διαφορά τιμής. Έγραψες ότι ο Apple είναι 5 φορές πιο ακριβός. Είχες άδικο. Αυτό που γράφεις τώρα είναι, τουλάχιστον, αστείο...

Στη συνέχεια συγκρίνω τον 11800Η σε πρίζα και σε ρεύμα για να δείξω τη διαφορά επιδόσεων... Δεν το διάβασες, δεν το κατάλαβες. Οκ, έχεις άδικο λοιπόν. Ο Μ1, ο απλός, παρόμοιας εποχής με τον 11800Η, βγάζει παραπάνω με μπαταρία. Εχεις αδικο και εδώ λοιπόν.

Βάσει κατανάλωσης, ο Μ1 ultra μπορούσε να μπει και σε laptop, όπως και ο 7945ΗΧ μπορεί να μπει σε allinone pc. Η Apple διάλεξε να μην το κάνει. Σε κάθε περίπτωση ήθελα να τονίσω ότι η απόδοση ανά Watt δεν τη φτάνει κανένας X86 μέχρι και σήμερα και μιλάμε για μοντέλο 2+ ετών...

Στείλε μου παραπομπή από ένα λαπτοπ με 7935ΗΧ στα 1000-1200€ με μεταφορικά, ΦΠΑ και τελωνείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...