Προς το περιεχόμενο

Με τους επεξεργαστές «Meteor Lake», η Intel θα εγκαταλείψει το «i» στην ονομασία Core


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ναι, είναι κλασσική τακτική των reviewer για να ρίχνουν λασπη. Δεν τεσταρει κάνεις τα non k η τις t εκδόσεις στα 35w που είναι τα πιο efficient cpu στο πλανήτη. Τεσταρουν cpu που έχει πουσαρις η intel στα 300w και μετά δηλώνουν έκπληκτοι που δεν είναι efficient 😁

Συμφωνώ πως ρίχνουν "λάσπη". Αλλά διαφωνώ για το πως στα 35w της Intel ειναι πιο αποδοτικά, βλέποντας τον  AMD Ryzen 9 7945HX που είναι στα 55W και πλησιάζει σε απόδοση τον ήδη extreme τέρας για desktop 7950Χ. Θεωρώ αν τον περιορίσεις στα 35, θα πιάσει τουλάχιστον το 85% της απόδοσης, που αυτή η απόδοση θα τον κάνει να είναι μακριά από τους αντίστοιχους Τ της Intel. 

Δεν το έχω δει όμως στην πράξη, ούτε το έχω ψάξει. Το λέω εμπειρικά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, john_ είπε

Συμφωνώ πως ρίχνουν "λάσπη". Αλλά διαφωνώ για το πως στα 35w της Intel ειναι πιο αποδοτικά, βλέποντας τον  AMD Ryzen 9 7945HX που είναι στα 55W και πλησιάζει σε απόδοση τον ήδη extreme τέρας για desktop 7950Χ. Θεωρώ αν τον περιορίσεις στα 35, θα πιάσει τουλάχιστον το 85% της απόδοσης, που αυτή η απόδοση θα τον κάνει να είναι μακριά από τους αντίστοιχους Τ της Intel. 

Δεν το έχω δει όμως στην πράξη, ούτε το έχω ψάξει. Το λέω εμπειρικά και μόνο.

Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις laptop με desktop ούτε παλιότερες με νέες γενιες. Ο 12900k είναι περασμένης γενιάς και συγκρίνεται με τον 5950x,τον οποίο ποδοπαταει στα 35w. Είναι περίπου 40-50% πιο γρήγορος, μπορεί και παραπανω

 

Ο 7950x συγκρίνεται με τον 13900k, ο πρώτος είναι πιο efficient στα υψηλά Watt (80 και πάνω)  ο 13900k είναι πιο efficient στα χαμηλά (50 και κάτω). 

 

Ο λόγος είναι ότι τα desktop part της amd έχουν και το io die το οποίο καίει 20-30w από μόνο του, οπότε όταν πέφτεις πχ στα 40w για όλο το package μένουν μόνο τα μισά για τους πυρήνες, ενώ στην intel το uncore καίει 5w ξέρω γω

 

19 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έχεις δίκιο. Βάζω και τον 7945ΗΧ:

image.png.ea4c698d3d553b79b09077f22c37ebc2.png

Χάνει με 20% σε multithread και καταναλώνει και παραπάνω. Να σημειώσω εδώ ότι οι επιδόσεις είναι μετρημένες ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΜ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ. Με μπαταρία βγάλε ένα 40% ακόμα από τις επιδόσεις του 7945ΗΧ. Τέλος, ο ένας βγήκε το 2020 και ο άλλος τώρα. Επιπλέον, σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν ΚΑΙ GPU ο Μ1 ξεφεύγει τελείως και ο 7945 χρειάζεται ξεχωριστή GPU (με απόδοση 20,8TFlops και επιπλέον κατανάλωση...) για να γίνει ανταγωνιστικός...

Σε λίγο που θα βγει ο Μ2 ultra το ξανακοιτάμε...

To geekbench, είσαι ο πρώτος που συναντώ στη μέχρι τώρα ζωή μου, που το απαξιώνει. Ο λόγος που το προτιμώ είναι γιατί εξομοιώνει πολλές διαφορετικές εργασίες και είναι multiplatform με αποτελέσματα που μπορούν να συγκριθούν άμεσα.

Το geek bench ειναι άχρηστο benchmark που κυρίως το χρησιμοποιούμε πολλοί για να μετρήσουν τις μνήμες τους, μιας και είναι εξαιρετικά memory bound. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για να συγκρίνεις cpus. 

Σε οποιοδήποτε real workload ο 7945hx ειναι αρκετά πιο γρήγορος του μ1 ακόμα και στα ίδια watt. Το ότι χρειάζεται και gpu είναι ολίγον τι άκυρο, αφού σε laptop ίδιας κατηγορίας με τα ίδια χρήματα του m1 ultra συμπεριλαμβάνεται και dgpu. Προφανώς ο m1 έχει καλύτερη igpu, αλλά επίσης κοστίζει και 5 φορές παραπάνω χρήματα. Γιαυτό λέω, πρεπει οι συγκρίσεις να είναι ομοίων πραγμάτων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο 7950x συγκρίνεται με τον 13900k, ο πρώτος είναι πιο efficient στα υψηλά Watt (80 και πάνω)  ο 13900k είναι πιο efficient στα χαμηλά (50 και κάτω). 

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες. Δες την παρακάτω εικόνα, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. 

image.png.e2ada46362acf9424f2aec438b4ed26f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_ είπε

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες. Δες την παρακάτω εικόνα, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. 

image.png.e2ada46362acf9424f2aec438b4ed26f.png

Η εικόνα αυτή δεν είναι Power draw αλλά tdp. Τα amd τα βάζεις στα 65w tdp και τελικά τραβανε 90+. Αν πας στην τελευταία σελίδα του review που μόλις έκανες link θα δεις την πραγματικη κατανάλωση, για ευκολία σου παραθέτω εγώ την εικόνα. Βλέπεις ότι πχ στα 65w ο 7950Χ τελικά ρουφάει πολύ παραπάνω ρεύμα από τον 13900Κ 

 

130462.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς ο m1 έχει καλύτερη igpu, αλλά επίσης κοστίζει και 5 φορές παραπάνω χρήματα. Γιαυτό λέω, πρεπει οι συγκρίσεις να είναι ομοίων πραγμάτων. 

Μια μικρή διόρθωση, τα macbook m1 ξεκινάνε από τα 1000€… αν βρεις αντίστοιχο με 200, οκ τύλιξε 5-6 για δώρο… 😀 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Herald είπε

Το geek bench ειναι άχρηστο benchmark που κυρίως το χρησιμοποιούμε πολλοί για να μετρήσουν τις μνήμες τους, μιας και είναι εξαιρετικά memory bound. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για να συγκρίνεις cpus. 

Σε οποιοδήποτε real workload ο 7945hx ειναι αρκετά πιο γρήγορος του μ1 ακόμα και στα ίδια watt. Το ότι χρειάζεται και gpu είναι ολίγον τι άκυρο, αφού σε laptop ίδιας κατηγορίας με τα ίδια χρήματα του m1 ultra συμπεριλαμβάνεται και dgpu. Προφανώς ο m1 έχει καλύτερη igpu, αλλά επίσης κοστίζει και 5 φορές παραπάνω χρήματα. Γιαυτό λέω, πρεπει οι συγκρίσεις να είναι ομοίων πραγμάτων. 

To geekbench χρησιμοποιείται από όλο τον κόσμο. Θεωρείται αξιόπιστο. Αν δε σε βολεύει είναι άλλο θέμα...

Παρόλα αυτά αν θέλεις προτεινέ μου ένα άλλο benchmark που να είναι multiplatform, να μετράει σε πολλαπλά σενάρια και να έχει συγκρίσιμα αποτελέσματα σε διαφορετικές πλατφόρμες και το συζητάμε. Μέχρι τότε, μια χαρά είναι και το Geekbench....

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι παρέκαμψες, σε όλη σου την απάντηση, το μόνο κομμάτι που είχα βάλει με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ στο προηγούμενο ποστ μου. Σου γράφω ότι οι επιδόσεις είναι ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΣΤΗ ΠΡΙΖΑ, αλλά τα laptop δεν είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν μόνο σε πρίζα. Τα ultrabook ειδικά, που πουλάει η Apple, είναι φτιαγμένα να δουλεύουν καταά κύριο λόγο με μπαταρία.

ΑΝ βγάλεις ένα οποιοδήποτε mobile επεξεργαστή επιδόσεων από την πρίζα, οι επιδόσεις πέφτουν πάρα πολύ. Στο δικό μου πχ με 11800Η, οι επιδόσεις είναι περίπου 8000 σε multithread (πρίζα) και 4800 σε multithread (μπαταρία). Διαφορά, περίπου, 37% κάτω.

Δεν είναι καθόλου πιο γρήγορος. Προφανώς δεν έχεις δουλέψει ΠΟΤΕ στη ζωή σου Macbook με Μ επεξεργαστή... Δουλεύουν ήσυχα, με πολύ καλή μπαταρία και με φουλ επιδόσεις, είτε σε πρίζα, είτε με μπαταρία. Ούτε έχεις δουλέψει με υψηλών επιδόσεων laptop cpu. Χάνουν πολύ εκτός πρίζας, κάνουν πολύ θόρυβο και έχουν αρκετό thermal throttling.

Ο Μ1 δεν κοστίζει 5 φορές παραπάνω χρήματα. Εδώ είναι το μόνο laptop που βρήκα με παρόμοιες επιδόσεις με ένα Μ1 Ultra (τριών ετών παλιότερο....), σε specs:

https://www.skroutz.gr/s/40877303/Asus-Zephyrus-Duo-16-GX650PZ-NM014X-16-240Hz-Ryzen-9-7945HX-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-4080-W11-Pro-US-Keyboard.html

Και εδώ το αντίστοιχο mac mini:

https://www.skroutz.gr/s/34523899/Apple-Mac-Studio-M1-Ultra-64GB-1TB-SSD-MacOS.html

Αν και το mac δεν έχει οθόνη, αλλά έχει διπλάσια RAM. Το κόστος, αν βάλεις οθόνη ποιότητας και μεγέθους laptop δεν κοστιζει...

Η διαφορά τους είναι μετά βίας 200€ στα 5000€ περίπου.

Είναι όμοια πράγματα.

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια μικρή διόρθωση, τα macbook m1 ξεκινάνε από τα 1000€… αν βρεις αντίστοιχο με 200, οκ τύλιξε 5-6 για δώρο… 😀 

Μάλλον συγκρίνει CPU με ολόκληρο μηχάνημα της Apple...

Εκτός αυτού, το 5 φορές δεν ισχύει σε κανένα σενάριο. Όπου και να το πιάσεις.

Αν βάλεις πχ επιδόσεις οποιουδήποτε Macbook, ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, δεν υπάρχει κανένας επεξεργαστής σε AMD/Intel laptop που να το ξεπερνάει στα ίδια χρήματα. Ας μη μιλήσουμε για διάρκεια μπαταρίας και θόρυβο...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια μικρή διόρθωση, τα macbook m1 ξεκινάνε από τα 1000€… αν βρεις αντίστοιχο με 200, οκ τύλιξε 5-6 για δώρο… 😀 

Παιδιά, άμα βρείτε αντίστοιχο με 200 τυλίξτε και για μένα, μέχρι κι εγώ που δε χωνεύω το MacOS αγοράζω! Για να περάσω Asahi... 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Μάλλον συγκρίνει CPU με ολόκληρο μηχάνημα της Apple...

Αν το κάνει αυτό τότε κάνει άλλο ένα λάθος στην σύγκριση…

——————

Γενικά αυτή την εποχή και οι τρεις κατασκευαστές έχουν παρουσιάσει δυνατές cpu που κλείνουν την οποιαδήποτε ψαλίδα μεταξύ τους…

Για μένα και μόνο που η Qualcomm μπαίνει δυναμικά, με γεμίζει ελπίδες για να δούμε πραγματικό ανταγωνισμό στους επεξεργαστές…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Παιδιά, άμα βρείτε αντίστοιχο με 200 τυλίξτε και για μένα, μέχρι κι εγώ που δε χωνεύω το MacOS αγοράζω! Για να περάσω Asahi... 😅

Τί έγραψες τώρα;!.. :o

Δεν ήξερα καν ότι γίνεται! Θα το δοκιμάσω. Thanks. Βρήκα και οδηγό:

ΥΓ Μη γέλας, θα το εγκαταστήσω στ αλήθεια.:)

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τί έγραψες τώρα;!.. :o

Δεν ήξερα καν ότι γίνεται! Θα το δοκιμάσω. Thanks.

Δεν το συνιστώ. Είναι reverse engineered project (στην ουσία φτιάχνουν distro για M1-και M2). Μόλις πριν κάνα δίμηνο κατάφεραν να τρέχουν μερικά games με hardware acceleration. Πράγμα εκπληκτικό αν σκεφτείς πόσο μικρή είναι η ομάδα (10 άτομα νομίζω) και ότι γράφουν drivers από το 0, χωρίς documentation, απλά με trial and error. Και οι αποδόσεις είναι πολύ καλές τηρουμένων των αναλογιών.

Φυσικά, δεν είναι έτοιμο για daily driver ακόμα, αλλά φτάνει σιγά σιγά.

Επίσης, απ'οτι βλέπω, όλο και περισσότερες ομάδες παίρνουν κώδικα του Asahi project για να φτιάξουν δικές τους εκδόσεις.

Το δυσκολότερο πράγμα πάντως ήταν να κάνουν reverse engineering την αρχιτεκτονική της GPU και να γράψουν open source driver. Φαίνεται να το κατάφεραν.

https://asahilinux.org/about/

 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Herald είπε

Η εικόνα αυτή δεν είναι Power draw αλλά tdp. Τα amd τα βάζεις στα 65w tdp και τελικά τραβανε 90+. Αν πας στην τελευταία σελίδα του review που μόλις έκανες link θα δεις την πραγματικη κατανάλωση, για ευκολία σου παραθέτω εγώ την εικόνα. Βλέπεις ότι πχ στα 65w ο 7950Χ τελικά ρουφάει πολύ παραπάνω ρεύμα από τον 13900Κ 

 

130462.png

Αφού φτάσαμε τόσο μακριά το διάλογο, λέω να κάνω την παλικαριά να τα μεταφράσω σε πραγματικά νούμερα 😝

image.png.dc81af14577ff76ca0228efe834cd1e4.png

Edit: Έκανα ένα λάθος. Το τελευταιό πρέπει να είναι +46% υπερ του AMD

Τι παρατηρούμε εδώ; Πως ο AMD έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, όχι όμως τόσο μεγάλο όσο φάνταζε πριν.

Όμως πρέπει να σημειώσουμε κάτι πολύ σημαντικό εδώ: Δεν πρέπει να βλέπουμε το peak power γιατί είναι πλασματικό. Αυτό που θα έπρεπε να δούμε πραγματικά, είναι πόσα Watt έκαψαν και οι δύο τους στο σύνολο της εργασίας (βατώρες δηλαδή) και όχι το peak power γιατί αυτό μπορεί απλά να είναι ένα spike στιγμιαίο και εδώ στην ουσία υποθέτουμε πως αυτό το peak έμεινε σταθερό καθόλη τη διάρκεια του τεστ, κάτι που σίγουρα δεν ισχύει, γι αυτό εξάλλου λέγεται και "peak"

 

 

 

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δεν το συνιστώ. Είναι reverse engineered project (στην ουσία φτιάχνουν distro για M1-και M2). Μόλις πριν κάνα δίμηνο κατάφεραν να τρέχουν μερικά games με hardware acceleration. Πράγμα εκπληκτικό αν σκεφτείς πόσο μικρή είναι η ομάδα και ότι γράφουν drivers από το 0, χωρίς documentation, απλά με trial and error. Και οι αποδόσεις είναι πολύ καλές τηρουμένων των αναλογιών.

Φυσικά, δεν είναι έτοιμο για daily driver ακόμα, αλλά φτάνει σιγά σιγά.

Επίσης, απ'οτι βλέπω, όλο και περισσότερες ομάδες παίρνουν κώδικα του Asahi project για να φτιάξουν δικές τους εκδόσεις.

https://asahilinux.org/about/

 

Το Macbook το θέλω για προγραμματιστική δουλειά, όχι για daily driver. Έχω άλλα μηχανήματα γι αυτό.

Παρόλα αυτά θα το παρακολουθώ... Σε final beta θα το βάλω.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το Macbook το θέλω για προγραμματιστική δουλειά, όχι για daily driver. Έχω άλλα μηχανήματα γι αυτό.

Παρόλα αυτά θα το παρακολουθώ... Σε final beta θα το βάλω.

Αν το θες για τέτοια δουλειά, τότε πάω πάσο. Από πέρυσι υπάρχουν πολύ καλά δείγματα για αυτό, ακόμα και στην πρώιμη κατάσταση που ήταν το project πριν ένα χρόνο...

https://www.reddit.com/r/linux/comments/tj12vw/hugo_runs_twice_as_fast_in_asahi_linux_than_macos/

Πιστεύω θα δούμε καλά πραγματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Έχεις δίκιο. Βάζω και τον 7945ΗΧ:

image.png.ea4c698d3d553b79b09077f22c37ebc2.png

Χάνει με 20% σε multithread και καταναλώνει και παραπάνω. Να σημειώσω εδώ ότι οι επιδόσεις είναι μετρημένες ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΜ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ. Με μπαταρία βγάλε ένα 40% ακόμα από τις επιδόσεις του 7945ΗΧ. Τέλος, ο ένας βγήκε το 2020 και ο άλλος τώρα. Επιπλέον, σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν ΚΑΙ GPU ο Μ1 ξεφεύγει τελείως και ο 7945 χρειάζεται ξεχωριστή GPU (με απόδοση 20,8TFlops και επιπλέον κατανάλωση...) για να γίνει ανταγωνιστικός...

Σε λίγο που θα βγει ο Μ2 ultra το ξανακοιτάμε...

To geekbench, είσαι ο πρώτος που συναντώ στη μέχρι τώρα ζωή μου, που το απαξιώνει. Ο λόγος που το προτιμώ είναι γιατί εξομοιώνει πολλές διαφορετικές εργασίες και είναι multiplatform με αποτελέσματα που μπορούν να συγκριθούν άμεσα.

 

image.png

image.png.b45c1864c0a85df1add2afe41535fd52.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...