Προς το περιεχόμενο

Με τους επεξεργαστές «Meteor Lake», η Intel θα εγκαταλείψει το «i» στην ονομασία Core


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

, ο AMD Ryzen 9 7950X είναι ένα multi-chip module, που στη συσκευασία του περιλαμβάνει δύο 8πύρηνα CCDs (CPU Complex Dies). Σύμφωνα με διαπιστώσεις, οι πυρήνες στο CCD-1 «χρονίζονται» σε υψηλότερες συχνότητες boost από εκείνους που βρίσκονται στο CCD-2, με τη διαφορά ορισμένες φορές να είναι της τάξεως των 300 MHz.

Στο CapFrameX διαπίστωσαν ότι όταν απενεργοποιείται το CCD-2, σε έναν υπολογιστή που τρέχει Windows 11 22H2, ο επεξεργαστής προσφέρει υψηλότερη απόδοση στα παιχνίδια, σε ποσοστό μάλιστα που αγγίζει το 10%.

Αυτό οφείλεται στο γεγονός, ότι οι πυρήνες στο CCD-2, οι οποίοι επιδεικνύουν και τη χαμηλότερη συχνότητα λειτουργίας boost, δεν αναλαμβάνουν πλέον μέρος του φόρτου επεξεργασίας για το παιχνίδι, καθώς είναι απενεργοποιημένοι. Επιπλέον, το CCD-1 έχει στη διάθεση του τη πλήρη ισχύ -έως και 230W- με αποτέλεσμα οι πυρήνες του, όποιοι κάθε φορά, να «φτάνουν» και να «διατηρούν» τη μέγιστη συχνότητα λειτουργίας boost για περισσότερο

12 ώρες πριν, john_ είπε

Πραγματικά δεν κατάλαβα τίποτα απ ότι είπες. Οι 2 φέτες που έχει κολλήσει τι είναι; Σε τι αναφέρεσαι;

 

14 ώρες πριν, john_ είπε

Ο AMD Ryzen 9 7945HX είναι ο ταχύτερος επεξεργαστής laptop αυτή τη στιγμή σε απόλυτα νούμερα.

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_9_7945hx-vs-intel_core_i9_13980hx

εγώ τους βλέπω οριακά , στο CB23 οριακά καλύτερος ο AMD , στο GEEKBENCH6 καλύτερος ο INTEL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν συγκρίνεις με 7945HX πιστεύω ότι θα δυσκολευτείς να πεις ποιος από τους δύο είναι καλύτερος. Εγώ πραγματικά δεν ξέρω ποιον θα αγόραζα...

https://www.notebookcheck.net/AMD-Ryzen-9-7945HX-Analysis-Zen4-Dragon-Range-is-faster-and-more-efficient-than-Intel-Raptor-Lake-HX.705034.0.html

Επίσης Apple Μ2 και AMD 7940HS (TSMC 4nm με 6nm IO) μπορεί να έχουν λίγο μικρότερο efficiency σε MT αλλά έχουν μεγαλύτερο σε ST workloads (ιδίως ο Apple). Άχρηστο πλεονέκτημα για ένα desktop αλλά αρκετά σημαντικό για τις συσκευές που προορίζονται.

Εγώ ελπίζω να βγάλει τα καλύτερα desktop CPU η Intel και mobile η Samsung γιατί με την TSMC μονοπώλιο υπάρχουν πολλά προβλήματα και στις τιμές και στις γεωπολιτικές ισορροπίες.

Ναι τα mobile parts της amd είναι διαμάντια σε αντίθεση με τα desktop λόγω του io die όπως ο 7940hs με την καταπληκτική igpu. Πάντως αν ψάχνεις για laptop - desktop replacement o M2 είναι γενικά εκτός, αυτός είναι CPU χαμηλών επιδόσεων, δεν μπορεί να συγκρίθει με τα θηρία. 

 

Ας πούμε από το review που έβαλες ο m2 max έχει κάτω από τις μισές επιδόσεις σε σχέση με τον amd και τον intel, σε efficiency είναι μεν πρώτος, αλλά η διαφορά από τον 7945hx 5pts / watt, μιλάμε για 2% διαφορά. Σε iso wattage testing δεν έχει ελπίδα ο m2 max ούτε σε efficiency. 

Tα mobile της amd φυσικά κάνουν πάρτι σε efficiency, μέχρι και 30% πάνω από τα intel είναι στα 55watt. Αλλά δυστηχώς στο desktop μας ταίζει cut down server parts - δεν είναι για desktop χρήση αυτά, είναι σαν να παίρνεις ένα αμάξι να του κόβεις την οροφή και να λές τώρα είναι κάμπριο. Ε δεν είναι.


Γιαυτό σε laptop αγοράζω μόνιμα amd, σε desktop μόνιμα intel. 

 

ΥΓ1. Από το review που έβαλες και τα 3 Intel CPU καθώς και o 7945hx της amd στα 55w είναι από 30% έως 80% πιο γρήγορα από τον m2 max στα 65w. Δεν υπάρχει σύγκριση σε efficiency, είναι πολύ πίσω η apple  

23 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_9_7945hx-vs-intel_core_i9_13980hx

εγώ τους βλέπω οριακά , στο CB23 οριακά καλύτερος ο AMD , στο GEEKBENCH6 καλύτερος ο INTEL

Το geekbench 6 δεν είναι ακριβώς mt testing. Τα laptop parts της amd είναι φανταστικά, έχουν πάλι μεγαλύτερο idle power draw από τα Intel αλλά καμία σχέση με την χαοτική΄διαφορά που υπάρχει στα desktop parts που καταναλώνουν μέχρι και 10 φορές παραπάνω ρεύμα



 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

εγώ τους βλέπω οριακά , στο CB23 οριακά καλύτερος ο AMD , στο GEEKBENCH6 καλύτερος ο INTEL

Σε μεγαλύτερη εικόνα αποτελεσμάτων (περισσότερα benchmarks), φαίνεται να είναι (λίγο) καλύτερος ο 7945HX. Και σε points per Watt.

https://www.notebookcheck.net/i9-13950HX-vs-R9-7945HX_14671_14936.247596.0.html

Μόνο το TimeSpy είναι outlier υπέρ της Intel, το Firestrike και μερικά άλλα είναι outliers υπέρ της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, Herald είπε

ΥΓ1. Από το review που έβαλες και τα 3 Intel CPU καθώς και o 7945hx της amd στα 55w είναι από 30% έως 80% πιο γρήγορα από τον m2 max στα 65w. Δεν υπάρχει σύγκριση σε efficiency, είναι πολύ πίσω η apple  

Δεν νομίζω πως είναι έτσι απλά τα πράγματα. Να σου θυμίσω πως τα μοναδικά λαπτοπ στην αγορά που έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις και δουλεύουν fanless είναι της Apple.

Και όχι μόνο έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, αλλά αγγίζουν ή ξεπερνούν πολλές φορές και τα μοντέρνα desktop λόγω των ενσωματωμένων modules (πχ για photo / video editing). Και όλα αυτά ξανά τονίζω χωρίς καν ανεμιστήρα για ψύξη. Αυτό κάτι λέει για το efficiency που κουβεντιάζουμε.

Γνωρίζεις κανένα άλλο λαπτοπ στην αγορά με Intel ή AMD που να έχει ίδια απόδοση σε fanless; Αν γνωρίζεις πραγματικά θα ήθελα να μου το πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, john_ είπε

Δεν νομίζω πως είναι έτσι απλά τα πράγματα. Να σου θυμίσω πως τα μοναδικά λαπτοπ στην αγορά που έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις και δουλεύουν fanless είναι της Apple.

Και όχι μόνο έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, αλλά αγγίζουν ή ξεπερνούν πολλές φορές και τα μοντέρνα desktop λόγω των ενσωματωμένων modules (πχ για photo / video editing). Και όλα αυτά ξανά τονίζω χωρίς καν ανεμιστήρα για ψύξη. Αυτό κάτι λέει για το efficiency που κουβεντιάζουμε.

Γνωρίζεις κανένα άλλο λαπτοπ στην αγορά με Intel ή AMD που να έχει ίδια απόδοση σε fanless; Αν γνωρίζεις πραγματικά θα ήθελα να μου το πεις.

Το επιχείρημα του fanless είναι εντελώς ατοπο. Υπάρχουν cpu και από amd και από. Ιντελ που τραβανε λιγότερο ρεύμα από τον m2 max. Φαντάζομαι συμφωνούμε σε αυτό. Οποτε τι σημασια έχει αν είναι fanless η όχι? Όλα τα cpu μπορείς να τα τρέξεις fanless, απλά θα throtlaroun από temps όπως throttlari και ο m της Apple. Και στο desktop μου αν θες κλείνω τα fans και το τρέχω, απλά θα φτάσει κάποια στιγμή τους 100c και θα πέσει η απόδοση του από 30k στο cbr23 στα 15k. 

Αν δεν throttlarε, θα είχε νόημα αυτό που λες. Αλλά από τη στιγμή που βαράει throttle, δεν βλέπω ποιο είναι το θετικό του fanless. Ο M2 max φτάνει τα 65w Power draw. Αν μπορείς να ψύξεις 65w χωρίς fan τότε μπορείς να ψύξεις 65w χωρίς fan σε οποιαδήποτε cpu. 

 

ΥΓ1. Και ναι υπάρχουν fanless laptop με intel, για amd δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν / υπάρξουν και εκεί. Τι σημασια έχει? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Το επιχείρημα του fanless είναι εντελώς ατοπο. Υπάρχουν cpu και από amd και από. Ιντελ που τραβανε λιγότερο ρεύμα από τον m2 max. Φαντάζομαι συμφωνούμε σε αυτό. Οποτε τι σημασια έχει αν είναι fanless η όχι? Όλα τα cpu μπορείς να τα τρέξεις fanless, απλά θα throtlaroun από temps όπως throttlari και ο m της Apple. Και στο desktop μου αν θες κλείνω τα fans και το τρέχω, απλά θα φτάσει κάποια στιγμή τους 100c και θα πέσει η απόδοση του από 30k στο cbr23 στα 15k. 

Αν δεν throttlarε, θα είχε νόημα αυτό που λες. Αλλά από τη στιγμή που βαράει throttle, δεν βλέπω ποιο είναι το θετικό του fanless. 

Οχι δεν είναι καθόλου άτοπο. Το ότι μπορείς να κλείσεις του ανεμιστήρες σου στο desktop δεν σημαίνει πως είναι αποδεκτή τακτική να το κάνεις, πόσο μάλλον όταν βαράει συνεχώς 100 βαθμούς και μένει σταθερά εκεί. Για την ακρίβεια αν το κάνεις μπορεί να χάσεις μέχρι και την εγγύηση σου.

Για να καταλάβεις τη σημασία του, η Apple είναι ένας σοβαρός κατασκευαστής που φροντίζει ιδιαίτερα και πολύ προσεκτικά το image του. Δεν θα τολμούσε να βγάλει ένα λαπτοπ χωρίς ανεμιστήρα που θα βαράει 100 βαθμούς συνεχώς και να ταλαιπωρεί τα πόδια και τα χέρια του χρήστη με ιδρώτα ή εγκαύματα ή γενικά παράπονα. Τόλμησε όμως να το κάνει όταν κανένας άλλος από Intel ή AMD δεν το έχει τολμήσει, παρόλο που είναι "συντηρητική" για να μην βγάλει κακή φήμη σε ένα τόσο βασικό της προιόν σαν το Macbook.

Τι μας λέει λοιπόν αυτό; Πως είναι τόσο σίγουρη για το chip της που το εμπιστεύεται 100% να το δώσει σε εκατομμύρια αγοραστές fanless, με τέτοια απόδοση και χωρίς κανένα πρόβλημα στις θερμοκρασίες κάτω και από δύσκολες συνθήκες. Και αυτό λέει πολλά, πάρα πολλά, για το efficiency που πέτυχε με το chip της.

Μην λέμε λοιπόν πως είναι εντελώς άτοπο, οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε. 

 

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, john_ είπε

Οχι δεν είναι καθόλου άτοπο. Το ότι μπορείς να κλείσεις του ανεμιστήρες σου στο desktop δεν σημαίνει πως είναι αποδεκτή τακτική να το κάνεις, πόσο μάλλον όταν βαράει συνεχώς 100 βαθμούς και μένει σταθερά εκεί. Για την ακρίβεια αν το κάνεις μπορεί να χάσεις μέχρι και την εγγύηση σου.

Για να καταλάβεις τη σημασία του, η Apple είναι ένας σοβαρός κατασκευαστής που φροντίζει ιδιαίτερα και πολύ προσεκτικά το image του. Δεν θα τολμούσε να βγάλει ένα λαπτοπ χωρίς ανεμιστήρα που θα βαράει 100 βαθμούς συνεχώς και να ταλαιπωρεί τα πόδια και τα χέρια του χρήστη με ιδρώτα ή εγκαύματα ή γενικά παράπονα. Τόλμησε όμως να το κάνει όταν κανένας άλλος από Intel ή AMD δεν το έχει τολμήσει, παρόλο που είναι "συντηρητική" για να μην βγάλει κακή φήμη σε ένα τόσο βασικό της προιόν σαν το Macbook.

Τι μας λέει λοιπόν αυτό; Πως είναι τόσο σίγουρη για το chip της που το εμπιστεύεται 100% να το δώσει σε εκατομμύρια αγοραστές fanless, με τέτοια απόδοση και χωρίς κανένα πρόβλημα στις θερμοκρασίες κάτω και από δύσκολες συνθήκες.

Μην λέμε λοιπόν πως είναι εντελώς άτομο, οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε.

 

Μα υπάρχουν fanless laptop και από άλλους κατασκευαστές. Όλα 100 βαθμούς βαράνε, μαζί και το M2. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, ξαναδιάβασε αργά αργα το ποστ μου. Σε τι θερμοκρασίες νομιζεις τρέχει ο M2 max σε βαριά workloads? 100 βαθμούς πιάνει, lol. 

Και όχι, καμία εγγύηση δεν χάνεις με το να κλείσεις τους ανεμιστήρες. Όλοι οι επεξεργαστές έχουν build in προστασίες, όπως throttlari ο M2 στους 100c χωρίς ανεμιστήρες έτσι throttlari και τα υπόλοιπα cpu. Το γεγονός ότι δεν συνηθίζεται να βγάζουν fanless laptop είναι επειδή.... είναι λίγο χαζό να βγάλεις fanless laptop. 

 

Στο PC μου όπως και στο laptop μου έχω ανεμιστήρες. Στο 99% της ώρας που το χρησιμοποιώ αυτοί είναι κλειστοί και άρα δεν ακούγονται. Στο 1% της ώρας που θέλω να πάρω την μέγιστη απόδοση τους ανοίγω για να τελειώσει μια δουλειά πιο γρήγορα. Οποτε ποιο θα ήταν το θετικό με το να μην έχω ανεμιστήρες? Αν μου βρεις κάτι θετικό, ειλικρινά θα τους ξυλωσω. Δυστηχως όπως θα δεις σε πολλά reviews του m1 και του M2, με το αρχίσουν τα βαριά workloads ακριβώς επειδή δεν έχει ανεμιστήρες χτυπάει 90-95+ βαθμούς και κάνει throttle. Που το κακό να είχε έναν ανεμιστήρα για αυτές τις περιπτώσεις ώστε να μπορείς να πάρεις το 100% από τον επεξεργαστή σου? 

 

Άρα συμφωνα με αυτά που μόλις έγραψες, η apple δεν είναι σοβαρός κατασκευαστής και ταλαιπωρεί τα πόδια και τα χέρια του χρήστη με ιδρώτα και εγκαύματα, γιατί τα cpu τους βαράνε 100c λόγω του ότι δεν έχουν ανεμιστήρα. Σωστά? 

 

Το παρακάτω κείμενο είναι από review του M2. Σε βαριά workloads πέφτει στα 7w για να μην καταστραφεί απτις θερμοκρασίες, lol

 

“In a split second, the M2 chip would cut its P-core clock speed from 3200MHz to 1894MHz, its E-core from 2228MHz to 1444Mhz, its GPU from 1393MHz to 289MHz,” explains Yuryev. “This resulted in total package power dropping from 29.46W to 7.31W.”

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα υπάρχουν fanless laptop και από άλλους κατασκευαστές. Όλα 100 βαθμούς βαράνε, μαζί και το M2. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, ξαναδιάβασε αργά αργα το ποστ μου. Σε τι θερμοκρασίες νομιζεις τρέχει ο M2 max σε βαριά workloads? 100 βαθμούς πιάνει, lol. 

Και όχι, καμία εγγύηση δεν χάνεις με το να κλείσεις τους ανεμιστήρες. Όλοι οι επεξεργαστές έχουν build in προστασίες, όπως throttlari ο M2 στους 100c χωρίς ανεμιστήρες έτσι throttlari και τα υπόλοιπα cpu. Το γεγονός ότι δεν συνηθίζεται να βγάζουν fanless laptop είναι επειδή.... είναι λίγο χαζό να βγάλεις fanless laptop. 

 

Στο PC μου όπως και στο laptop μου έχω ανεμιστήρες. Στο 99% της ώρας που το χρησιμοποιώ αυτοί είναι κλειστοί και άρα δεν ακούγονται. Στο 1% της ώρας που θέλω να πάρω την μέγιστη απόδοση τους ανοίγω για να τελειώσει μια δουλειά πιο γρήγορα. Οποτε ποιο θα ήταν το θετικό με το να μην έχω ανεμιστήρες? Αν μου βρεις κάτι θετικό, ειλικρινά θα τους ξυλωσω. Δυστηχως όπως θα δεις σε πολλά reviews του m1 και του M2, με το αρχίσουν τα βαριά workloads ακριβώς επειδή δεν έχει ανεμιστήρες χτυπάει 90-95+ βαθμούς και κάνει throttle. Που το κακό να είχε έναν ανεμιστήρα για αυτές τις περιπτώσεις ώστε να μπορείς να πάρεις το 100% από τον επεξεργαστή σου? 

Αρχικά τα Μ1/Μ2 Pro/Max δεν είναι fanless oύτε μπορούν να γίνουν επειδή το TDP δεν τους το επιτρέπει. Μόνο τα απλά Μ1/Μ2 chip είναι (Macbook Air / Mac Mini). 

Δεν θα κάτσω να επεκταθώ στα πλεονεκτήματα του fanless, είναι άλλη συζήτηση και απλά μπορείς να αναρωτηθείς γιατί να υπάρχουν fanless μηχανήματα αφού είναι γεγονός πως υπάρχουν και όχι καμιά θεωρία. 

Τα μόνα fanless laptops που έχω δει ποτέ στην αγορά με Intel, είναι με chip Celeron N περιορισμένα στα 6W, που η απόδοση τους όπως καταλαβαίνεις ούτε καν πλησιάζει ένα M1/Μ2. Μιλάμε για τουλάχιστον 10 φορές κάτω σε απόδοση στα ίδια Watt.

Ξανά λέω η συζήτηση είναι στα πλαίσια του efficiency. Ένα μηχάνημα που δουλεύει fanless σε σχέση με ένα άλλο που χρειάζεται ανεμιστήρες για το κοντράρει, μαρτυρά πόσο ανώτερο σε αποδοτικότητα είναι το πρώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, john_ είπε

Αρχικά τα Μ1/Μ2 Pro/Max δεν είναι fanless oύτε μπορούν να γίνουν επειδή το TDP δεν τους το επιτρέπει. Μόνο τα απλά Μ1/Μ2 chip είναι (Macbook Air / Mac Mini). 

Δεν θα κάτσω να επεκταθώ στα πλεονεκτήματα του fanless, είναι άλλη συζήτηση και απλά μπορείς να αναρωτηθείς γιατί να υπάρχουν fanless μηχανήματα αφού είναι γεγονός πως υπάρχουν και όχι καμιά θεωρία. 

Τα μόνα fanless laptops που έχω δει ποτέ στην αγορά με Intel, είναι με chip Celeron N περιορισμένα στα 6W, που η απόδοση τους όπως καταλαβαίνεις ούτε καν πλησιάζει ένα M1/Μ2. Μιλάμε για τουλάχιστον 10 φορές κάτω σε απόδοση στα ίδια Watt.

Ξανά λέω η συζήτηση είναι στα πλαίσια του efficiency. Ένα μηχάνημα που δουλεύει fanless σε σχέση με ένα άλλο που χρειάζεται ανεμιστήρες για το κοντράρει, μαρτυρά πόσο ανώτερο σε αποδοτικότητα είναι το πρώτο. 

To xps 13 έχει 12th gen fanless, και της microsoft έχει i3. Υπάρχουν και πολλά ακόμα με διάφορους arm επεξεργαστές. 

 

Επίσης αυτό που λες για τον celeron στα 6w,αντιλαμβανεσαι ότι και ο M2 όπως είδες από το review στα 7w πέφτει λόγω fanless, σωστά? Οπότε αυτό που σου λέω εξαρχής, ΌΛΑ τα cpu στα 6-7w μπορούν να είναι σε fanless laptop. Δεν είναι καμιά πρωτοπορία. Έχω ένα Asus laptop με oled, cpu έχει εναν 5600h, αν θες να δοκιμάσω να κλείσω τα fans, Φαντάζομαι άνετα θα δουλεύει στα 6-7w. 

11 λεπτά πριν, john_ είπε

Ξανά λέω η συζήτηση είναι στα πλαίσια του efficiency. Ένα μηχάνημα που δουλεύει fanless σε σχέση με ένα άλλο που χρειάζεται ανεμιστήρες για το κοντράρει, μαρτυρά πόσο ανώτερο σε αποδοτικότητα είναι το πρώτο. 

Όταν το 2ο βγάζει 80% μεγαλύτερες επιδόσεις, και μάλιστα σε λιγότερα Watt, τότε πως γίνεται το πρώτο να είναι πιο efficient? 

 

Ο ορισμός του efficiency είναι performance / watt, δεν υπάρχουν κάπου οι ανεμιστήρες στην εξισωση. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

To xps 13 έχει 12th gen fanless, και της microsoft έχει i3. Υπάρχουν και πολλά ακόμα με διάφορους arm επεξεργαστές. 

 

Επίσης αυτό που λες για τον celeron στα 6w,αντιλαμβανεσαι ότι και ο M2 όπως είδες από το review στα 7w πέφτει λόγω fanless, σωστά? Οπότε αυτό που σου λέω εξαρχής, ΌΛΑ τα cpu στα 6-7w μπορούν να είναι σε fanless laptop. Δεν είναι καμιά πρωτοπορία. Έχω ένα Asus laptop με oled, cpu έχει εναν 5600h, αν θες να δοκιμάσω να κλείσω τα fans, Φαντάζομαι άνετα θα δουλεύει στα 6-7w. 

Πραγματικά κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τώρα.  Θα ξανά πω λοιπόν άλλη μια φορά, δεν είναι αδύνατο να τρέξεις κάτι fanless. Μπορείς να το κάνεις, αλλά το ερώτημα είναι με τι απόδοση; Αυτο σημαίνει "efficiency". 

Βάλε λοιπόν το 5600Η να τρέχει χωρίς ανεμιστήρα. Για να αντέξει σε κανονική χρήση (και εννόω για να μπορείς να το αφήσεις για πάντα έτσι χωρίς να έχεις προβλήματα) θα πρέπει να το περιορίσεις σε ενέργεια, ας πούμε στα 6W. To ερώτημα δεν είναι αν μπορείς να το κάνεις, το ερώτημα είναι όταν το κάνεις, θα τρέχει πιο γρήγορα από ένα Μ1/Μ2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

To xps 13 έχει 12th gen fanless, και της microsoft έχει i3. Υπάρχουν και πολλά ακόμα με διάφορους arm επεξεργαστές. 

 

Επίσης αυτό που λες για τον celeron στα 6w,αντιλαμβανεσαι ότι και ο M2 όπως είδες από το review στα 7w πέφτει λόγω fanless, σωστά? Οπότε αυτό που σου λέω εξαρχής, ΌΛΑ τα cpu στα 6-7w μπορούν να είναι σε fanless laptop. Δεν είναι καμιά πρωτοπορία. Έχω ένα Asus laptop με oled, cpu έχει εναν 5600h, αν θες να δοκιμάσω να κλείσω τα fans, Φαντάζομαι άνετα θα δουλεύει στα 6-7w. 

Όταν το 2ο βγάζει 80% μεγαλύτερες επιδόσεις, και μάλιστα σε λιγότερα Watt, τότε πως γίνεται το πρώτο να είναι πιο efficient? 

 

Ο ορισμός του efficiency είναι performance / watt, δεν υπάρχουν κάπου οι ανεμιστήρες στην εξισωση. 

Φίλος έχεις χαθεί νομίζω στη θεωρία και δεν βλέπεις τι λένε τα παιδιά. Πρώτο οι M της Apple έχουν νέα αρχιτεκτονική εστιασμένη στο efficiency. Γιατί ειδε πως οι περισσοτεροι χρήστες θέλουν να πιάσουν μια συσκευή που ειναι αθορυβη συνεχως, παιζει, δε ζεσταινεται τόσο και το κυριότερο, κρατα μπαταρία. Δεν έχει φτάσει στο 100% του στόχου ΑΚΟΜΑ. Αλλά από όσα διαφαινονται, τουλάχιστον στις mobile υλοποιήσεις, εκεί ειναι το μέλλον. Η διαφορά των δύο υλοποιήσεων δεν ειναι απλα fan/no fan και ψησιμο. Είναι άλλη αρχιτεκτονική με εστίαση ΟΧΙ στις επιδόσεις ΑΛΛΑ στο efficiency. Και επειδή ελέγχει και το software επιτρέπει να έχει και καλές επιδόσεις. Το μέλλον ΔΕΝ ειναι τα watt. Βγήκαν οι 4090 και γελάνε και τα τσιμέντα. Μην κάθεσαι και κοιτάς το δέντρο (αν βγάλεις fan και κάνεις throttling κτλ). Δες το ΔΑΣΟΣ (=efficiency). Επίσης μην παίρνεις τα μάτια σου από το δάσος, απλά και μόνο επειδή δεν έχει γίνει ακόμα Black forest. Δάσος ειναι , θέλει το χρόνο του. Το σίγουρο ειναι ένα. WATTS is not the future!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, john_ είπε

Πραγματικά κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τώρα.  Θα ξανά πω λοιπόν άλλη μια φορά, δεν είναι αδύνατο να τρέξεις κάτι fanless. Μπορείς να το κάνεις, αλλά το ερώτημα είναι με τι απόδοση; Αυτο σημαίνει "efficiency". 

Βάλε λοιπόν το 5600Η να τρέχει χωρίς ανεμιστήρα. Για να αντέξει σε κανονική χρήση (και εννόω για να μπορείς να το αφήσεις για πάντα έτσι χωρίς να έχεις προβλήματα) θα πρέπει να το περιορίσεις σε ενέργεια, ας πούμε στα 6W. To ερώτημα δεν είναι αν μπορείς να το κάνεις, το ερώτημα είναι όταν το κάνεις, θα τρέχει πιο γρήγορα από ένα Μ1/Μ2;

Μα προφανώς ο 5600h θα είναι πιο αργός, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το αν είναι fanless η όχι. Σε ΌΛΟ το φάσμα είναι πιο αργός, αφού μιλάμε για μικρό entry level cpu. Οπως ειδές στα review παραπανω, ο 7945h στα 55w είναι 80% πιο γρήγορος από τον M2 max στα 65w. Τι efficiency μου λες λοιπόν? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο ορισμός του efficiency είναι performance / watt, δεν υπάρχουν κάπου οι ανεμιστήρες στην εξισωση. 

Όχι απαραίτητα. Το efficiency το μετράμε και σε κλίμακα. Δηλαδή ένα τσιπ που παρουσιάζει αποτελεσματικότητα στα 55W δεν σημαίνει πως θα έχει ίδια αποδοτικότητα στα 10W. Με απλά λόγια τα τσιπ της Apple είναι σχεδιασμένα να βγάζουν την μέγιστη αποτελεσματικότητα στη χαμηλότερη κλίμακα (καταναλώσεις 10-15W) και να κάνουν scale προς τα πάνω (50+ W) χάνοντας λίγο από το efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Φίλος έχεις χαθεί νομίζω στη θεωρία και δεν βλέπεις τι λένε τα παιδιά. Πρώτο οι M της Apple έχουν νέα αρχιτεκτονική εστιασμένη στο efficiency. Γιατί ειδε πως οι περισσοτεροι χρήστες θέλουν να πιάσουν μια συσκευή που ειναι αθορυβη συνεχως, παιζει, δε ζεσταινεται τόσο και το κυριότερο, κρατα μπαταρία. Δεν έχει φτάσει στο 100% του στόχου ΑΚΟΜΑ. Αλλά από όσα διαφαινονται, τουλάχιστον στις mobile υλοποιήσεις, εκεί ειναι το μέλλον. Η διαφορά των δύο υλοποιήσεων δεν ειναι απλα fan/no fan και ψησιμο. Είναι άλλη αρχιτεκτονική με εστίαση ΟΧΙ στις επιδόσεις ΑΛΛΑ στο efficiency. Και επειδή ελέγχει και το software επιτρέπει να έχει και καλές επιδόσεις. Το μέλλον ΔΕΝ ειναι τα watt. Βγήκαν οι 4090 και γελάνε και τα τσιμέντα. Μην κάθεσαι και κοιτάς το δέντρο (αν βγάλεις fan και κάνεις throttling κτλ). Δες το ΔΑΣΟΣ (=efficiency). Επίσης μην παίρνεις τα μάτια σου από το δάσος, απλά και μόνο επειδή δεν έχει γίνει ακόμα Black forest. Δάσος ειναι , θέλει το χρόνο του. Το σίγουρο ειναι ένα. WATTS is not the future!

Πάμε άλλη μια. Ο 7945h στα 55w είναι 80% πιο γρήγορος από τον M2 max στα 65w. Efficiency

Μόλις τώρα, john_ είπε

Όχι απαραίτητα. Το efficiency το μετράμε και σε κλίμακα. Δηλαδή ένα τσιπ που παρουσιάζει αποτελεσματικότητα στα 55W δεν σημαίνει πως θα έχει ίδια αποδοτικότητα στα 10W. Με απλά λόγια τα τσιπ της Apple είναι σχεδιασμένα να βγάζουν την μέγιστη αποτελεσματικότητα στη χαμηλότερη κλίμακα (καταναλώσεις 10-15W) και να κάνουν scale προς τα πάνω (50+ W) χάνοντας λίγο από το efficiency.

Ε όλα τα τσιπ έτσι δουλεύουν. Όσο αυξάνεις τα Watt πέφτει το efficiency αφού η καμπύλη συχνότητας / κατανάλωσης δεν είναι γραμμική. Με εξαίρεση τα desktop amd cpus, όλα τα υπόλοιπα cpus είναι πιο efficient στα 30w από ότι είναι πχ στα 60w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε όλα τα τσιπ έτσι δουλεύουν. Όσο αυξάνεις τα Watt πέφτει το efficiency αφού η καμπύλη συχνότητας / κατανάλωσης δεν είναι γραμμική. Με εξαίρεση τα desktop amd cpus, όλα τα υπόλοιπα cpus είναι πιο efficient στα 30w από ότι είναι πχ στα 60w.

Όχι δεν είναι καθόλου έτσι, εννοώ δεν κάνεις απλά scale down και κερδίσεις σε efficiency. Τα τσιπ της Qualcomm είναι σχεδιασμένα να τρέχουν με μέγιστο efficiency στη χαμηλή κλίμακα (2-6W). Τα τσιπ της Apple (μιλάω για τα Μ series) λίγο πιο πάνω στα χαμηλά επίπεδα των λάπτοπ (8-15W). Δεν μπορείς να πάρεις ένα τσιπ που σχεδιάστηκε για 55W, να το περιορίσεις στα 6W και να περιμένεις να κερδίσει σε αποτελεσματικότητα.

Επεξ/σία από john_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...