Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι της υπομονής όπως κ κάθε τι στην Ελλάδα όταν έχεις να λαμβάνεις. Στο ποδήλατο τα πήρα σε 9 μήνες κ μάλλον ήμουν από τους τυχερούς αποτι διαβάζω εδώ..

Μια ερώτηση, μπορώ φέτος να πάρω ηλεκτρικό ATV μιας και πήρα πέρσι ηλεκτρικό ποδήλατο; Γνωρίζετε αν δικαιούμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 403
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 05/06/2024 at 09:38, geo65gr said:

Αρχικά μετά από 30 ημέρες περίπου έλαβα απορριπτική απάντηση στην ένσταση και ξαφνικά πριν από λίγες ημέρες έλαβα νέα ειδοποίηση που ελεγε οτι "λόγω προβλήματος στο πληροφοριακό τους σύστημα η αίτηση μοιυ θα επανεξεταστεί"",οπότε έστειλα τα παιτούμενα δικαιολογητικά και περιμένω!!!!!

Στις 28/5 έλαβα αυτό το email    

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω τεχνικού προβλήματος στο πληροφοριακό σύστημα της δράσης «Κινούμαι Ηλεκτρικά-β’ κύκλος» θα επανεξεταστεί η αίτησή σας. Παρακαλείστε εντός προθεσμίας 45 ημερών από την αποστολή του παρόντος μηνύματος να αναρτήσετε στο πληροφοριακό σύστημα της δράσης α) το δελτίο παραγγελίας του οχήματος, στο οποίο θα αναγράφεται η σχετική προκαταβολή που έχει καταβληθεί, ή β) τη σύμβαση μίσθωσης (leasing), εφόσον πρόκειται για μακροχρόνια μίσθωση οχήματος, συνοδευόμενη από τιμολόγιο ή απόδειξη ως προκαταβολή μισθωμάτων, ισόποση με το ποσό της ενίσχυσης, ή γ) απόδειξη-τιμολόγιο εφόσον έχετε ήδη αγοράσει το όχημα. Τα υποβληθέντα έγγραφα θα αξιολογηθούν και θα ενημερωθείτε σχετικά με νεότερο μήνυμα για περαιτέρω δικές σας ενέργειες.

 

Σας ευχαριστούμε πολύ.

 

Αυτοτελές Τμήμα Ηλεκτροκίνησης

Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών

Την ίδια μέρα έστειλα και τα δικαιολογητικά που χρειαζότανε και περιμένω!! Τι να πω???Αν έχεις κάποιο νέο ενημέρωσε!!!

Από 8 Μαΐου που έκανα την ένσταση, απάντηση 19/7 ακριβώς το ίδιο μέιλ που παραθέτεις. 

Αυθημερόν ανέβασα την απόδειξη αγοράς και.. περιμένω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,

Μετά την παραγγελία ενός ηλεκτρικού αυτοκινητου, θελω να ετοιμαστω για τα έγγραφα που χρειάζομαι και αν γνωρίζει καποιος θα ήθελα καποιες διευκρινίσεις.

  • Εγώ και η σύζυγος, θα είμαστε απο κοινού ιδιοκτήτες του νέου αυτοκινήτου και θα είναι και των δύο το όνομα στην άδεια.
  • Θα αποσυρθεί ένα αυτοκίνητο (για την έξτρα επιδότηση) που είναι συνιδιοκτησία της συζύγου με της μητέρας της. Θα υπάρχει πρόβλημα με αυτό ως προς την έγκριση της επιδότησης της απόσυρσης;
    • Αν έμπαινα κι εγω συνιδιοκτητης σε αυτο το αυτοκίνητο θα υπήρχε θέμα;
  • Το όνομα της συζύγου πρέπει να είναι και στην απόδειξη αγοράς του νέου αυτοκινήτου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2024 στις 1:41 ΠΜ, pointyhat είπε

Χαίρετε,

Μετά την παραγγελία ενός ηλεκτρικού αυτοκινητου, θελω να ετοιμαστω για τα έγγραφα που χρειάζομαι και αν γνωρίζει καποιος θα ήθελα καποιες διευκρινίσεις.

  • Εγώ και η σύζυγος, θα είμαστε απο κοινού ιδιοκτήτες του νέου αυτοκινήτου και θα είναι και των δύο το όνομα στην άδεια.
  • Θα αποσυρθεί ένα αυτοκίνητο (για την έξτρα επιδότηση) που είναι συνιδιοκτησία της συζύγου με της μητέρας της. Θα υπάρχει πρόβλημα με αυτό ως προς την έγκριση της επιδότησης της απόσυρσης;
    • Αν έμπαινα κι εγω συνιδιοκτητης σε αυτο το αυτοκίνητο θα υπήρχε θέμα;
  • Το όνομα της συζύγου πρέπει να είναι και στην απόδειξη αγοράς του νέου αυτοκινήτου;

Ευχαριστώ

Δεν νομίζω ότι μπορείς να μπεις τώρα σαν συνιδιοκτήτης στο παλιό αυτοκίνητο. Αν θυμάμαι καλά λέει πρέπει να το έχεις στο όνομά σου πριν από κάποια ημερομηνία.

Για τα άλλα δεν νομίζω να μπορεί να απαντήσει κάποιος, είναι πολύ ειδικές περιπτώσεις. Πρέπει να στείλεις μήνυμα στο κινούμαι ηλεκτρικά. Απαντάνε σε 1-2 μέρες συνήθως.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Μια απλή ερώτηση, γιατί σκέφτομαι για ηλεκτρικό. Η αίτηση για το Κινούμαι ηλεκτρικά 3 συμπληρώνεται μετά την αγορά του αυτοκινήτου; Γιατί έχω κάνει την αρχική αίτηση (τα προσωπικά στοιχεία μόνο) κι είδα ότι αμέσως ζητάει και στοιχεία αυτοκίνητου και σχετικά δικαιολογητικά. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος που να διασφαλίζει ότι σίγουρα είμαι επιλέξιμος και θα πάρω την επιδότηση, προτού κάνω την αγορά και δώσω τόσα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgio83 είπε

Καλημέρα,

Μια απλή ερώτηση, γιατί σκέφτομαι για ηλεκτρικό. Η αίτηση για το Κινούμαι ηλεκτρικά 3 συμπληρώνεται μετά την αγορά του αυτοκινήτου; Γιατί έχω κάνει την αρχική αίτηση (τα προσωπικά στοιχεία μόνο) κι είδα ότι αμέσως ζητάει και στοιχεία αυτοκίνητου και σχετικά δικαιολογητικά. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος που να διασφαλίζει ότι σίγουρα είμαι επιλέξιμος και θα πάρω την επιδότηση, προτού κάνω την αγορά και δώσω τόσα χρήματα;

Αυτή ακριβώς που διαπίστωσες είναι η διαφορά του ΚΗ3 από το προηγούμενο πρόγραμμα, το ΚΗ2.

Πρέπει να αγοράσεις το όχημα και μέχρι να διεκπεραιωθεί η αίτηση, δεν γνωρίζεις αν θα επιλεγείς και θα την πάρεις την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί κάποιος; Αφού δεν υπάρχουν κριτήρια επιλογής. Φυσικά πρόσωπα λέει. Φαντάζομαι μέχρι να τελειώσουν τα χρήματα... Δηλαδή όποιος προλάβει... Α ρε Ελλάδα...

Επεξ/σία από georgio83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgio83 είπε

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί κάποιος; Αφού δεν υπάρχουν κριτήρια επιλογής. Φυσικά πρόσωπα λέει. Φαντάζομαι μέχρι να τελειώσουν τα χρήματα... Δηλαδή όποιος προλάβει... Α ρε Ελλάδα...

Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει τί θα συμβεί όταν θα φτάσουμε στο όριο του τρέχοντος προϋπολογισμού του προγράμματος.

Κάποιοι από το Υπουργείο λένε ότι θα ανατροφοδοτείται το πρόγραμμα με επιπρόσθετους πόρους.

Το ερώτημα είναι: θα νιώθει ασφάλεια ο υποψήφιος αγοραστής να προχωρήσει σε αγορά ηλεκτρικού; Πρέπει σε ένα βαθμό να έχει συνεκτιμήσει την περίπτωση να μην επιδοτηθεί και να πληρώσει το πλήρες ποσό του οχήματος μόνος του. Σε αυτή την περίπτωση, φυσικά, στις περισσότερες περιπτώσεις η αγορά ηλεκτρικού καθίσταται ασύμφορη οικονομοτεχνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgio83 είπε

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί κάποιος; Αφού δεν υπάρχουν κριτήρια επιλογής. Φυσικά πρόσωπα λέει. Φαντάζομαι μέχρι να τελειώσουν τα χρήματα... Δηλαδή όποιος προλάβει... Α ρε Ελλάδα...

Και δεν έχεις καταλάβει τίποτα ακόμα.... Εγώ την έχασα γιατί το σύστημα δεν μου έστειλε ποτέ email και δεν είδα τις τροποποιήσεις που θέλανε στο χρόνο που δίνανε. Τροποποιήσεις σε ΚΥΑ που έγινε αφού εγώ είχα υποβάλει και μου είχε πει ότι όλα καλά και να περιμένω τελική έγκριση. Τεσπά, τα έγραψα παλιότερα, μην ξαναλέω τον πόνο μου. δύο τελεία μηδέν όλα......... Κάνε ότι μπορείς αλλά ΜΗΝ το έχεις σίγουρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει τί θα συμβεί όταν θα φτάσουμε στο όριο του τρέχοντος προϋπολογισμού του προγράμματος.

Κάποιοι από το Υπουργείο λένε ότι θα ανατροφοδοτείται το πρόγραμμα με επιπρόσθετους πόρους.

Το ερώτημα είναι: θα νιώθει ασφάλεια ο υποψήφιος αγοραστής να προχωρήσει σε αγορά ηλεκτρικού; Πρέπει σε ένα βαθμό να έχει συνεκτιμήσει την περίπτωση να μην επιδοτηθεί και να πληρώσει το πλήρες ποσό του οχήματος μόνος του. Σε αυτή την περίπτωση, φυσικά, στις περισσότερες περιπτώσεις η αγορά ηλεκτρικού καθίσταται ασύμφορη οικονομοτεχνικά.

Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο, η ασφάλεια να προχωρήσεις στην επιδοτούμενη αγορά. Αν δεν υπάρχει ασφάλεια-σιγουριά, ουσιαστικά το πρόγραμμα ακυρώνει το σκοπό του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, georgio83 said:

Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο, η ασφάλεια να προχωρήσεις στην επιδοτούμενη αγορά. Αν δεν υπάρχει ασφάλεια-σιγουριά, ουσιαστικά το πρόγραμμα ακυρώνει το σκοπό του...

είναι κάποια γραφεία που αναλαμβάνουν την αίτηση από την αρχή μέχρι την καταβολή. Αν κάποιος φοβάται μπορεί να απευθυνθεί σε αυτά τα γραφεία. Αν ξεκινήσει η αίτηση και δεν γίνει κάποιο λάθος τα λεφτά θα μπουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου πει μετά α τελικά δεν έχω λεφτά. Απλώς θα κλείσει το σύστημα, και όσοι πρόλαβαν.

Τώρα που η αίτηση απαιτεί τιμολόγιο αγοράς για να πάρει αριθμό μια καλή λύση θα ήταν να αγοραστεί από το απόθεμα, με παραλαβή 1-2 εβδομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...