Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά το κινουμαι ηλεκτρικά 2, έκανα την αποστολή των δικαιολογητικών για την αγορά στις 6/7 και χθες ήρθε mail να προχωρήσω στα τελικά δικαιολογητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 403
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Όσον αφορά το κινουμαι ηλεκτρικά 2, έκανα την αποστολή των δικαιολογητικών για την αγορά στις 6/7 και χθες ήρθε mail να προχωρήσω στα τελικά δικαιολογητικά. 

εχεις πολυ δρομο ακομα... εφω ειμαι προς πληρωμη 6 μηνες τωρα

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι απο 16 Απριλίου προς πληρωμή. Επισύναψα φορολογικές και ασφαλιστικές ενημερότητες, μου τις ξαναζήτησαν πριν 1 μήνα γιατί έληξαν και ακόμα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εμένα είναι απο 16 Απριλίου προς πληρωμή. Επισύναψα φορολογικές και ασφαλιστικές ενημερότητες, μου τις ξαναζήτησαν πριν 1 μήνα γιατί έληξαν και ακόμα περιμένω.

Για το κινουμαι ηλεκτρικα 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι σε τεραστιο διλλημα. Αττο 3 ή Volvo EX30?

Πραγματικα δεν μπορω να αποφασισω. 

Η τσεπη μου αντεχει το EX30 core με την απλη μπαταρια οπου σε αντιθεση με το BYD του λειπουν πολλα features. Ειναι πρακτικα "γυμνο" που λεμε. Το αττο απο την αλλη εχει σχεδον οτι μπορεις να φανταστεις, ακομη και ανοιγομενη ηλεκτρικη ηλιοροφη με ηλεκτρικο σκιαστρο.

Το βολβο, ειναι οτι καλυτερο εχω οδηγησει ποτε (δεν εχω οδηγησει πολλα αμαξια), ενω το αττο 3 ηταν λιγο βαρυ και δυσκίνητο, ομως και αυτο αρκετα καλο σε καμπινα (θορυβο) και ποιοτητα κυλησης. Οχι ομως βολβο. Και τα 2 εχουν 5 αστερια στο euro NCAP.

Το βολβο καπως σε εντυπωσιαζει με τα πολλα του αλογα και το νευρο που εχει, ομως με μικροτερη μπαταρια.

 

Και τα δυο με την επιδοτηση βγαινουν περιπου 24-26Κ και πραγματικα δεν μπορω να αποφασισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2024 στις 3:31 ΜΜ, korakios είπε

δε διασφαλίζει οτι θα πάρει κάποιος την επιδότηση

κανονικά ,πρώτα έπαιρνε να καπαρώνει κάποιος θέση έστω με ένα μικρό Χ ποσό που θα αφαιρείται στο τέλος ωστε να είναι σίγουρος (με προτεραιότητα φυσικά στα δίκυκλα)

Δώσε μου 5 λεπτομέρειες. Πως καπαρώνεις μία θέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Πως καπαρώνεις μία θέση;

δεν ισχύει για το πρόγραμμα , άρα δεν έχει νόημα η υποθετική συζήτηση

βασικά τώρα είδα έγραψα "'έπαιρνε" αντί "έπρεπε" και μάλλον σε μπέρδεψα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, pointyhat είπε

Παιδια ειμαι σε τεραστιο διλλημα. Αττο 3 ή Volvo EX30?

Πραγματικα δεν μπορω να αποφασισω. 

Η τσεπη μου αντεχει το EX30 core με την απλη μπαταρια οπου σε αντιθεση με το BYD του λειπουν πολλα features. Ειναι πρακτικα "γυμνο" που λεμε. Το αττο απο την αλλη εχει σχεδον οτι μπορεις να φανταστεις, ακομη και ανοιγομενη ηλεκτρικη ηλιοροφη με ηλεκτρικο σκιαστρο.

Το βολβο, ειναι οτι καλυτερο εχω οδηγησει ποτε (δεν εχω οδηγησει πολλα αμαξια), ενω το αττο 3 ηταν λιγο βαρυ και δυσκίνητο, ομως και αυτο αρκετα καλο σε καμπινα (θορυβο) και ποιοτητα κυλησης. Οχι ομως βολβο. Και τα 2 εχουν 5 αστερια στο euro NCAP.

Το βολβο καπως σε εντυπωσιαζει με τα πολλα του αλογα και το νευρο που εχει, ομως με μικροτερη μπαταρια.

 

Και τα δυο με την επιδοτηση βγαινουν περιπου 24-26Κ και πραγματικα δεν μπορω να αποφασισω.

αν και δεν είναι το κατάλληλο θέμα γιατί εδώ συζητάμε μόνο για το πρόγραμμα κινούμε ηλεκτρκά εγώ θα σου έλεγα να πας σε BYD γιατί με τα ίδια τα χρήματα το ένα το παίρνεις τελείως ψόφιο και το BYD full extra με τα πάντα πάνω και με πολύ καλή αυτονομία που είναι να ξέρεις και το κυριότερο σε ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο για να μπορείς να πηγαίνεις τα ταξίδια σου χωρίς να ψάχνεις συνέχεια φορτιστές.

οτι άλλο θέλεις για αγορά ηλεκτρικού γράψτο εδώ στο κατάλληλο νήμα

\

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2024 στις 9:17 ΜΜ, pointyhat είπε

Φαινεται οτι προκειμενου να εκτεθουν οι εταιριες προτιμουν να εκτεθει ο καταναλωτης. Αλλιως θα εφάρμοζε την επιδοτηση στην τιμή που θα ειχε πολυ περισσοτερο νοημα και θα κρατιοταν μια σωστη σειρα προτεραιοτητας. 

Στο μεταξυ οποιος χρειαζεται χρηματοδοτηση, δανειζεσαι για την αρχικη αξια του αυτοκινητου και οταν παρεις την επιδοτηση θεωρητικα θα την ριξεις στο δανειο. 

Παντως σήμερα κάλεσα τις γραμμες του "κινουμαι ηλεκτρικα", απαντησε μια ευγενέστατη κοπελα και εξηγησε οτι υπάρχει χώρος αρκετός ακόμη. Φήμες λένε οτι η επιδότηση θα τρέχει μέχρι το τέλος του 25 με συνεχόμενες ανατροφοδοτήσεις των κονδυλίων. 

Τίποτα από αυτα που λέω δεν ειναι σίγουρα, είναι ότι πληροφορία έχω συλλέξει το τελευταίο διάστημα που με έχει ψήσει η αγορά και θα σφιχτώ και λίγο οικονομικά. 

Μακαρι, γιατι κι εγω σκεφτομαι να παρω κατι, και δε ξερω τι θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε σήμερα μήνυμα ότι η αίτηση μπήκε σε κατάσταση "Πληρωμή απο ΔΙΑΣ" οπότε σε μερικές μέρες θα μπούνε και τα λεφτα στο λογαριασμό.

Την αίτηση την έκανα 7/7/2023 και ήταν σε κατάσταση προς πληρωμή απο 16 Απριλίου.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Silverage είπε

Μου ήρθε σήμερα μήνυμα ότι η αίτηση μπήκε σε κατάσταση "Πληρωμή απο ΔΙΑΣ" οπότε σε μερικές μέρες θα μπούνε και τα λεφτα στο λογαριασμό.

Την αίτηση την έκανα 7/7/2023 και ήταν σε κατάσταση προς πληρωμή απο 16 Απριλίου.

Ένα χρόνο δηλαδή για να πάρεις χρήματα . . . Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silverage είπε

Σήμερα μπήκανε στο λογαριασμό τα λεφτά.

Άντε με το καλό να έρθει κι η σειρά μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...