Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το email. Μόνο τις προθεσμίες για τα δικαιολογητικά (45 ημέρες) και για το αίτημα ολοκλήρωσης (8 μήνες) περιέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 403
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε εικόνα τί γίνεται με το διαθέσιμο μπάτζετ του προγράμματος;

Έχει εξαντληθεί; Αν πάει κάποιος π.χ. και αγοράσει ηλεκτρικό μέσα στον Ιούλιο και καταθέσει δικαιολογητικά, θα φάει πόρτα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ξερει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα να γινει αγορα με συνιδιοκτησια 50-50?

Γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/6/2024 στις 12:35 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Έχουμε εικόνα τί γίνεται με το διαθέσιμο μπάτζετ του προγράμματος;

Έχει εξαντληθεί; Αν πάει κάποιος π.χ. και αγοράσει ηλεκτρικό μέσα στον Ιούλιο και καταθέσει δικαιολογητικά, θα φάει πόρτα;

Έχει κανείς ανανεωμένη εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Για να πάρω το μπόνους της απόσυρσης το πρόγραμμα μου ζητάει να ανεβάσω την Βεβαίωση Οριστικής Διαγραφής Οχήματος. Πήγα στο Μεταφορών της περιοχής μου και μου έδωσαν ένα χαρτί που τιτλοφορείται "Υπηρεσιακό Αντίγραφο Άδειας Κυκλοφορίας - Οριστική Διαγραφή" και έχει μέσα απλώς τα στοιχεία του αυτοκινήτου αλλά δεν αναφέρει πουθενά "βεβαίωση" ούτε κάποιο κείμενο ότι βεβαιώνεται ότι έχει διαγραφεί το αυτοκίνητο. Αν έχει κάνει κάποιος την ίδια διαδικασία, σας έδωσαν το ίδιο χαρτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη βοηθεια σας θελω να κανω αιτηση και να βαλω αυτο τοhttps://www.plaisio.gr/smart-tech-gadgets/ilektrokinisi/ilektrika-scooters-mixanakia/emw-sport701-pro-peakpower-2700w-black_4513819  ποια κατηγορια L Να βαλω στην αιτηση ?Αυτο ειναι χωρις διπλωμα 

Επεξ/σία από Gilmen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα https://kinoumeilektrika3.gov.gr και να βάλεις το κόστος αγοράς, αν θα υπάρξει αγορά φορτιστή κτλ για να δεις τι επιδότηση θα πάρεις.

image.png.c18c018314f1afc913d2672cb67de6ea.png

Ωστόσο πρακτικά αν προχωρήσεις παρακάτω η αίτηση απαιτεί να δώσεις αποδεικτικά αγοράς του οχήματος, οπότε πρακτικά μπορούμε να πούμε ότι η αίτηση γίνεται μετά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα https://kinoumeilektrika3.gov.gr και να βάλεις το κόστος αγοράς, αν θα υπάρξει αγορά φορτιστή κτλ για να δεις τι επιδότηση θα πάρεις.

image.png.c18c018314f1afc913d2672cb67de6ea.png

Ωστόσο πρακτικά αν προχωρήσεις παρακάτω η αίτηση απαιτεί να δώσεις αποδεικτικά αγοράς του οχήματος, οπότε πρακτικά μπορούμε να πούμε ότι η αίτηση γίνεται μετά.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα, ενδιαφέρουσα η συζητήση και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ρίσκο στην επιδότηση;

Σήμερα που μιλάμε ξέρετε ποιος είναι ο χρόνος εκταμίευσης;

Θελω να παρω το Atto 3, αλλα τωρα φοβηθηκα μηπως και δεν πάρουμε την επιδότηση. Διότι αλλιως δεν το αντέχω. Υπάρχει καποιος που ξέρει με σιγουρία που βρίσκεται το πρόγραμμα ως προς το μπάτζετ;

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pointyhat είπε

Παιδια καλησπέρα, ενδιαφέρουσα η συζητήση και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει ρίσκο στην επιδότηση;

Σήμερα που μιλάμε ξέρετε ποιος είναι ο χρόνος εκταμίευσης;

Θελω να παρω το Atto 3, αλλα τωρα φοβηθηκα μηπως και δεν πάρουμε την επιδότηση. Διότι αλλιως δεν το αντέχω. Υπάρχει καποιος που ξέρει με σιγουρία που βρίσκεται το πρόγραμμα ως προς το μπάτζετ;

 

Ευχαριστώ

Όποιος έχει ασχοληθεί με χρηματοδοτήσεις, γενικώς είναι κάτι που παίζει στην Ελλάδα. Πρώτα αγοράζεις και μετά μαθαίνεις αν είναι επιλέξιμη δαπάνη, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κτλ. Δεν ξέρω αν γενικά το παραπάνω είναι κανόνας ή αν έχουμε και εδώ την αποκλειστικότητα.

Θέλει λοιπόν καλή μελέτη, για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Δεν προτείνω να απευθυνθείς σε κάποιο μελετητή, χωρίς να έχεις κάνει ενδελεχή έρευνα για την αξιοπιστία του. Οι περισσότεροι απλώς μπαίνουν στις πλατφόρμες και πατάνε next next χωρίς να έχουν κάνει την παραπάνω διαδικασία. Την έχω πατήσει εγώ. Την έχουν πατήσει γνωστοί μου σε άλλα προγράμματα με αποτέλεσμα να βάλουμε εν τέλει τα λεφτά απ' την τσέπη μας ή να βάλουμε παραπάνω χρήματα απ' την τσέπη μας και το επιδοτούμενο ποσό να είναι πολύ μικρότερο.

Όπως και να χει. Στην αρχική σελίδα θα δεις τα βασικά χαρακτηριστικά του προγράμματος. Από κει και πέρα έχει πατάς "Δες τον πλήρη οδηγό του προγράμματος" και οκ ίσως να μην χρειαστεί να διαβάσεις το ΦΕΚ αλλά σίγουρα σε κάποια απ' τα έντυπα να χρειαστεί να ρίξεις μία ματιά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2024 στις 4:57 ΜΜ, manolis940 είπε

Όπως και να χει. Στην αρχική σελίδα θα δεις τα βασικά χαρακτηριστικά του προγράμματος. Από κει και πέρα έχει πατάς "Δες τον πλήρη οδηγό του προγράμματος" και οκ ίσως να μην χρειαστεί να διαβάσεις το ΦΕΚ αλλά σίγουρα σε κάποια απ' τα έντυπα να χρειαστεί να ρίξεις μία ματιά

δε διασφαλίζει οτι θα πάρει κάποιος την επιδότηση

κανονικά ,πρώτα έπαιρνε έπρεπε να καπαρώνει κάποιος θέση έστω με ένα μικρό Χ ποσό που θα αφαιρείται στο τέλος ωστε να είναι σίγουρος (με προτεραιότητα φυσικά στα δίκυκλα)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται οτι προκειμενου να εκτεθουν οι εταιριες προτιμουν να εκτεθει ο καταναλωτης. Αλλιως θα εφάρμοζε την επιδοτηση στην τιμή που θα ειχε πολυ περισσοτερο νοημα και θα κρατιοταν μια σωστη σειρα προτεραιοτητας. 

Στο μεταξυ οποιος χρειαζεται χρηματοδοτηση, δανειζεσαι για την αρχικη αξια του αυτοκινητου και οταν παρεις την επιδοτηση θεωρητικα θα την ριξεις στο δανειο. 

Παντως σήμερα κάλεσα τις γραμμες του "κινουμαι ηλεκτρικα", απαντησε μια ευγενέστατη κοπελα και εξηγησε οτι υπάρχει χώρος αρκετός ακόμη. Φήμες λένε οτι η επιδότηση θα τρέχει μέχρι το τέλος του 25 με συνεχόμενες ανατροφοδοτήσεις των κονδυλίων. 

Τίποτα από αυτα που λέω δεν ειναι σίγουρα, είναι ότι πληροφορία έχω συλλέξει το τελευταίο διάστημα που με έχει ψήσει η αγορά και θα σφιχτώ και λίγο οικονομικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...