Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τρελλος εισαι? το προγραμμα ειναι εμμεση επιδοτηση σε εμπορους και σκόντο για τς αρχόντους δεν ειναι για λινατσες

Αν ειχε οικονομικα κριτηρια τοτε θα επιδοτουσε μονο φοροφυγαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 403
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα διαβάζω ότι στο 3ο πρόγραμμα για να παρακάμψει το Υπουργείο τις αργές εγκριτικές διαδικασίες, τις έσβησε όλες αυτές τις φάσεις και θα αιτείσαι κατευθείαν με το τιμολόγιο αγοράς.

Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις αγοράσει ηλεκτρικό χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις την επιδότηση!

Χαχαχαχαχαχαχαχα! 🤣🤣🤣

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Τώρα διαβάζω ότι στο 3ο πρόγραμμα για να παρακάμψει το Υπουργείο τις αργές εγκριτικές διαδικασίες, τις έσβησε όλες αυτές τις φάσεις και θα αιτείσαι κατευθείαν με το τιμολόγιο αγοράς.

Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις αγοράσει ηλεκτρικό χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις την επιδότηση!

Χαχαχαχαχαχαχαχα! 🤣🤣🤣

Η μπορεί με κάποιον μαγικό τρόπο να μην εγκρίνονται  η ασιατικές αγορές ώστε να προωθήσουμε τα του οίκου μάς.. και σωστά θα γινόταν.. χάχα 🤣🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να αυξηθεί η επιδότηση σε ποδήλατα και δίκυκλα μπας και μειωθεί το κυκλοφοριακό πρόβλημα αυξάνεται στα αμάξια..... Τα περισσότερα μηχανάκια είναι no name Chinese ενώ τα οχήματα όχι, κάποιος καλοπροαίρετος θα έλεγε ότι έπεσε μίζα.

 

Στις κατηγορίες λέει:  i) οχήματα L1e-A (μηχανοκίνητα ποδήλατα)· , ii) οχήματα L1e-B (δίκυκλα μοτοποδήλατα)·, στο ένα αυτά είναι με χειρογκαζο και στο δύο 50cc ;

Επίσης

Επιδότηση 30% – έως 1.300 € (για οχήματα των κατηγοριών L1e-L4e) Επιδότηση 40% – έως 3.000 € (για οχήματα των κατηγοριών L5e-L7e)

Γιατί 40% σε τρίκυκλα και γουρούνες; Επίσης οι γουρούνες δεν είχαν απαγορευτεί από την κυκλοφορία;

 

Τέλος γιατί η ηλικιακή διάκριση σε κάτω από 29; Ψαρεύει μακροχρόνιους ψηφοφόρους; Ή Ίσως γιατί εμείς που είμαστε 35+ θυμόμαστε ποιός χρεοκόπησε την Ελλάδα και τι ακολούθησε.😅

Επεξ/σία από Havik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα δεν με χάλασε η έξτρα επιδότηση κάτω των 29. Είναι ένα 1000ρικο έξτρα.

Καλό είναι που φροντίζουν τους νέους, μην ζηλεύετε.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2024 στις 12:12 ΜΜ, igiot είπε

Νομίζεις δεν το σκέφτηκα; Αλλά μου φαίνεται ότι νομικά είναι καλυμμένοι. Γράφει μέσα στις οδηγίες ότι "οφείλω να ελέγχω ανά ταχτά διαστήματα την πλατφόρμα". Άρα; Ενώ γράφει για ηλεκτρονική επικοινωνία από την πλατφόρμα, δεν αναφέρει ρητά ότι είναι υποχρέωσή τους να στείλουν email. Κατέληξα ότι παραπάνω λεφτά θα πετάξω χωρίς να βγει τίποτα, ειδικά αν πάω "μόνος" μου ενάντια τους. Ίσως ο συνήγορος του πολίτη κάνει κάτι γιατί εκεί μαζεύονται κι άλλα παρόμοια περιστατικά ίσως.

Το θέμα δεν είναι ότι παραπονιέμαι ότι κάναν κάτι παράνομο στους τύπους (αν και αυτό με την τροποποίηση της ΚΥΑ ΑΦΟΥ είχα στείλει τα δικαιολογητικά είναι προς διερευνηση). Το θέμα μου είναι ότι κάναν κάτι λάθος στην ουσία του πράγματος, ένας άνθρωπος που θέλει και προσπαθεί να τα κάνει όλα νόμιμα και σωστά, αδικήθηκε γιατί η πλατφόρμα ήταν κακοφτιαγμένη, το πρόγραμμα κακο-ορισμένο. Και ναι, δεν θεωρώ ότι ήταν ένα "δώρο" που δεν πήρα και δεν έχασα κάτι, όταν διαφημίστηκε όπως διαφημίστηκε, πήρα την απόφαση αγοράς βάσει αυτής της λογικής, θεωρώ ότι αδικήθηκα.

Θα μου πεις ρε φίλε, γιατί δεν έμπαινες να κοιτάς; Να πω "φταίω"; υπάρχει κι η ζωή και είχα κι άλλα στα κεφάλι μου εκείνους τους μήνες απ' το να μπαίνω κάθε λίγο χωρίς να μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα ειδοποιηθώ για κάτι επείγον (αλήθεια, το τηλέφωνο γιατί το ζητάει απ' τη στιγμή που π.χ. sms δεν στέλνεται ποτέ;). Αλλά με αυτή τη λογική εγώ τι φταίω που κάνουν το πρόγραμμα ενώ δεν υπάρχουν έτοιμα τα κονδύλια κι αντί να λήγει η διαδικασία τσακ-μπαμ έπρεπε να τραβάει κοντά ένα χρόνο; Γιατί αν είχε κυλίσει σε εύλογο χρονικό διάστημα, δεν θα είχα χάσει ειδοποιήσεις.

Το σωστό από το νόμιμο έχει απόσταση τεράστια. Θα πω μάλλον ότι τουλάχιστον παλιά, σε τέτοιες περιπτώσεις, έκανες τη φασαρία σου, κι αν είχες δίκιο, κάποιος προϊστάμενος είχε τη διάθεση και τη δύναμη να φτιάξει τα πράγματα. Τώρα, κρύβονται πίσω από μια κακοφτιαχμένη και της κακιάς ώρας πλατφόρμα και μια τυπολατρεία που καίει και τα χλωρά μαζί με τα ξερά.

 

edit: έτσι σαν παράδειγμα, ας δούμε το δικαιολογητικό φορ. ενημερώτητας για είσπραξη από φορείς του δημοσίου που ζητάνε. Αυτό για να το βγάλεις πρέπει να βάλεις το ΑΦΜ του φορέα που θα σου στείλει χρήματα. Ωραία, ποιο είναι αυτό; Πουθενά στις οδηγίες του προγράμματος (δεν ξέρω για τώρα, το Νοέμβριο σίγουρα). Πήρα και τηλέφωνο στην υποστήριξη. "Δεν το ξέρουμε, στείλτε και θα σας ειδοποιήσουν μετά να το ανεβάσετε τότε." Μάλιστα. Ένα από τα δικαιολογητικά για τα οποία "κόπηκα"..... Πως ζητάς δικαιολογητικό που δεν δίνεις τα στοιχεία για να το φτιάξεις; και το αφήνεις στη λογική "καλά, θα δούμε μετά" ; Εγώ έκανα κάθε προσπάθεια να το συμπληρώσω και να το στείλω στην ώρα του, ούτε οι ίδιοι δεν ξέραν ποιο ΑΦΜ να βάλω.

Update:

Σήμερα, ύστερα από 50 ημέρες, μου ήρθε ενημέρωση σχετικά με την αίτηση και εγκρίθηκε. Άνοιξε πάλι η αίτηση στο σημείο της ολοκλήρωσης για να βάλω τα τελικά δικαιολογητικά iban, φορολογική ενημερότητα κτλ. Το αφμ το βρίσκεις με ένα google, είναι το 090310533. Βέβαια αν προχωρήσεις παρακάτω ζητάει να βάλεις παραστατικά που θες να εισπράξεις κι εσύ δεν έχεις κάποιο, κανένας μας δλδ. Εγώ έβαλα το ποσό 8000,00€ και στα παραστατικά πάτησα τυχαία νούμερα. Μόλις προχωρήσει κανένα από τα στοιχεία που θα βάλεις δεν θα φαίνεται, δηλαδή σε ποιον φορέα πάει κτλ απλά θα φαίνεται ότι είσαι καθαρός. Παρόλα αυτά καλά έκανες και πήγες στον συνήγορο του πολίτη γιατί πολύς κόσμος έκανε την αγορά και απορρίφθηκε για τέτοιους λόγους. Η απόρριψη ήταν για όσους δεν προχωρούσαν στην αγορά και κρατούσανε την θέση , όχι για όσους έχουν μπερδευτεί με τα δικαιολογητικά ή δεν έχουν εξυπηρετηθεί σωστά γιατί είναι παντελώς ανίδεοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να πούμε για την απόσυρση δικύκλου που πήγε στα 800€ από 400€...

Έχω ένα παλιό παρατημένο παπάκι που δεν δουλεύει κ θα πάρω 800€!

Μαζί με την επιδότηση το yadea e8s που θέλω θα βγει κάτω από 400€ τελική τιμή.

Αν ισχύει όντως είναι τρελή ευκαιρία!

Βέβαια δεν υπάρχει διαθέσιμο...έκανα παραγγελία κ αναμένεται 28/6....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, famous-baby είπε

Update:

Σήμερα, ύστερα από 50 ημέρες, μου ήρθε ενημέρωση σχετικά με την αίτηση και εγκρίθηκε. Άνοιξε πάλι η αίτηση στο σημείο της ολοκλήρωσης για να βάλω τα τελικά δικαιολογητικά iban, φορολογική ενημερότητα κτλ. Το αφμ το βρίσκεις με ένα google, είναι το 090310533. Βέβαια αν προχωρήσεις παρακάτω ζητάει να βάλεις παραστατικά που θες να εισπράξεις κι εσύ δεν έχεις κάποιο, κανένας μας δλδ. Εγώ έβαλα το ποσό 8000,00€ και στα παραστατικά πάτησα τυχαία νούμερα. Μόλις προχωρήσει κανένα από τα στοιχεία που θα βάλεις δεν θα φαίνεται, δηλαδή σε ποιον φορέα πάει κτλ απλά θα φαίνεται ότι είσαι καθαρός. Παρόλα αυτά καλά έκανες και πήγες στον συνήγορο του πολίτη γιατί πολύς κόσμος έκανε την αγορά και απορρίφθηκε για τέτοιους λόγους. Η απόρριψη ήταν για όσους δεν προχωρούσαν στην αγορά και κρατούσανε την θέση , όχι για όσους έχουν μπερδευτεί με τα δικαιολογητικά ή δεν έχουν εξυπηρετηθεί σωστά γιατί είναι παντελώς ανίδεοι.

Το ΑΦΜ το βρίσκεις τώρα με google πιθανά γιατί κάποιοι τώρα το έχουν κάνει. Το Νοέμβριο που έψαχνα δεν το έβρισκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Από 03/06/2024 έως 07/06/2024 τίθεται σε πιλοτική λειτουργία το Πληροφοριακό Σύστημα υποβολής αιτήσεων στο Γ Κύκλο επιδότησης από τη δράση «Κινούμαι Ηλεκτρικά». Επισημαίνεται ότι οι δοκιμαστικές αιτήσεις που υποβάλλονται δεν θα αξιολογούνται».

https://kinoumeilektrika3.gov.gr/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, igiot είπε

Το ΑΦΜ το βρίσκεις τώρα με google πιθανά γιατί κάποιοι τώρα το έχουν κάνει. Το Νοέμβριο που έψαχνα δεν το έβρισκα.

Πάντα έτσι ήταν αλλά εγώ το γνωρίζω λόγω δουλειάς που εκδίδουμε συνέχεια φορολογικές. Εκείνοι έπρεπε να εχουν οδηγίες και όχι να μαντεύουμε πώς βγαίνει μία φορολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

«Από 03/06/2024 έως 07/06/2024 τίθεται σε πιλοτική λειτουργία το Πληροφοριακό Σύστημα υποβολής αιτήσεων στο Γ Κύκλο επιδότησης από τη δράση «Κινούμαι Ηλεκτρικά». Επισημαίνεται ότι οι δοκιμαστικές αιτήσεις που υποβάλλονται δεν θα αξιολογούνται».

https://kinoumeilektrika3.gov.gr/

Τι εννοεί ότι δεν θα αξιολογούνται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφέρω ότι μάλλον η απόσυρση δικύκλου είναι 400€ κ όχι 800€ που διαβάζουμε 2 μήνες τώρα...

Το 800€ που έγραφαν είναι για άλλη κατηγορία δυστυχώς...αλλο.ενα επικοινωνιακό τρικ....

Ξεφτιλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Επίσης να αναφέρω ότι μάλλον η απόσυρση δικύκλου είναι 400€ κ όχι 800€ που διαβάζουμε 2 μήνες τώρα...

Το 800€ που έγραφαν είναι για άλλη κατηγορία δυστυχώς...αλλο.ενα επικοινωνιακό τρικ....

Ξεφτιλες!

Αν το διάβασες στα FAQ της εφαρμογής ή / και στο ΦΕΚ, ναι είναι όντως ξεφτίλες. 
Αν το διάβασες σε « αξιόπιστο ΜΜΕ» τότε …… θα έπρεπε να ήσουν περισότερο προσεκτικός. 
Για πες λοιπόν που είδες ότι είναι 800 € η απόσυρση ?
Και μάλιστα σε σημείο που προχώρησες σε αγορά ….  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...