Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Είσαι σίγουρος ότι η απόσυρση είναι 400€?

https://www.carandmotor.gr/themata/ayta-einai-ta-nea-posa-epidotisis-sto-kinoymai-ilektrika-3

Εδώ λέει 800€...

Επίσης βγήκαν από το υπουργείο κ είπαν ότι η επιδότηση ισχύει αναδρομικά από 1/5...

Πληρώνω τώρα κ το παίρνω κ όταν ξεκινήσει το πρόγραμμα κάνω αίτηση κ παίρνω τα λεφτά πίσω λογικά...

Το θέμα είναι αν ισχύσει σίγουρα το 800€ για την απόσυρση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 403
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/5/2024 στις 3:05 ΜΜ, sigamhsoupw είπε

Ακριβώς ίδια περίπτωση, έκανα "ένσταση" αναφέροντας ότι στο mail της "έγκρισης" ανέφερε 8 μήνες προθεσμία για υποβολή δικαιολογητικων και μέσα σε 2 μήνες ήρθε ακυρωτικο. Περιμένω απάντησή τους... Εσύ πώς προχώρησες; 

Τα ίδια έπαθα κι εγώ. Πάτησα κατά λάθος τροποποίηση της αίτησης γιατί δεν κατάλαβα ότι δεν μπορώ να γυρίσω στο πίσω βήμα και έπαιρνα τηλέφωνα όπου ο καθένας έλεγε το μακρύ του κ το κοντό του μέχρι να μου πουν ότι πρέπει να στείλω αίτημα στην ψηφιακή εξυπηρέτηση γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τι πρέπει να γίνει. Οι μέρες περνούσανε κ μου είπαν να καταθέσω την προσφορά εφόσον είχα πατήσει τροποποίηση με αποτέλεσμα να χαθεί η προθεσμία 45 ημερών. Απορρίφθηκε η αίτηση και ξαναγύρισε στο στάδιο να κάνω κατάθεση των δικαιολογητικών πληρωμής. Εφόσον απορρίφθηκε δεν κατάλαβα ποτέ τι νόημα είχε να καταθέσω τα δικαιολογητικά ολοκλήρωσης, παρόλα αυτά το έκανα κ είμαι σε αναμονή από τις 16/04/2024 να αξιολογηθεί.

Δηλαδή για να καταλάβω, μπήκαμε στην διαδικασία να αγοράσουμε ακριβά αυτοκίνητα κι από ένα λάθος κλικ θα χαθεί η επιδότηση?? Έστειλα και για ένσταση κ οι απαντήσεις ήταν οι ίδιες "αναμένετε να γίνει η αξιολόγηση". Καμία βοήθεια κι εξυπηρέτηση ..είναι απλά τραγικοί. Συμφωνώ να μαζευτούμε όσοι έχουμε τέτοια θέματα απορρίψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον εσύ ίσως έχεις ακόμα μια ελπίδα, εμένα με απέρριψαν οριστικά και αμετάκλητα γιατί δε διόρθωσα τα δικαιολογητικά στην ώρα τους. Τα ξαναέγραψα αλλά εν συντομία:

1. Ανεβάζω τα δικαιολογητικά μέσα Νοέμβρη.

2. ΜΕΤΑ (τέλος Νοέμβρη) κάνουν τροποποίηση του προγράμματος, ΚΥΑ και των δικαιολογητικών, εγώ που να το μάθω;

3. Κοίταγα κάθε λίγο την πλατφόρμα, κάποια στιγμή περάσαν οι μήνες, δεν το έκανα συνέχεια και ξαφνικά μπαίνω και βλέπω ότι ζητήσαν τροποποίηση και μετά με απέρριψαν και ενώ υποτίθεται θα έστελνε email ειδοποίησης η πλατφόρμα, αυτό δεν εστάλη ΠΟΤΕ. Και αξίζει να δει κανείς ότι για τόσο κρίσιμο θέμα, έτσι όπως είναι στημμένη η πλατφόρμα, ποτέ δεν επιβεβαιώνει ότι στέλνονται email προς τη διευθυνση που έχεις δηλώσει.

Και για να καταλάβετε το επίπεδο "εξυπηρέτησης" , μπαίνω ο "πονηρός" και αλλάζω το email από Α σε Β. Στο καπάκι τους ρωτάω, που σταλήκαν τα email που λέτε ότι στείλατε πριν 1 μήνα. Και μου λένε στο Β !!!!! άρπα κόλλα και ανευθυνότητα αλλά μοιράζουμε και κόβουμε διαφημισμένες επιδοτήσεις για πλάκα.....

Έχω ανοίξει φάκελο στο συνήγορο του πολίτη, αλλά δεν ξέρω αν βγει κάτι, σίγουρα αν υπάρχουν κι άλλοι ίσως καλύτερα να συντονιστούμε μπας και βγει κάτι.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, igiot είπε

Τουλάχιστον εσύ ίσως έχεις ακόμα μια ελπίδα, εμένα με απέρριψαν οριστικά και αμετάκλητα γιατί δε διόρθωσα τα δικαιολογητικά στην ώρα τους. Τα ξαναέγραψα αλλά εν συντομία:

1. Ανεβάζω τα δικαιολογητικά μέσα Νοέμβρη.

2. ΜΕΤΑ (τέλος Νοέμβρη) κάνουν τροποποίηση του προγράμματος, ΚΥΑ και των δικαιολογητικών, εγώ που να το μάθω;

3. Κοίταγα κάθε λίγο την πλατφόρμα, κάποια στιγμή περάσαν οι μήνες, δεν το έκανα συνέχεια και ξαφνικά μπαίνω και βλέπω ότι ζητήσαν τροποποίηση και μετά με απέρριψαν και ενώ υποτίθεται θα έστελνε email ειδοποίησης η πλατφόρμα, αυτό δεν εστάλη ΠΟΤΕ. Και αξίζει να δει κανείς ότι για τόσο κρίσιμο θέμα, έτσι όπως είναι στημμένη η πλατφόρμα, ποτέ δεν επιβεβαιώνει ότι στέλνονται email προς τη διευθυνση που έχεις δηλώσει.

Και για να καταλάβετε το επίπεδο "εξυπηρέτησης" , μπαίνω ο "πονηρός" και αλλάζω το email από Α σε Β. Στο καπάκι τους ρωτάω, που σταλήκαν τα email που λέτε ότι στείλατε πριν 1 μήνα. Και μου λένε στο Β !!!!! άρπα κόλλα και ανευθυνότητα αλλά μοιράζουμε και κόβουμε διαφημισμένες επιδοτήσεις για πλάκα.....

Έχω ανοίξει φάκελο στο συνήγορο του πολίτη, αλλά δεν ξέρω αν βγει κάτι, σίγουρα αν υπάρχουν κι άλλοι ίσως καλύτερα να συντονιστούμε μπας και βγει κάτι.

Πιο είναι το ποσό την επιδότησης που διέκδικεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8000 για αυτοκίνητο, και 500 για φορτιστή. Ο φορτιστής είναι το κερασάκι γιατί κατάλαβα εκ των υστέρων ότι η διαδικασία είναι απαράδεκτη για να τον βάλεις "νόμιμα" και αν το ήξερα δεν θα το έκανα. Αλλά είπα, τι να κάνουμε τώρα και πλήρωσα ένα 500ικο τον ηλεκτρολόγο να τα κάνει "σωστά" με σχέδια και πίνακες κτλ., και έχασα μήνες φασαρία με το ΔΕΔΔΗΕ να έρθουν να το συνδέσουν στο ρολόι (γιατί συμβαίνει εκεί το εξής όμορφο: τα δίνουν εργολαβία σε ιδιωτική , η οποία λέει ότι το έκανε και πληρώνεται αλλά δεν έρχεται ποτέ...... όπως το λέω..... στο τέλος απλά ο προιστάμενος δίνει το οκ στον ηλεκτρολόγο να το συνδέσει και γίνεται η δουλειά......).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, igiot είπε

8000 για αυτοκίνητο, και 500 για φορτιστή. Ο φορτιστής είναι το κερασάκι γιατί κατάλαβα εκ των υστέρων ότι η διαδικασία είναι απαράδεκτη για να τον βάλεις "νόμιμα" και αν το ήξερα δεν θα το έκανα. Αλλά είπα, τι να κάνουμε τώρα και πλήρωσα ένα 500ικο τον ηλεκτρολόγο να τα κάνει "σωστά" με σχέδια και πίνακες κτλ., και έχασα μήνες φασαρία με το ΔΕΔΔΗΕ να έρθουν να το συνδέσουν στο ρολόι (γιατί συμβαίνει εκεί το εξής όμορφο: τα δίνουν εργολαβία σε ιδιωτική , η οποία λέει ότι το έκανε και πληρώνεται αλλά δεν έρχεται ποτέ...... όπως το λέω..... στο τέλος απλά ο προιστάμενος δίνει το οκ στον ηλεκτρολόγο να το συνδέσει και γίνεται η δουλειά......).

 Ωραία  πράγματα… εγώ τον φορτιστή τον έβαλε (μαύρο)… όσο για τα χρήματα ακόμα περιμένω 8 μήνες τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, igiot είπε

Έχω ανοίξει φάκελο στο συνήγορο του πολίτη, αλλά δεν ξέρω αν βγει κάτι, σίγουρα αν υπάρχουν κι άλλοι ίσως καλύτερα να συντονιστούμε μπας και βγει κάτι.

8+ χιλιάρικα , βάλε δικηγόρο ….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζεις δεν το σκέφτηκα; Αλλά μου φαίνεται ότι νομικά είναι καλυμμένοι. Γράφει μέσα στις οδηγίες ότι "οφείλω να ελέγχω ανά ταχτά διαστήματα την πλατφόρμα". Άρα; Ενώ γράφει για ηλεκτρονική επικοινωνία από την πλατφόρμα, δεν αναφέρει ρητά ότι είναι υποχρέωσή τους να στείλουν email. Κατέληξα ότι παραπάνω λεφτά θα πετάξω χωρίς να βγει τίποτα, ειδικά αν πάω "μόνος" μου ενάντια τους. Ίσως ο συνήγορος του πολίτη κάνει κάτι γιατί εκεί μαζεύονται κι άλλα παρόμοια περιστατικά ίσως.

Το θέμα δεν είναι ότι παραπονιέμαι ότι κάναν κάτι παράνομο στους τύπους (αν και αυτό με την τροποποίηση της ΚΥΑ ΑΦΟΥ είχα στείλει τα δικαιολογητικά είναι προς διερευνηση). Το θέμα μου είναι ότι κάναν κάτι λάθος στην ουσία του πράγματος, ένας άνθρωπος που θέλει και προσπαθεί να τα κάνει όλα νόμιμα και σωστά, αδικήθηκε γιατί η πλατφόρμα ήταν κακοφτιαγμένη, το πρόγραμμα κακο-ορισμένο. Και ναι, δεν θεωρώ ότι ήταν ένα "δώρο" που δεν πήρα και δεν έχασα κάτι, όταν διαφημίστηκε όπως διαφημίστηκε, πήρα την απόφαση αγοράς βάσει αυτής της λογικής, θεωρώ ότι αδικήθηκα.

Θα μου πεις ρε φίλε, γιατί δεν έμπαινες να κοιτάς; Να πω "φταίω"; υπάρχει κι η ζωή και είχα κι άλλα στα κεφάλι μου εκείνους τους μήνες απ' το να μπαίνω κάθε λίγο χωρίς να μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα ειδοποιηθώ για κάτι επείγον (αλήθεια, το τηλέφωνο γιατί το ζητάει απ' τη στιγμή που π.χ. sms δεν στέλνεται ποτέ;). Αλλά με αυτή τη λογική εγώ τι φταίω που κάνουν το πρόγραμμα ενώ δεν υπάρχουν έτοιμα τα κονδύλια κι αντί να λήγει η διαδικασία τσακ-μπαμ έπρεπε να τραβάει κοντά ένα χρόνο; Γιατί αν είχε κυλίσει σε εύλογο χρονικό διάστημα, δεν θα είχα χάσει ειδοποιήσεις.

Το σωστό από το νόμιμο έχει απόσταση τεράστια. Θα πω μάλλον ότι τουλάχιστον παλιά, σε τέτοιες περιπτώσεις, έκανες τη φασαρία σου, κι αν είχες δίκιο, κάποιος προϊστάμενος είχε τη διάθεση και τη δύναμη να φτιάξει τα πράγματα. Τώρα, κρύβονται πίσω από μια κακοφτιαχμένη και της κακιάς ώρας πλατφόρμα και μια τυπολατρεία που καίει και τα χλωρά μαζί με τα ξερά.

 

edit: έτσι σαν παράδειγμα, ας δούμε το δικαιολογητικό φορ. ενημερώτητας για είσπραξη από φορείς του δημοσίου που ζητάνε. Αυτό για να το βγάλεις πρέπει να βάλεις το ΑΦΜ του φορέα που θα σου στείλει χρήματα. Ωραία, ποιο είναι αυτό; Πουθενά στις οδηγίες του προγράμματος (δεν ξέρω για τώρα, το Νοέμβριο σίγουρα). Πήρα και τηλέφωνο στην υποστήριξη. "Δεν το ξέρουμε, στείλτε και θα σας ειδοποιήσουν μετά να το ανεβάσετε τότε." Μάλιστα. Ένα από τα δικαιολογητικά για τα οποία "κόπηκα"..... Πως ζητάς δικαιολογητικό που δεν δίνεις τα στοιχεία για να το φτιάξεις; και το αφήνεις στη λογική "καλά, θα δούμε μετά" ; Εγώ έκανα κάθε προσπάθεια να το συμπληρώσω και να το στείλω στην ώρα του, ούτε οι ίδιοι δεν ξέραν ποιο ΑΦΜ να βάλω.

Επεξ/σία από igiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, igiot είπε

Ίσως ο συνήγορος του πολίτη κάνει κάτι γιατί εκεί μαζεύονται κι άλλα παρόμοια περιστατικά ίσως.

Έχω δικαιωθεί σε θέμα του ΕΦΚΑ (αναίτια χρέωση για εισφορές του παρελθόντος) από το συνήγορο του πολίτη οπότε μην το αφήσεις. Απλά να είσαι μεθοδικός και η επιστολή-επικοινωνία να συνοδεύεται με ανάλυση όλων των παραπάνω. Ειδικά το κομμάτι που λες για οδηγίες του να ελέγχεις την πλατφόρμα είναι τελείως ασαφές όπως και η έλλειψη επικοινωνίας από την πλευρά τους.

Επεξ/σία από newlynx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Μια χαρά , θα ανεβάσουν τιμές αν δίνει περισσότερα

Αυτό ισχύει και έχει αποδειχθεί σε κάθε μορφής επιδοματική πολιτική παγκοσμίως σε επίπεδο μακροοικονομικής ανάλυσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NexusGS είπε

δε λειτουργεί ακόμα

https://kinoumeilektrika3.gov.gr/

πάντως μια απο τα ίδια , ούτε οικονομικά κριτήρια , ούτε πρόβλεψη αν υπάρχουν φ/β , ούτε υποχρεωτική απόσυρση

____________________

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να εκμεταλλευτώ τη μπανανία και να πάρω ποδήλατο στο όνομα απο ΑΜΕΑ για τα έξτρα 500€ . Αν το έκανε κανείς σε προηγούμενο κύκλο ας ποστάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε οικονομικά κριτήρια

τρελλος εισαι? το προγραμμα ειναι εμμεση επιδοτηση σε εμπορους και σκόντο για τς αρχόντους δεν ειναι για λινατσες

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...