Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα «Κινούμαι Ηλεκτρικά» και εμπειρίες


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, bill999r said:

Εντάξει όσες κυκλοφορούν στην αγορά έχουν όλες τις απαραίτητες προδιαγραφές ασφαλείας. 

Επίσης υπάρχει κ η δυνατότητα ανακατασκευής και πιστεύω πώς στο μέλλον θα είναι κ πιο προσιτή.

Ούτε εγώ είμαι φαν των ηλεκτρικών, κυρίως λόγω της αυτονομίας, αλλά από την άλλη δεν είμαι φαν ούτε των πετρελαϊκών και της ληστρικής φορολογίας των καυσίμων.

Φαντάσου σταδιακά με την βοήθεια των Κινέζων φίλων μας να είναι προσιτά κ τα φωτοβολταϊκά και να φορτίζεις το αμάξι τζάμπα... Εκεί φίλε παίζει να τρελαθω από την χαρά μου που δεν θα δίνω μια στο κράτος...

Και καπου εκει θα ερθει το κρατος με τα τελη κυκλοφοριας στα ηλεκτρικα, και στα φωτοβολταικα. Μην εχετε αυταπατες, το κρατος εχει 90 δις το χρονο κοστος λειτουργιας, για μισθους και συνταξεις, οποτε θετε δεν θετε θα τα πληρωσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 403
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην αγγλία υπάρχουν ήδη συνεργεία που είναι αποκλειστικά για την ανανέωση της μπαταρίας. Υπάρχουν και στην Ελλάδα αλλά όχι για αυτοκίνητα αλλά για scooter και μηχανάκια ηλεκτρικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, OmeletaMAN είπε

Το θέμα είναι να δημιουργηθεί ένα κοινό πρότυπο για τις μπαταρίες που θα περιλαμβάνει την on the fly αντικατάσταση τους, plug and play.

Γίνεται ήδη στην Κίνα από συγκεκριμένη εταιρία. Δηλαδή υπάρχουν σταθμοί με έτοιμες φορτισμένες μπαταρίες και απλά σταματάς και αυτοματοποιημένα γίνεται η αλλαγή.

Πιστεύω πως έτσι θα γίνει στο τέλος με την εφαρμογή προτύπου ώστε να λυθεί κ το θέμα της αυτονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Και καπου εκει θα ερθει το κρατος με τα τελη κυκλοφοριας στα ηλεκτρικα, και στα φωτοβολταικα. Μην εχετε αυταπατες, το κρατος εχει 90 δις το χρονο κοστος λειτουργιας, για μισθους και συνταξεις, οποτε θετε δεν θετε θα τα πληρωσετε.

Απ' τα τέλη κυκλοφορίας θα πληρωθούν μισθοί και συντάξεις; Το καταλαβαίνω κάπως για τους δρόμους, αλλά προβλέπω έτσι κι αλλιώς ένα μέλλον που θα είναι φουλ στα διόδια, όταν ειδικά μπορείς να χρεωθείς με μία κάμερα κυκλοφορίας και δεν χρειάζεσαι κάποιον σε ένα περίπτερο να κρατάει λογαριασμό.

18 ώρες πριν, bill999r είπε

Γίνεται ήδη στην Κίνα από συγκεκριμένη εταιρία. Δηλαδή υπάρχουν σταθμοί με έτοιμες φορτισμένες μπαταρίες και απλά σταματάς και αυτοματοποιημένα γίνεται η αλλαγή.

Πιστεύω πως έτσι θα γίνει στο τέλος με την εφαρμογή προτύπου ώστε να λυθεί κ το θέμα της αυτονομίας.

Να ένας λόγος που θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας. Εδώ βέβαια τα μπουμπούκια που έχεις για φώτο προφίλ θα ζητάνε και τέλη κυκλοφορίας και θα δώσουν σε ιδιώτες το έργο τους οποίους θα πληρώνεις απ' την τσέπη σου 😜

20 ώρες πριν, OmeletaMAN είπε

Το θέμα είναι να δημιουργηθεί ένα κοινό πρότυπο για τις μπαταρίες που θα περιλαμβάνει την on the fly αντικατάσταση τους, plug and play.

Προσωπικά πιστεύω ότι σαν Ευρωπαϊκή ένωση είναι κάτι εύκολο να το πετύχεις αυτό, αρκεί να ξυπνήσουν τα γερόντια και ο κάθε τυχάρπαστος που βάζουμε για εκπρόσωπο μας.

Στις 13/5/2024 στις 12:16 ΠΜ, giorgos_76 είπε

Αν ανακυκλωνόταν οι μπαταρίες των ηλεκτρικών αυτοκινήτων θα έλεγα πάσο

Πες πάσο. Όχι μόνο απλά ανακυκλώνονται τα χαλασμένα κελιά, αλλά ανακατασκευάζονται κιόλας! Και εδώ μπορεί η Ευρωπαϊκή ένωση να έχει απαιτήσεις από τους κατασκευαστές έτσι ώστε η αντικατάσταση των κελιών να είναι σχετικά εύκολη έτσι ώστε το κόστος αντικατάστασης να μην είναι τεράστιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Πες πάσο. Όχι μόνο απλά ανακυκλώνονται τα χαλασμένα κελιά, αλλά ανακατασκευάζονται κιόλας! Και εδώ μπορεί η Ευρωπαϊκή ένωση να έχει απαιτήσεις από τους κατασκευαστές έτσι ώστε η αντικατάσταση των κελιών να είναι σχετικά εύκολη έτσι ώστε το κόστος αντικατάστασης να μην είναι τεράστιο.

οφτοπικ, συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

βέβαια τα μπουμπούκια που έχεις για φώτο

Αυτό είναι σίγουρο φίλε μου... Αυτά τα μπουμπούκια δεν πάνε ούτε στο περίπτερο χωρίς αμοιβή... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα άλλαξε η αίτηση σε:

"Εγκεκριμένη Αίτηση προς υπαγωγή"

Να προχωρήσω στην αγορά ή να περιμένω το επόμενο στάδιο υποβολής δικ/κων (δηλαδή απόδειξη αγοράς/προκαταβολή); Δεν το βιάζομαι κιόλας να το πάρω το σκούτερ... Επίσης όση έχουν την εμπειρία, επειδή χρειάζεται ασφάλεια, υπάρχει κάποια να καλύπτει και κλοπή;

Επεξ/σία από gothic_waver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

Σίγουρα τα λεφτά των επιδοτησεων ειναι εμμεσα απο την τσεπη μας (φοροι), αλλα για να καταλαβω, αν εσυ αγόραζες ηλεκτρικο τωρα δεν θα χρησιμοποιουσες την επιδοτηση ? αν δεν αγοράσεις καλως κανεις κ δεν σε ενδιαφέρει. Αλλά αν κάποιος σκεφτεται να αγοράσει να μην "χαρεί" για την μειωση τιμης κατα 9000 ?

εννοείται θα τη χρησιμοποιούσα , μάλλον θα πάρω νέο ποδήλατο , δε χαίρομαι όμως με τις επιδοτήσεις προφανώς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται θα τη χρησιμοποιούσα , μάλλον θα πάρω νέο ποδήλατο , δε χαίρομαι όμως με τις επιδοτήσεις προφανώς ...

Οι επιδοτήσεις πολλές φορές "επιβάλλονται" απο την ΕΕ και είναι και ευρωπαικοί πόροι (κατά ένα ποσοστό και το άλλο είναι συμμετοχή του κράτους) που δίνονται για συγκεκριμένο ποσό. Οπως πχ η εκγατάσταση των ΦΒ στην στέγη με αποθήκευση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι μόνο λεφτά μας μην τρελαίνεστε, είναι ευρωπαϊκά κονδύλια που είναι και λεφτά μας αλλά τουλάχιστον με κάποια μορφή γυρνάνε πίσω ξανά σε εμάς όπως με τις επιδοτήσεις στα φωτοβολταϊκά, στο εξοικονομώ κτλ. Τουλάχιστον δεν πάνε σε βίλες και εις υγεία του κορόιδου που πάει το 90% των υπόλοιπων επιδοτήσεων και τουλάχιστον μεγάλο μέρος των εγχώριων φόρων μας. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει εδώ και μέρες ότι υπήρχε DNS record αλλά δεν ήταν publicly accessible. 

Τώρα όμως απαντάει (έστω 502 error). 

https://kinoumeilektrika3.gov.gr/

Μάλλον πλησιάζει από ότι φαίνεται η ανακοίνωση του. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, NexusGS είπε

Έχω παρατηρήσει εδώ και μέρες ότι υπήρχε DNS record αλλά δεν ήταν publicly accessible. 

Τώρα όμως απαντάει (έστω 502 error). 

https://kinoumeilektrika3.gov.gr/

Μάλλον πλησιάζει από ότι φαίνεται η ανακοίνωση του. 

 

Πήγα στην Nissan και μου είπαν ότι λογικά τον άλλο μήνα έχουν πληροφορίες ότι θα ανοίξει και ότι θα μπαίνουν αυτοκίνητα που έχει γίνει αγορά από 1/05

Απ' ότι μου είπαν επίσης και σε νησιωτικές περιοχές από εκεί που ήταν η επιδότηση 12000 θα πάει στα 10000

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλεκτρικό σκουτερακι άμεσα....

Έχω κ ένα 50αρι αρχαίο παπάκι για απόσυρση...

Κάπου διάβασα ότι η απόσυρση δίνει 800€ κ επιδότηση 30%.... ξέρουμε αν ισχύει?

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα yadea e8s...

Θα βγει 400-500€ με επιδότηση κ απόσυρση αν ισχύουν τα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, isaias1983 είπε

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλεκτρικό σκουτερακι άμεσα....

Έχω κ ένα 50αρι αρχαίο παπάκι για απόσυρση...

Κάπου διάβασα ότι η απόσυρση δίνει 800€ κ επιδότηση 30%.... ξέρουμε αν ισχύει?

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα yadea e8s...

Θα βγει 400-500€ με επιδότηση κ απόσυρση αν ισχύουν τα παραπάνω...

Η απόσυρση είναι 400 ευρώ, όχι 800.

Η έκπτωση κινούμαι ηλεκτρικά 30% θα ισχύει όταν θα ανοίξει το κινούμαι ηλεκτρικά 3.

Επεξ/σία από Kostas Savvidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...