Προς το περιεχόμενο

Why i switched to ..........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, alx301 είπε

Αυτό ειναι το κακο...δεν θα ησυχασεις τελικα. 😄


Μαλλον το καλυτερο, ειναι απλα παρακάμψεις το οποιο μειονεκτημα της καθε μηχανης και να βρεις λύση με αλλους τροπους. Workaround the problem δηλαδη... 

Γιατι και 2 μηχανες να παρεις, με 2-3 φακους, φθανεις ενα αξιολογο ποσο, πχ 1000-2000 ευρω. 
Που με αυτα, επαιρνες μια "καλυτερη" , πχ a7iii η a7c η καποια canon Κ.ο.κ Οπως ειπε σωστα και ο φίλος  @pifilos 

 

Αλλα τι γίνετε τωρα... με αυτη την ''λύση'' της ''μια και καλυτερη''(απαντω και στον φιλο @pifilos)

Καταρχην ειναι μεγαλυτερες πλεον οι mirrorless , έχουν μεγαλωσει και βαρυνει αρκετα σε σχεση με τις πρωτες πχ α7 mark 1.
Δεν έχουν σχεδόν, καμια διαφορα απο μια dslr σε μέγεθος και βαρος. Έχουν βεβαια την νεότερη  τεχνολογια.

 

Η μονη λύση που μου αρεσε ηταν η α7c, η οποια ειναι πανακριβη.
Αντε και να ''ματωσω'' να την παρω. Η αληθεια ειναι δεν θα αισθανομαι ανετα να κυκλοφορώ με 2000-2500ευρω εξοπλισμο.
Οχι μονο μην την κλεψουν πχ σε καμια παραλια, αμαξι. Αλλα και να μην παθει κατι πχ διακοπες, παραλια με αμμο, ;) μην την ριξει η κορη κατω κτλ ...
 

 

 

 

 

    Με άρεσε πάντως η όλη τοποθέτηση , θα έλεγα αφήνει πολλά παράθυρα , αν και έχουμε καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα εδώ και καιρό , όπως ότι εξυπηρετεί καλύτερα τον καθένα και πάντα σε συσχετισμό με το κόστος .

   Ενόσω λοιπόν μελετώ την υπόθεση Fujifilm , έτσι για την ιστορία κι' όχι απαραίτητα ότι κάτι πρέπει να γίνει , σκέφτομαι ( μιλάμε πάντα για ερασιτεχνικές ανάγκες ) , πόσο μεγάλες είναι οι διαφορές στα πραγματικά τεχνικά χαρακτηριστικά μεταξύ των σωμάτων ....... και αφήνω στην άκρη τους φακούς .

  Έχουν όλα τα σώματα τα ίδια χαρακτηριστικά δλδ ISO , ταχύτητα κλείστρου ,  χωρητικότητα buffer κλπ κι' όλα αυτά σε επίπεδο μηχανισμών . Δεν υπάρχει δλδ κάποιο σώμα που να ξεχωρίζει με κάποιο ιδιαίτερο πρόσθετο , θα έλεγα ας πούμε να μπορεί να αυξομειώνει το μέγεθος του αισθητήρα !!! ........ από ..... σε ...... άρα τα δεδομένα χαρακτηριστικά είναι στην ουσία τα ίδια , ενώ αλλάζουν τα μεγέθη , όπου κάποιος αισθητήρας έχει ικανότητα να λειτουργεί σε υψηλότερο ISO , κάποιος άλλος έχει υψηλότερη ταχύτητα κλείστρου κλπ .

   Άρα κάποιος μπορεί να επιλέξει σύμφωνα με τις ανάγκες του , τα μεγέθη που χρειάζεται τελικά και όχι κάτι ΑΛΛΟ ........ να έδινε δλδ ο κατασκευαστής την δυνατότητα επέμβασης στο λογισμικό , όπου τελικά εκεί βρίσκονται οι διαφοροποιήσεις ανάμεσα σε μοντέλα και μάρκες , να μπορούσε κάποιος είτε να φέρει το λογισμικό σε κατάσταση rooted ....... είτε να παραγγείλει κατ' επιθυμία από τον κατασκευαστή αυτά που χρειάζεται ........ και μόνον αυτά .

   Που βρίσκονται λοιπόν τελικά οι διαφορές κι' ας αφήσουμε στην άκρη ακόμη και το γεγονός ότι οι περισσότεροι μάλλον ........ ενώ έχουν ένα αξιόλογο σύνολο , στο τέλος θα ρίξουν και την " Ζεϊμπεκιά " τους με την μορφή του post processing ...... άραγε γιατί , αφού το σύνολο είναι αξιόλογο από χέρι .  

    Για ρίξτε ιδέες για τα παραπάνω .

  

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μέρος του "αξιόλογου συνόλου" είναι πάντως και το post processing αφού οι δυνατότητες της μηχανής (dynamic range, θόρυβος στα σκοτεινά σημεία κ πόσο ανέβασμα χωράνε αυτά στο pp στη συνέχεια, highlight recovery, επεξεργασία χρωμάτων που αποτυπώνεται και στο raw αρχειο κοκ) έχει να κάνει και με την κάθε μηχανή και το πώς επεξεργάζεται αυτή το προϊόν του σένσορα (που μπορεί να είναι ίδιος κ στις δύο μηχανές) για να παράξει ένα Raw αρχείο (το οποίο είναι "καταδικασμένο" να το επεξεργαστείς!)

Τα raw αρχεία πχ της Κ10d διατηρούν τα χαρακτηριστικά του CCD αισθητήρα της. Απλά σου δίνουν έξτρα δυνατότητες στο PP. Δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις αυτό πάντα, είναι όμως μια βολική δυνατότητα πολλές φορές. Είτε για να πετύχεις ένα αποτέλεσμα πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις ...είτε για να πετύχεις ένα αποτέλεσμα όπως το φαντάζεσαι καλλιτεχνικά (κι ας ξεφεύγει από αυτό που έβλεπες) είτε απλά επειδή μια μηχανή - ακόμα και το high end τελευταίο μοντέλο - έχει πάντα κάποια όρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alx301 είπε

πες στο φορουμ εδω highpriest, να ανταλλαζουμε αποψεις, ας πουμε και εμενα με ενδιαφερει η αποψη σου! 

 

Δεν θα σε βοηθήσει κάπου η άποψη μου στο συγκεκριμένο.

Πρόκειται για εξειδικευμένη επαγγελματική χρήση σε στούντιο και πράγματα που θέλω να κάνει η μηχανή και με τον τρόπο που θέλω να τα κάνει, και δεν τα κάνει.
Σαν μηχανή είναι πολύ αξιόλογη, αλλά για την χρήση που θέλω απλά δεν μου κάνει.

Έτσι, σαν άποψη για εξειδικευμένη χρήση, μάλλον θα μπερδέψει όσους διαβάζουν και θα αδικήσει την μηχανή. Και δεν είναι και εδώ ο χώρος για τέτοια μπερδέματα, μεταξύ επαγγελματικής και ερασιτεχνικής χρήσης.😉

3 ώρες πριν, alx301 είπε

πες στο φορουμ εδω highpriest, να ανταλλαζουμε αποψεις, ας πουμε και εμενα με ενδιαφερει η αποψη σου! 

 

 

Εγω κανω κύκλους απο FF canon σε  FF sony και παλι πισω σε canon... και παλι πισω σε Sony....
Μαλλον πρεπει να παρω και τις 2 να ηρεμήσω.

Η μια (6d) ειναι βαρια, χονδρή , ογκώδης, ουτε βολτα δεν εχω κεφι να την παρω συνήθως. 
Παλαιο AF που ίσως χασω και αρκετα images λογο Missfocus.
Με μεγαλους φακους και ακριβους συνήθως (L) .
Αλλα βγαζει μαγικες φωτο στα ματια μου.
Ασε που σε χαμηλο φως κανει θαυματα... που μπροστά της η sony α7 θυμίζει aps-c 15ετιας. (στο iso performance)

 

Η αλλη (α7) ειναι ''μια σταλια'', την βολευω σε ενα τσαντάκι μέσης με 2 φακους και βολταρω ανετα.
Εχει και αυτη μεγαλους/ακριβους φακους, αλλα εχει μερικούς καλους ποιοτικα , που με βολευουν, ειναι μικροί και πιο φθηνοί απο αντιστιχους για την Canon πχ.
Εχει AF γρηγορο , με ακριβια, δυσκολα να χασω φωτο απο missfocus.
Αλλα τα χρωματα των jpg, και γενικα το look, δεν δίνει αυτη την ''μαγεια΄΄ που παιρνω πανευκολα απο την 6d. Δεν μπορω να το εξηγήσω.
Ασε που αν σουρουπωσει, αρχιζεις ανεβαζεις iso πανω απο 6400 και αρχιζει να γινεται πανηγυρι. Αναρωτιέσαι FF εχω η 1" sensor με f16 φακο ?
Στην canon 6d σηκώνεις 51.200 και 64.000 iso και η φωτο οχι μονο βλεπεται αλλα κρατιεται και ανετα

 

Γράφεις για jpeg την στιγμή που έχεις full frame μηχανές που το κύριο τους πλεονέκτημα είναι τα raw αρχεία τους.
Αν σε ενδιαφέρει να βγάζεις jpeg και να είναι κούκλα απο την μηχανή χωρίς επεξεργασία, δώσε τις μηχανές σου  και πάρε μια fuji και καθάρισες. Ή μια Olympus.

Οι μονες εταιρίες με πραγματικά καλή τεχνολογία επεξεργασίας σε jpeg.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2023 στις 3:02 ΜΜ, pifilos είπε

Δεν είναι τόσο switched to αφού δεν είχα κάτι άλλο πριν εκτός από δύο compact για χαβαλε και μια δανική dslr sony a-230. Είναι όμως εν μέρει και switched to καθότι δεν προχώρησα σε αγορά dslr αλλά είπα να το ξανασκεφτώ. 

Εν τάχει why fujifilm

3) optical/electronic viewfinder. Οσονουπω για μένα, αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει τα μοντέλα που το διαθέτουν. Κάποιες φορές θα ήθελα να το έχω. 

Screenshot_2023-04-16-15-36-42-631_com.android.chrome-edit.jpg.f9f9ef6e73bf8fc6a041c84b058976ab.jpg

 

Εναλλακτικές που να διαθέτουν τα παραπάνω δε γνωρίζω άρα μονόδρομος για μένα χωρίς δεύτερες σκέψεις. Εξαιρούνται οι Leica M λόγω έλλειψης autofocus, κόστους 😁 καθώς και λόγω μη ευκολίας χρήσης σε ορισμένα είδη φωτογραφίας που με ενδιαφέρουν. 

Εάν με το καλό αγοράσεις την μηχανή  (X-Pro 1/2/3 ή Χ100; ) που το έχει, γράψε εντυπώσεις.
Είναι σχεδόν αδύνατο να βρω demo για ιδία δοκιμή του υβριδικού κάτοπτρου, λόγω hype και κυριολεκτικά ανύπαρκτου στοκ των X100V και παλαιότητας των X-Pro...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Εάν με το καλό αγοράσεις την μηχανή  (X-Pro 1/2/3 ή Χ100; ) που το έχει, γράψε εντυπώσεις.
Είναι σχεδόν αδύνατο να βρω demo για ιδία δοκιμή του υβριδικού κάτοπτρου, λόγω hype και κυριολεκτικά ανύπαρκτου στοκ των X100V και παλαιότητας των X-Pro...

Επειδή ίσως αργήσει η αγορά καθώς θα ήθελα να περιμένω να έρθει η x-pro 4 πρώτα για να δω τι θα φέρει θα σου πω δύο λόγια από χρήση που έχω κάνει με μηχανή φίλου καθώς και σε εκθέσεις. Αν δεν είχα ήδη τις Χ-Τ2 / Χ-Τ20 θα τσίμπαγα εύκολα μια x-pro2 αλλά στην παρούσα φάση δε με συμφέρει με τις τιμές που παίζουν. 

Ο κύριος λόγος που θα το ήθελα είναι επειδή έχει τα framelines και μπορείς να βλέπεις πέρα από τα όρια της εικόνας που θα λάβεις. Οπότε είναι χρήσιμο για να δεις τι περιλαμβάνει το κάδρο και το βασικότερο τι ετοιμάζεται να μπει σε αυτό. Σίγουρα όχι κάτι το απαραίτητο για τα περισσότερα είδη φωτρογραφίας αλλά για φωτογραφία δρόμου είναι βολικό. Ο δεύτερος λόγος είναι οι βραδινές λήψεις που για μένα τουλάχιστον είναι πιο ξεκούραστες με το OVF. Εφόσον κάποιος έχει μάθει τη μηχανή του και τις δυνατότητες που έχουν τα αρχεία που παράγει στο post processing θα έλεγα πως δε χρειάζεται να δει ακριβώς τι θα βγει στο EVF εκτός αν δουλεύει αποκλειστικά με jpeg. 

Στα κατά είναι πως επειδή δεν είναι το κλασικό OVF των DSLR οι περισσότερι φακοί μπλοκάρουν μέρος του τι βλέπεις αναλόγως του μεγέθους τους και της εστιακής τους απόστασης. Η κλασική πλέον σειρά των f/2.8 , f/2.0 φακών είναι ουσιαστικά αυτή που ενδείκνυται για χρήση OVF. 

Γενικά είναι χρήσιμο το hybird γιατί έχεις μεν το EVF όταν είναι σχεδόν απαραίτητο π.χ. κόντρα στον ήλιο ή και τον ίδιο τον ήλιο μέσα στο κάδρο αλλά έχεις και το OVF για τους παραπάνω λόγους. Θα έλεγα πως έχει να κάνει και με το είδος που ασχολείται ο καθένας. Για τοπία π.χ. και με τους δύο κλασικούς φακούς - ευρυγώνιος ζουμ, τηλεφακός ζουμ - είναι ουσιαστικά άχρηστο αφού θα μπλοκάρουν μέρος του OVF. Επίσης χωρίς να μπορώ να το επιβεβαιώσω λένε πως αυξάνεται γενικά η διάρκεια μπαταρίας με το OVF. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ειχα?

2 Nikon D610

24-70 2.8 Tamron G2

70-200 2.8 Tamron G2

50mm 1.8G Nikon

 

 

πηγα σε Sony a7 III

Sony 70-200mm F/2.8 GM OSS II

 

Οταν πουληθει και ο 24-70 που ειναι το μονο που μου εχει μεινει, θα παω σε 2ο σωμα. Λογικα παλι a7 III και απο φακο δε ξερω ακομα. το σκεφτομαι.

 

Ελαφρυνε απιστευτα η τσαντα μου

δεν με πιανει πλεον η μεση μου οταν φωτογραφιζω με 70-200, καθως ειναι μισο κιλο πιο ελαφρυς ο φακος αλλα και μερικα γραμμαρια και η μηχανη

Εχω και σοβαρες δυνατοτητες βιντεο...

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...