Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα πρώτη φορά το seal σε shadow green χρώμα από συνεργάτη και είναι τρομερά εντυπωσιακό σε σχέση με ότι άλλο χρώμα του μοντέλου έχω δει από κοντά και δεν έχει καμία σχέση με το χρώμα που δείχνει το configuration στο site 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει κανείς εσχάτως αίτημα για Τεστ στο επίσημό τους σάητ και να λάβει απάντηση;

Έχω κάνει πάνω από 10 μέρες αίτημα και για το αττο και για τον δέλφινο, αλλά δεν έχω λάβει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikhailBakurin είπε

Έχει κάνει κανείς εσχάτως αίτημα για Τεστ στο επίσημό τους σάητ και να λάβει απάντηση;

Έχω κάνει πάνω από 10 μέρες αίτημα και για το αττο και για τον δέλφινο, αλλά δεν έχω λάβει τπτ.

Εγω ειχα κανει για dolphin τη μερα που το εγραψα εδω, και με πηραν τηλ την ιδια μερα η την επομενη αν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Ntinaras said:

Εγω ειχα κανει για dolphin τη μερα που το εγραψα εδω, και με πηραν τηλ την ιδια μερα η την επομενη αν θυμαμαι καλα

Σε ποιο;

Εμένα μου λένε στην Κηφισίας ότι είναι πιασμένα όλα για όλη τη βδομάδα που έρχεται, πάμε επόμενη και αν. 😛 

Μάλλον με ακούνε μικρό στο τηλέφωνο και νομίζουν ότι κάνω πλάκα/ χαζολογώ με τεστ ντραηβ.

Τα κλασικά μιας χώρας 50ρηδων πλας++.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Σε ποιο;

Εμένα μου λένε στην Κηφισίας ότι είναι πιασμένα όλα για όλη τη βδομάδα που έρχεται, πάμε επόμενη και αν. 😛 

Μάλλον με ακούνε μικρό στο τηλέφωνο και νομίζουν ότι κάνω πλάκα/ χαζολογώ με τεστ ντραηβ.

Τα κλασικά μιας χώρας 50ρηδων πλας++.

Κοίτα και εγώ όταν είχα πάει να κάνω πριν πάρω Test Drive το Seal, πήγαινα απο εκεί και μετά απο 2 με 3 ημέρες το έπαιρνα...Προφανώς αν έχουν 2 3 οχήματα, θα είναι κλεισμένα...Πήγαινε απο εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάκληση περίπου 100k οχημάτων στην Κίνα λόγω κίνδυνου για βραχυκύκλωμα και πρόκληση πυρκαϊάς.

Quote

BYD recalls nearly 100,000 EVs over fire risk

BYD (HKG: 1211, OTCMKTS: BYDDY) is recalling nearly 100,000 electric vehicles (EVs) in one of its rare recall moves.

The new energy vehicle (NEV) maker will recall 96,714 Dolphin and Yuan Plus vehicles in China starting September 30, 2024, due to a risk of fire, according to a statement on China's State Administration for Market Regulation (SAMR) website today.

The recall consists of two groups, conducted by two BYD operating entities.

BYD Auto Industry Co Ltd will recall a total of 87,762 Dolphin and Yuan Plus EVs manufactured between February 4, 2023, and December 26, 2023.

BYD Auto Co Ltd will recall a total of 8,952 units of Yuan Plus EVs manufactured between November 2, 2022, and June 19, 2023.

Due to the manufacturing process of the Column-Assist Electric Power Steering (CEPS) controller, the capacitor on the controller's circuit board in some of the vehicles covered by this recall may develop microcracks, according to the statement.

During vehicle use, the capacitor microcracks may expand and trigger a short circuit, which could cause the capacitor to overheat and burn, or even catch fire, the announcement said.

BYD will commission authorized dealers to retrofit the vehicles within the recall with controller insulation gaskets free of charge to eliminate the potential safety hazard.

BYD is the largest NEV maker in China, selling a record 373,083 NEVs in August, up 35.97 percent, and up 8.97 percent from July.

In the January-August period, BYD sold 2,328,449 NEVs, up 29.92 percent year-on-year.

Unlike Tesla's (NASDAQ: TSLA) frequent recalls, including for software issues, recall moves are uncommon for local Chinese EV makers.

BYD's last recall was on April 30, when the company recalled 16,666 Seagull EVs in China due to a software issue that could cause the reverse camera to fail to display.

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2024 στις 12:16 ΜΜ, MikhailBakurin είπε

Σε ποιο;

Εμένα μου λένε στην Κηφισίας ότι είναι πιασμένα όλα για όλη τη βδομάδα που έρχεται, πάμε επόμενη και αν. 😛 

Μάλλον με ακούνε μικρό στο τηλέφωνο και νομίζουν ότι κάνω πλάκα/ χαζολογώ με τεστ ντραηβ.

Τα κλασικά μιας χώρας 50ρηδων πλας++.

Νομιζω γκρινιαζεις χωρις λογο.

Εγω το εκανα σε αυτο στη Βουλιαγμενης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ntinaras said:

Νομιζω γκρινιαζεις χωρις λογο.

Εγω το εκανα σε αυτο στη Βουλιαγμενης.

Πιθανώς γκρινιάζω με λόγο, γιατί είναι άλλο κατάστημα, το οποίο πιθανώς έχει άλλο τρόπο - φόρτο λειτουργίας. Το Σάββατο γινόταν χαμός, οριακά δε μπορούσες να περιεργαστείς κάποιο όχημα με την ησυχία σου. Ερχότανε μωρά - σκυλιά - γατιά - ζευγάρια - παρέες και σου ανοιγόκλειναν πόρτες, ούτε την ηχομόνωση δε με άφηναν να τσεκάρω, μέχρι που παρακάλεσα ευγενικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε όλες τις σχετικές περιπτώσεις, είναι θέμα προσφοράς/ζήτησης. Αφού αυτή την περίοδο υπάρχει ενδιαφέρον για ηλεκτρικά, test drive και τα σχετικά, αναμενόμενο είναι οι εταιρίες/πωλητές να είναι χαλαροί και με τον αέρα του "με χρειάζεσαι εσύ, εγώ όχι". Σε επίπεδο φιλοσοφίας πωλήσεων προφανώς μπακάλικη προσέγγιση αλλά....

Αν για κάποιο λόγο πέσει το ενδιαφέρον/πωλήσεις μοιραία θα αλλάξουν τροπάρι.

Θυμάμαι τέλη της δεκαετίας του 90 (1999 ίσως?) που κάτι είχε γίνει με την φορολογία και υπήρχε η πληροφορία ότι από την Χ ημερομηνία θα αυξάνονταν οι τιμές. Ε τότε πήγαινες στις εταιρίες και σε "έγραφαν" κανονικά (αφού περίμενε κόσμος στην ουρά κυριολεκτικά). Θυμάμαι ότι κάναμε παραγγελία για αμάξι της αδερφής μου (Saxo) στην Citroen στο Φιξ. Ουρά σε κάθε γραφείο και κατά την παραγγελία δήλωνες και εναλλακτικά χρώματα για την περίπτωση που δεν υπήρχε αυτό που ήθελες (και φυσικά δεν ήξερες τι θα σου κάτσει τελικά) :o

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι και οι ημέρες επίσκεψης.

ΠΧ Σάββατο λογικό να είναι μια μέρα όπου όλοι πάνε να δούνε κάτι. Είτε ενδιαφέρονται ή απλά επειδή άκουσαν. Οσες φορές είχα πάει καθημερινή ήταν όλα άνετα στην Κηφισίας. Μια φορά πήγα Σάββατο για να δούμε κάτι για τα χαρτιά πριν το πάρω, και έφυγα διότι απο τον κόσμο δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παει καποιος απο σας στην εκθεση Auto Athina στο Metropolitan Expo, μπορει να ρωτησει στο stand της BYD πότε θα φέρουν στην Ελλάδα το "Seal 2025" δλδ την καινουρια έκδοση του τρέχοντος μοντελου ? Δεν νομιζω βεβαια να παρετε σαφή απάντηση (για ευνόητους λόγους) αλλά ας γινει η ερώτηση. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω εγώ σίγουρα και θα ρωτήσω.

Σήμερα είχαμε πάλι πάνω από 100 ταξινομήσεις νέων ηλεκτρικών με τα Dolphin και Atto να έχουν τις περισσότερες ακόμα και από τα Tesla

https://www.evstats.gr/el/models

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...