Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Όχι, το αυτοκίνητο έχει το τελευταίο update από τις πρώτες ημέρες. Υποθέτω ότι μέσω της BYD ενεργοποίησαν το email μου ή τη sim card του αυτοκινήτου. Έτσι έχω διαβάσει τουλάχιστον ότι συμβαίνει σε κάποια fora που κοίταξα.

εχεις ρωτησει ποσα χρονια θα ειναι δωρεαν ολα αυτα? ολοι αυτο αναρωτιουνται για την mg. μονο σε μια χωρα ειδα χρεωση μετα το 3ο χρονο 50ευρω/ετος. οι αυστραλοι λενε 75ε το ετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, h3342 είπε

του Atto3 ναι είναι εντυπωσιακό το εσωτερικό του,από κοντά π το έχω δει,

του Dolphin από τις φωτογραφίες δεν φαινεται τόσο ωραίο,

θα δηλώσω να το κάνω test drive να το δω αποκοντα,

έχει πολύ καλή τιμή πάντως.

Δεν ειναι στο επιπεδο του atto, αλλα ειχε διπλα ενα suzuki swift με ιδια τιμη, και τα εξωπραγματικα 82 αλογα...

ΚΑι με το που μπηκα μεσα με πιασαν τα γελια.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δεν ειναι στο επιπεδο του atto, αλλα ειχε διπλα ενα suzuki swift με ιδια τιμη, και τα εξωπραγματικα 82 αλογα...

ΚΑι με το που μπηκα μεσα με πιασαν τα γελια.

το εσωτερικο του dolphin  δεν ειναι για κανενα λογο ποιοτικο. τα καθισματα ειδικα ειναι τελειως αθλια με δερματινη. αλλη εκδοση ειδαμε?! το swift παιζει να δουλευει καμια 10αρια χρονια αφου το dolphin θα εχει γινει σκραπ. και εγω το dolphin θα αγοραζα σημερα αλλα για τα αλογα και την οικονομια, οχι επειδη ειναι καλο αμαξι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, basilis_k6 said:

εχεις ρωτησει ποσα χρονια θα ειναι δωρεαν ολα αυτα? ολοι αυτο αναρωτιουνται για την mg. μονο σε μια χωρα ειδα χρεωση μετα το 3ο χρονο 50ευρω/ετος. οι αυστραλοι λενε 75ε το ετος.

Όχι, δεν το σκέφτηκα καν. 50€/έτος μια χαρά είναι, ένας καφές το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Όχι, δεν το σκέφτηκα καν. 50€/έτος μια χαρά είναι, ένας καφές το μήνα.

δεν ξερω ποσο ειναι στην ελλαδα. μαλλον πρεπει να ρωτησεις αλλα σε πολλες χωρες ακομα δεν εχουν βγαλει τιμολογιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

το εσωτερικο του dolphin  δεν ειναι για κανενα λογο ποιοτικο. τα καθισματα ειδικα ειναι τελειως αθλια με δερματινη. αλλη εκδοση ειδαμε?! το swift παιζει να δουλευει καμια 10αρια χρονια αφου το dolphin θα εχει γινει σκραπ. και εγω το dolphin θα αγοραζα σημερα αλλα για τα αλογα και την οικονομια, οχι επειδη ειναι καλο αμαξι. 

Και το στηρίζεις που; Ότι δηλαδή το ένα θα είναι σκραπ; Γνωρίζεις τον ποιοτικό έλεγχο της BYD; Πως το προκαταλαμβανεις αυτό; Εγώ όσο είδα το εσωτερικό του από το όχημα που είχαν στην αντιπροσωπεία μου φάνηκε για τα λεφττιυ και σε σχέση με τα αντίστοιχα πολύ ανώτερο...

Όσον αφορά τα καθίσματα είναι συνθετική δέρμα, το οποίο είναι της μόδας!!!! 

Επίσης λες ότι δεν είναι καλό αμάξι.... Γιατί;;Δηλαδή το Suzuki είναι καλύτερο;

Επειδή κυκλοφορεί εδώ και χρόνια; Επειδή είναι Suzuki; Γιατί; 

Και το λέω σαν πρώην κάτοχος Suzuki swift 1ης γενιάς και νυν κάτοχος  εξωλέμβιας suzuki.. 

 

 

 

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εκανα test drive to dolphin.

Αν και λογω κινησης και βροχης δεν μπορεσα να το ζορισω.

Επαθα πλακα με το εσωτερικο του.

Ποιοτητα αξεσουαρ, κτλπ.

Πως σου φάνηκε στο δρόμο; Για πόλη; 

Σε δυσκόλεψε σαν οδήγηση με τίποτα τυφλά σημεία κλπ κλπ;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά καλή η πορεία της BYD στην Ελλάδα τον Αύγουστο 2024

(Πηγή: autotriti.gr)

Για τον μήνα των διακοπών πάλι καλά τα πήγε η BYD με σύνολο 99 αυτοκίνητα.

Το Atto 3 συνεχίζει να αποτελεί τον κύριο όγκο των πωλήσεων της (83/99). Μεγάλη επιτυχία για ένα εξαιρετικό SUV (Aν είχε λίγο μεγαλύτερη μπαταρία, δεν θα είχε αντίπαλο στην κλάση του)

Αισθητή άνοδος του εκπληκτικού Seal που πούλησε 13 αυτοκίνητα (έναντι 3 τον Ιούλιο)

Εξαιρετικά αρνητική έκπληξη το Dolphin με μόνο μία πώληση (!!!???)

Το Seal U πάει άπατο.

image.jpeg

Επεξ/σία από Red_Bear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Seal και Seal U έχουν αντιπάλους τα Tesla οπότε είναι δύσκολη η μάχη. Πάντως, πράγματι, αν το Atto 3 είχε μεγαλύτερη μπαταρία, έστω και με μια επιβάρυνση κόστους, θα  πωλούσε ακόμα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Red_Bear είπε

Εξαιρετικά αρνητική έκπληξη το Dolphin με μόνο μία πώληση (!!!???)

Το Seal U πάει άπατο.

Το Seal U βλέπω να χει 6 πωλήσεις τους τελευταίους δύο μήνες ενώ το Dolphin μόνο 2. Άρα πως πάει άπατο το πρώτο και όχι το δεύτερο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Το Seal U βλέπω να χει 6 πωλήσεις τους τελευταίους δύο μήνες ενώ το Dolphin μόνο 2. Άρα πως πάει άπατο το πρώτο και όχι το δεύτερο? 

Έτσι όπως το εγραψα σωστή η παρατήρηση σου. Απλά ήταν το τελευταίο σχόλιο αυτο για το Seal. To Dolphin φαίνεται να έχει καλύτερες προοπτικές, οποτε πέραν της αρχικής αρνητικής έκπληξης αναμένουμε μάλλον κάποια βελτίωση. Για το Seal U μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, h3342 είπε

πολύ περίεργο πάντως το dolphin ναχει πουλήσει τόσο λίγο αν και είναι το πιο οικονομικό απόλλα και σε καλή τιμή!

Καθολου περιεργο καθως δεν υπηρχε στοκ. Αυτα τα 1-2 που πουλησε ηταν εκθεσιακα!

Τωρα ξεκιναει να πουλαει. Σεπτεμβριο ηρθαν τα πρωτα αποθεματα.

12 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

το εσωτερικο του dolphin  δεν ειναι για κανενα λογο ποιοτικο. τα καθισματα ειδικα ειναι τελειως αθλια με δερματινη. αλλη εκδοση ειδαμε?! το swift παιζει να δουλευει καμια 10αρια χρονια αφου το dolphin θα εχει γινει σκραπ. και εγω το dolphin θα αγοραζα σημερα αλλα για τα αλογα και την οικονομια, οχι επειδη ειναι καλο αμαξι. 

Το swift ειχε χειροτερα πλαστικα μεσα και απο το micra 24ετων που εχω.

Το dolphin το εχεις δει μεσα? Η μονο απο φωτογραφιες?

8 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Πως σου φάνηκε στο δρόμο; Για πόλη; 

Σε δυσκόλεψε σαν οδήγηση με τίποτα τυφλά σημεία κλπ κλπ;; 

Εσωτερικα ηταν αψογο.

Το μονο που με χαλασε λιγο ηταν η θεση του επιλογεα PNDR, στο atto ηταν σε μινι λεβιε ενω στο Dolphin σε ενα περιεργο διακοπτη στο ταμπλο.

Οδηγικα δυστυχως δεν καταφερα να δω και πολλα, γιατι την ωρα που το πηρα για test drive ειχε τρομερη κινηση και εβρεχε και καρεκλες.

Η αναρτηση μου φανηκε σκληρη, οποτε δειχνει να παταει καλα κατω, σε σχεση με το atto που μου ειχε φανει  βαρκα.

Δοκιμασα να το σπινιαρω στην εκκινηση, αλλα το antispin δουλεψε αψογα, ουτε εκοβε παρα πολυ ουτε αφηνε τις ροδες να σπινιαρουν ανεξελενγκτα. Εριξα και ενα δυνατο φρεναρισμα, και ηταν οκ.

Ειχε λαστιχα ling long παντως :P

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Το dolphin το εχεις δει μεσα? Η μονο απο φωτογραφιες?

πριν λίγες μέρες έγραψε ότι μπήκε σε ένα τέτοιο αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...