Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στην ιδια τιμη είπες;;; 😲Β/Α Αττικη υγραέριο 0.60 έως 0.65  αμόλυβδη 1,74 . Γκαράζ δεν έχω εταιρεία να πάρω επιδότηση να  γλυτώσω φπα , δόσεις και ρεύμα να τις περνάω στα εξοδα δεν εχω ,πες μου εσύ ενα μόνο λόγο να αποσύρω το opel και να πάω σε ένα Κινέζικο φτηνιάρικο που όλοι τα εχετε ΘΕΟΠΟΙΗΣΕΙ ξεχνώντας ότι είναι καρα-Κινέζικα και οχι tesla που απλά κατασκευάζεται στην Κίνα με φτηνά εργατικά.

Μηδεν κατανοηση κειμενου.

Ξαναγραφω.

Οταν εβαλα υγραεριο στο δικο μου πριν απο 10 χρονια, ΟΛΟΙ μου λεγανε οτι δεν αξιζει, θα γινει εκρηξη, θα χασει την αξια του, και πανω απ ολα, οτι μολις βαλουν πολλοι υγραεριο, η κυβερνηση θα εξισωσει την τιμη του υγραεριου και της βενζινης.

Δηλαδη ακριβως τις ιδιες σαχλαμαρες που λενε τωρα για τα ηλεκτρικα και τη τιμη του ρευματος.

Και σιγουρα τα κινεζικα ειναι χαοτικα καλυτερα απο την αηδια το Opel.

Να μου λεγες κανα αμαξι της προκοπης, να πω οκ. Αλλα Opel? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν πρώην κάτοχος Opel θα συμφωνήσω. Τα πλέον άχρωμα και αδιαφορα οχήματα ever... Μόνο για leasing  ή/και εφόσον  δεν υπάρχει τρόπος απόκτησης καλύτερου..

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, h3342 said:

εμένα το BYD ATTO3 στα 26 χιλιάρικα έχει ποιότητα που δεν έχει κανένα αμάξι μέχρι τα 30 χιλιάρικα σίγουρα,θαλεγα και πολύ παραπάνω.

ισχυει και επειδη βλεπω αρκετα στο δρομο πλεον, ειναι και πολυ ωραια εξωτερικα. Για τα λεφτα του ειναι σουπερ. Το μονο πραγματικα αρνητικο που εχω δει οπως εχω αναφερει και παλιοτερα ειναι ο κλιματισμος που το βρηκα πολυ χαμηλης επιδοσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

 Για τα λεφτα του ειναι σουπερ. Το μονο πραγματικα αρνητικο που εχω δει οπως εχω αναφερει και παλιοτερα ειναι ο κλιματισμος που το βρηκα πολυ χαμηλης επιδοσης...

συμφωνώ ,  και εμένα στο test drive μου φάνηκε ποιο αδύνατος από το δικό μου

και δεν μου άρεσε που στο τέρμα γκάζι ψάρευε μπροστά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά ενδεχομένως μετράει και το χασμα γενεών που ΄λένε. Πολλά τα ηλεκτρονικά πολλές λειτουργίες σχεδόν όλες από μια οθόνη τάμπλετ για κάποιον ηλικιωμένο είναι βουνό να μάθει να απομνημονεύσει και να μπορεί σε κάθε στιγμή να θυμάται  γιατί όταν οδηγείς δεν υπάρχει χρόνος σκέψης αλλά η αντίδραση πρέπει να είναι άμεση.

όχι δε θα πάρω έχω βολευτεί με το υγραέριο είμαι σε περιοχή με την πιο φθηνή τιμη πανελλαδικά , ενδεχομένως να μετράνε και όλα τα παραπάνω και να είμαι τόσο αντίθετος.Εύχομαι όποιος το έχει να το ευχαριστιέται και να περνάει καλά με αυτό.🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Macosj said:

Δεν χρειάζεται αυτό, θα αρκούσε να δημιουργηθούν μεγάλα super market με θέσεις στάθμευσης - φόρτισης για ηλεκτρικά. Κάθε Σάββατο που θα πας να κάνεις τα ψώνια, το αφήνεις μια ώρα μέχρι να τελειώσεις και έχει φορτίσει. 

πιστεψε με χρειαζεται παρα παρα πολλα ατομα δεν εχουν χρονο να σταματησουν για τοση ωρα ουτε πανε super market για τοση ωρα (τα ψωνια τυς ειναι ενος λεπτου που λεμε)
η άμεση φόρτιση και μεγάλη αγρονομία είναι  ένα σοβαρό ζήτημά που απασχολεί παρα πολλούς (οχι όλους αλλά πολλούς)

16 hours ago, @pnea1973 said:

Ακριβώς. Αλλά σαν οχήματα απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Αν δεν σε απασχολεί η αυτονομία, και μπορείς να το φορτισεις σπίτι είναι το ιδανικό. Πλέον και σε τιμές κοντά στο 26. 000 που είχε το atto3 ή και το volvo ex30 πχ ή και το dolphin δεν μπορούν να συγκριθούν με πχ το opel. 

αυτο..... αλλα οκ ούτε 26κ μπορει να δωσει η πλειοψηφία περισσότερα ψάχνουν απλα αντικαταστάτες του Ibiza του swift του Polo και όλα τα σχετικά αμάξια +/- 17κ για να τα σπάσουν στα 17,000 15 χρόνια δάνειο και προφανώς να κανουν την ιδια δουλεία με αυτα τα αμαξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Black Demis είπε

πιστεψε με χρειαζεται παρα παρα πολλα ατομα δεν εχουν χρονο να σταματησουν για τοση ωρα ουτε πανε super market για τοση ωρα (τα ψωνια τυς ειναι ενος λεπτου που λεμε)
η άμεση φόρτιση και μεγάλη αγρονομία είναι  ένα σοβαρό ζήτημά που απασχολεί παρα πολλούς (οχι όλους αλλά πολλούς)

Όλοι δισεκατομμύριουχοι είναι? Δεν έχουν διαθέσιμη μια ώρα την εβδομάδα? Δεν μπαίνουν στα social 1 ώρα την εβδομάδα? Όλα αυτά είναι δικαιολογίες. Ας μην ψωνίσει μια ώρα αν έτσι συνηθίζει , ας ψωνίσει 1 λεπτό και μετά να κάτσει στο αμάξι να σκρολαρει (όπως θα κάνει όταν πάει στο σπίτι) για τα υπόλοιπα 59 λεπτά. Τα συμβατικά οχήματα πρέπει να μείνουν μόνο για επαγγελματική χρήση και σε βαρέα οχήματα. Κανένα λόγο ο εργαζόμενος που θα κάνει 20 χιλιόμετρα την ημέρα να καεί βενζίνη 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

κάποιον ηλικιωμένο είναι βουνό να μάθει να απομνημονεύσει και να μπορεί

Ο ηλικιωμένος καλό θα ήταν να μην σκέφτεται την αγορά αλλού αυτοκινήτου, ας κρατήσει το παλιό έως το όριο ηλικίας που του επιτρέπεται να οδηγεί 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο δεν υπαρχουν φορτιστες διασπαρτοι σε ασχετα σημεια δεν μπορει να παρει ηλεκτρικο αυτος που δεν εχει γκαραζ. δηλαδη οι μισοι σχεδον. εγω εχω στα 100μετρα αλλα αν για καποιο λογο ειναι πιασμένος ουτε που ξερω που ειναι ο επομενος. επισης αν δεν δουλευει? αν ειναι ακριβη η τιμη της συγκεκριμένης εταιριας? 

αντε πες ολα ειναι καλα αλλα ο φορτιστης ειναι στα 300 μετρα. αυτο θα κανεις καθε φορα που θες φορτιση? θα περπατας 2 φορες 3 μετρα για να το αφησεις εκει να φορτισει μια ωρα? δεν ειναι δουλεια αυτη. η θα φορτιζουν σε δεκα λεπτα απο 20-80 για να το κανεις οπως με την βενζινη η θα παρεις κατι αλλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

οσο δεν υπαρχουν φορτιστες διασπαρτοι σε ασχετα σημεια δεν μπορει να παρει ηλεκτρικο αυτος που δεν εχει γκαραζ. δηλαδη οι μισοι σχεδον. εγω εχω στα 100μετρα αλλα αν για καποιο λογο ειναι πιασμένος ουτε που ξερω που ειναι ο επομενος. επισης αν δεν δουλευει? αν ειναι ακριβη η τιμη της συγκεκριμένης εταιριας? 

Διαφωνώ πλήρως με τα άσχετα σημεία, μην ξεχνάμε ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα στη χώρα μας είναι οι οπαδοί της ιταλικής ομάδας. Μόλις μάθουν την αξία της μπαταρίας θα κάνουν μετεκπαιδευτικα σεμινάρια στην Ινδία και θα έχουμε ειδικευμενους πλέον κλέφτες μπαταριών, φορτιστών κτλ. 

Οι φορτιστές θα πρέπει να είναι σε αναπόφευκτα σημεία της καθημερινότητας, supermarkets, mall κτλ ακόμα και σημεία parking με αυτή την ιδιότητα της φόρτισης. Μόνο έτσι θα μπορεί να έχει πρόσβαση ο καθένας και όχι με ελληνικές ηλιθιότητας του τύπου πήραμε ένα ΕΣΠΑ στο Δήμο Χ άρα ας βάλουμε ένα φορτιστή εκεί πέρα για να μην φωνάζουν 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Macosj said:

Όλοι δισεκατομμύριουχοι είναι? Δεν έχουν διαθέσιμη μια ώρα την εβδομάδα? Δεν μπαίνουν στα social 1 ώρα την εβδομάδα? Όλα αυτά είναι δικαιολογίες. Ας μην ψωνίσει μια ώρα αν έτσι συνηθίζει , ας ψωνίσει 1 λεπτό και μετά να κάτσει στο αμάξι να σκρολαρει (όπως θα κάνει όταν πάει στο σπίτι) για τα υπόλοιπα 59 λεπτά. Τα συμβατικά οχήματα πρέπει να μείνουν μόνο για επαγγελματική χρήση και σε βαρέα οχήματα. Κανένα λόγο ο εργαζόμενος που θα κάνει 20 χιλιόμετρα την ημέρα να καεί βενζίνη 

Ο ηλικιωμένος καλό θα ήταν να μην σκέφτεται την αγορά αλλού αυτοκινήτου, ας κρατήσει το παλιό έως το όριο ηλικίας που του επιτρέπεται να οδηγεί 

Το αντίθετο ακριβός περρισοτεροι για να την βγάλουν πέρα τη οικογένεια βαράνε κάτι 12 ωρα 6 ημέρα έτσι το να χάσουν κάποιες ώρες θεωρείτε σοβαρό

Και ξεκάθαρα αυτό δεν θα αλλάξει μόλις βγουν αυτόνομα ταξί όλα αυτά τα άτομα που δεν είναι σε θέση να έχουν ηλεκτρικό θα κάνουν χρήση κάτι τέτοιο (και είναι πολλά άτομα και αυτό είναι καλό καθος θα αδειάσει η πόλη, βέβαια αυτό θα γίνει σε παρα πολλά χρόνια καθος ότι μεκ έχει τώρα θα ζήσει καμία 20 25 χρόνια στους δρόμους ακόμη)

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

θα περπατας 2 φορες 3 μετρα για να το αφησεις εκει να φορτισει μια ωρα?

Ο μοναδικός λόγος που δεν παίζει καν το σενάριο ηλεκτροκίνησης για εμένα.

Δηλαδή θα θέλω να πάω μια Θεσσαλονίκη πχ και θα πρέπει να κάνω και μια στάση για καμιά ώρα - δυο στα μισά για να φορτίσει;

Όταν θα φτάσουν σε σημείο να φορτίζουν (με ασφάλεια) σε 10-20 λεπτά και πάντου (όχι μονο στα ελάχιστα σημεία με fast charg), το ξανασυζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ο μοναδικός λόγος που δεν παίζει καν το σενάριο ηλεκτροκίνησης για εμένα.

Δηλαδή θα θέλω να πάω μια Θεσσαλονίκη πχ και θα πρέπει να κάνω και μια στάση για καμιά ώρα - δυο στα μισά για να φορτίσει;

Όταν θα φτάσουν σε σημείο να φορτίζουν (με ασφάλεια) σε 10-20 λεπτά και πάντου (όχι μονο στα ελάχιστα σημεία με fast charg), το ξανασυζητάμε.

Ναι αν ανεβοκατεβαίνεις Θεσσαλονίκη συνεχώς τότε ναι! το ηλεκτρικό δεν είναι για σένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ο μοναδικός λόγος που δεν παίζει καν το σενάριο ηλεκτροκίνησης για εμένα.

Δηλαδή θα θέλω να πάω μια Θεσσαλονίκη πχ και θα πρέπει να κάνω και μια στάση για καμιά ώρα - δυο στα μισά για να φορτίσει;

Όταν θα φτάσουν σε σημείο να φορτίζουν (με ασφάλεια) σε 10-20 λεπτά και πάντου (όχι μονο στα ελάχιστα σημεία με fast charg), το ξανασυζητάμε.

και η τιμη βεβαιως. εδω κοντα μου ειδα ειναι προτεργια με 0.43 λεπτα. φουλ φορτιση δλδ βγαινει στις 60kwh 25ευρω η στον πιο γρηγορο 32ευρω. σημερινες τιμες που δεν πιστευω να πεσουν, μαλλον θα ανεβουν. ποσα χλμ κανει με 60kwh? 400? ενα υβριδικο κανει 400χλμ με λιγοτερα απο 20 λιτρα βενζινη που ειναι περιπου 35 ευρω. η οικονομια δλδ πηγε περιπατο. τελικα σου μένει μονο η ταλαιπωρια. μακαρι να ειχαμε ολοι γκαραζ αλλα που....

επισης σημαντικο και το κοστος του φορτιστη. 2000 πηγε σε φιλο. ε δεν τα λες και λιγα... Δεν ξερω αν πηρε πισω τα 500 γιατι νομιζω εχουν επιδοτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

και η τιμη βεβαιως. εδω κοντα μου ειδα ειναι προτεργια με 0.43 λεπτα. φουλ φορτιση δλδ βγαινει στις 60kwh 25ευρω η στον πιο γρηγορο 32ευρω. σημερινες τιμες που δεν πιστευω να πεσουν, μαλλον θα ανεβουν. ποσα χλμ κανει με 60kwh? 400? ενα υβριδικο κανει 400χλμ με λιγοτερα απο 20 λιτρα βενζινη που ειναι περιπου 35 ευρω. η οικονομια δλδ πηγε περιπατο. τελικα σου μένει μονο η ταλαιπωρια. μακαρι να ειχαμε ολοι γκαραζ αλλα που....

επισης σημαντικο και το κοστος του φορτιστη. 2000 πηγε σε φιλο. ε δεν τα λες και λιγα... Δεν ξερω αν πηρε πισω τα 500 γιατι νομιζω εχουν επιδοτηση. 

Τα υβριδικά καίνε λίγο σε χαμηλές ταχύτητες ακριβώς όπως και τα ηλεκτρικά στον αυτοκινητόδρομο με υψηλή ταχύτητα έχουν ίδια κατανάλωση με τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...