Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2024 στις 12:44 ΜΜ, Red_Bear είπε

διαφορά του "κρατικου" καπιταλισμού της Κίνας είναι οτι ο πατερούλης είναι παρών (και μάλιστα ασφυκτικά) και πριν σφίξουν τα γάλατα, δλδ παντού και πάντοτε (μπρρρρ...) .

Στο πεδίο των ηλεκτρικών αυτοκινήτων, ο πατερουλης είναι παρών σε κάθε σοβαρό κράτος. Εκτός από τις επιδοτήσεις για αγορά, υπάρχουν και πάρα πολλές επιδοτήσεις και φοροελαφρυνσεις στην παραγωγή ούτως ώστε να επιτευχθεί η πράσινη μετάβαση. Η Κίνα ξεκίνησε την παραγωγή ηλεκτρικών αυτοκινήτων πρώτη από όλες τις χώρες, όχι με γνώμονα να επιβληθεί στην παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανια, αλλά για να μειωθεί η ατμοσφαιρική ρύπανση (την περίοδο 2010 κυριολεκτικά στις κινεζικές πόλεις δεν έβλεπαν από την μόλυνση), και για αυτό χρειάστηκε η παρέμβαση του κράτους για να αρχίσει η παραγωγή εκατομμυρίων ηλεκτρικών οχημάτων.. Αυτό τους έδωσε και το πλεονέκτημα, διότι χρόνια αργότερα όλος ο πλανήτης αποφάσισε να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, majunior είπε

Το άρθρο του GOCAR λέει ότι το 2023 το 5.45% των πωλήσεων αυτοκινήτων στην Ελλάδα ήταν αμιγώς ηλεκτρικά εκ των οποίων στην 1η θέση (με 25% του συνόλου) ήταν τα Tesla και την πρώτη εξάδα της κατάταξης συμπλήρωναν οι Mercedes και BMW (το πιο φθηνό τους μοντέλο ξεκινά από €47500). Δε μου μοιάζει για ποτάμι που δε γυρίζει πίσω, ειδικά αν κοπούν οι επιδοτήσεις.

Δηλαδη το byd dolphin που με την επιδοτηση εχει 20 ενω χωρις την επιδοτηση εχει 26.380, ειναι ακριβο?

απο το να παρω κανα focus τρικιλυνδρο 999cc το προτιμω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη το byd dolphin που με την επιδοτηση εχει 20 ενω χωρις την επιδοτηση εχει 26.380, ειναι ακριβο?

απο το να παρω κανα focus τρικιλυνδρο 999cc το προτιμω.

Προφανώς είναι θέμα γούστου. Ο καθένας επιλέγει διαφορετικά αλλιώς όλοι byd θα είχαμε.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Προφανώς είναι θέμα γούστου. Ο καθένας επιλέγει διαφορετικά αλλιώς όλοι byd θα είχαμε.

Για τις επιδοτησεις απαντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη το byd dolphin που με την επιδοτηση εχει 20 ενω χωρις την επιδοτηση εχει 26.380, ειναι ακριβο?

απο το να παρω κανα focus τρικιλυνδρο 999cc το προτιμω.

Το άρθρο χρησιμοποιεί στοιχεία του 2023, όπου δεν υπήρχε το Dolphin. Οι αγοραστές του 2023 δε φαίνεται να ασχολήθηκαν με φθηνά ηλεκτρικά γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, majunior είπε

Το άρθρο χρησιμοποιεί στοιχεία του 2023, όπου δεν υπήρχε το Dolphin. Οι αγοραστές του 2023 δε φαίνεται να ασχολήθηκαν με φθηνά ηλεκτρικά γενικότερα.

Ε δεν υπηρχαν κιολας τοτε.

Το πιο φτηνο πρεπει να ηταν το MG4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, majunior είπε

Το άρθρο χρησιμοποιεί στοιχεία του 2023, όπου δεν υπήρχε το Dolphin. Οι αγοραστές του 2023 δε φαίνεται να ασχολήθηκαν με φθηνά ηλεκτρικά γενικότερα.

δεν υπαρχουν φθηνα ηλεκτρικα. 20κ για το dophin ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα. τα ηλεκτρικα ειναι ακριβα και οι επιδοτησεις βοηθανε κυριως πλουσιους να παρουν φθηνοτερα αμαξι ακριβο. Τεσλα, Bmw κτλ. η επιδοτηση επρεπε να ειναι αντιστροφως αναλογη της αξιας του οχηματος. τα φθηνα να παιρνουν μεγαλη και τα ακριβα μικρη. αλλα εδω κανουμε δωρο τα λεφτα των πολλων στους λιγους.

  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν υπαρχουν φθηνα ηλεκτρικα. 20κ για το dophin ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα. τα ηλεκτρικα ειναι ακριβα και οι επιδοτησεις βοηθανε κυριως πλουσιους να παρουν φθηνοτερα αμαξι ακριβο. Τεσλα, Bmw κτλ. η επιδοτηση επρεπε να ειναι αντιστροφως αναλογη της αξιας του οχηματος. τα φθηνα να παιρνουν μεγαλη και τα ακριβα μικρη. αλλα εδω κανουμε δωρο τα λεφτα των πολλων στους λιγους.

υπάρχουν φθηνά και αρκετά προσιτά απλά η Ευρώπη φοβήθηκε και έβαλε δασμούς για να μην έρθουν ποτέ στην Ευρώπη. Αν δεις και την τελευταία έκθεση αυτοκινήτου θα πάθεις πλάκα στο πόσα προσιτά ηλεκτρικά αυτοκίνητα βγαίνουν στην κίνα και με κορυφαία ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

υπάρχουν φθηνά και αρκετά προσιτά απλά η Ευρώπη φοβήθηκε και έβαλε δασμούς για να μην έρθουν ποτέ στην Ευρώπη. Αν δεις και την τελευταία έκθεση αυτοκινήτου θα πάθεις πλάκα στο πόσα προσιτά ηλεκτρικά αυτοκίνητα βγαίνουν στην κίνα και με κορυφαία ποιότητα. 

και αργησε θα πω εγω. κανονικα ηθελε μπαν στεγνο. απο την αλλη τωρα έπρεπε να επιδοτει υβριδικα παρα ηλεκτρικα. τους επιασε τρελλα να παμε με μηδεν υποδομες στα φουλ ηλεκτρικα αντι να εχουμε καλα strong hybrid και Plug in hubrid.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

και αργησε θα πω εγω. κανονικα ηθελε μπαν στεγνο. απο την αλλη τωρα έπρεπε να επιδοτει υβριδικα παρα ηλεκτρικα. τους επιασε τρελλα να παμε με μηδεν υποδομες στα φουλ ηλεκτρικα αντι να εχουμε καλα strong hybrid και Plug in hubrid.

μα εσένα σαν πολίτη σε συμφέρει από όλες τις απόψεις να έχεις φθηνά ηλεκτρικά. Και από θέμα κατανάλωσης, service κόβεις τελείως όλα αυτά τα έξοδα, βάλε και τα σήματα μέσα τέλη καυσαερίου και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. 

Δηλαδή πάλι κατά του συμφέροντος σου λειτουργούν οι κυβερνήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

δεν υπαρχουν φθηνα ηλεκτρικα. 20κ για το dophin ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα. τα ηλεκτρικα ειναι ακριβα 

φιλαράκι μου μάλλον έχεις μείνει 15 χρόνια πίσω που είχαν άλλες τιμές

ενδεικτικά 

image.png.e2dc5c40000e0632c309895f829bc2e8.png

 

δεν έχω κάτι με το corsa είχα το μοντέλο 1,4 του 2001 είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα

ωραίο αμαξακι αλλά σήμερα με 20 χιλιαρικα εκεί είσαι. σε αυτή την κατηγορία 

το dolphin είναι και μεγαλύτερο και full extra 

Επεξ/σία από P_M
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, basilis_k6 said:

και αργησε θα πω εγω. κανονικα ηθελε μπαν στεγνο. απο την αλλη τωρα έπρεπε να επιδοτει υβριδικα παρα ηλεκτρικα. τους επιασε τρελλα να παμε με μηδεν υποδομες στα φουλ ηλεκτρικα αντι να εχουμε καλα strong hybrid και Plug in hubrid.

αν εριχνε ban τότε θα βλέπαμε κάτι id3 με 50,000 με μισό εξοπλισμό από οτι εχει τώρα και μισή αυτονομία και θα λέγαμε και ευχαριστώ
αν θα έκανε ban και θερμικές μηχανες πχ θα βλέπαμε στον dromo κατι vstrom 2005 με 300,000 χιλιόμετρα και να το βαράνε 6 χιλιάρικα μεταχ και πλούσιος θα κυκλοφορούσε με κανα multistrada και κανα s1000xr

24 minutes ago, P_M said:

φιλαράκι μου μάλλον έχεις μείνει 15 χρόνια πίσω που είχαν άλλες τιμές

ενδεικτικά 

image.png.e2dc5c40000e0632c309895f829bc2e8.png

 

δεν έχω κάτι με το corsa είχα το μοντέλο 1,4 του 2001 είχα γυρίσει όλη την Ελλάδα

ωραίο αμαξακι αλλά σήμερα με 20 χιλιαρικα εκεί είσαι. σε αυτή την κατηγορία 

το dolphin είναι και μεγαλύτερο και full extra 

το φθινο που το βλεπεις? γθα να παρει καποιος κατι τετοιο βαραει 15 χρονια δανειο και λιγα λεω (παντα για την ελλαδα μηλαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Black Demis είπε

το φθινο που το βλεπεις? γθα να παρει καποιος κατι τετοιο βαραει 15 χρονια δανειο και λιγα λεω (παντα για την ελλαδα μηλαμε)

μπερδεύτικα.... εμένα ρωτάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, basilis_k6 said:

δεν υπαρχουν φθηνα ηλεκτρικα. 20κ για το dophin ειναι ΠΟΛΛΑ λεφτα. τα ηλεκτρικα ειναι ακριβα και οι επιδοτησεις βοηθανε κυριως πλουσιους να παρουν φθηνοτερα αμαξι ακριβο. Τεσλα, Bmw κτλ. η επιδοτηση επρεπε να ειναι αντιστροφως αναλογη της αξιας του οχηματος. τα φθηνα να παιρνουν μεγαλη και τα ακριβα μικρη. αλλα εδω κανουμε δωρο τα λεφτα των πολλων στους λιγους.

Πλάκα κάνεις 20Κ είναι πολλά για το Dolphin ? 200 άλογα αμάξι, με αντλία θερμότητας και ΟΛΑ τα έξτρα, με την καλύτερη μπαταρία της αγοράς ? Πήγαινε να το δεις από κοντά, θα εκπλαγείς με την ποιότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...