Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, gbras said:

Aναμενομενη καταναλωση. ACC χρησιμοποιησες? Αν ναι ηταν ενταξει? Ο κλιματισμος πως ηταν ? Ρωταω γιατι εγω που τον δοκιμασα σε ενα τεστ ηταν πολυ αδυναμος. Νομιζω στους 24 με εξωτερικη 34.

Ναι, adaptive cc συνέχεια, μια χαρά μου φάνηκε, δεν διαπίστωσα κάπου ζήτημα. 

Το AC ήταν οριακά επίσης επαρκές με τον ανεμιστήρα στο 50% και τους 22 βαθμούς, η μέρα ήταν αρκετά ζεστή. Το ανέχτηκα πάντως σχετικά οκ. Δεν ήθελα να σταματήσω για φόρτιση και φοβόμουν ότι με φουλ AC θα έφτανα οριακά. Σε σχέση με ένα diesel kia Sportage 2017 που οδηγώ έχει αισθητή διαφορά ο κλιματισμός στο ΑΤΤΟ 3, προς το χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, doctorkostis said:

Ναι, adaptive cc συνέχεια, μια χαρά μου φάνηκε, δεν διαπίστωσα κάπου ζήτημα. 

Το AC ήταν οριακά επίσης επαρκές με τον ανεμιστήρα στο 50% και τους 22 βαθμούς, η μέρα ήταν αρκετά ζεστή. Το ανέχτηκα πάντως σχετικά οκ. Δεν ήθελα να σταματήσω για φόρτιση και φοβόμουν ότι με φουλ AC θα έφτανα οριακά. Σε σχέση με ένα diesel kia Sportage 2017 που οδηγώ έχει αισθητή διαφορά ο κλιματισμός στο ΑΤΤΟ 3, προς το χειρότερο.

Αρα δεν ηταν ελλατωματικο αυτο που δοκιμασα , ετσι ειναι. Υπαρχει μια περιπτωση να ειναι κακως ρυθμισμενο. Δηλαδη το 20 σε αυτο ειναι το αντιστοιχο 25 σε αλλα αυτοκινητα. Σου εχει να βλεπεις αναλυτικα καταναλωση για καθε υποσυστημα? Κινητηρας , κλιματισμος κλπ.. Εκει θα καταλαβεις τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει ξεχωριστά. Εγώ όταν το είχα για 1 ημέρα στην Αθήνα,  ο κλιματισμός μου φάνηκε μια χαρά. Στην αρχή φουλ και μετά στην 2 ταχύτητα. 

Καλοτάξιδο και με υγεία να το χαρείς! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Ναι, adaptive cc συνέχεια, μια χαρά μου φάνηκε, δεν διαπίστωσα κάπου ζήτημα. 

Το AC ήταν οριακά επίσης επαρκές με τον ανεμιστήρα στο 50% και τους 22 βαθμούς, η μέρα ήταν αρκετά ζεστή. Το ανέχτηκα πάντως σχετικά οκ. Δεν ήθελα να σταματήσω για φόρτιση και φοβόμουν ότι με φουλ AC θα έφτανα οριακά. Σε σχέση με ένα diesel kia Sportage 2017 που οδηγώ έχει αισθητή διαφορά ο κλιματισμός στο ΑΤΤΟ 3, προς το χειρότερο.

Την ανάκτηση ενέργειας να δεις, σε βοηθάει αρκετά στο να φορτίζεις την μπαταρία σου.

Καλοτάξιδο πάντως και να το ευχαριστηθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, chek2fire said:

Την ανάκτηση ενέργειας να δεις, σε βοηθάει αρκετά στο να φορτίζεις την μπαταρία σου.

Καλοτάξιδο πάντως και να το ευχαριστηθείς. 

Ευχαριστω πολυ.

Ξεχασα να το γραψω, το regen ηταν ρυθμισμενο εξ αρχης στο high.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To regen ειναι αρκετα "χλιαρο" στο υψηλο ουσιαστικα συμπεριφερεται σαν θερμικο. Δεν ειναι κακο αλλα σε περιπτωση μεγαλης κατηφορας δεν θα παρεις οσο θα επαιρνες με αλλο και καταπονεις πιο πολυ τα φρενα . Δεν ειναι κατι σημαντικο ομως ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Δεν εχει ξεχωριστά. Εγώ όταν το είχα για 1 ημέρα στην Αθήνα,  ο κλιματισμός μου φάνηκε μια χαρά. Στην αρχή φουλ και μετά στην 2 ταχύτητα. 

Καλοτάξιδο και με υγεία να το χαρείς! 

Δεν ρυθμίζεται με θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Δεν ρυθμίζεται με θερμοκρασία;

Εννοείται. Απλά παρατήρησα ότι λειτουργεί πιο πολύ απ όσο θέλω στο φουλ, μέχρι να κατεβάσει την ταχύτητα οπότε το βάζω εχω  χειροκίνητα.. Η γυναίκα μου το αφήνει στο αυτόματο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το επερνα αλλα λεει 6 μηνες αναμονη . Εννοείται φυσικα δεν ειναι για χρηση στην ευρωπη.ειναι εντυπωσιακο παντως. YANGWANG U9 το μοντελο

 

https://link.mobile.de/TJGqXn8S3pjqrYSV7

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα σημερα αντιπροσωπο της BYD πότε αναμένουν το ΝΕΟ Seal. 

Απάντηση: "Δεν θα έρθει σύντομα. Ημερομηνία δεν γνωρίζουμε ούτε έχουμε ενημερωθεί για την γενικότερη άφιξή του. Πωλούνται ακόμα τα τωρινά."

"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2024 στις 8:07 ΜΜ, Red_Bear είπε

Ρώτησα σημερα αντιπροσωπο της BYD πότε αναμένουν το ΝΕΟ Seal. 

Απάντηση: "Δεν θα έρθει σύντομα. Ημερομηνία δεν γνωρίζουμε ούτε έχουμε ενημερωθεί για την γενικότερη άφιξή του. Πωλούνται ακόμα τα τωρινά."

"

Σαν να σου λέει…μέχρι να ξεστοκάρουμε θα περιμένεις…

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Στο Αυστραλιανό site EV Central αναφέρεται οτι το ΝΕΟ Seal θα κυκλοφορήσει εκει τέλος 2024-αρχές 2025, άρα Ευρώπη το βλέπω να έρχεται 2025 άνοιξη. Επίσης αναφέρεται οτι θα είναι πιο φτηνό από το σημερινο μοντέλο. Δείτε ΕΔΩ

.

2025 BYD Seal

2025 BYD Seal

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...