Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ αυτό διάβασα. Ότι lidar θα έχουν κάποιες εκδόσεις. Βέβαια έτσι όπως είναι σαν γκουμουτσα πάνω από το παρμπρίζ με χαλάει λίγο. 

Θέλω να δω μπαταρία, γιατί και η υπάρχουσα είναι στα 800V αρχιτεκτονική. 

Και βασικό, οταν έρθει σε τι τιμή.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Και εγώ αυτό διάβασα. Ότι lidar θα έχουν κάποιες εκδόσεις. Βέβαια έτσι όπως είναι σαν γκουμουτσα πάνω από το παρμπρίζ με χαλάει λίγο. 

Θέλω να δω μπαταρία, γιατί και η υπάρχουσα είναι στα 800V αρχιτεκτονική. 

Και βασικό, οταν έρθει σε τι τιμή.. 

Na σου πω, δεν με χαλάει η εμφάνισή του, νομίζω μάλιστα ότι η Lidar το κάνει να δείχνει πιο φουτουριστικό. Εγώ πάντως δεν θα το έβαζα σαν έξτρα (ειδικά και αν κοστίζει περισσότερο)

Το ταμπλό ΠΟΛΥ ομορφότερο

Οι διακόπτες της κεντρικής κονσόλας με καλύτερο πλαστικό (που μάλλον δεν θα κρατάει δαχτυλιές)

Η καφε-μπεζ επένδυση δεν μου αρέσει καθόλου.

Η ηλεκτρική ηλιοροφή σπουδαία προσθήκη !

Θα έχει ελαφρώς μικρότερη μπαταρία με μεγαλύτερη όμως αυτονομία (600 χλμ).

Η τελική του (240 km/h) δεν με χαλάει καθόλου

Σπουδαίο ότι δεν πείραξαν σχεδόν τίποτα από την ήδη απίστευτα όμορφη εξωτερική του εμφάνιση.

Το φωτιζόμενο logo ΒΥD πίσω είναι ωραία κ εντυπωσιακή πινελιά.

Μάλλον θα είναι ακριβότερο και δεν ξέρω όταν έρθει αν θα εξακολουθεί να υπάρχει κάποιο "Κινούμαι ηλεκτρικά", θα έχουν αυξηθεί μέχρι τότε και οι δασμοί. Ελπίδα μόνη η διαφαινόμενη μείωση της τιμής των μπαταριών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χρώμα του εσωτερικού και το lidar δεν θα τα έβαζα. 

Είδα ότι στο συνοδηγό έχει οθόνη;;; 

Αυτο που θέλω να δω είναι αυτονομία!! 

Και η Μπαταρία του τωρινού μοντέλου νομίζω είναι στα 800V, γιατί στο φυλλάδιο γράφει Nominal voltage (V) 550.4.

Και απ οτι βλέπω η φόρτιση απο το 30%-80% είναι η ίδια.. 26min.

 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ο κολλητός μου μόλις παρέλαβε το BYD ATTO3 στα Χανιά,

εξαιρετικό σε όλα πραγματικά,

από κατανάλωση δεν γνωρίζω αφού συνέχεια δοκιμαζαμε το 0-100 και πόσο γρήγορα γίνονται οι προσπεράσεις

αλλά σε ομορφιά πανέμορφο το άσπρο? χρώμα,

η κονσόλα μέσα εντυπωσιακή

δύναμη παντού,

οδηγός και είναι σαν τρένο,εξαιρετική αγορά πιστεύω,στην τιμή των 25 Χιλ αξίζει με 1000 πρώτη εκτίμηση πιστεύω

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H είδηση για το νέο Seal περνάει σταδιακά και στον ηλεκτρονικό Ελληνικό Τύπο. Έτσι, σήμερα έχουν την είδηση τα

CarsElectric.gr, Newsauto.gr, 4Tροχοί και Αutonomous.gr.

Απο αυτονομία άλλοι λένε οτι θα είναι ελαφρώς μειωμένη και κάποιοι αυξημένη, ισως η νέα αναβαθμισμένη πλατφόρμα  "Platform 3.0 EVO" μπορεί να κρατά την αυτονομία ψηλά παρά την ελαφρώς μειωμένη χωρητικότητα της μπαταρίας (80,64 kWh έναντι 82,5 kWh της προηγούμενης).

Για την φόρτιση αντιγράφω από τους 4Τ:  "Βασική διαφοροποίηση εδώ είναι το ηλεκτρικό κύκλωμα των 800V, έναντι του 400-βολτου του απερχόμενου Seal, το οποίο εξασφαλίζει ταχύτερη φόρτιση. Συγκεκριμένα, για την αναζωογόνηση των μπαταριών από το 10 στο 80% απαιτούνται πλέον 25 λεπτά, έναντι 37 λεπτών για το απερχόμενο μοντέλο."

Αναφέρεται επίσης οτι θα έρθει Ελλάδα τέλος 2024 ή αρχές 2025, πάντως στην Κίνα πωλείται ήδη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει περισσότερες κάμερες, εχει ηλεκτρικό σκίαστρο για την οροφή η οποία ξαναλέω ότι με την επίστρωση που έχει, δεν είχα κάποιο θέμα με τον ήλιο το καλοκαίρι. 

Το ταμπλό του δεν μου άρεσε. Βέβαια αν είναι λειτουργική οθόνη μπροστά στον συνοδηγό τότε οκ. 

Δεν μου άρεσε που εχει αεραγωγούς μπροστά από τις θέσεις φορτίσης. 

Για να δούμε από μπαταρία τι έχει και πως την διαχειρίζεται γιατί η χωρητικότητα θα είναι 80.6kw..

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2024 στις 12:40 ΜΜ, h3342 είπε

παιδιά ο κολλητός μου μόλις παρέλαβε το BYD ATTO3 στα Χανιά,

εξαιρετικό σε όλα πραγματικά,

από κατανάλωση δεν γνωρίζω αφού συνέχεια δοκιμαζαμε το 0-100 και πόσο γρήγορα γίνονται οι προσπεράσεις

αλλά σε ομορφιά πανέμορφο το άσπρο? χρώμα,

η κονσόλα μέσα εντυπωσιακή

δύναμη παντού,

οδηγός και είναι σαν τρένο,εξαιρετική αγορά πιστεύω,στην τιμή των 25 Χιλ αξίζει με 1000 πρώτη εκτίμηση πιστεύω

 

είδα και σε προηγούμενα posts να αναφέρεται η τιμή 25χιλ. στο site η τιμή είναι 26.525. Υπάρχει κάτι επιπλέον που δεν βλέπω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Akiskosmd said:

είδα και σε προηγούμενα posts να αναφέρεται η τιμή 25χιλ. στο site η τιμή είναι 26.525. Υπάρχει κάτι επιπλέον που δεν βλέπω? 

26525 οπως το έγραψες, δικιά μου γενίκευση, 37990-8465 κρατική επιδότηση και - 3000 έκπτωση =26525

Επεξ/σία από h3342
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Akiskosmd said:

είδα και σε προηγούμενα posts να αναφέρεται η τιμή 25χιλ. στο site η τιμή είναι 26.525. Υπάρχει κάτι επιπλέον που δεν βλέπω? 

Εάν είσαι κάτω των 30 ετών υπάρχει επιπλέον 1.000€ επιδότηση και εάν είσαι πολύτεκνος επίσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Μια άποψη κατόχου του Dolphin, από τις πρώτες στη χώρα.

https://cartalk.gr/giati-epeleksa-byd-dolphin-anti-gia-volvo-ex30-model-3/

για τη φόρτιση προφανώς μπερδεύει την AC με την DC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chek2fire είπε

για τη φόρτιση προφανώς μπερδεύει την AC με την DC

Δε νομίζω, 

γράφει Θα ήθελα πιο γρήγορη φόρτιση, μιας και φορτίζει επίσημα μέχρι 88 kW. Έχω φορτίσει μόνο σε 22άρη φορτιστή κι έχω δει να παίρνει μέχρι 10 kW.

Το πρόβλημα της δεν είναι πως φορτίζει στα 10kw αργά, αλλά το μέγιστο θεωρητικό που είναι 88. Αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...