Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δεν ξερω αν ηταν μπηχτη σε μενα, αλλα σιγουρα δεν οδηγαω ο,τι ηλεκτρικο υπαρχει για να γεμισω τον ελευθερο μου χρονο, καθως δεν εχω σχεδον καθολου.

Ψαχνω να δω αν θα παρω κατι και τι θα παρω, γιατι το ενα με χαλαει εκει, το αλλο αλλου, και δεν εχω κατασταλαξει και τι μεγεθος θελω. Μεχρι στιγμης εχω οδηγησει ηλεκτρικα που θα μπορουσα να παρω, και οχι ηλεκτρικα supercar που δεν αγγιζω σε τιμη οπως το model S...

Οδηγικα πανω κατω ξερουμε πως ειναι ολα, αλλα εγω θελω να δω κι αλλα πραγματα περα απο αυτα που στα χαρτια φαινονται.

Το πως συμπεριφερεται το infotainment, το ποσο καλη ειναι η πισω καμερα, το αν συνδεεται το κινητο με android connect ασυρματα, η με καλωδιο, τυχον τριξιματα στα πλστικα κτλ κτλ.

Επισης κανοντας test drive πηρα και "κρυφες" προσφορες που ειχαν για συγκεκριμενα στοκ,  που δεν φαινονται σε κανενα site.

Μην τρελαίνεσαι. Και σίγουρα μην "απολογείσαι". 

Δεν ήταν "μπηχτή" για κανένα συγκεκριμένο. Απλά ανέφερα μία τάση που έχω παρατηρήσει από διάφορους, είτε μέλη του φόρουμ είτε εκτός.

Εννοείται πως έχεις δικαίωμα να κάνεις ότι θέλεις, από τη στιγμή που η όποια εταιρεία σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. 

Απλά θα επαναλάβω και σε σένα (όπως ανέφερα και γενικόλογα) ότι αυτά που λες ότι τσεκάρεις (infotainment, σύνδεση με κινητό, τριξιματα κλπ) τα οποία φυσικά είναι απολύτως λογικό να τσεκάρεις, έχουν νόημα αν πας για αγορά σχετικά άμεσα. Μετά από καμιά 20ρια μήνες ότι γνώσεις/απόψεις έχεις συσσωρεύσει πάνω στα πρακτικά θα είναι σχεδόν άχρηστες λόγω update σε λογισμικό, αλλαγής μοντέλου ή ότι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/7/2024 στις 12:22 ΜΜ, kostasgr78 είπε

 

Η εμπειρία μου με τη BYD στην Ελλάδα ως τώρα, είναι ότι δεν ανήκουν στη μειοψηφία αυτών που σέβονται τον πελάτη.

 

Εγώ προσωπικά, εξυπηρέτηση είχα φοβερή και στην BYD στην Κηφισίας, αλλά και όταν έψαχνα το Ford Mach e πάλι στην Ford στην Κηφισίας.

Οσον αφορά την BYD, έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να παραλάβω και να φύγω με το αυτοκίνητο..

 

Επίσης αυτό με τα update είναι αλήθεια. Tο Seal έχει δεχτεί 3 μέχρι σήμερα, τα οποία έχουν βελτιώσει πάρα μα πάρα πολύ το αυτοκίνητο απο όταν είχε έρθει. Επίσης περιμένω ακόμα ένα, όπου έχει λύσει ένα θέμα με τα FCTB/FTCA σε κυκλικούς κόμβους. Βέβαια δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ, αλλά κάθε update είναι καλοδεχούμενο.

 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Οσον αφορά την BYD, έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να παραλάβω και να φύγω με το αυτοκίνητο..

Λογικό. Ήσουν ένας από τους 3 που το αγόρασαν. Τους ξαφνιασες. 😆 Σου έβαλαν και σαμπάνια στο lounge; 😆

21 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Επίσης αυτό με τα update είναι αλήθεια. Tο Seal έχει δεχτεί 3 μέχρι σήμερα, τα οποία έχουν βελτιώσει πάρα μα πάρα πολύ το αυτοκίνητο απο όταν είχε έρθει. Επίσης περιμένω ακόμα ένα, όπου έχει λύσει ένα θέμα με τα FCTB/FTCA σε κυκλικούς κόμβους. Βέβαια δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ, αλλά κάθε update είναι καλοδεχούμενο.

 

Όπως παλιά όταν αναβαθμιζαμε τα android φάση....😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Λογικό. Ήσουν ένας από τους 3 που το αγόρασαν. Τους ξαφνιασες. 😆 Σου έβαλαν και σαμπάνια στο lounge; 😆

..😄

Σε παρακαλω.. Ο 1ος ήμουν!!!!! 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η BYD πλησιάζει την Tesla σε πωλήσεις, δειτε ΕΔΩ

Πιστευω οτι η BYD θα πάρει την πρώτη θεση , αν όχι μεσα στο 2024, σιγουρα το 2025. Σκεφτειτε επισης οτι στις ΗΠΑ έχει μηδενική σχεδον παρουσια (δασμων ενεκεν), αυτο κανει τα νουμερα της πιο εντυπωσιακα.

Επεξ/σία από Red_Bear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Red_Bear είπε

Η BYD πλησιάζει την Tesla σε πωλήσεις, δειτε ΕΔΩ

Πιστευω οτι η BYD θα πάρει την πρώτη θεση , αν όχι μεσα στο 2024, σιγουρα το 2025. Σκεφτειτε επισης οτι στις ΗΠΑ έχει μηδενική σχεδον παρουσια (δασμων ενεκεν), αυτο κανει τα νουμερα της πιο εντυπωσιακα.

Η σωστη συγκριση θα πρεπε να γινει οταν ειναι και οι 2 σε ουδετερο εδαφος. Ευρωπη δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Η σωστη συγκριση θα πρεπε να γινει οταν ειναι και οι 2 σε ουδετερο εδαφος. Ευρωπη δηλαδη.

Σωστό από μια άποψη αυτό που λες. Έτσι όπως είναι τα νουμερα είναι: Tesla  = όλος ο κόσμος ( και της Κίνας συμπεριλαμβανομένης), BYD = όλος ο κόσμος (πλην ΗΠΑ [πουλάει ελάχιστα λόγω εξοντωτικών δασμών] και ίσως και Ευρώπης που η παρουσία της μόλις φέτος αρχίζει να γίνεται αισθητή]). Όμως για Ευρώπη μόνο είναι αδικη η σύγκριση,  η Tesla έχει παρουσία πολλά χρόνια, η BYD μόνο λίγους μήνες. 

Επεξ/σία από Red_Bear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Red_Bear said:

Η BYD πλησιάζει την Tesla σε πωλήσεις, δειτε ΕΔΩ

Πιστευω οτι η BYD θα πάρει την πρώτη θεση , αν όχι μεσα στο 2024, σιγουρα το 2025. Σκεφτειτε επισης οτι στις ΗΠΑ έχει μηδενική σχεδον παρουσια (δασμων ενεκεν), αυτο κανει τα νουμερα της πιο εντυπωσιακα.

Πιθανως , η BYD εχει μοντελα που πιανουν πολυ μεγαλυτερο κομματι της πιτας. Η σωστη συγκριση γινεται σε ισαξια μοντελα seal vs M3 για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ntinaras said:

Η σωστη συγκριση θα πρεπε να γινει οταν ειναι και οι 2 σε ουδετερο εδαφος. Ευρωπη δηλαδη.

To ουδέτερο έδαφος είναι αυτό, η ευρώπη; Καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Red_Bear είπε

Η BYD πλησιάζει την Tesla σε πωλήσεις, δειτε ΕΔΩ

Πιστευω οτι η BYD θα πάρει την πρώτη θεση , αν όχι μεσα στο 2024, σιγουρα το 2025. Σκεφτειτε επισης οτι στις ΗΠΑ έχει μηδενική σχεδον παρουσια (δασμων ενεκεν), αυτο κανει τα νουμερα της πιο εντυπωσιακα.

αν φέρει και τα φτηνά μοντέλα στην Ευρώπη αυτό είναι σίγουρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Ntinaras said:

Η ευρωπη τα εισαγει και στις 2 περιπτωσεις.

Ουδέτερο έδαφος δεν είναι...

Οταν επιβάλλει πρόσθετους φόρους σε ό,τι παράγεται στη Κίνα (όχι μόνο τις κινέζικες αυτοκινητοβιομηχανίες, αλλά κ Τεσλα που παράγονται εκεί, δλδ στοχεύει τη παραγωγική βάση της χώρας κ ενθαρρύνει στη πράξη εταιρείες να την εγκαταλείψουν)
και τα μέλη του ΝΑΤΟ εξετάζουν πλέον την "επανάκτηση" υποδομών με κινεζικές επενδύσεις στην Ευρώπη (το λιμάνι μας καλή ώρα), σαφώς δεν μιλάμε για ουδέτερο έδαφος αλλά για συμμέτοχο σε αναπτυσσόμενο οικονομικό πόλεμο.

Πιο ουδέτερο έδαφος είναι η Λατινική Αμερική παρά η Ευρώπη.

Επεξ/σία από definitio
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

update:

Σήμερα έγινε και η αναβάθμιση σε 1.2.1 η οποία βελτίωσε την συμπεριφορά των FCTB/FCTA στους κυκλικούς κόμβους.

 

Upadste app.. 

Μπήκε και ψηφιακό κλειδί στην εφαρμογή. 

https://www.byd.com/eu/ownership/byd-digital-key

 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

update:

Σήμερα έγινε και η αναβάθμιση σε 1.2.1 η οποία βελτίωσε την συμπεριφορά των FCTB/FCTA στους κυκλικούς κόμβους.

Tην εκανες μόνος, με ΟΤΑ update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...