Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Εισαι ο Σφακιανακης και του στελνεις pm? :P

Κανω πως δεν κατάλαβα την "εξυπνάδα" που αμόλησες. Του εστειλα pm για να μην γραφω ονόματα τρίτων χωρις τη συγκατάθεση τους και για να μην θεωρηθει οτι γινεται καποια διαφήμιση. Ψιλά γράμματα, εεε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

Κανω πως δεν κατάλαβα την "εξυπνάδα" που αμόλησες. Του εστειλα pm για να μην γραφω ονόματα τρίτων χωρις τη συγκατάθεση τους και για να μην θεωρηθει οτι γινεται καποια διαφήμιση. Ψιλά γράμματα, εεε ?

Προφανως και δε τη καταλαβες.

Γραφει ο αλλος μια γενικη απορια δημοσια κι εσυ απαντας λες και εισαι ο διαχειριστης του ομιλου σφακιανακη και του στελνεις Pm, και μας το δηλωνεις κιολας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γραφει ο αλλος μια γενικη απορια δημοσια κι εσυ απαντας λες και εισαι ο διαχειριστης του ομιλου σφακιανακη και του στελνεις Pm, και μας το δηλωνεις κιολας.

 

Δυστυχως, αυτό κατάλαβα κ εγώ, αλλά αυτο το αυθαίρετο και αναιδές "λες και είσαι......κλπ" δεν περίμενα να το δω, τόση "ευγένεια" πια...... Δεν συνεχίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην αφήνετε την ζέστη να δημιουργεί παρεξηγήσεις.

 

Οσον αφορά την προσφορά, γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο;  Επίσης στο site σε κάθε μοντέλο έχει τελική τιμή.. 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Παιδιά μην αφήνετε την ζέστη να δημιουργεί παρεξηγήσεις.

 

Εγώ είμαι σε δροσιά (διακοπές), κάποιος άλλος υπερθερμάνθηκε 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4% εκπτωση στο BYD seal AWD αν παραγγελθει μεσω εταιριας. Για παραπανω πληροφοριες ρωτηστε στην αντιπροσωπεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Παιδιά μην αφήνετε την ζέστη να δημιουργεί παρεξηγήσεις.

 

Οσον αφορά την προσφορά, γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο;  Επίσης στο site σε κάθε μοντέλο έχει τελική τιμή.. 

 

Έτσι κι αλλιώς, μπορεί να πάρει κάποιος αρκετές φορές και να καταφέρει να βρει κάποιον πωλητή για να πάρει προσφορά «με το ζόρι». 😂

Πιο πολύ τον προβληματισμό μου κατέθεσα, στο γεγονός ότι αν σε έχουν έτσι γραμμένο όταν θέλουν να πουλήσουν, φαντάζομαι την αντιμετώπιση όταν απομακρυνθείς από το ταμείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Έτσι κι αλλιώς, μπορεί να πάρει κάποιος αρκετές φορές και να καταφέρει να βρει κάποιον πωλητή για να πάρει προσφορά «με το ζόρι». 😂

Πιο πολύ τον προβληματισμό μου κατέθεσα, στο γεγονός ότι αν σε έχουν έτσι γραμμένο όταν θέλουν να πουλήσουν, φαντάζομαι την αντιμετώπιση όταν απομακρυνθείς από το ταμείο.

εδώ στην Ελλάδα είναι γενικό το κακό με αυτό με τους πωλητές. Λίγοι είναι οι καλοί πωλητές και οι περισσότεροι είναι λες και δεν θέλουν να πουλήσουν. Το είδα αυτό στην MG το είδα και πρόσφατα στην Piaggio που πήγα να δω ένα scooter. Oτι νάναι στις πωλήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που τα τελευταία χρόνια δεχόμαστε χρόνους παράδοσης (πολλών) μηνών, δεχόμαστε να παραλάβουμε όχημα σε άλλο χρώμα ή εξοπλισμό από αυτό που διαλέξαμε και χαιρόμαστε με δώρα "καθρεφτάκια για ιθαγενείς" τη στιγμή που στάζουμε κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ, αυτό σημαίνει ότι οι πωλητές και οι αντίστοιχες εταιρίες έχουν το πάνω χέρι. Ίσως κάποια στιγμή να φτάσουμε να μας κυνηγάνε για μία πώληση. Για την ώρα όμως έχουν το περιθώριο να σου κάνουν το "βαρύ πεπόνι" και να τους κυνηγάς για μία προσφορά ή πληροφορία.

ΥΓ. Το γεγονός ότι πολλοί (όπως κι εδώ κάποιοι συνφορουμίτες) έχουν επιδοθεί στο "σπορ" του test drive και της προσφοράς, χωρίς απαραίτητα να ψάχνουν άμεσα για όχημα, ίσως επιδεινώνει τη γενική εικόνα. Έχω υπάρξει πολλά χρόνια σε δουλειά με επαφή με πελάτες και ψιλοκαταλαβαίνεις (πάντα υπάρχει το περιθώριο μικρού λάθους) πότε ο άλλος είναι κωλοβαρετής. Κι ενίοτε θα ανταποκριθείς ανάλογα. Κατά τη γνώμη μου πάντα, θεωρώ ότι το να τεστάρεις όλα τα ηλεκτρικά της αγοράς τη στιγμή που δεν πρόκειται να πάρεις κάτι μέσα στα επόμενα 2 χρόνια, είναι απλά ένας τρόπος για να γεμίσεις το χρόνο σου και τις συζητήσεις με τους συναδέλφους στη δουλειά και τίποτα παραπάνω. Καθώς στο συγκεκριμένο χώρο της ηλεκτροκίνησης η τεχνολογία τρέχει και άρα το μεγαλύτερο μέρος της γνώσης που θα αποκομίσεις από τα τρέχοντα μοντέλα ουδεμία χρήσιμη αξία θα έχει το 2026.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Από τη στιγμή που τα τελευταία χρόνια δεχόμαστε χρόνους παράδοσης (πολλών) μηνών [....]

Τι άλλο θα μπορούσαμε δηλ να κάνουμε να μπαίνουμε με καλάσνικωφ στην αντιπροσωπεία? Δεν αφορά έναν εισαγωγέα αλλά σχεδόν το σύνολο. Οπότε τι άλλο μπορείς να κάνεις από το να περιμένεις?

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Τι άλλο θα μπορούσαμε δηλ να κάνουμε να μπαίνουμε με καλάσνικωφ στην αντιπροσωπεία? Δεν αφορά έναν εισαγωγέα αλλά σχεδόν το σύνολο. Οπότε τι άλλο μπορείς να κάνεις από το να περιμένεις?

Ναι αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό υποδηλώνει μία κατάσταση στην οποία οι περισσότερες εταιρίες έχουν μεγάλες backorder λίστες και άρα δεν χρειάζεται να κυνηγήσουν τίποτα. Γι αυτό και (σχεδόν με χαρά) σου δίνουν πίσω την όποια προκαταβολή έχεις δώσει, καθώς δεν έχουν άγχος να τους μείνει το όποιο όχημα.

Άρα μπορούν να είναι χαλαροί σε ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Έτσι κι αλλιώς, μπορεί να πάρει κάποιος αρκετές φορές και να καταφέρει να βρει κάποιον πωλητή για να πάρει προσφορά «με το ζόρι». 😂

Πιο πολύ τον προβληματισμό μου κατέθεσα, στο γεγονός ότι αν σε έχουν έτσι γραμμένο όταν θέλουν να πουλήσουν, φαντάζομαι την αντιμετώπιση όταν απομακρυνθείς από το ταμείο.

Εγώ όσες φορές χρειάστηκε κάτι, η αντιμετώπιση ήταν άμεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα βαθμό ισχύουν όλες οι «δικαιολογίες» που έχουν αρκετοί πωλητές για να συμπεριφέρονται έτσι.

Απλά, προσωπικά μπορώ να ξεχωρίσω ποιοί σέβονται τον πελάτη και ποιοί όχι, παρά το γεγονός ότι ισχύουν αρκετά από τα παραπάνω που θεωρητικά στην προσφορά-ζήτηση τούς δίνουν «άλλοθι».

Η εμπειρία μου με τη BYD στην Ελλάδα ως τώρα, είναι ότι δεν ανήκουν στη μειοψηφία αυτών που σέβονται τον πελάτη.

Προσωπικά ως καταναλωτής επιβραβεύω αυτούς που είναι σοβαροί εξαρχής σε μια πώληση. Το έχω κάνει άπειρες φορές και σε αγορές αυτοκινήτου και σε άλλες, και θα συνεχίσω ακάθεκτος να το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, haris_216 είπε

Από τη στιγμή που τα τελευταία χρόνια δεχόμαστε χρόνους παράδοσης (πολλών) μηνών, δεχόμαστε να παραλάβουμε όχημα σε άλλο χρώμα ή εξοπλισμό από αυτό που διαλέξαμε και χαιρόμαστε με δώρα "καθρεφτάκια για ιθαγενείς" τη στιγμή που στάζουμε κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ, αυτό σημαίνει ότι οι πωλητές και οι αντίστοιχες εταιρίες έχουν το πάνω χέρι. Ίσως κάποια στιγμή να φτάσουμε να μας κυνηγάνε για μία πώληση. Για την ώρα όμως έχουν το περιθώριο να σου κάνουν το "βαρύ πεπόνι" και να τους κυνηγάς για μία προσφορά ή πληροφορία.

ΥΓ. Το γεγονός ότι πολλοί (όπως κι εδώ κάποιοι συνφορουμίτες) έχουν επιδοθεί στο "σπορ" του test drive και της προσφοράς, χωρίς απαραίτητα να ψάχνουν άμεσα για όχημα, ίσως επιδεινώνει τη γενική εικόνα. Έχω υπάρξει πολλά χρόνια σε δουλειά με επαφή με πελάτες και ψιλοκαταλαβαίνεις (πάντα υπάρχει το περιθώριο μικρού λάθους) πότε ο άλλος είναι κωλοβαρετής. Κι ενίοτε θα ανταποκριθείς ανάλογα. Κατά τη γνώμη μου πάντα, θεωρώ ότι το να τεστάρεις όλα τα ηλεκτρικά της αγοράς τη στιγμή που δεν πρόκειται να πάρεις κάτι μέσα στα επόμενα 2 χρόνια, είναι απλά ένας τρόπος για να γεμίσεις το χρόνο σου και τις συζητήσεις με τους συναδέλφους στη δουλειά και τίποτα παραπάνω. Καθώς στο συγκεκριμένο χώρο της ηλεκτροκίνησης η τεχνολογία τρέχει και άρα το μεγαλύτερο μέρος της γνώσης που θα αποκομίσεις από τα τρέχοντα μοντέλα ουδεμία χρήσιμη αξία θα έχει το 2026.

Δεν ξερω αν ηταν μπηχτη σε μενα, αλλα σιγουρα δεν οδηγαω ο,τι ηλεκτρικο υπαρχει για να γεμισω τον ελευθερο μου χρονο, καθως δεν εχω σχεδον καθολου.

Ψαχνω να δω αν θα παρω κατι και τι θα παρω, γιατι το ενα με χαλαει εκει, το αλλο αλλου, και δεν εχω κατασταλαξει και τι μεγεθος θελω. Μεχρι στιγμης εχω οδηγησει ηλεκτρικα που θα μπορουσα να παρω, και οχι ηλεκτρικα supercar που δεν αγγιζω σε τιμη οπως το model S...

Οδηγικα πανω κατω ξερουμε πως ειναι ολα, αλλα εγω θελω να δω κι αλλα πραγματα περα απο αυτα που στα χαρτια φαινονται.

Το πως συμπεριφερεται το infotainment, το ποσο καλη ειναι η πισω καμερα, το αν συνδεεται το κινητο με android connect ασυρματα, η με καλωδιο, τυχον τριξιματα στα πλστικα κτλ κτλ.

Επισης κανοντας test drive πηρα και "κρυφες" προσφορες που ειχαν για συγκεκριμενα στοκ,  που δεν φαινονται σε κανενα site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...