Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

BYD Seal AWD Update ver.1

Σήμερα κλείνει ενας μήνας από τότε που έχω στην κατοχή μου το Seal awd. Μάλιστα σε λίγο θα αλλάξω και το mode καθότι εχω 1950χιλ, (και σήμερα θα περάσω τα 2000 μιας και θα κάνω αυθημερόν ταξίδι 240 χιλ). Το βιβλίο προτείνει στα πρώτα 2000 να είναι στο ECO mode.

Από περιέργεια, ξέρουμε αυτό σε ποιό πλαίσιο το συστήνει;

Στρώσιμο μηχανολογικών μερών ή στρώσιμο μπαταρίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, νομίζω κάποιος πήρε ένα BYD. Αν ναι, καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Πραγματικά θα ήθελα αν γίνεται κάποιες τακτικές ενημερώσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Από περιέργεια, ξέρουμε αυτό σε ποιό πλαίσιο το συστήνει;

Στρώσιμο μηχανολογικών μερών ή στρώσιμο μπαταρίας;

Σου βάζω τι λέει το manual. 

Screenshot_20240529_234454_Adobe Acrobat.jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Σου βάζω τι λέει το manual. 

Screenshot_20240529_234454_Adobe Acrobat.jpg

αυτο σαν γενική οδηγία μου δείχνει καθώς και πιο πάνω λέει για απώλεια λαδιών κτλ που δεν υπάρχει καν στα ηλεκτρικά. Δηλαδή η BYD φτιάχνει και υβριδικά, μήπως είναι copy paste από το manual της γιατί δεν έχει καμία λογική να στρώνεις μια μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, chek2fire είπε

αυτο σαν γενική οδηγία μου δείχνει καθώς και πιο πάνω λέει για απώλεια λαδιών κτλ που δεν υπάρχει καν στα ηλεκτρικά. Δηλαδή η BYD φτιάχνει και υβριδικά, μήπως είναι copy paste από το manual της γιατί δεν έχει καμία λογική να στρώνεις μια μπαταρία.

Το ξέρω και εμένα μου έκανε εντύπωση. Το τηρήσα όμως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περισσότερο σαν "στρώσιμο" του (ενός) ηλεκτροκινητήρα μου κάνει, παρα της μπαταρίας. Δεοδομένου οτι ο πισω ηλεκτροκινητήρας είναι αυτος με την κύρια (μεγαλύτερη) ιπποδύναμη και αυτός που ενεργοποιείται στο ECO Mode, μαλλον σαν σταδιακό στρώσιμο αυτου του κινητήρα μου φαίνεται οτι εννοει η οδηγία. 

Επεξ/σία από Red_Bear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον...Οπως είπα, το έκανα για να είμαι καλυμμένος σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν και λέει οτι είναι recommended...Οπότε εαν θέλεις το κάνεις!!!!! Βέβαια τώρα που το έχω στο Normal Mode, είναι σαν να είναι άλλο αυτοκίνητο απο θέμα συμπεριφοράς, πχ σε μια κλειστή στροφή ανηφορική καταλαβαίνεις το awd εκεί που ένιωθες πριν το σπρώξιμο απο τους πίσω τροχούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Μάλλον...Οπως είπα, το έκανα για να είμαι καλυμμένος σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν και λέει οτι είναι recommended...Οπότε εαν θέλεις το κάνεις!!!!! Βέβαια τώρα που το έχω στο Normal Mode, είναι σαν να είναι άλλο αυτοκίνητο απο θέμα συμπεριφοράς, πχ σε μια κλειστή στροφή ανηφορική καταλαβαίνεις το awd εκεί που ένιωθες πριν το σπρώξιμο απο τους πίσω τροχούς..

Περιμενουμε εντυπώσεις απο το Sport Mode, οπως και εντυπώσεις απο ενα πατημενο 0-100   !!!!! 😵🙀🥴

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

Περιμενουμε εντυπώσεις απο το Sport Mode, οπως και εντυπώσεις απο ενα πατημενο 0-100   !!!!! 😵🙀🥴

 

Θα γίνουν όλα!!!!!!!!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, chek2fire said:

αυτο σαν γενική οδηγία μου δείχνει καθώς και πιο πάνω λέει για απώλεια λαδιών κτλ που δεν υπάρχει καν στα ηλεκτρικά.

Ποιος σου έχει πει ότι δεν έχουν λάδια?? Στην τελική μετάδοση / μείωση που υπάρχουν γρανάζια και ρουλεμάν έχουν λάδι. Δεν γίνεται τα γρανάζια να δουλεύουν χωρίς λίπανση...

Most EV manufacturers recommend a gearbox and differential oil change between 100,000km and 120,000km, but you should refer to your owner's manual to determine when the oil needs to be changed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΕΟ SEAL ?

Mε αφορμή την είδηση κυκοφορίας της Blade Battaer Version 2 είχα ρωτήσει με mail πριν απο 10 μερες έναν υπάλληλο της BYD - Σφακιανάκης:

υτό που ηθελα να σας ρωτήσω σήμερα ειναι αν ξέρετε πότε (και αν) το Seal εφοδιαστει με την νέα μπαταρία που ανακοινωσε προσφατα η BYD (Version 2 Blade battery). Aνακοινώθηκε οτι η νεα μπαταρια θα αρχίσει να παράγεται τον Αυγουστο 2024. Ξερετε αν επίκειτα καμμια αναβάθμιση του Seal με αυτή ? Σε ένα κινεζικο site διαβασα επίσης οτι επικειται ενα facelift του Seal που θα ανακοινωθει τον Ιουνιο 2024. Ξερετε κατι για αυτο?"

Η απάντηση του: 

"σχετικά με την νέα γενιά μπαταριών και το facelift δεν θα περίμεναμε να δούμε τίποτα από τα δύο στην Ευρώπη για τουλάχιστον 3-4 χρόνια σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχουμε έως τώρα."

Πριν από λιγο ο ιδιαίτερα ενεργός και καλα πληροφορημένος σε θέματα ηλεκτρικών αυτοκινήτων youtuber "Τhe Electric Viking" δημοσίευσε ένα βιντεο με τιτλο "NEW version of BYD Seal spotted in China will get 2 BIG improvements" οπου λέει οτι το νεο Seal θα φερει πραγματι την V2 Blade Battery που θα του δίνει 15% περισότερη αυτονομία και οτι θα κυκλοφορήσει στο τέλος του έτους. Ποιον να πιστεψεις τωρα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Σε καμία περίπτωση δεν θα πίστευα υπάλληλο ελληνικής αντιπροσωπείας.

Σιγά μην ξέρει ο υπάλληλος του Σφακιανάκη τι θα κάνει η byd σε ένα μήνα.

Αλλά ακόμα κ αν γνώριζε, θεωρώ ότι δεν θα στο έλεγε θεωρώντας ότι σαν επίδοξος πελάτης μπορεί να μην αγοράσεις τώρα και να το αφήσεις για αργότερα.... Μιλάμε για τέτοια μυαλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bill999r είπε

Αλλά ακόμα κ αν γνώριζε, θεωρώ ότι δεν θα στο έλεγε θεωρώντας ότι σαν επίδοξος πελάτης μπορεί να μην αγοράσεις τώρα και να το αφήσεις για αργότερα.... Μιλάμε για τέτοια μυαλά.

Αυτο σκεφτηκα κ εγώ. Από την άλλη δεν σημαίνει οτι αν κυκλοφορησει μια εκδοση στην Κινα, τον επόμενο μήνα την εχει κ η Ευρώπη, μπορει να μεσολαβησει καιρός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

Αυτο σκεφτηκα κ εγώ. Από την άλλη δεν σημαίνει οτι αν κυκλοφορησει μια εκδοση στην Κινα, τον επόμενο μήνα την εχει κ η Ευρώπη, μπορει να μεσολαβησει καιρός.

Ναι παίζει κ αυτό, αλλά από τη στιγμή που έχουμε επίσημο εισαγωγέα αν η μητρική εταιρεία αποφασίσει να το διαθέσει στην Ευρώπη θα πρέπει να εισαχθεί σχετικά σύντομα, λίγο μετά το λανσάρισμα.

Βέβαια όλα είναι σχετικά, διότι μπορεί για παράδειγμα να το διαθέσει  Γερμανία αλλά όχι Ελλάδα, αν και δεν βλέπω τον λόγο για κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...