Προς το περιεχόμενο

BYD ηλεκτρικά οχήματα


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, newlynx είπε

@Ntinaras και μέχρι το 2030 έχει τεθεί ο στόχος να είναι  87% οι ΑΠΕ στην ηλεκτροπαραγωγή σύμφωνα με τους νέους  στόχους του Εθνικού Σχεδίου για την Ενέργεια και το Κλίμα (ΕΣΕΚ), ενώ παράλληλα τρέχουν σχέδια για αποθήκευση της πλεονάζουσας ενέργειας (βλ. έργα αντλησιοταμίευσης). Μεγαλεπήβολο το 87% καθώς το προηγούμενο draft αναφερόταν σε 80%.

Και 79% να εχουν παει, επιτυχια θα ειναι. Το efficiency που εχουν τα ηλεκτρικα ειναι τοσο μεγαλο, που και με ορυκτα καυσιμα να συνεχισουμε να παραγουμε ρευμα, παλι πιο καθαρα θα ειναι απο τα συμβατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 895
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, newlynx είπε

Αυτό που παραθέτεις δεν ισχύει ή αναφέρεσαι σε παλαιότερο έτος, ΑΠΕ και υδροηλεκτρικά αποτελούν το 57%. Βέβαια για μαζική ηλεκτροκίνηση θα απαιτηθεί ακόμα μεγαλύτερα αύξηση σε ΑΠΕ, εκεί θέλουμε δουλειά ακόμα.

ενεργειακό_μείγμα_2023

https://energypress.gr/news/shedon-diplasiastike-i-paragogi-apo-ape-tin-teleytaia-pentaetia-kata-43-kalypsan-ti-zitisi
https://www.news247.gr/energia/xronia-rekor-to-2023-gia-tin-paragogi-revmatos-apo-ananeosimes-piges-stin-ellada/

Ναι για το 2022  ήταν αυτά τα νούμερα  μεγάλη η διαφορά του 23 πράγματι  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, salvador_ είπε

Ναι για το 2022  ήταν αυτά τα νούμερα  μεγάλη η διαφορά του 23 πράγματι  .

 

Επισης κεψου ποσα φβ μπηκαν σε σπιτια ιδιωτων περσι και φετος που δεν εχουν δηλωθει ακομα στα στατιστικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Και 79% να εχουν παει, επιτυχια θα ειναι

ΑΠΕ+ηλεκτρικά αυτοκίνητα+αντλίες θερμότητας = καλύτερη ατμόσφαιρα στις πόλεις, καλύτερο περιβάλλον, λιγότεροι θάνατοι και αναπνευστικά προβλήματα. 

15 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Ναι για το 2022  ήταν αυτά τα νούμερα  μεγάλη η διαφορά του 23 πράγματι  .

 

Ναι, έγινε τεράστιο άλμα.

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, newlynx said:

ΑΠΕ+ηλεκτρικά αυτοκίνητα+αντλίες θερμότητας = καλύτερη ατμόσφαιρα, καλύτερο περιβάλλον, λιγότεροι θάνατοι και αναπνευστικά προβλήματα. 

Ναι, έγινε τεράστιο άλμα.

πυρηνικά + απε = καθαρό περιβάλλον , και σε καποιες χώρες αυτό θα συνεπαγεται εκτεταμένη χρήση ηλεκτρικών αμαξιών( όχι στην ελλαδα προφανώς εδώ τα ηλεκτρικά αμαξια με κιάλια θα βλέπουμε περισσότεροι λόγο κόστους αγοράς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, korakios said:

Όταν δίνει κάποιος 30+ χιλιάρικα για λαμαρίνες με ρόδες δεν ασχολείται καν με κόστος ανα 100χλμ ή τα ετήσια σέρβις , ασφάλειες και λοιπές χαζομάρες ….

Όσους ξέρω που αγόρασαν αυτοκίνητο με 30+ χιλιάρικα μια χαρά τα κοίταξαν και αυτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2024 στις 7:56 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Off-topic εδώ και αρκετές δημοσιεύσεις.

Υπάρχει άλλο θέμα γενικά για την ηλεκτροκίνηση.

Μια υπενθύμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Μια υπενθύμιση.

να αποφεύγονται τότε σχόλια περι οικονομίας και οικολογίας στο παρών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε εικόνα για την ελληνική αντιπροσωπεία της BYD που πήρε το Sfakianakis group, τί γίνεται εκτός Αθήνας σαν παρουσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Έχουμε εικόνα για την ελληνική αντιπροσωπεία της BYD που πήρε το Sfakianakis group, τί γίνεται εκτός Αθήνας σαν παρουσία;

Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν όταν αγόρασα το Seal, μέχρι τέλος του έτους θα έχουν ανοίξει άλλες 6 αντιπροσωπείες σε πόλεις της Ελλάδα.

 

BYD Seal AWD Update ver.1

Σήμερα κλείνει ενας μήνας από τότε που έχω στην κατοχή μου το Seal awd. Μάλιστα σε λίγο θα αλλάξω και το mode καθότι εχω 1950χιλ, (και σήμερα θα περάσω τα 2000 μιας και θα κάνω αυθημερόν ταξίδι 240 χιλ). Το βιβλίο προτείνει στα πρώτα 2000 να είναι στο ECO mode.

Ας πω τα βασικά.

Η κατανάλωση έχει πέσει στα συνολικά 19kwh/100χιλ, με τάση να πέσει και άλλο. Πάντα συνολική κατανάλωση. Στην πόλη είναι περίπου 13-15kwh/100 πάντα με κλιματισμό.

Σήμερα θα γίνει ταξίδι από επαρχιακό δρόμο και θα δω και εκεί, αλλά η κατανάλωση θα είναι κάπου στα 17 με 19kwh/100.

Τώρα είμαι σε νησί, αλλά το αυτοκίνητο παραμένει πάρα πολύ εύκολο στην οδήγηση.

Αυτό που έχω να τονίσω είναι οτι με σχεδόν 30 βαθμούς έξω δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με την οροφή. 

Μάλιστα είχα αφήσει το αυτοκίνητο έξω και το χτυπούσε ο ήλιος για αρκετές ώρες και η εσωτερική θερμοκρασία ήταν στους 53 βαθμούς. Ανοιξα τον κλιματισμό για 15 λεπτά πριν πάω, και είχε πέσει στους 28. Οπότε το 2ο που έχω να αναφέρω είναι οτι το σύστημα κλιματισμού είναι παρα πολύ καλό. Εχει και την ρύθμιση να μην ενοχλεί η ροή του αέρα οδηγό-συνοδηγό.

 

Οπως είπα πλέον η φόρτιση γίνεται στο σπίτι (σε 16Α ασφάλεια ακόμα εν αναμονή της κατακσκευής γραμμής με 32Α) Φορτίζει με 3kw σταθερά. Οπότε σε 10 ώρες έχεις 30kw.

Γενικά η ποιότητα είναι σε υψηλά επίπεδα. Δεν ακούγεται τίποτα. Ουτε οταν πέφτεις σε λακούβες ούτε όταν περνάς την γέφυρα που συνδέει την Λευκάδα πχ...Ενα τρίξιμο που είχα παρατηρήσει στο πίσω μέρος, μάλλον οφειλόταν σε δικά μου πράγματα (πλαστικές βαλίτσες εργαλείων) γιατί μόλις τα απομάκρυνα εξαφανίστηκε το τρίξιμο. Αν ξαναεμφανιστεί θα ενημερώσω.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι σήμερα. 

Θα επανέλθω πάλι γιατί τώρα θα δοκιμάσω και το Sport mode και το Normal οπου θα το έχω καθημερινά.

Για οτιδήποτε θέλετε, μπορείτε να ρωτήσετε.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, @pnea1973 said:

Για οτιδήποτε θέλετε, μπορείτε να ρωτήσετε.

Ποτε περασε ενας μηνας? πωωω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

900 το χρόνο 

τοσα έδωσα και εγώ για το ΚΙΑ EV6

6 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν όταν αγόρασα το Seal, μέχρι τέλος του έτους θα έχουν ανοίξει άλλες 6 αντιπροσωπείες σε πόλεις της Ελλάδα.

 

BYD Seal AWD Update ver.1

Σήμερα κλείνει ενας μήνας από τότε που έχω στην κατοχή μου το Seal awd. Μάλιστα σε λίγο θα αλλάξω και το mode καθότι εχω 1950χιλ, (και σήμερα θα περάσω τα 2000 μιας και θα κάνω αυθημερόν ταξίδι 240 χιλ). Το βιβλίο προτείνει στα πρώτα 2000 να είναι στο ECO mode.

Ας πω τα βασικά.

Η κατανάλωση έχει πέσει στα συνολικά 19kwh/100χιλ, με τάση να πέσει και άλλο. Πάντα συνολική κατανάλωση. Στην πόλη είναι περίπου 13-15kwh/100 πάντα με κλιματισμό.

Σήμερα θα γίνει ταξίδι από επαρχιακό δρόμο και θα δω και εκεί, αλλά η κατανάλωση θα είναι κάπου στα 17 με 19kwh/100.

Τώρα είμαι σε νησί, αλλά το αυτοκίνητο παραμένει πάρα πολύ εύκολο στην οδήγηση.

Αυτό που έχω να τονίσω είναι οτι με σχεδόν 30 βαθμούς έξω δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με την οροφή. 

Μάλιστα είχα αφήσει το αυτοκίνητο έξω και το χτυπούσε ο ήλιος για αρκετές ώρες και η εσωτερική θερμοκρασία ήταν στους 53 βαθμούς. Ανοιξα τον κλιματισμό για 15 λεπτά πριν πάω, και είχε πέσει στους 28. Οπότε το 2ο που έχω να αναφέρω είναι οτι το σύστημα κλιματισμού είναι παρα πολύ καλό. Εχει και την ρύθμιση να μην ενοχλεί η ροή του αέρα οδηγό-συνοδηγό.

 

Οπως είπα πλέον η φόρτιση γίνεται στο σπίτι (σε 16Α ασφάλεια ακόμα εν αναμονή της κατακσκευής γραμμής με 32Α) Φορτίζει με 3kw σταθερά. Οπότε σε 10 ώρες έχεις 30kw.

Γενικά η ποιότητα είναι σε υψηλά επίπεδα. Δεν ακούγεται τίποτα. Ουτε οταν πέφτεις σε λακούβες ούτε όταν περνάς την γέφυρα που συνδέει την Λευκάδα πχ...Ενα τρίξιμο που είχα παρατηρήσει στο πίσω μέρος, μάλλον οφειλόταν σε δικά μου πράγματα (πλαστικές βαλίτσες εργαλείων) γιατί μόλις τα απομάκρυνα εξαφανίστηκε το τρίξιμο. Αν ξαναεμφανιστεί θα ενημερώσω.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι σήμερα. 

Θα επανέλθω πάλι γιατί τώρα θα δοκιμάσω και το Sport mode και το Normal οπου θα το έχω καθημερινά.

Για οτιδήποτε θέλετε, μπορείτε να ρωτήσετε.

να ξέρεις ότι οτιδήποτε αφήσεις ελεύθερο μέσα στο αυτοκίνητο ακόμα και ένα κλειδί που χτυπάει πάνω στα πλαστικά τα τριξίματα ακούγονται πάρα πολυ λόγο ότι είναι ο ήχος τελείως απομονωμένος στην καμπίνα.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το eco mode στα πρώτα 2k χιλιόμετρα, έχει λογική βέβαια, στο ΚΙΑ δεν στο έχουν καν σαν οδηγία και δεν ξέρω μήπως έχω κάνει μλκ καθώς το έχω λιώσει δηλαδή τώρα που πέρασα τα δύο χιλιάδες εχω ηρεμήσει λίγο στην οδήγηση :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Θα επανέλθω πάλι γιατί τώρα θα δοκιμάσω και το Sport mode και το Normal οπου θα το έχω καθημερινά.

Να επανέρχεσαι με τη συνολική εικόνα ανά διαστήματα (πχ έξι μήνες ή/και χρόνο), οι πληροφορίες σου είναι σημαντικές για το παρόν νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...