Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα μητρικης J4125M με καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX


nkiop
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, blitzNikos είπε

Όπως, σωστά σου ανάλυσαν όλοι οι φίλοι παραπάνω, δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα αλλάζοντας κάρτα γραφικών γιατί ένα pc λειτουργεί όπως ένα στερεοφωνικό σύστημα: η τελική απόδοση καθορίζεται από εκείνη του ασθενέστερου/χειρότερου κρίκου της αλυσίδας και, στην περίπτωσή σου, με τη μητρική και τον επεξεργαστή που έχεις, η κάρτούλα σου δεν είναι το εξάρτημα που καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα. Η αγορά μιας 1650 θα σου κοστίσει και θα επιβαρύνει τη λειτουργία του τροφοδοτικού σου, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Αφού δεν μπορείς να αλλάξεις σύστημα, καλύτερα να μείνεις όπως είσαι.

Nαι φιλε μου συμφωνω και επαυξανω με τα παραπανω που λενε τα παιδια εννοειται, αλλα δεν νομιζω να μην δω την παραμικρη διαφορα, πχ. τρεχω το elden ring χαλια με 7-10 fps με gt 1030 gddr5 στον υπολογιστη μου, στο net βρηκα ενα βιντεο στο youtube με μια gt 1030 vs gtx 1050 ti  να τρεχει η gtx 1050 ti με 30 fps σταθερο το παιχνιδι ενω η gt 1030 στα 7 fps οπως ο υπολογιστης μου, ξερω παιζει ρολο ο επεξεργαστης και η ram που ειχε το παλικαρι που εκανε το τεστ, αλλα απο τι θυμαμαι και εκεινος με εναν επεξεργαστη παρομοιο με τον δικο μου το ετρεχε και 8 gb ram δεν θυμαμαι ακριβως τι, διοτι δεν κρατησα το βιντεο.

Μόλις τώρα, nkiop είπε

Nαι φιλε μου συμφωνω και επαυξανω με τα παραπανω που λενε τα παιδια εννοειται, αλλα δεν νομιζω να μην δω την παραμικρη διαφορα, πχ. τρεχω το elden ring χαλια με 7-10 fps με gt 1030 gddr5 στον υπολογιστη μου, στο net βρηκα ενα βιντεο στο youtube με μια gt 1030 vs gtx 1050 ti  να τρεχει η gtx 1050 ti με 30 fps σταθερο το παιχνιδι ενω η gt 1030 στα 7 fps οπως ο υπολογιστης μου, ξερω παιζει ρολο ο επεξεργαστης και η ram που ειχε το παλικαρι που εκανε το τεστ, αλλα απο τι θυμαμαι και εκεινος με εναν επεξεργαστη παρομοιο με τον δικο μου το ετρεχε και 8 gb ram δεν θυμαμαι ακριβως τι, διοτι δεν κρατησα το βιντεο. Και επισης η gtx 1650 που θελω να παρω δεν ειναι super ειναι αυτη  με 4gb vram που καταναλωνει μονο 75w απο pcie.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 hours ago, nkiop said:

αλλα το βασικοτερο ολων οσο κανω ολη αυτην την διαδικασια, pc yok??? Τι θα χρησιμοποιω για υπολογιστη αφου μονο αυτον εδω εχω, το κινητο μου? 

Αγοράζεις την Β450 και τον 4500 με σύνολο 140 ευρώ, στήνεις το PC με τα καινούργια CPU + Mobo και την GT1030, με αυτά είσαι 2-3 φορές καλύτερα από ότι πριν.

Δεύτερο βήμα, Βάζεις αγγελία την J4125M, μόλις την πουλήσεις αγοράζεις την RX6400 και κατευθείαν βάζεις αγγελία την GT1030. 

Δεν έμεινες ούτε μια μέρα χωρίς PC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αγοράζεις την Β450 και τον 4500 με σύνολο 140 ευρώ, στήνεις το PC με τα καινούργια CPU + Mobo και την GT1030, με αυτά είσαι 2-3 φορές καλύτερα από ότι πριν.

Δεύτερο βήμα, Βάζεις αγγελία την J4125M, μόλις την πουλήσεις αγοράζεις την RX6400 και κατευθείαν βάζεις αγγελία την GT1030. 

Δεν έμεινες ούτε μια μέρα χωρίς PC

Οκ η ιδεα σου τωρα ειναι πολυ καλυτερη σιγουρα, αλλα μην ξεχνας αυτο που σου εγραψα (η motherboard που παραθετεις σε αγορα ολα και ολα 1, 2 καταστηματα την εχουν και ο ενας απο τους 2 την εχει 98 ευρω (αττικη) και ο αλλος ειναι στου θεου την μανα (καρπενισι)) και συμπληρωνω και κατι, αυτος που την εχει στην αττικη μπορει να μην την εχει στην ουσια διοτι ποσες φορες και εγω και εσυ και ο οποιοσδηποτε εχει παει σε ενα καταστημα που λενε ειναι διαθεσιμο μολις παει δεν το εχει και του πουνε ελα σε 10,20,30  και βαλε μερες που θα το εχουμε φερει το προιον, θα μου πεις μπορεις φιλε μου να τους παρεις τηλεφωνο, οκ εχεις δικιο και παλι αν δεν υπαρχει διοτι μερικα καταστηματα κοιμουνται? Τελος παντων και παλι ευχαριστω για την ιδεα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nkiop said:

Οκ η ιδεα σου τωρα ειναι πολυ καλυτερη σιγουρα, αλλα μην ξεχνας αυτο που σου εγραψα (η motherboard που παραθετεις σε αγορα ολα και ολα 1, 2 καταστηματα την εχουν και ο ενας απο τους 2 την εχει 98 ευρω (αττικη) και ο αλλος ειναι στου θεου την μανα (καρπενισι)) και συμπληρωνω και κατι, αυτος που την εχει στην αττικη μπορει να μην την εχει στην ουσια διοτι ποσες φορες και εγω και εσυ και ο οποιοσδηποτε εχει παει σε ενα καταστημα που λενε ειναι διαθεσιμο μολις παει δεν το εχει και του πουνε ελα σε 10,20,30  και βαλε μερες που θα το εχουμε φερει το προιον, θα μου πεις μπορεις φιλε μου να τους παρεις τηλεφωνο, οκ εχεις δικιο και παλι αν δεν υπαρχει διοτι μερικα καταστηματα κοιμουνται? Τελος παντων και παλι ευχαριστω για την ιδεα σου.

 

Βαλε άλλα δέκα ευρώ και πάρε αυτήν που είναι από γνωστό κατάστημα, ετοιμοπαράδοτη και είναι Β550

https://www.skroutz.gr/s/23977100/ASRock-B550M-HDV-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Βαλε άλλα δέκα ευρώ και πάρε αυτήν που είναι από γνωστό κατάστημα, ετοιμοπαράδοτη και είναι Β550

https://www.skroutz.gr/s/23977100/ASRock-B550M-HDV-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

 

Οκ θα σκεφτω τι θα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
8 ώρες πριν, nkiop είπε

Οκ η ιδεα σου τωρα ειναι πολυ καλυτερη σιγουρα, αλλα μην ξεχνας αυτο που σου εγραψα (η motherboard που παραθετεις σε αγορα ολα και ολα 1, 2 καταστηματα την εχουν και ο ενας απο τους 2 την εχει 98 ευρω (αττικη) και ο αλλος ειναι στου θεου την μανα (καρπενισι)) και συμπληρωνω και κατι, αυτος που την εχει στην αττικη μπορει να μην την εχει στην ουσια διοτι ποσες φορες και εγω και εσυ και ο οποιοσδηποτε εχει παει σε ενα καταστημα που λενε ειναι διαθεσιμο μολις παει δεν το εχει και του πουνε ελα σε 10,20,30  και βαλε μερες που θα το εχουμε φερει το προιον, θα μου πεις μπορεις φιλε μου να τους παρεις τηλεφωνο, οκ εχεις δικιο και παλι αν δεν υπαρχει διοτι μερικα καταστηματα κοιμουνται? Τελος παντων και παλι ευχαριστω για την ιδεα σου.

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b450m-pro4-r20-retail-p-PER.529226

Asrock B450M Pro4 R2.0 άμεσα διαθέσιμη στα 74€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...