Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα μητρικης J4125M με καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX


nkiop
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ τώρα κοίταξα στο σάιτ της μητρικής και όντως το pcie2 είναι x1 mode. 

Αυτό σημαίνει είναι μέγεθος x16 lanes αλλά έχει συνδεση μόνο x1 lanes. 

Αν κανεις αναβάθμιση θα δώσει εικόνα αλλά η απόδοση θα είναι άστα να πάνε.

Δυστυχώς χρειάζεσαι ολική αναβάθμιση φίλε μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, bonorov είπε

Ωχ τώρα κοίταξα στο σάιτ της μητρικής και όντως το pcie2 είναι x1 mode. 

Αυτό σημαίνει είναι μέγεθος x16 lanes αλλά έχει συνδεση μόνο x1 lanes. 

Αν κανεις αναβάθμιση θα δώσει εικόνα αλλά η απόδοση θα είναι άστα να πάνε.

Δυστυχώς χρειάζεσαι ολική αναβάθμιση φίλε μου... 

Φιλε μου εμενα με ενδιαφερει να λειτουργει η καρτα να μην δωσω τσαμπα χρηματα, δεν με ενδιαφερει εαν εχω αποδοση ειτε 10- 20% μειον, μειωνω αναλυση settings και τα λοιπα δεν εχω προβλημα, να φυγω απο την gt 1030 θελω, οποτε τελικα θα εχω εικονα με gtx 1650 η την gtx 1050 ti, η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nkiop είπε

Φιλε μου εμενα με ενδιαφερει να λειτουργει η καρτα να μην δωσω τσαμπα χρηματα, δεν με ενδιαφερει εαν εχω αποδοση ειτε 10- 20% μειον, μειωνω αναλυση settings και τα λοιπα δεν εχω προβλημα, να φυγω απο την gt 1030 θελω, οποτε τελικα θα εχω εικονα με gtx 1650 η την gtx 1050 ti, η οχι?

Θα έχεις εικόνα. 

Θα έχεις παρομοιες επιδόσεις με την 1030 όμως. 

Κανένας λόγος να αναβαθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nkiop είπε

Ok ευχαριστω πολυ.

Και η 1030 να ξέρεις ότι υπολειτουργεί αρκετά και λόγο το pcie e 2.0 1 lane(32 φορές πιο φορες αργό από από pci-e 3.0 x16) και λόγο του τρομερά αδύναμου επεξεργαστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, @topos είπε

Και η 1030 να ξέρεις ότι υπολειτουργεί αρκετά και λόγο το pcie e 2.0 1 lane(32 φορές πιο φορες αργό από από pci-e 3.0 x16) και λόγο του τρομερά αδύναμου επεξεργαστή.

 

Ναι σιγουρα συμφωνω, αλλα θελω να πιστευω τουλαχιστον οτι με την gtx 1050 ti η την gtx 1650 θα εχω καλυτερες επιδοσεις, εδω το atomic heart μου τρεχει η gt 1030 στα super low settings βεβαια που εχει και 2 gb vram ενω οι αλλες 2 που ανεφερα που ειναι 4 gb vram δεν θα εχουν δηλαδη ουτε μια σταγονα αποδοση παραπανω? Περιεργο μου φενεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερες το atomic heart όπου έχει τις παρακάτω απαιτήσεις:

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Απαιτήσεις συστήματος

  • ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ:
    • Απαιτείται επεξεργαστής και λειτουργικό σύστημα 64-bit
    • ΛΣ: Windows 10 (20H1 version or newer, 64-bit versions)
    • Επεξεργαστής: AMD Ryzen 3 1200 or Intel Core i5-2500
    • Μνήμη: 8 GB RAM
    • Γραφικά: 4 GB VRAM, AMD Radeon R9 380 or NVIDIA GeForce GTX 960 DirectX: Version 12
    • DirectX: Έκδοση 12
    • Αποθήκευση: 90 GB διαθέσιμος χώρος
    • Επιπλέον σημειώσεις: 30 FPS, 1920x1080 in low
  • ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ:
    • Απαιτείται επεξεργαστής και λειτουργικό σύστημα 64-bit
    • ΛΣ: Windows 10 (20H1 version or newer, 64-bit versions)
    • Επεξεργαστής: AMD Ryzen 5 2600X or Intel Core i7-7700K
    • Μνήμη: 16 GB RAM
    • Γραφικά: 8 GB VRAM, AMD RX 6700 XT or NVIDIA GeForce RTX 2070
    • DirectX: Έκδοση 12
    • Αποθήκευση: 90 GB διαθέσιμος χώρος
    • Επιπλέον σημειώσεις: SSD recommended, 60 FPS, 1920x1080 in ultra

 

και σύμφωνα με την αυτόν τον πίνακα η 1650 είναι λίγο καλύτερη από την 1050ti και πιάνει τις ελάχιστες απαιτήσεις. Ο επεξεργαστής είναι λίγο μακριά από τις απαιτήσεις.

Εφόσον επιμένεις πάρε την 1650 (τουλάχιστον με GDDR6), ίσως και να δεις κάτι καλύτερο από την 1030.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nkiop είπε

Ναι σιγουρα συμφωνω, αλλα θελω να πιστευω τουλαχιστον οτι με την gtx 1050 ti η την gtx 1650 θα εχω καλυτερες επιδοσεις, εδω το atomic heart μου τρεχει η gt 1030 στα super low settings βεβαια που εχει και 2 gb vram ενω οι αλλες 2 που ανεφερα που ειναι 4 gb vram δεν θα εχουν δηλαδη ουτε μια σταγονα αποδοση παραπανω? Περιεργο μου φενεται.

Πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσεις ούτε cent ακομα σε αυτή την πλατφόρμα εάν το θέλεις για παιχνίδια.

Κάνε ένα test για να δεις και μόνος σου, ενώ τρέχεις παιχνίδια τσεκαρε να δεις πόσο % utilization έχει η gpu και πόσο η cpu.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, nkiop said:

Φιλε μου εμενα με ενδιαφερει να λειτουργει η καρτα να μην δωσω τσαμπα χρηματα, δεν με ενδιαφερει εαν εχω αποδοση ειτε 10- 20% μειον, μειωνω αναλυση settings και τα λοιπα δεν εχω προβλημα, να φυγω απο την gt 1030 θελω, οποτε τελικα θα εχω εικονα με gtx 1650 η την gtx 1050 ti, η οχι?

Τι μνήμες έχεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 minutes ago, nkiop said:

Καλημερα, εχω 2  4αρες ddr4 crucial 2667

Αν είναι να δόσεις 160-180 ευρώ για να αγοράσεις την 1650, πούλησε την μητρική  και πάρε έναν Ryzen 4500 + B450 , βαλε τις μνήμες που έχεις και την GT1030. Ποιο πολλές επιδόσεις θα πάρεις έτσι παρά να βάλεις την 1650 στον Atom.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Αν είναι να δόσεις 160-180 ευρώ για να αγοράσεις την 1650, πούλησε την μητρική  και πάρε έναν Ryzen 4500 + B450 , βαλε τις μνήμες που έχεις και την GT1030. Ποιο πολλές επιδόσεις θα πάρεις έτσι παρά να βάλεις την 1650 στον Atom.

Δεν νομιζω φιλε να καθομαι να πουλαω μητρικες και να μην εχω υπολογιστη μετα. Και σιγα να μην εχω καλυτερες επιδοσεις με την gt 1030 σε σχεση με την 1650  που  ουτε καν entry level card δεν ειναι η gt 1030.

Επεξ/σία από nkiop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, nkiop said:

Δεν νομιζω φιλε να καθομαι να πουλαω μητρικες και να μην εχω υπολογιστη μετα. Και σιγα να μην εχω καλυτερες επιδοσεις με την gt 1030 σε σχεση με την 1650  που  ουτε καν entry level card δεν ειναι η gt 1030.

Ο συνδυασμός CPU και μητρική είναι το πρόβλημα όχι η GT1030 στην περίπτωση σου. Από εκεί και πέρα κάνεις ότι θέλεις αλλά με τον Atom για Gaming και με PCIe Gen 2 με ένα μόλις σύνδεσμο τσάμπα λεφτά θα χαλάσεις με την 1650.

 

Ας το πάμε με αριθμούς,

Πουλάς την J4125M 60 ευρώ

Πουλάς και την GT1030 50 ευρώ

Σύνολο 110 ευρώ

 

Θα έδινες 160 ευρώ για την GTX1650

Σύνολο 110+160 = 270 ευρώ

 

Ryzen 4500 = από 69 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/35729536/AMD-Ryzen-5-4500-3-6GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

Β450 = από 70 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/25585252/Asus-Prime-B450M-K-II-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Σύνολο = 140 ευρώ

Σου περισσεύουν 130 ευρώ από τα 270

 

RX  6400 από 135 ευρώ

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn.html?keyphrase=rx+6400&o=rx6400&order_by=pricevat&order_dir=asc

😉

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ο συνδυασμός CPU και μητρική είναι το πρόβλημα όχι η GT1030 στην περίπτωση σου. Από εκεί και πέρα κάνεις ότι θέλεις αλλά με τον Atom για Gaming και με PCIe Gen 2 με ένα μόλις σύνδεσμο τσάμπα λεφτά θα χαλάσεις με την 1650.

 

Ας το πάμε με αριθμούς,

Πουλάς την J4125M 60 ευρώ

Πουλάς και την GT1030 50 ευρώ

Σύνολο 110 ευρώ

 

Θα έδινες 160 ευρώ για την GTX1650

Σύνολο 110+160 = 270 ευρώ

 

Ryzen 4500 = από 69 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/35729536/AMD-Ryzen-5-4500-3-6GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί-με-Ψύκτρα.html

Β450 = από 70 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/25585252/Asus-Prime-B450M-K-II-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Σύνολο = 140 ευρώ

Σου περισσεύουν 130 ευρώ από τα 270

 

RX  6400 από 135 ευρώ

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn.html?keyphrase=rx+6400&o=rx6400&order_by=pricevat&order_dir=asc

😉

Εχεις δικιο οσο αφορα την μητρικη με την cpu 100%, αλλα εγω βαζω και αλλους παραγοντες οσο αφορα την πωληση μητρικης J4125M και καρτας gt 1030 και αγορα απο μενα νεων εξαρτηματων, καταρχην αντε να βρεις ατομο να τα αγορασει απο μενα ιδιαιτερα την μητρικη, την καρτα γραφικων κατι θα γινει οκ, δευτερον η motherboard που παραθετεις σε αγορα ολα και ολα 1, 2 καταστηματα την εχουν και ο ενας απο τους 2 την εχει 98 ευρω (αττικη) και ο αλλος ειναι στου θεου την μανα (καρπενισι) οποτε ουτε καν. Ο Ryzen 4500 βρισκεται οκ, αλλα το βασικοτερο ολων οσο κανω ολη αυτην την διαδικασια, pc yok??? Τι θα χρησιμοποιω για υπολογιστη αφου μονο αυτον εδω εχω, το κινητο μου? Οπως και να εχει ευχαριστω για τις απαντησεις σου, αλλα παντα πρεπει να περνουμε και αλλους παραγοντες υποψην, ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως, σωστά σου ανάλυσαν όλοι οι φίλοι παραπάνω, δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα αλλάζοντας κάρτα γραφικών γιατί ένα pc λειτουργεί όπως ένα στερεοφωνικό σύστημα: η τελική απόδοση καθορίζεται από εκείνη του ασθενέστερου/χειρότερου κρίκου της αλυσίδας και, στην περίπτωσή σου, με τη μητρική και τον επεξεργαστή που έχεις, η κάρτούλα σου δεν είναι το εξάρτημα που καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα. Η αγορά μιας 1650 θα σου κοστίσει και θα επιβαρύνει τη λειτουργία του τροφοδοτικού σου, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Αφού δεν μπορείς να αλλάξεις σύστημα, καλύτερα να μείνεις όπως είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...