Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα μητρικης J4125M με καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX


nkiop
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος εαν ειναι συμβατη η καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX την οποια θελω να αγορασω, με την μητρικη μου η οποια ειναι η J4125M https://www.asrock.com/mb/Intel/J4125M/index.asp, ξερω οτι δεν θα εχω προβλημα με το bios επειδη ειναι UEFI αλλα δεν ειμαι σιγουρος με την PCIe θυρα η οποια ειναι PCIe 2.0 x16. Το τροφοδοτικο ειναι 450w οποτε πιστευω οτι και εκει ειμαι ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

29 λεπτά πριν, nkiop είπε

Καλησπερα σε ολους, ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος εαν ειναι συμβατη η καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX την οποια θελω να αγορασω, με την μητρικη μου η οποια ειναι η J4125M https://www.asrock.com/mb/Intel/J4125M/index.asp, ξερω οτι δεν θα εχω προβλημα με το bios επειδη ειναι UEFI αλλα δεν ειμαι σιγουρος με την PCIe θυρα η οποια ειναι PCIe 2.0 x16. Το τροφοδοτικο ειναι 450w οποτε πιστευω οτι και εκει ειμαι ενταξει.

Συμβατή με την pcie2 θυρα θα είναι η κάρτα με την έννοια ότι θα σου δώσει εικόνα. 

Θεωρητικά θα έχει κάποιες μικρές απώλειες στην απόδοση. 

Πρακτικά δεν νομίζω ότι η pcie2 θυρα περιοριζει την 1650 σε απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τελεια φιλε μου αυτο με νοιαζει εαν μου δινει εικονα και δεν μου βγαζει μαυρη οθονη, δεν με ενδιαφερει εαν εχω bottleneck, απλως δεν ηξερα βασικα εαν η pcie2 θυρα της motherboard επαρκει για την τροφοδοσια της Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX, ειδα στο ιντερνετ οτι τραβαει 75 w απο την pcie2 θυρα αλλα φοβομουν μηπως βγαζει μαυρη οθονη, παρεπιπτωντως εχω την gt 1030 2gb gddr5 πανω στον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nkiop είπε

Α τελεια φιλε μου αυτο με νοιαζει εαν μου δινει εικονα και δεν μου βγαζει μαυρη οθονη, δεν με ενδιαφερει εαν εχω bottleneck, απλως δεν ηξερα βασικα εαν η pcie2 θυρα της motherboard επαρκει για την τροφοδοσια της Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX, ειδα στο ιντερνετ οτι τραβαει 75 w απο την pcie2 θυρα αλλα φοβομουν μηπως βγαζει μαυρη οθονη, παρεπιπτωντως εχω την gt 1030 2gb gddr5 πανω στον υπολογιστη.

Η pcie2 δίνει μέχρι 75w και η συγκεκριμένη κάρτα τραβάει μέχρι 75w οπότε θα είναι οκ. 

Παρεπιπτόντως θα σου προτεινα να αγοράσεις 1650 με gddr6 vram μιας και είναι καλύτερη.Ανάλογα και την τιμή που τις βρίσκεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nkiop είπε

Καλησπερα σε ολους, ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος εαν ειναι συμβατη η καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX την οποια θελω να αγορασω, με την μητρικη μου η οποια ειναι η J4125M https://www.asrock.com/mb/Intel/J4125M/index.asp, ξερω οτι δεν θα εχω προβλημα με το bios επειδη ειναι UEFI αλλα δεν ειμαι σιγουρος με την PCIe θυρα η οποια ειναι PCIe 2.0 x16. Το τροφοδοτικο ειναι 450w οποτε πιστευω οτι και εκει ειμαι ενταξει.

 

6 ώρες πριν, nkiop είπε

Α τελεια φιλε μου αυτο με νοιαζει εαν μου δινει εικονα και δεν μου βγαζει μαυρη οθονη, δεν με ενδιαφερει εαν εχω bottleneck, απλως δεν ηξερα βασικα εαν η pcie2 θυρα της motherboard επαρκει για την τροφοδοσια της Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX, ειδα στο ιντερνετ οτι τραβαει 75 w απο την pcie2 θυρα αλλα φοβομουν μηπως βγαζει μαυρη οθονη, παρεπιπτωντως εχω την gt 1030 2gb gddr5 πανω στον υπολογιστη.

Λύσε μου μια απορία (αν θέλεις).

Έχεις στο συγκεκριμένο σύστημα την GT 1030 και θέλεις να βάλεις την GTX 1650; Ποιος ο λόγος; Για καλύτερες επιδόσεις, με τον επεξεργαστή που έχει το σύστημα, δεν το νομίζω.

Η GTX 1650 δεν είναι και καμιά "αδηφάγα" κάρτα αλλά έχε το νου σου και το 450W τροφοδοτικό σου μην είναι "του κιλού". Υποψιάζομαι το σύστημα είναι από τα "έτοιμα" και μάλλον έχει "φθηνό" (= του κιλού) τροφοδοτικό. Όχι απαραίτητα ότι δεν θα δουλέψει η 1650 αλλά καλό είναι να προσέχεις τέτοιες λεπτομέρειες (ποιότητα τροφοδοτικού).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να εχω καλυτερες επιδοσεις, το ξερω οτι θα υπαρχει bottleneck με τον επεξεργαστη απλως θελω να φυγω απο την καρτα γραφικων gt 1030 που στην κυριολεξια σερνεται σε μερικα παιχνιδια, δεν με ενδιαφερουν ultra quality και τετοια και η GTX 1650 ειναι καρτα που δεν καταναλωνει δα και τοσο ρευμα  στο τροφοδοτικο πιστευω τουλαχιστον, ειναι low profile, εξαλου το max που εχω συνολο σαν καταναλωση απο το κιλου τροφοτικο που εχεις δικιο σε αυτο, μαζι με την gt 1030 ειναι max 120 w, οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εκεί θέλω να καταλήξω και στα δύο που ανέφερες.

α) Τα παιχνίδια που παίζεις πιθανώς να σέρνονται και από τον επεξεργαστή (τετραπύρηνος "Atom" στα 2Ghz). Η GTX 1650 ίσως να μην σου δώσει το παραπάνω που θέλεις, ανάλογα τα παιχνίδια. Κάνε ένα κόπο και κοίταξε τι απαιτήσεις έχουν και που "χάνει" το σύστημά σου (και σε σχέση με την εμπειρία σου που τα έπαιξες με το υπάρχον σύστημα).

β) Το τροφοδοτικό ότι και να είναι, όπως ανέφερα παραπάνω, πολύ πιθανό θα "τρέξει" την 1650. Το τι "μέλει γενέσθαι" με το σύστημα γενικά σε βάθος χρόνου δεν είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2023 στις 12:07 ΜΜ, nkiop είπε

Καλησπερα σε ολους, ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος εαν ειναι συμβατη η καρτα γραφικων Palit GeForce GTX 1650 4GB GDDR5 StormX την οποια θελω να αγορασω, με την μητρικη μου η οποια ειναι η J4125M https://www.asrock.com/mb/Intel/J4125M/index.asp, ξερω οτι δεν θα εχω προβλημα με το bios επειδη ειναι UEFI αλλα δεν ειμαι σιγουρος με την PCIe θυρα η οποια ειναι PCIe 2.0 x16. Το τροφοδοτικο ειναι 450w οποτε πιστευω οτι και εκει ειμαι ενταξει.

Δεν θα σου ανάψει.

Αν δεις την PCIe πιο προσεκτικά είναι (x1 mode) , παίρνει κάρτες σαν αυτήν :

 

PER.513986.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Δεν θα σου ανάψει.

Αν δεις την PCIe πιο προσεκτικά είναι (x1 mode) , παίρνει κάρτες σαν αυτήν :

 

PER.513986.jpg

Καλησπερα φιλε, τουλαχιστον η gtx 1050 ti κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok ευχαριστω

35 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Όχι.

Aλλα ηθελα να σε ρωρησω κατι, αυτο που λεει στο site της asrock 1 PCIe 2.0 x16 (x1 mode) δεν ισχυει? Εξαλου αφου εχω πανω την gt 1030, τουλαχιστον η gtx 1050 ti δεν πρεπει να κανει λογικα?

Επεξ/σία από nkiop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

Αφου ηδη οπως λες εχεις την 1030 μια χαρα θα μπαινουνε και η 1650 και η 1050.

 

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου, οποτε αυτο που λεει ο φιλος Dark_Nightfall ειναι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nkiop είπε

Ok ευχαριστω

Aλλα ηθελα να σε ρωρησω κατι, αυτο που λεει στο site της asrock 1 PCIe 2.0 x16 (x1 mode) δεν ισχυει? Εξαλου αφου εχω πανω την gt 1030, τουλαχιστον η gtx 1050 ti δεν πρεπει να κανει λογικα?

Δες λίγο προσεκτικά το slot θα δεις ότι λείπουν τα lanes είναι x16 αλλά δουλεύει ως x1 το αναφέρει και το site της Asrock ,  μπορείς να βάλεις κάρτα x16 αλλά δεν θα δουλέψει όπως πρέπει σε ένα slot που είναι φτιαγμένο ως x16 αλλά ως x1

 

PCIe-slots-1.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...