Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οι δικαιούχοι ΚΕΑ, εξαιρούνται. Είναι ξεκάθαρο 

Πόσο εισοδήμα, δηλώνεις ? 0€ ? Άρα, δεν χρειάζεσαι τον 023 !

0€ εισόδημα, 0€ οι αποδείξεις 

Ναι, ξεκάθαρο είναι όσον αφορά το πρόσωπο στο όνομα του οποίου γίνεται η αίτηση ΚΕΑ. Λογικά όμως και ο φιλοξενούμενος εφόσον λαμβάνει ΚΕΑ και προσαυξάνεται το ποσό ανάλογα με τον αριθμό των μελών του νοικοκυριού, αυτό σημαίνει ότι είναι και αυτός δικαιούχος ΚΕΑ. Έτσι δεν είναι;

Μηδενικό είναι το εισόδημα, ναι. Όμως δε γίνεται να μείνουν ασυμπλήρωτα και το  023 και το 049 κάποιο από τα δύο πρέπει να συμπληρώσω. 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, rus είπε

Το εχω ρωτησει κι εγω αυτο καμποσες φορες, αν μπορουμε να βαλουμε λιγοτερα ή και καθολου στον 049.

Για τον 023 το πραγμα φαινεται πολυ απλο, αν εχεις κεα τικαρεις το ΝΑΙ.

εχει αποδειξεις, ειπε

Τον 049, δεν τον 'αλλαζεις' !!

Μπορείς βέβαια, αναλαμβάνοντας το ρίσκο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Inci624 είπε

 Όμως δε γίνεται να μείνουν ασυμπλήρωτα και το  023 και το 049 κάποιο από τα δύο πρέπει να συμπληρώσω. 

Οπως ειπα δε βλεπω να εχουν τετοια συνδεση ο 023 και ο 049. Ο 023 συμπληρωνεται τυπικα (εκτος αν ειναι προαιρετικος)

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τον 049, δεν τον 'αλλαζεις' !!

Μπορείς βέβαια, αναλαμβάνοντας το ρίσκο 

 

τι ρισκο? και γιατι σου δινει επιλογη να μεταφερεις εσυ το ποσο?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τον 049, δεν τον 'αλλαζεις' !!

Μπορείς βέβαια, αναλαμβάνοντας το ρίσκο 

 

Δεν θέλω να προσθέσω τίποτα, αφού είναι κενό το  049 γιατί  δεν ξέρω ποιο πρέπει να είναι το απαιτούμενο ποσό των αποδείξεων που πρέπει να συμπληρώσω και μετά μπορεί να βγει χρεωστικό, αντί για μηδενικό το  αποτέλεσμα της εκκαθάρισης. Έχει ρίσκο που λες και εσύ.

6 λεπτά πριν, rus είπε

Οπως ειπα δε βλεπω να εχουν τετοια συνδεση ο 023 και ο 049. Ο 023 συμπληρωνεται τυπικα (εκτος αν ειναι προαιρετικος)

τι ρισκο? και γιατι σου δινει επιλογη να μεταφερεις εσυ το ποσο?

Στο έχει προσυμπληρωμένο το ποσό και  αν δεν επαρκεί το προσυμπληρωμένο ποσό που εμφανίζει, το συμπληρώνει ο λογιστής για να καλύπτεται το απαιτούμενο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Δεν θέλω να προσθέσω τίποτα, αφού είναι κενό το  049 γιατί  δεν ξέρω ποιο πρέπει να είναι το απαιτούμενο ποσό των αποδείξεων που πρέπει να συμπληρώσω και μετά μπορεί να βγει χρεωστικό, αντί για μηδενικό το  αποτέλεσμα της εκκαθάρισης.

κενο σου εχει τον 049?? τοτε τι προβληματιζεσαι, το αφηνεις οπως ειναι.

Για το αποτελεσμα της εκκαθαρισης χρησιμοποιησε το eTax και κανε απειρες δοκιμες. Μπορω να σου πω ομως οτι δεν επηρεαζεται απο τον 049.

9 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Στο έχει προσυμπληρωμένο το ποσό και  αν δεν επαρκεί το προσυμπληρωμένο ποσό που εμφανίζει, το συμπληρώνει ο λογιστής για να καλύπτεται το απαιτούμενο όριο.

τωρα με μπερδεψες τελειως😄

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2023 στις 5:19 ΜΜ, vasot είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εκανα φορολογική με εισοδήματα 8.893 από μισθούς και 4.689 από συντάξεις(συνολο 13.582) ειμαι άγγαμη νοικιαζω ενα διαμέρισμα 67τμ και εχω πληρη κυριότητα απο ενα yaris του 02 και 18% κυριότητα απο ενα αμαξι του 07 με 2000 κυβικά και εξοδα με καρτα 10000 και πρεπει να πληρώσω 858€, είναι δυνατόν?? Μπορω να κανω κάτι?? 

Και εγω παρομοια κατασταση επαθα μονο και μονο επειδη το αθροισμα μισθων και συνταξης (χηρειας λογω της μητερας μου) ξεπερναει τα 10Κ. τα υπολοιπα περασαν σε ανωτερη βαθμιδα οποτε και εχουμε φορο, συγκεκριμενα εγω 465 περιπου

Επεξ/σία από Kag1ante
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rus είπε

κενο σου εχει τον 049?? τοτε τι προβληματιζεσαι, το αφηνεις οπως ειναι.

Για το αποτελεσμα της εκκαθαρισης χρησιμοποιησε το eTax και κανε απειρες δοκιμες. Μπορω να σου πω ομως οτι δεν επηρεαζεται απο τον 049.

τωρα με μπερδεψες τελειως😄

Φέτος τον έχει κενό τον κωδικό 049 γιατί δεν έκανα δαπάνες με τη δική μου κάρτα αλλά με της μητέρας μου.

Πάντως χθες που πάτησα την προσωρινή υποβολή, και τίκαρα και τον κωδικό 023 ότι είμαι δικαιούχος ΚΕΑ μου έβγαλε μηδενικό το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης. Δηλαδή θα αφήσω εννοείται κενό το 049, αλλά δεν πρέπει να τικάρω το 023; Το λέω με την έννοια ότι αν κάποιος δεν εμπίπτει σε  κάποια από τις κατηγορίες του 023 δεν μπορεί να εξαιρεθεί από τις αποδείξεις και άρα πρέπει να συμπληρώσει τον 049. Το ερώτημα είναι ο φιλοξενούμενος δεν λογίζεται ως δικαιούχος ΚΕΑ;  Δεν πειράζω το 049, να αφήσω απείραχτο  και το 023; 

Πέρυσι που είχα χρησιμοποιήσει και τη δική μου κάρτα είχε προσυμπληρωμένο το ποσό των δαπανών που είχα πραγματοποιήσει στον κωδικό 049. 

9 λεπτά πριν, rus είπε

eTax

Έχεις μήπως σχετικό λινκ επειδή δεν μου το βγάζει;

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Έχεις μήπως σχετικό λινκ επειδή δεν μου το βγάζει;

https://www.nextech.gr/

11 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Φέτος τον έχει κενό τον κωδικό 049 γιατί δεν έκανα δαπάνες με τη δική μου κάρτα αλλά με της μητέρας μου.

Πάντως χθες που πάτησα την προσωρινή υποβολή, και τίκαρα και τον κωδικό 023 ότι είμαι δικαιούχος ΚΕΑ μου έβγαλε μηδενικό το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης. Δηλαδή θα αφήσω εννοείται κενό το 049, αλλά δεν πρέπει να τικάρω το 023; Το λέω με την έννοια ότι αν κάποιος δεν εμπίπτει σε  κάποια από τις κατηγορίες του 023 δεν μπορεί να εξαιρεθεί από τις αποδείξεις και άρα πρέπει να συμπληρώσει τον 049. Το ερώτημα είναι ο φιλοξενούμενος δεν λογίζεται ως δικαιούχος ΚΕΑ;  Δεν πειράζω το 049, να αφήσω απείραχτο  και το 023; 

 

Η καρτας της μητερας σου βαρυνει τη μητερα σου, εσυ δεν εχεις σχεση.

Για τον 023 τα ειπαμε ηδη 5-6 φορες. Αυτο δηλαδη που γραφουν οι οδηγιες.

Για τον 049 δεν εχω καταλαβει αν σου εμφανιζει ή οχι ποσά.

Το αν ο φιλοξενουμενος λογιζεται σαν κεα δε το ξερω, λογικα σαν κεα λογιζεται αυτος που εισπραττει κεα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

https://www.nextech.gr/

Η καρτας της μητερας σου βαρυνει τη μητερα σου, εσυ δεν εχεις σχεση.

Για τον 023 τα ειπαμε ηδη 5-6 φορες. Αυτο δηλαδη που γραφουν οι οδηγιες.

Για τον 049 δεν εχω καταλαβει αν σου εμφανιζει ή οχι ποσά.

Το αν ο φιλοξενουμενος λογιζεται σαν κεα δε το ξερω, λογικα σαν κεα λογιζεται αυτος που εισπραττει κεα.

Ναι το ξέρω ότι δεν έχει σχέση απλώς το ανέφερα.

Ναι το είπαμε για το 023 αλλά δεν καταλήξαμε στο αν λογίζεται ο  φιλοξενούμενος ως δικαιούχος ΚΕΑ.

Στον 049 δεν μου εμφανίζει ποσά. Είναι κενό. Δεν γράφει τίποτα.

Πέρυσι εμφάνιζε. Φέτος όχι, δεν εμφανίζει. 

 

7 λεπτά πριν, rus είπε

Σ' ευχαριστώ για το λινκ, αλλά πρέπει να δημιουργήσεις κάποιον λογαριασμό ; Δεν βλέπω να είναι ανοιχτή η πλατφόρμα για να κάνει όποιος επιθυμεί πειραματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Στον 049 δεν μου εμφανίζει ποσά. Είναι κενό. Δεν γράφει τίποτα.

Ε αφου ειναι κενο το αφηνεις κενο. Που ειναι ο προβληματισμος? Ετσι κι αλλιως 0 εισοδημα ειπες οτι δηλωνεις, αρα δε χρειαζονται αποδειξεις.

ΥΓ. Κενος και ο πινακας που βγαινει αν κλικαρεις?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Ε αφου ειναι κενο το αφηνεις κενο. Που ειναι ο προβληματισμος? Ετσι κι αλλιως 0 εισοδημα ειπες οτι δηλωνεις, αρα δε χρειαζονται αποδειξεις.

ΥΓ. Κενος και ο πινακας που βγαινει αν κλικαρεις?

Ναι, όταν είπα ότι είναι κενό, εννοούσα όταν κάνω κλικ εντός του πλαισίου, στο πινακάκι, βλέπω ότι είναι άδειο. 

Ο προβληματισμός είναι αν αρκεί να έχει κανείς μηδενικό εισόδημα για να εξαιρεθεί από την καταβολή των αποδείξεων  εφόσον δεν αναγράφεται στον κωδικό 023 ως κατηγορία ότι δηλαδή όσοι έχουν μηδενικό εισόδημα εξαιρούνται από τις ηλεκτρονικές δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Ο προβληματισμός είναι αν αρκεί να έχει κανείς μηδενικό εισόδημα για να εξαιρεθεί από την καταβολή των αποδείξεων  εφόσον δεν αναγράφεται στον κωδικό 023 ως κατηγορία ότι δηλαδή όσοι έχουν μηδενικό εισόδημα εξαιρούνται από τις ηλεκτρονικές δαπάνες.

Δεν αντιλαμβανομαι τον προβληματισμο σου,  απλα τα βλεπω τα πραγματα

1. κλικαρεις ΝΑΙ στον 023 συμφωνα με τις οδηγιες

2. αφηνεις κενο τον 049αφου κενος ειναι, και αφου εξαλλου  με το μηδενικο σου εισοδημα δε χρειαζεσαι αποδειξεις

1 ώρα πριν, Inci624 είπε

Σ' ευχαριστώ για το λινκ, αλλά πρέπει να δημιουργήσεις κάποιον λογαριασμό ; Δεν βλέπω να είναι ανοιχτή η πλατφόρμα για να κάνει όποιος επιθυμεί πειραματισμούς.

συμπληρωνεις φανταστικο ονοματεπωνυμο, δινεις το email και σου λενε εκει. Φυσικα επιλεγεις τη free εκδοση. Κατεβαζεις και εγκαθιστας το προγραμμα (ελπιζω να μην εισαι στον δυπα).

10.png

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω να κανω το α21 και μου βγαζει Οικονομικά στοιχεία εκκαθαρισμένης δήλωσης φορολογικού έτους για το προπερσινο, ακομα δεν εχει περασει το περσινο. Την φορολογικη δηλωση την εχω κανει εδω και 15 ημερες. Αργει τοσο πολυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε αυτό το μήνυμα μετά από 3-4 υποβολές για να δω τον φόρο

Μετά από πόσες μέρες ξεκλειδώνει για να ξανά εμφανιστεί ο φόρος?

Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...