Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυπωσα το εκκαθαριστικο απο δηλωση φιλου με  χρεωστικο αλλα εκει που λεει ταυτοτητα οφειλης ειναι κενο .....

Εψαξα και πιο μεσα αλλα τιποτα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Τυπωσα το εκκαθαριστικο απο δηλωση φιλου με  χρεωστικο αλλα εκει που λεει ταυτοτητα οφειλης ειναι κενο .....

Εψαξα και πιο μεσα αλλα τιποτα 

Περιμένεις 2-3 ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Περιμένεις 2-3 ημέρες 

Εχει  περασει πανω απο βδομαδα ...

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα!
 
Επειδή θα υποβάλλω μόνη μου τη φορολογική δήλωση, τον κωδικό 023 για την εξαίρεση από ηλεκτρονικές δαπάνες, τον συμπληρώνει και το άτομο στο όνομα του οποίου γίνεται η αίτηση ΚΕΑ αλλά και ο φιλοξενούμενος/-η που είναι επίσης δικαιούχος ΚΕΑ;
Και στον κωδικό 208 επιλέγουμε μεταφορά εικόνας περσινής φορολογικής δήλωσης ή μεταφορά εικόνας Ε9, σχετικά με τη δήλωση της κυρίας κατοικίας;
 
Ευχαριστώ πολύ!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inci624 είπε
Καλησπέρα στην ομάδα!
 
Επειδή θα υποβάλλω μόνη μου τη φορολογική δήλωση, τον κωδικό 023 για την εξαίρεση από ηλεκτρονικές δαπάνες, τον συμπληρώνει και το άτομο στο όνομα του οποίου γίνεται η αίτηση ΚΕΑ αλλά και ο φιλοξενούμενος/-η που είναι επίσης δικαιούχος ΚΕΑ;
Και στον κωδικό 208 επιλέγουμε μεταφορά εικόνας περσινής φορολογικής δήλωσης ή μεταφορά εικόνας Ε9, σχετικά με τη δήλωση της κυρίας κατοικίας;
 
Ευχαριστώ πολύ!

Οι φιλοξενούμενοι ΔΕΝ δικαιούται ΚΕΑ!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ενοικιο δηλωνεται σε 1 γραμμη;

αφμ εκμισθωτή --> ποσό υπόχρεου --> ποσό συζύγου

ή σε 2 ξεχωριστές

αφμ εκμισθωτή --> ποσό υπόχρεου

αφμ εκμισθωτή --> ποσό συζύγου

 

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Οι φιλοξενούμενοι ΔΕΝ δικαιούται ΚΕΑ!!!!

 

Οι φιλοξενούμενοι δικαιούνται ΚΕΑ. Δηλαδή το λαμβάνουν κανονικά ως μέλη του νοικοκυριού.Απλώς δεν μπορούν να κάνουν αίτηση ΚΕΑ στο όνομά τους και την κάνει την αίτηση το πρόσωπο που τους φιλοξενεί. 

Οπότε εξαιρείται και ο φιλοξενούμενος από τις ηλεκτρονικές δαπάνες ως δικαιούχος ΚΕΑ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Inci624 είπε
Επειδή θα υποβάλλω μόνη μου τη φορολογική δήλωση, τον κωδικό 023 για την εξαίρεση από ηλεκτρονικές δαπάνες, τον συμπληρώνει και το άτομο στο όνομα του οποίου γίνεται η αίτηση ΚΕΑ αλλά και ο φιλοξενούμενος/-η που είναι επίσης δικαιούχος ΚΕΑ;

 

Οποιος παιρνει κεα τικαρει το ΝΑΙ στον κωδικο 023, αυτο δε λενε οι οδηγιες? Αρα παιρνεις το τικαρεις, δε παιρνεις δε το τικαρεις. Ο φιλοξενουμενος δε θα κανει δικη του δηλωση?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Inci624 είπε

Οι φιλοξενούμενοι δικαιούνται ΚΕΑ. Δηλαδή το λαμβάνουν κανονικά ως μέλη του νοικοκυριού.Απλώς δεν μπορούν να κάνουν αίτηση ΚΕΑ στο όνομά τους και την κάνει την αίτηση το πρόσωπο που τους φιλοξενεί. 

Οπότε εξαιρείται και ο φιλοξενούμενος από τις ηλεκτρονικές δαπάνες ως δικαιούχος ΚΕΑ; 

Η 'αλήθεια' είναι κάπου στην μέση.

Αν ο φιλοξενούμενος έχει 0€ εισόδημα, βοηθάει τον αιτούντα να πάρει επιπλέον ποσό.

Δεν νομίζω όμως ότι 'θεωρείται' δικαιούχος ΚΕΑ.

Η απάντηση μου αφορούσε ακριβώς αυτό: τις ηλεκτρονικές αποδείξεις αλλά άμα δηλώνει 0€ εισόδημα, ΜΗΔΕΝ είναι και οι αποδείξεις, έτσι και αλλιώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η 'αλήθεια' είναι κάπου στην μέση.

Αν ο φιλοξενούμενος έχει 0€ εισόδημα, βοηθάει τον αιτούντα να πάρει επιπλέον ποσό.

Δεν νομίζω όμως ότι 'θεωρείται' δικαιούχος ΚΕΑ.

Η απάντηση μου αφορούσε ακριβώς αυτό: τις ηλεκτρονικές αποδείξεις αλλά άμα δηλώνει 0€ εισόδημα, ΜΗΔΕΝ είναι και οι αποδείξεις, έτσι και αλλιώς 

Μηδενικό είναι το  εισόδημά  μου ως φιλοξενούμενη. Έχω επιλέξει προσωρινή υποβολή δήλωσης και το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι επίσης μηδενικό. 

Πέρυσι εμφανίζονταν στη δική μου φορολογική δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής  αλλά φέτος δεν εμφανίζονται. Πέρυσι λοιπόν δεν είχα τικάρει το  023 για την εξαίρεση από τις αποδείξεις  αφού είχα "αποδείξεις" στον κωδικό 049. 

Για φέτος όμως επειδή δεν έχω δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, να τικάρω το 023;

Νομίζω ότι πριν ανακοινωθεί ότι οι δικαιούχοι ΚΕΑ/ΕΕΕ  θα εξαιρούνται από τις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα, συμπληρώναμε κανονικά τον κωδικό 049, δηλαδή ο λογιστής το υπολόγιζε πόσες αποδείξεις πρέπει να μας βάλει ενώ το εισόδημά μας ήταν μηδενικό. Θέλω να πω ότι και μηδενικό να είναι το εισόδημα, πρέπει να εντάσσεσαι σε κάποια από τις κατηγορίες  που  έχει ο κωδικός 023 για να απαλλαγείς.  

9 ώρες πριν, rus είπε

Οποιος παιρνει κεα τικαρει το ΝΑΙ στον κωδικο 023, αυτο δε λενε οι οδηγιες? Αρα παιρνεις το τικαρεις, δε παιρνεις δε το τικαρεις. Ο φιλοξενουμενος δε θα κανει δικη του δηλωση?

Ναι δυο ξεχωριστές δηλώσεις είναι, του φιλοξενούντος προσώπου και του φιλοξενούμενου προσώπου. Απλώς δεν ξέρω αν πρέπει να  τικάρω τον κωδικό 023 όχι μόνο στη φορολογική δήλωση της μητέρας μου, στο όνομα της οποίας γίνεται η αίτηση ΚΕΑ, αλλά σ'  εμένα που είμαι φιλοξενούμενη και εμφανίζομαι ως μέλος του νοικοκυριού στην αίτηση ΚΕΑ.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η απάντηση μου αφορούσε ακριβώς αυτό: τις ηλεκτρονικές αποδείξεις αλλά άμα δηλώνει 0€ εισόδημα, ΜΗΔΕΝ είναι και οι αποδείξεις, έτσι και αλλιώς 

Υπαρχουν ατομα με μηδεν αποδειξεις? δλδ που πλήρωνουν μονο με μετρητα? Ηλικιωμενοι ναι, πιο νεοι δε νομιζω.

Μπορει να εχεις μηδεν εισοδημα εκεινη τη χρονια, αλλα μπολικο εισοδημα τις προηγουμενες. Εσυ οτι λεφτα βγαλεις μες τη χρονια τα χαλας ολα την ιδια χρονια?

7 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Πέρυσι εμφανίζονταν στη δική μου φορολογική δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής  αλλά φέτος δεν εμφανίζονται. Πέρυσι λοιπόν δεν είχα τικάρει το  023 για την εξαίρεση από τις αποδείξεις  αφού είχα "αποδείξεις" στον κωδικό 049. 

Για φέτος όμως επειδή δεν έχω δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, να τικάρω το 023;

Νομίζω ότι πριν ανακοινωθεί ότι οι δικαιούχοι ΚΕΑ/ΕΕΕ  θα εξαιρούνται από τις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα, συμπληρώναμε κανονικά τον κωδικό 049, δηλαδή ο λογιστής το υπολόγιζε πόσες αποδείξεις πρέπει να μας βάλει ενώ το εισόδημά μας ήταν μηδενικό. Θέλω να πω ότι και μηδενικό να είναι το εισόδημα, πρέπει να εντάσσεσαι σε κάποια από τις κατηγορίες  που  έχει ο κωδικός 023 για να απαλλαγείς.  

Περιεργο ακουγεται αυτο, η δηλωση ζηταει να τικαρεις το ΝΑΙ εφοσον ανηκεις στη σχετικη κατηγορια. Το αν εχεις ή δεν εχεις ηλ. αποδειξεις ειναι αλλο.

Η πλακα ειναι οτι 100ε το μηνα τα χαλας υποχρεωτικα με τη κεα καρτα, οποτε 1200ε τα εχει σιγουρα.

7 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Ναι δυο ξεχωριστές δηλώσεις είναι, του φιλοξενούντος προσώπου και του φιλοξενούμενου προσώπου. Απλώς δεν ξέρω αν πρέπει να  τικάρω τον κωδικό 023 όχι μόνο στη φορολογική δήλωση της μητέρας μου, στο όνομα της οποίας γίνεται η αίτηση ΚΕΑ, αλλά σ'  εμένα που είμαι φιλοξενούμενη και εμφανίζομαι ως μέλος του νοικοκυριού στην αίτηση ΚΕΑ.     

Αυτο δε το ξερω🙂

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rus είπε

Υπαρχουν ατομα με μηδεν αποδειξεις? δλδ που πλήρωνουν μονο με μετρητα? Ηλικιωμενοι ναι, πιο νεοι δε νομιζω.

Μπορει να εχεις μηδεν εισοδημα εκεινη τη χρονια, αλλα μπολικο εισοδημα τις προηγουμενες. Εσυ οτι λεφτα βγαλεις μες τη χρονια τα χαλας ολα την ιδια χρονια?

Περιεργο ακουγεται αυτο, η δηλωση ζηταει να τικαρεις το ΝΑΙ εφοσον ανηκεις στη σχετικη κατηγορια. Το αν εχεις ή δεν εχεις ηλ. αποδειξεις ειναι αλλο.

Η πλακα ειναι οτι 100ε το μηνα τα χαλας υποχρεωτικα με τη κεα καρτα, οποτε 1200ε τα εχει σιγουρα.

Πληρώνω με κάρτα κυρίως αλλά τη δική μου, τη χρεωστική δεν έτυχε να τη χρησιμοποιήσω πέρυσι διότι τα χρήματα του ΚΕΑ πιστώνονται  σε μια  κάρτα, που είναι στο  όνομα της μητέρας μου, και χρησιμοποιούσα εκείνη την κάρτα. 

Εγώ το έχω τικάρει ότι είμαι  δικαιούχος ΚΕΑ και δεν μου έβγαλε σφάλμα. Ναι, σίγουρα είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες. Μπορείς να είσαι δικαιούχος ΚΕΑ  και να έχεις ηλεκτρονικές αποδείξεις, εξάλλου όπως είπες και εσύ κυρίως ηλικιωμένοι πληρώνουν μόνο με μετρητά. Επειδή όμως εγώ  δεν έκανα πέρυσι δαπάνες με τη δική μου κάρτα μπορώ να επιλέξω ότι είμαι δικαιούχος ΚΕΑ για να εξαιρεθώ από τις αποδείξεις ή πρέπει να συμπληρωθούν δαπάνες στον κωδικό 049;   

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Inci624 είπε

 

 

21 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Μηδενικό είναι το  εισόδημά  μου ως φιλοξενούμενη. Έχω επιλέξει προσωρινή υποβολή δήλωσης και το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι επίσης μηδενικό. 

Πέρυσι εμφανίζονταν στη δική μου φορολογική δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής  αλλά φέτος δεν εμφανίζονται. Πέρυσι λοιπόν δεν είχα τικάρει το  023 για την εξαίρεση από τις αποδείξεις  αφού είχα "αποδείξεις" στον κωδικό 049. 

Για φέτος όμως επειδή δεν έχω δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής, να τικάρω το 023;

Νομίζω ότι πριν ανακοινωθεί ότι οι δικαιούχοι ΚΕΑ/ΕΕΕ  θα εξαιρούνται από τις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα, συμπληρώναμε κανονικά τον κωδικό 049, δηλαδή ο λογιστής το υπολόγιζε πόσες αποδείξεις πρέπει να μας βάλει ενώ το εισόδημά μας ήταν μηδενικό. Θέλω να πω ότι και μηδενικό να είναι το εισόδημα, πρέπει να εντάσσεσαι σε κάποια από τις κατηγορίες  που  έχει ο κωδικός 023 για να απαλλαγείς.  

Ναι δυο ξεχωριστές δηλώσεις είναι, του φιλοξενούντος προσώπου και του φιλοξενούμενου προσώπου. Απλώς δεν ξέρω αν πρέπει να  τικάρω τον κωδικό 023 όχι μόνο στη φορολογική δήλωση της μητέρας μου, στο όνομα της οποίας γίνεται η αίτηση ΚΕΑ, αλλά σ'  εμένα που είμαι φιλοξενούμενη και εμφανίζομαι ως μέλος του νοικοκυριού στην αίτηση ΚΕΑ.     

Πόσο εισοδήμα, δηλώνεις ? 0€ ? Άρα, δεν χρειάζεσαι τον 023 !

0€ εισόδημα, 0€ οι αποδείξεις 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Επειδή όμως εγώ  δεν έκανα πέρυσι δαπάνες με τη δική μου κάρτα μπορώ να επιλέξω ότι είμαι δικαιούχος ΚΕΑ για να εξαιρεθώ από τις αποδείξεις ή πρέπει να συμπληρωθούν δαπάνες στον κωδικό 049;   

Το εχω ρωτησει κι εγω αυτο καμποσες φορες, αν μπορουμε να βαλουμε λιγοτερα ή και καθολου στον 049.

Για τον 023 το πραγμα φαινεται πολυ απλο, αν εχεις κεα τικαρεις το ΝΑΙ.

 

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πόσο εισοδήμα, δηλώνεις ? 0€ ? Άρα, δεν χρειάζεσαι τον 023 !

Προαιρετικος ειναι ο κωδ. 023?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

Το εχω ρωτησει κι εγω αυτο καμποσες φορες, αν μπορουμε να βαλουμε λιγοτερα ή και καθολου στον 049.

Για τον 023 το πραγμα φαινεται πολυ απλο, αν εχεις κεα τικαρεις το ΝΑΙ.

εχει αποδειξεις, ειπε

Κανείς λάθος!! 

Δεν έχει, είπε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...